besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: kaj   zadetki: 1.001-1.100



disbaričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: (... Na globinah okrog 300 metrov se pojavijo težave povezane z disbarično artralgijo in še nekatere druge, sicer zanimive, ampak - saj tako kmalu še ne nameravate tja, kajne?).
disekonomija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zakaj družbeni MFR ni enak individualnemu MFR pri eksternih disekonomijah v proizvodnji!
diskriminatorka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Članek nekaj omenja, kako v Ameriki prisilno obrezujejo ("institucionalno pohabljajo"), Američane potihem enači s Talibani (oboji so obrezani), (grde) Američanke pa kot diskriminatorke glede na plus/minus nekaj cm2 kože ipd., (minister) Ferdo pa nič...
diskutirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kdaj bo tukaj "mrgolelo" uporabnikov in diskutirajočih?
diskvalifikatornost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če pa jim praviš, ja, očitno ne veš, kaj v sodobnem političnem diskurzu pomeni t.i. 'kontinuiteta', glede večje ali manjše diskvalifikatornosti pa upoštevaj, da je to izraz, ki ga uporablja samo ena stran.
disorintacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Simptomi ki so prisotni so: v nekaj minutah se razvije huda navzea in bruhanje, nato disorintacija in izguba koordinacije, mišice se ne gibljejo, respiratorni stres, diareja, koma in nato natopi smrt.
disponírati  imeti možnost uporabljati ali izkoriščati kaj, razpolagati:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dispozícija  1. trajna telesna ali duševna pripravljenost za kaj; nagnjenost, dovzetnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disproporcionírati  napraviti kaj disproporcionalno:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
distributerka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tukaj ena izmed distributerk, z redno službo, lastnim športnim društvom in znanjem o prehrani in športu.
dišáviti  delati kaj dišeče:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
divergénca  nastanek razlik, ki razdelijo kaj enotnega, razhajanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
divinizírati  knjiž. narediti kaj za božansko, pobožanstviti:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
divnokrasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Janez si ne more kaj, da bi v tem divnokrasnem položaji ne poljubil snegobelega in solnčnočistega čela svoji izvoljeni nevesti.
dizgenezija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V medicini so doumeli, da lahko nepravilnosti v razvoju možganske skorje spoznamo po nenormalnih vzrocih vijug, čeprav so diagnostične metode za njihovo diagnostiko še rudimentarne, o tem, kaj je "normalna" razporeditev brazd in, katera je tista stopnja variacije vzorca brazd, ki povzroči pomembno dizgenezijo, pa se še razpravlja.
dnevnonočen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odsedel je bil svoje, se vrnil v sobo, odgrlil svoj dnevnonočni spev, zanj razbral besedilo iz črk, ki jih je imel skrbno izpisane v prostoru stražarnice, ki je gledala na sever, pod prst, si še skrbno zabeležil vse zaznano, še posedel, pa je že zaslišal prav čmrkotno oglašanje, ki mu je znalo kaj slediti.
doberdobski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Doberdob (Italija): Novonastala doberdobska hranilnica se je morala kaj kmalu soočati z raznimi težavami in problemi.
doboríti se  knjiž. 1. z bojem priti do česa, doseči kaj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dobrobitnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: In ne nazadnje so simbolne geste, ki kažejo na to politizacijo, kajti povsod, kamor je vodstvo Planinske zveze šlo v zadnjem času, vsem ministrom Vlade R Slovenije, ki so v državnem zboru prisegli, da bodo delali za dobrobitnost vseh, je prineslo Zlati častni znak PZS, kot naš največji simbol, kot simbol za katerega moramo v naših društvih delovat več desetletij.
dobrótništvo  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Takoj sta mi bila nekam sumljiva, od kdaj pa možakarje s poslovnimi kovčki zanimajo tovrstne zadeve, vprašal sem ju kar naravnost, zakaj pa se vajina firma sploh ukvarja z AIDS-som, odkod ta entuzijazem, altruizem in dobrotništvo?
dóc  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Moram pa tole rečt: medtem ko sem dogodke nabiral skup, sem najprej ostal brez docov (kar je blo pomembnega pa ni blo na netu), ki mi jih je nekaj poslal urednik dnevnika online, nakar sem opustil delofax (neušeč pdfji) , do konca mi je ostal le 24ur, ko sem ugotovil da tisto, kar povedo kar šteje pri dnevniku ob 7:15 ne napišejo na net, vsaj ne v arhiv, sem opustil tudi tega.
dočákati  1. s čakanjem priti do česa, doseči kaj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodajálen  teh. s katerim se kaj dodaja:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodájati  1. dajati {k} čemu še kaj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodáti  1. dati {k} čemu še kaj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodelan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z repetitivno muziko, kot iz zatikajočega se ploščka snetimi odlomki klasičnih del pretežno ozvočeno sosledje in preplet treh ženskih solov na treh odrih bi pač moralo v odsotnosti drugih sredstev postreči vsaj z izrazitejšo koreografijo in predvsem dodelanejšim gibom, da se ti ne bi zdelo, kot da si priča kateremu izmed naivnejših in neartikuliranejših ptljevskih prvencev ter da se ti po mimosledu ginevajočih deklet ne zgodi, da šele iz spremljevalnih tiskovin doženeš, da si si ogledal obravnavo poganskih ritualov.
dodeljevalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prav tako lahko dodajate svoje dodeljevalne stavke in si tako pridobite nekaj izkušenj za delo z njimi.
doglaševalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta verznokitični vzorec, ki se kljub raz- in doglaševalnim ter drugim spremembam še štirikrat ponovi, lahko v avantgardistično pesem vpotegne tudi evokacijo nekaterih znanih uresničitev iz slovenske slovstvene zakladnice --- najbolj vsekakor Vodnikov Vršac, ki tudi sicer pri Jesihu pušča nekaj sledov.
doglèd  knjiž. oddaljenost, v kateri se da kaj {razločno} videti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dogmátik  1. nav. slabš. kdor kaj dogmatično trdi ali se natančno, togo drži dogem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dograjajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekateri so menili, da bi za potrebe Goriške knjižnice Franceta Bevka, za njen dvajsetčlanski kolektiv in fond s 100.000 enotami zadostoval prostor šolske knjižnice v tedaj dograjajoči se Srednji lesarski šoli Jožeta Srebrniča, ki meri nekaj sto kvadratnih metrov.
doinstalirati  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Torej opis samega postopka instalacije (kaj moraš izbrati pri instalaciji) in nato še nek "install.sh", ki skonfigurira in doinstalira orodja za to specifično instalacijo - pri tem seveda lahko zahteva od uporabnikov, da mu kakšne informacije tudi vpiše.
dokapati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nato dokapa nekaj kapljic glicerola.
dokazílen  ki kaj dokazuje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokazujoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bo že okrog četrt stoletja, ko je bil Andrej Trobentar po moji takratni oceni in zdajšnjem spominu najprodornejši glas slovenskega glasbenega prizorišča, razsajajoč s skupino NLP ali Na lepem prijazni, dokazujoč, da hipi gibanje, ki je bilo takrat pri nas v zreli stopnji vrhunca, zmore še kaj poleg poležavanja, uživanja v vsem, vsaki in vsakem - zmore tudi ustvarjati in ne zgolj prevzemati gnile kapitalistične vzore.
doklíc  1. knjiž. oddaljenost, v kateri se da kaj priklicati:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doklicáj  oddaljenost, v kateri se da kaj priklicati; doklic:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokončáti  1. narediti, izvesti kaj do konca:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokumentáren  s katerim se kaj dokumentira, utemeljuje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokumentírati  izpričati, podpreti kaj z dokumenti, utemeljiti:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolbeč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Znižujoči se slapovi se delijo na umikajoče se in dolbeče slapove.
dolgodlakica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bila je ena tistih neznosnih, čustvujočih dolgodlakic, brez najosnovnejšega okusa že glede oblačenja, kaj šele obnašanja.
dolgonočen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Moj moto je bil "dokler mi gre v šoli dobro in kolikor toliko pridno študiram si lahko privoščim karkoli"..... tudi po tri ali celo večkrat na tedenske dolgonočne zabave v raznoraznih zbirališčih enakomislečih, alkohol, cigareti, kajenje trave, itd, itd......
dolgotveziti  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da ne dolgotvezim preveč, si preberi odgovore na nekatera najbolj pogosta vprašanja ter nekaj nasvetov.
dolgovézen  slabš. ki zelo obširno, s številnimi podrobnostmi kaj pripoveduje, obravnava:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgovéziti  slabš. zelo obširno, s številnimi podrobnostmi kaj pripovedovati, obravnavati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgovéznež  slabš. kdor zelo obširno, s številnimi podrobnostmi kaj pripoveduje, obravnava:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolóčen  podan tako, da se ne da dvomiti o tem, kaj izraža:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
določeválec  kar kaj določa:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
določítelj  kdor kaj določi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačekrajen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Letos je poleg standardnih sponzorskih, domačekrajnih in nekaj anglosaksonskih imen ena ekipa celo razveselila g. Toporišiča samega.
domnéva  sklepanje, misel, da je kaj verjetno ali resnično, čeprav ni dokazano:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domnévati  imeti kaj za verjetno ali resnično, čeprav ni dokazano:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domobranščina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Partizanščina, ki jo predlagaš, razdvaja, domobranščine sploh ne bi predlagal, ker tudi razdvaja in še kaj.
donašálec  kdor kaj prinaša:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
donašálka  ženska, ki kaj prinaša:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
donkihót  ekspr. kdor si prizadeva doseči kaj velikega, nedosegljivega, navadno brez uspeha:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
donorjev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Do takšne zaščite levkocitov lahko med oralnim spolnim odnosom dejansko pride, kajti volumen donorjeve semenske tekočine (2,6-3,8 ml), vnesene v prejemničina usta, razredči rezidualni volumen sline (0,75 ml), ki je potreben za zaščito levkocitov pred lizo.
dopláčati  dodati, plačati manjkajoči del kake vsote:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doplačeváti  dodajati, plačevati manjkajoči del kake vsote; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doplaniran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Program dela za leto 1995 je dokaj natančno planiran, ker je doplaniran, ker smo že sredi leta 1995.
dopolnílen  ki kaj dopolni, dopolnjuje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolnílo  kar kaj dopolni, dopolnjuje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolníti  1. dati {k} čemu še kaj, zlasti kar manjka:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolnjeválec  kdor kaj dopolnjuje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolnjeválen  ki kaj dopolnjuje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolnjevánka  uganka, pri kateri je treba besedo dopolniti z eno ali več manjkajočimi črkami, da dobi {nov} pomen:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopolnjeváti  1. dajati {k} čemu še kaj, zlasti kar manjka:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopovedan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekaj od tega smo imeli na faksu in tam nam je bilo to jasno dopovedano, da kljub vsemu znanju (in Slovenci imamo zelo dobre raziskovalce na tem področju) nismo sposobni narediti še niti računalniškega prevajanja, kaj šele da bi računalnik "razumel" kar piše.
dopustíti  1. ne preprečiti, ne ubraniti, da se kaj zgodi, godi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopustnikovati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: "Takole bom rekel: imam bolj slabe izkušnje, saj skoraj vsako leto nastane kakšen problem s hrvaško vlado." Predsednik JANEZ DRNOVŠEK, v Nedeljskem Dnevniku, o tem, zakaj ne dopustnikuje na dalmatinski obali, temveč na avstrijskem Koroškem.
dopúščati  1. ne preprečevati, ne braniti, da se kaj zgodi, godi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doraščajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: In če sedaj pustiva etiko in moralo ob robu- lepo bi bilo, če bi zdravnica glede na dane razmere poslušala, kaj sploh od nje želim namreč- otroka prehranjujem raznoliko kolikor se da, malo pomislekov sem imela edino zaradi tega, ker ni prevelik ljubitelj stročnic, ki so v vegetarijanski prehrani nujno potrebne, predvsem za doraščajočega otroka .... ker mu iz tega razloga dodajam algo spirulino, me je zanimalo samo, kakšno kri ima in če moram biti na kaj pozorna.
dorekati  nedov., vir: N; povezave: nova beseda
dorísati  -ríšem; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Najprej narišimo nekaj grafov interaktivno: odvisnost časa od zaporedne številke meritve za prvo meritev, dorišimo na isti graf podobno odvisnost za drugo meritev ...
dorzifleksija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V ta namen je treba doseči vsaj nekaj stopinj dorzifleksije stopala pri iztegnjenem in pri pokrčenem kolenu ter ustrezno moč plantarnih fleksorjev.
dosaditev  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvojna usmeritev za drevored pa je dosaditev manjkajočega drevoreda, ki izvira iz avstroogrskih časov in je bil krajevna posebnost in redkost, poleg tega pa pomemben element mestnega zelenja Zreč.
dosegljívost  dejstvo, da je kaj dosegljivo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doslíšen  nanašajoč se na oddaljenost, v kateri se da kaj {razločno} slišati:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doslúh  knjiž. oddaljenost, v kateri se da kaj {razločno} slišati:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostáviti  1. prinesti, pripeljati kaj na določen kraj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostavljáč  kdor komu kaj dostavlja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostávljati  1. prinašati, dovažati kaj na določen kraj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostavljávec  kdor komu kaj dostavlja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostavljávka  ženska, ki komu kaj dostavlja; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostopajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Število edinstvenih dostopajočih računalnikov ... Ta 'edinstven' me moti. Kaj je narobe z 'različnih'?
dotípati  s tipanjem seči do česa, najti kaj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dotisnjen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: W. Kranz je v 5. izdaji Dielsovega besedila spremenil le nekaj alternativnih branj, prevod in malenkostno vrstni red fragmentov; taki podobi je bil v 6. izdaji dotisnjen le Dodatek; vse kasnejše izdaje so le reprodukcije šeste.
dovážati  vozeč spravljati kaj na določen kraj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovolílen  s katerim se kaj dovoli:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovolíti  1. dati dovoljenje, pristanek za kaj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovoljeváti  dajati dovoljenje, pristanek za kaj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovršítelj  knjiž. kdor kaj dokonča, dovrši:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dozdéva  knjiž. nejasno sklepanje, misel, da je kaj verjetno, resnično:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dozdévek  knjiž. nejasno sklepanje, misel, da je kaj verjetno, resnično:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dozoríti  narediti, da postane kaj zrelo:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dozvédeti  -vém; dov., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Kar su kje jedli, kje su se skregali, kar i koliko i kom je kdo kaj dolžen, kdo se če ženite, ktera deklina je košata, i od koga; celo to je vedla, kar sta si tu al tam dva na skrivnem na ušesa povedala; ... pa kako je to vse dozvedla, to je sam bog vedel.
dožgati  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tega naj bi bil Igor, s katerim sta v vseh teh letih svečo za razgrajaško svečo dožgala do samega podstavka, vedno pripravljen za zabavo, nikoli manjkajoči udeleženec in pa tudi redni iniciator vseh stvari, kjer se podira karkoli starega, znucanega in zdolgočasenega.
dramatično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jasno je kot beli dan, da se svet okrog nas dramatično spreminja v nekaj, kar še nikoli ni obstajalo v človeški civilizaciji.
dramopisen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kompleksno dogajanje se vrti okrog mladega Williama Shakespearja, čuvaja konjev gledalcev pred gledališčem Rose, ki mu je po smrti dramatika Marlowa direktor gledališča Barbitch v kombinaciji serije naključij in splošnega ozračja velikih političnih intrig dal priložnost za dramopisno samodokazovanje, glavna poanta pa se spoprime z idejo represivne tolerance ali točneje z vprašanjem, zakaj se v ideoloških sistemih sploh simulira nuja umetnosti.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   501 601 701 801 901 1.001 1.101 1.201 1.301 1.401  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA