besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: govor   zadetki: 648-747



divín  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Zaupnica pokojne Marlene Dietrich je ob 100. obletnici divinega rojstva spregovorila o njeni skrivnostni smrti.
dlančniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med govorom je Ottellini razpravljal tudi o vplivu Moorovega zakona na trg rešitev za mobilne in dlančniške naprave ter izpostavil, da bodo standardizirane silicijeve rešitve omogočile operaterjem in izdelovalcem prenosnih naprav zniževanje stroškov ter hitrejši razvoj in uvajanje novosti.
docírati  1. slabš. govoriti ali razlagati, kakor da bi poučeval:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dogmatízem  knjiž., nav. slabš. mišljenje ali ravnanje, ki ne dopušča pomislekov, ugovorov, dokazovanja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dogovárjati se  z dogovorom skušati doseči soglasje:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dohtáriti  ekspr. prizadevati si govoriti učeno:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgojezíčen  ekspr. ki veliko govori, opravlja:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgojezíčnež  ekspr. kdor veliko govori, opravlja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgotveziti  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da ne dolgotvezim preveč, si preberi odgovore na nekatera najbolj pogosta vprašanja ter nekaj nasvetov.
dolgováški  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: se nanaša na Dolga vas: Dogovori, ki so bili pred časom doseženi glede režima prehajanja vozil preko dolgovaškega mejnega prehoda, v praksi ne veljajo več.
domenítev  redko dogovor:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domeníti se  dogovoriti se:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dominacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Favoriziranje globoko čutečih pred trezno mislečimi je zgolj izgovor, samo še ena izmed ideoloških opcij, ki skušajo uveljavljati svoje dominacijske težnje s hotenim ali nehotenim prikrivanjem svojih dejanskih namenov, da bi lažje našli svojo tržno nišo med menjavanjem konjunkture in recesije.
domnevajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Hkrati, najsi so se še tako bali zaradi možnosti novega medija, so ključni teoretiki elit, govoreč iz družbe blagostanja in domnevajoč enakomerni napredek, pozdravljali pojav elektronske slike skoraj kot ponovljeno dejanje stvarjenja sveta.
donkihotovsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Don Kihot: Droga je vedno posledica nečesa in ne vzrok, zato je potrebno vsakega zasvojenca obravnavati posebej in skozi pogovor odkriti vzrok in ga odpraviti, ne pa se bojevati z odvisnostjo samo po nekih točno predpisanih postopkih, ki niso vedno uspešni, to je precej donkihotovsko.
dosigniranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čas se lahko izgublja tudi na dosigniranju in čakanju na podpis odgovornih.
dotíčni  pisar. ki se o njem govori, nanj misli; ta, tisti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dotíčnik  pisar. oseba, o kateri se govori, nanjo misli; ta, tisti {človek}:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dotís  zal. nespremenjen dodaten natis kakega dela v okviru z avtorjem dogovorjene naklade; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovoljenec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Republiki Sloveniji se pripravlja nov Zakon o jedrski in sevalni varnosti, ki bo urejal: ... jasno določena primarna odgovornost dovoljencev za jedrsko in sevalno varnost, pristojbine dovoljencev.
doziralec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pooblaščeni doziralec brucomora se v rillajfu imenuje Andrej Koštomaj, uvodni nagovornik in prenašalec mikrofonov od grla do grla pa Ði a.k.a. Bogdan Rahten.
dramatizirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na tematski in pripovedni ravni ga odlikuje čut za atmosfero, tudi za povsem neugledne, efemerne realije, za fabulativne okruške iz družinskih in intimnih scenarijev brez dramatizirajoče arhitekture in brez pretenzij po sporočilni globini; stilno pa se odmika od eklekticizma in manierizma medbsedilno-metafikcijskega postmodernizma tako, da goji videz preprostosti, neumetelnosti in/ali se odpira pogovornosti, vendar ne več zato, da bi ta postala stilno zaznamovana kategorija.
dŕdrast  ekspr. ki hitro in mnogo govori:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drdràv  ekspr. ki hitro in mnogo govori:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drekáč  nizko 1. kdor prostaško, grdo govori:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drekáti  vulg. prostaško, grdo govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugačnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sklepni, osmi točki sistemskega vzporejanja predložnih zvez, poimenovani Nadaljnje smernice raziskovanja predložnega sistema, so izražene nujne dodatne in razširitvene, a v tem časovnem okviru neuresničljive možnosti za raziskovanje predložnega sestava v razvoju slovenskega knjižnega jezika, ki izhajajo iz samozavedanja o nezadostnosti obsega gradiva, načinov obravnave, širine primerjave ipd., ob upoštevanju celotnega biblijskega prevoda še popolnejše in sistematično preverjanje z mogočimi tujejezičnimi predlogami (upoštevanje nemške Rosalinove predloge), vzporejanje z rabo v isto- (nujnost primerjave s Küzmičevim prevodom iz l. 1771) ali drugačnozvrstnih besedilih sploh ali v drugih besedilih istega avtorja, ki bi potrdila, izpopolnila ali ovrgla izsledke danega vzorca, ter vzporejanje z narečnim gradivom, ki bi pokazalo (ne)ujemalnost govorjene rabe s knjižno.
drugotoženka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker pes ni bil privezan in je nenadoma pritekel in ugriznil tožnico, ki se je samo približala hiši, je drugotoženka v celoti odgovorna za škodo.
družbenojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V konkretnih družbenojezikovnih razmerah slovenske manjšine je taka kodna izbira tudi v nasprotju z Griceovo predpostavko o načelu sodelovanja, ki se mu podrejajo udeleženci komunikacije, da bi učinkovito vplivali na sogovornika.
drúže  star., navadno kot nagovor zakonec:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
držávnoplánski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Da je to res, govori le bežen pogled po togi dosedanji evropski produkciji, ki nič ne zaostaja za tistimi 'žlahtnimi' izdelki slovenske državnoplanske produkcije preteklih let, ki je sploh ni bilo v kino ali pa je tam naletela na silno mlačen odziv.
duhovíčiti  1. slabš. brezuspešno si prizadevati govoriti duhovito:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúnajščina  za Dunaj značilna govorica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duplíka  knjiž. odgovor na repliko:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duvanjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ordinariat mostarsko-duvanjske škofije je prejšnji teden objavil govor naslovnega škofa msgr. Ratka Perića z mašnega slavja v Međugorju.
dvaindevetdesetletnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: "Leoni smo nekaj posebnega ..." - Pogovor z Leonom Vidicem, čilim in klenim dvaindevetdesetletnikom.
dvakratmesečno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obveznosti prostovoljcev: po dogovoru. Distribucijske akcije Kuvertiranje, raznašanje in razdeljevanje letakov, plakatov, Kurirčka. Enkrat-do dvakratmesečno po štiri ure.
dvestopetka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Saj mi vsi govorijo, da je D205 pretrda in naj kupim 207 ampak "dvestopetko" poznam mi je všeč in dolgo zdrži.
dvoavtorstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker ni opomb, ki bi natančneje določale razmerje znotraj tega dvoavtorstva, na eventualna tozadevna vprašanja ni mogoče odgovoriti.
dvojedrnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Možni odgovori so 64-bitnost, dvojedrnost, boljša podpora s strani čipsetov oz. matičnih plošč ter več multimedijske podpore.
dvoklik  m, vir: I; povezave: najdi.si wiki Primer: O programskih patentih je bilo na teh straneh že precej govora in tarča gneva je največkrat bil neki monopolist, ki je med drugim patentiral dvoklik z miško.
dvonamernost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako nam razčlemba slovničnih potez razkrije nekatere bistvene pragmatične poteze govora: v razmerju do nanašalnika samonanašalnost izreka (poimenovanje kot dejanje), v razmerju do namere dvonamernost (prikazovalna in sporazumevalna namera), subjektivnost in moč govorice ter nesomerno razmerje med zatrjevalniki in performativi.
dvopoveden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob zgledu pišejo kratka, eno-/dvopovedna zasebna besedila, s katerimi nagovorijo naslovnika ali se odzovejo na besedila drugega.
dvoudeleženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glagol trditi je v primerjavi z eksplicitnimi performativnimi glagoli dvoudeleženski: postavlja razmerje med govorcem in propozicijsko vsebino, ne odpira pa mesta za naslovnika.
dvoúmiti  redko dvoumno govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džezovstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eden od odjekov na trojni "eks" Lolite je za tukajšnje prilike že kar čudaško vztrajno skupino vstavil v domačinsko "džezovstvo", kar je naravnost žalitev; na ravneh pisave, izgovorjave in sfižene norme, ki jo v zgodovinsko muzično prakso vstavljajo tukajšnji lektorji, normativni pravopisci in z njimi še ocenjevalci.
džipovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če bi se vam mogoče zaželelo polemiziranja, na njega ne bom odgovarjal saj nisem zdravnik, zato se obrnite raje na svojega osebnega zdravnika, in z njim spregovorite par besed o koristnosti džipovskega in klasičnega planinstva.
džul  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekje sem pobral, da naj bi se merske enote strogo pisale "piši kao govoriš" in z malo, torej vat, džul, njuten itd.
eféndi  spoštljiv nagovor, v turškem okolju gospod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
eféndija  spoštljiv nagovor, v jugoslovanskem muslimanskem okolju gospod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ékavec  kdor govori ekavščino; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ékavščina  lingv. skupina vzhodnih štokavskih govorov z zameno e za nekdanji jat; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekshórta  rel. daljši, poglobitvi duhovnega življenja namenjen govor, zlasti za mladino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksplorácija  psiht. raziskovanje stanja duševnosti s pogovorom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstemporírati  knjiž. govoriti ali igrati brez priprave:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênoglásnik  lingv. glasovna, zlasti samoglasniška enota kot posledica samo enega obstojnega položaja govoril; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enôta  s prilastkom 1. dogovorjena količina za merjenje količin iste vrste:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ép  lit. pripovedno literarno delo v verzih, ki obširno govori o kakem velikem in slavnem dogodku:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
epigráf  knjiž. 1. kratek izrek, citat, pregovor na začetku knjige, poglavja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
epigrám  lit. kratka pesem, ki na oster in duhovit način govori o kaki osebi, stvari ali dogodku, puščica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ex abrúpto  knjiž., redko, navadno v zvezi z govoriti, povedati brez priprave:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ex cáthedra  knjiž. na način, proti kateremu ni ugovora:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fáma  knjiž. kar se širi navadno s pripovedovanjem; glas, govorica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
filípika  knjiž. oster, napadalen govor ali članek:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
flancáti  pog., ekspr. vsebinsko prazno, dolgovezno govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
foniatríja  med. zdravljenje govornih in glasovnih motenj:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fórmula  1. z dogovorjenimi znaki izraženi odnosi, zakonitosti med stvarmi ali pojmi, obrazec:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
frazáriti  slabš. pri govorjenju uporabljati fraze, puhlice:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frazêr  slabš. kdor pri govorjenju rad uporablja fraze, puhlice:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frazêrstvo  slabš. govorjenje ali pisanje, ki je polno fraz, puhlic:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
galimatías  psiht. zmedeno, nesmiselno govorjenje; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
generálen  1. ki ima večjo, največjo odgovornost, glaven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gestikulácija  spremljanje govorjenja ali izražanje česa z gibi rok:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gestikulírati  spremljati govorjenje ali izražati kaj z gibi rok:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glás  1. zvok, ki ga dela človek z govorilnimi organi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glásnik  zastar. najmanjša akustična enota govorjenega jezika; glas; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobcáti  slabš. veliko, predrzno govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdáč  pog., slabš. kdor {rad} veliko, predrzno govori:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdálo  pog., slabš. kdor {rad} veliko, predrzno govori:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdáški  pog., slabš. ki {rad} veliko, predrzno govori:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdáti  pog., slabš. veliko, predrzno govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdàv  pog., slabš. ki {rad} veliko, predrzno govori:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdávec  pog., slabš. kdor {rad} veliko, predrzno govori:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdávost  pog., slabš. lastnost človeka, ki {rad} veliko, predrzno govori:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobezdúlja  pog., slabš. ženska, ki {rada} veliko, predrzno govori:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
godljáti  ekspr. nerazločno, momljaje govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
godrnjáti  1. z ne preveč glasnim govorjenjem izražati nejevoljo, nesoglasje:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gofljáč  pog., slabš. kdor veliko, predrzno govori:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gofljáti  pog., slabš. veliko, predrzno govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gognjáti  redko govoriti tako, da uhaja zrak tudi skozi nosno votlino; nosljati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
golčáti  1. nerazločno, težko govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
golídrati  ekspr. hitro, enolično govoriti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gólk  zastar., navadno v zvezi z molk govorjenje, pripovedovanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gólsniti  slabš., navadno z nikalnico spregovoriti, reči:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
góltniti  ekspr. 1. hitro, sunkovito kaj reči, spregovoriti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gostobeséden  ki {rad} z mnogo besedami, obširno govori, pripoveduje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gostobeséditi  knjiž. gostobesedno govoriti, pripovedovati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gostobesédje  knjiž. gostobesedno govorjenje, pripovedovanje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
grdíti  knjiž. 1. grdo, slabo govoriti o kom:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gromóvnik  1. ekspr. kdor zelo glasno, navdušeno govori, se zavzema za kaj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   148 248 348 448 548 648 748 848 948 1.048  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA