besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: zvrst   zadetki: 131



zvŕst  1. kar v okviru kake celote tvorijo posamezne oblike pojavov ali stvari z določeno skupno lastnostjo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zvŕsten  nanašajoč se na zvrst 2, 3:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zvrstênje  -a; s, vir: B; povezave:
zvrstítev  -tve; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zvrstíti  narediti, da pride kaj kam tako, da tvori vrsto, vrste:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zvŕstnik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zvrstnopoetski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
zvŕstnost  lastnost, značilnost zvrstnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zvrstnotematski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
zvrstnotematsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
zvrstnotipološki  prid., vir: I; povezave: najdi.si
zvŕstoma  knjiž. povrsti:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedilnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
besednozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
besednozvrstnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si
brezvŕsten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
drugačnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sklepni, osmi točki sistemskega vzporejanja predložnih zvez, poimenovani Nadaljnje smernice raziskovanja predložnega sistema, so izražene nujne dodatne in razširitvene, a v tem časovnem okviru neuresničljive možnosti za raziskovanje predložnega sestava v razvoju slovenskega knjižnega jezika, ki izhajajo iz samozavedanja o nezadostnosti obsega gradiva, načinov obravnave, širine primerjave ipd., ob upoštevanju celotnega biblijskega prevoda še popolnejše in sistematično preverjanje z mogočimi tujejezičnimi predlogami (upoštevanje nemške Rosalinove predloge), vzporejanje z rabo v isto- (nujnost primerjave s Küzmičevim prevodom iz l. 1771) ali drugačnozvrstnih besedilih sploh ali v drugih besedilih istega avtorja, ki bi potrdila, izpopolnila ali ovrgla izsledke danega vzorca, ter vzporejanje z narečnim gradivom, ki bi pokazalo (ne)ujemalnost govorjene rabe s knjižno.
dvozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
funkcijskozvrsten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
istozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
istozvrstnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si
izvŕsten  1. s širokim pomenskim obsegom ki ima zaželeno lastnost v zelo veliki meri:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izvŕstnik  -a; m, vir: B; povezave:
izvrstnják  -a; m, vir: B; povezave:
izvŕstnost  lastnost, značilnost izvrstnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jezikovnozvrsten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
književnozvrstno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
literarnozvrsten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
mèdzvŕsten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
mnogozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nadzvrst  ž, vir: I; povezave: najdi.si
nerazvrstitev  ž, vir: N; povezave: nova beseda
pòdzvŕst  vsaka od različnih oblik pojavov ali stvari v okviru pojavov ali stvari iste zvrsti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
porazvŕstba  -e; ž, vir: B; povezave:
porazvrstílen  -lna -o; prid., vir: B; povezave:
porazvrstítev  -tve; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
porazvrstíti  nav. ekspr. drugega za drugim razvrstiti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prázvŕst  -í; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
preizvŕsten  ekspr. izvrsten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prerazvrstítev  ponovna razvrstitev:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prerazvrstíti  -ím; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
prezvŕstek  -tka; m, vir: B; povezave:
prezvrstovánje  -a; s, vir: B; povezave:
raznozvrsten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
razvŕst  -í; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
razvŕsta  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
razvŕstanje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si.
razvŕstba  -e; ž, vir: B; povezave:
razvrstílen  avt., v zvezi razvrstilni pas prometni pas pred križiščem, v križišču, namenjen za vožnjo naravnost, za zavijanje v levo ali desno; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razvrstilnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
razvrstílo  knjiž. merilo, kriterij za razvrščanje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razvrstitelj  m, vir: N; povezave: nova beseda
razvrstítev  1. glagolnik od razvrstiti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razvrstíti  1. narediti, da pride kaj kam tako, da tvori vrsto, vrste:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razvrstítven  nanašajoč se na razvrstitev:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razvŕstnik  -a; m, vir: B; povezave:
razvrstováti  -újem; nedov., vir: B; povezave:
socialnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
socialnozvrstno  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
večzvrsten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
zunajzvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ambiental  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izmed široke variabilne palete zvrsti elektronske glasbe, ki jih poznamo danes, ter bi jih okvirno lahko poimenovali kot techno, house, jungle, drum'n'bass, trance, ambiental in druge, najvidnejši prostor zasedata techno in house.
avantrockovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vedeti moramo, da si je Jim O'Rourke resda naredil ime kot enakopravni član avantrockovske zasedbe Gastr Del Sol, tudi kot producent, improvizator in izvrsten akustični kitarist, a je v zadnjih letih v sebi začutil primarno rockovsko strast, zaradi česar njegov zadnji solo album, električni Insignificance med njegovimi ljubitelji ni najbolj cenjen.
bansi  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bansi so posebna zvrst družabnih pesmi. Zelo preprosto bi lahko rekli, da so bansi s smešnimi in hudomušnimi kretnjami pospremljene pesmi.
Beaufórtov  meteor., v zvezi Beaufortova lestvica razvrstitev jakosti vetra v dvanajst stopenj po pojavih v naravi, katere povzroča; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besedilnotipski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pripevek med drugim prinaša merila za besedilnotipsko opredelitev besedja oz. leksike: 1) prenosnik: 1.1) pisno, govorjeno: 1.1.1) obliko- in obsegovno merilo, vsebinsko (zvrstno) merilo; ...
besedilnovrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čeprav je Crocejevo odklonilno stališče do besedilnovrstnih metod splošno znano, velja pri jezikoslovcih in literarnih teoretikih --- tako evropskih kot slovenskih --- proučevanje funkcijskih zvrsti jezika ali besedilnih vrst zelo moderno.
blagoznanstven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z namenom, da bi tovrstne umetnike krotili, uvajajo novo blagoznanstveno zvrst, s katero se moraš poistovetiti, če želiš da te sprejmejo.
brainstorming  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Od ideje do uresničitve aplikacije: predstavitev lastnih idej udeležencev (po brainstormingu prejšnji dan), razvrstitev udeležencev v skupine, realizacija nekaterih lastnih idej udeležencev.
bránša  zastar. stroka, zvrst, panoga:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brezkoordinaten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponovi izpeljave različnih oblik enačb premice in ravnine v prostoru, te oblike razvrsti po sorodnosti glede na uporabljene koncepte: brezkoordinatni zapis z uporabo načela "razpenjanja" oziroma z uporabo skalarnega ali vektorskega produkta, koordinatni zapis.
bróskva  bot. {divja} rastlina, ki se goji v zvrsteh: zelje, koleraba, cvetača ipd., Brassica oleracea; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
budneje  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druščina, zbrana okoli koncepta omrežnega računalnika, se namreč izvrstno zaveda, da je treba v centraliziranem sistemu uporabo programske opreme še budneje nadzorovati.
butamirat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tabele 4 je izpadel butamirat, katerega poraba se je zaradi prerazvrstitve med nerazvrščena zdravila prepolovila in je na 38. mestu.
chardonnay  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cecilia je peneče vino iz zvrsti rebule, chardonnaya in rumenega muškata, ki je zaznaven tudi v nežni cvetici.
čezžanrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Namen natečaja ostaja isti kot vedno - izbor najizvirnejše, inovativne ter ozaveščene produkcije urbane glasbe vseh rockovskih in sorodnih zvrsti. Po pričakovanjih "ustvarjalne, neklišejske in angažirane, poetske in politično nekorektne, žanrske in čezžanrske popularne glasbe".
čisli  ž mn., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po "preudarnem premisleku" (ki ga samega po sebi, kot zvrst duha ni imel ravno v čislih) je kasneje ugotovil, da pa morda vendarle mora vsaj malo pokomentirati nagib za svoj umotvor, t.j. endofazni preblisk, kot je temu sam rekel.
decimacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi je za metodo decimacije (razvrstitvi vzorcev) po času (Decimation In Time: DIT) (slika 2.5) in drugi decimacija po frekvenci (Decimation in Frequency; DIF) (slika 2.6).
diftongičnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kaže, da jih je določal po »splošnem govornem vtisu« (označuje jih takole: Dolenjci vlečejo, Kraševci govore trdo, Korošci surovo itd.) kot posledici različnih glasovnih in prozodičnih prvin oziroma različne razvrstitve prozodičnih prvin v njih sestavih (npr. naglasnega mesta, kakovostnih in kolikostnih ter tonemskih nasprotij, monoftongičnosti in diftongičnosti e-jevskih in o-jevskih samoglasnikov), pa tudi različne podobe (izvirne, neizvirne) besedišča.
diglosíja  lingv. raba dveh jezikov, zvrsti jezika za različna področja, dvojezičje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disgevzija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kemosenzorne motnje najpogosteje razvrstimo kot agevzijo (popolna izguba okusa), hipogevzija (oslabljen občutek za okus), disgevzija (popačenje normalnega okusa), anozmija (popolna izguba voha), hipozmija (oslabljen občutek za voh) in disozmijo (popačenje normalnega voha).
disozmija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kemosenzorne motnje najpogosteje razvrstimo kot agevzijo (popolna izguba okusa), hipogevzija (oslabljen občutek za okus), disgevzija (popačenje normalnega okusa), anozmija (popolna izguba voha), hipozmija (oslabljen občutek za voh) in disozmijo (popačenje normalnega voha).
distribucionalističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med temi načeli je bila doktrina o ločevanju med ravninami, po kateri morfološka analiza ni bila mogoča, dokler ni bila končana fonološka analiza, tako tudi skladenjska analiza ni bila mogoča, dokler ni bila končana morfološka; in popolno zavračanje kakršnegakoli sklicevanja na procese v jezikoslovnem opisu v korist togemu distribucionalističnemu pogledu na jezikovne prvine, na katere so se pogosto sklicevali kot na predmetno področje posameznosti in razvrstitve.
dvójezíčje  lingv. raba dveh jezikov, zvrsti jezika za različna področja; diglosija; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskvizíten  knjiž. izvrsten, izbran:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
formácija  1. skupina ljudi z določeno razvrstitvijo, razporeditvijo in določenimi nalogami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hierarhíja  razvrstitev po položaju, funkcijah, pomembnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izbóren  knjiž. zelo dober, izvrsten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izbórnost  knjiž. izvrstnost, izrednost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
júkstapozícija  knjiž. razvrstitev, položaj, pri katerem so stvari druga poleg druge:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kategorizírati  razvrstiti v kategorije:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klasificírati  1. razvrstiti, razporediti kaj glede na enake ali podobne lastnosti:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klasifikácija  1. razvrstitev, razporeditev česa glede na enake ali podobne lastnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konstelácija  1. astr. del nebesne krogle s skupino zvezd v določeni razvrstitvi; ozvezdje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kromatográm  kem. razvrstitev na adsorbentu adsorbiranih sestavin težko ločljive zmesi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
Mercállijev  geol., v zvezi Mercallijeva lestvica razvrstitev jakosti potresa na dvanajst stopenj glede na posledice na zemeljski površini; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
Móhsov  min., v zvezi Mohsova trdotna lestvica razvrstitev, vrsta določenih mineralov, po kateri se določa stopnja trdote; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nasàd  1. zemljišče, na katerem rastejo rastline v določeni razvrstitvi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
natríléten  agr., v zvezi natriletno kolobarjenje kolobarjenje, pri katerem se zvrstijo določene kmetijske rastline v treh letih; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
okej  žarg. 1. dober, izvrsten:; prid. neskl., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA