besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: zamišljen   zadetki: 19



zamišljen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
zamíšljenec  ekspr. zamišljen človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zamíšljenje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zamíšljenka  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
zamíšljenost  stanje zamišljenega človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zamíšljen  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
prezamišljen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
résnozamíšljen  -a -o; prid., vir: B; povezave:
tŕpkozamíšljen  -a -o; prid., vir: B; povezave:
biosintezen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izbirni predmet Sintezno in biosintezno pridobivanje eutomernih učinkovin je zamišljen kot nadgradnja farmacevtske kemije, pri katerem se študenti najprej poglobljeno seznanijo z vrstami stereoizomerije in na številnih primerih tudi o njenem vplivu na farmakološko delovanje učinkovin.
cukajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S povešeno glavo, zamišljen, cukajoč si brčice stopa preko ceste v sadovnjak...
čezgeneracijsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporaben, a nikakor enoznačen odgovor daje Rizman (1999) s členitvijo nacionalne identitete na vsaj v tri najrelevantnejše sestavine: prva je skupnost, ki jo je Jürgen Habermas poimenoval `ustavni patriotizem' in se nanaša na zavezanost političnemu kodeksu; druga je predstava, ki jo ima konkretna politična skupnost o sami sebi, to je način `zamišljene skupnosti', ki medsebojno in čezgeneracijsko povezuje ljudi; tretji element nacionalne identitete pa zadeva posameznikov individualni odnos do (svoje) skupnosti, torej obliko in način osebne identifikacije s simboli kolektivne identitete.
daljnoročno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvotno je bil zamišljen kot tematsko osamosvojen vsakoletni uvod v poletno šolo slovenskega jezika za tujce, ki naj bi v širšem zgodovinskem, primerjalnem, tipološkem in tudi teoretskem kontekstu obravnaval vsakoletno tematiko, ki je bila daljnoročno koncipirana v smislu obravnave posameznih obdobij, dela vidnih slovenskih slavistov pretekle dobe ali pa posameznih problemskih sklopov v okviru jezika, književnosti in kulture.
izpeljáti  1. napraviti, da kaj zamišljenega, danega postane stvarnost, dejstvo:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
izpeljeváti  1. delati, da kaj zamišljenega, danega postane stvarnost, dejstvo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
izvájati  1. delati, da kaj zamišljenega, danega postane stvarnost, dejstvo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izvêsti  1. napraviti, da kaj zamišljenega, danega postane stvarnost, dejstvo:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prêkoncipíran  knjiž. vnaprej zamišljen, izoblikovan:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zamisliti  dov., vir: N; povezave: nova beseda

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA