besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: vne   zadetki: 901-1.000



drastično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z lahkoto pa si predstavljamo, da včasih najmanjši možni dogodek drastično vpliva na proces kreativnega napora in s tem tudi na rezultat početja.
drástiti  knjiž. dražiti, razvnemati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugačerojenost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: SRP, Revija Službe za raziskavo programov (od tod kratica) RTVS, ki to še ni oziroma to najverjetneje tudi nikoli ne bo postala, revija, ki se, paradoksalno, sklicuje na svojo drugačerojenost (alternativnost), hkrati pa pričakuje institucionalno in javno pripoznanje, revija, ki je anahroidna v svojem žanrskem in slogovnem manierizmu, anarhoidna pa v svoji vsebinski in statusni drži, revija, katere tvorci se še niso odločili in ovedli (ko pa se bodo, bo kajpak prepozno) ...
drugačnofobija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Meje, gozdovi, otok, major Troha, ustavne spremembe, pa ksenofobija (pardon: obča drugačnofobija!), ki šprica na vseh porah družbene (nad)stavbe (če pa ne, jo dežurni gojitelji belih miši in rdeče groze v obliki domnevne evrofobije brž najdejo pri predsedniku države, vodilnih ekonomistih, pa še kje), tihe sobe in kar je še takega ... več kot preveč zanimivega.
drugačnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sklepni, osmi točki sistemskega vzporejanja predložnih zvez, poimenovani Nadaljnje smernice raziskovanja predložnega sistema, so izražene nujne dodatne in razširitvene, a v tem časovnem okviru neuresničljive možnosti za raziskovanje predložnega sestava v razvoju slovenskega knjižnega jezika, ki izhajajo iz samozavedanja o nezadostnosti obsega gradiva, načinov obravnave, širine primerjave ipd., ob upoštevanju celotnega biblijskega prevoda še popolnejše in sistematično preverjanje z mogočimi tujejezičnimi predlogami (upoštevanje nemške Rosalinove predloge), vzporejanje z rabo v isto- (nujnost primerjave s Küzmičevim prevodom iz l. 1771) ali drugačnozvrstnih besedilih sploh ali v drugih besedilih istega avtorja, ki bi potrdila, izpopolnila ali ovrgla izsledke danega vzorca, ter vzporejanje z narečnim gradivom, ki bi pokazalo (ne)ujemalnost govorjene rabe s knjižno.
drugojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V enojezikovni situaciji vzame dele jezikovnega znanja maternega jezika (J1), v drugojezikovni situaciji pa iz J1, J2 ali celo iz kakšnega svojega posebnega medjezikovnega sistema.
družabiti  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: In potemtakem ni čudno, da se zbiramo, družabimo, aktiviramo - najde se svetovalec za strategijo, svetovalka za PR, izvedenka za ljubezenske težave, strokovnjak za intersubjektivne pristope, motorje, zvočnike, občo percepcijo ...
družabnozabaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
družbenoaplikativen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cilji raziskave so bili postavljeni na treh ravneh: znanstvenoanalitični in eksplorativni (opisovanje, spoznanje in razumevanje organizacije, položaja in potreb po izobraževanju zaposlenih), družbenoaplikativni (potrebi in pogoji za preobrazbo, izboljšanje in razvoj prakse in dosežkov izobraževanja zaposlenih v slovenski družbi in gospodarstvu) in pa sistemski cilji (posodabljanje in spremembe celotnega sistema izobraževanja zaposlenih, prilagajanje sistema v smeri gibanj v evropskem prostoru in Evropski uniji).
družbenodejaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
družbenojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V konkretnih družbenojezikovnih razmerah slovenske manjšine je taka kodna izbira tudi v nasprotju z Griceovo predpostavko o načelu sodelovanja, ki se mu podrejajo udeleženci komunikacije, da bi učinkovito vplivali na sogovornika.
družbenokulturen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Besedilo postane ključno, če ima že sámo oblikovne in tematske odlike ter če izpolni tri družbenokulturne pogoje v procesih recepcije in poznejše besedilne obdelave: kanonizacijo, antonomazacijo in trajnost, moč pri izzivanju nastajanja novih literarnih del.
družbenoobjaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
drúžbenopráven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
družbenoprosveten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ideologija in prosvetna politika tistega časa sta težili k redukciji pedagoških prizadevanj na neposredne, dnevne družbenoprosvetne naloge in potiskali razvoj pedagogike k reševanju teh nalog in k zanemarjanju temeljnih problemov pedagoške teorije.
drúžbenosten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Definicija sociolingvistike (družbenostnega jezikoslovja) kot mejnega jezikoslovnega področja med znakovnimi in družbenimi vedami.
družbenovzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sredi šestdesetih let je skušala literarna didaktika rešiti šolsko ukvarjanje s književnostjo njegove družbenovzgojne vloge, kar se je zdelo mogoče le z umikom v nekakšen »strokovni intimizem«, ki se je kazal s scientifikacijo književne didaktike in književnega pouka.
družbenozabaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
družinskopraven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Družinskopravna razmerja so zelo občutljiva in zahtevajo varovanje pravic posameznika.
družinskorodoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V železni dobi se je pojavil nov način pokopavanja - velike družinskorodovne halštatske gomile.
državn  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: državno prvenstvo: Kva res ti v Velenje a tm bo državn?
državnocerkven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Medtem ko so se v avstrijskih deželah od srede 18. stoletja dalje izvajale številne upravne reforme, je bila beneška Istra še pred Napoleonovimi vojskami deležna le državnocerkvenih reform cesarja Jožefa II.
državnoposloven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
državnoregulativen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
državotvorje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Veliko prespraševanje o nacionalni identiteti je povezano s procesi globalizacije, z novim državotvorjem v 20. stoletju, nekaterimi anomičnimi posledicami postindustrializacije, `neobvladljivostjo' migracijskih tokov, s strahom pred `pretirano multikulturnostjo' in s tem kulturno ogroženostjo, pa vse do `lokalnega' evropskega integracijskega dogajanja ob alternativnem razširjanju Evropske unije.
dualprocesorski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mam 3 mašine in vse 3 so dualprocesorske. Ena je normalen strežnik, ostale so pa delovne mašine.
duhovnjaštvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Utrjevanje sodobne intelektualne poti, ki se izogiba na eni strani skrajnemu scientizmu, igri moči in žargona, ki ne omogoča ustvarjalne komunikacije med ustvarjalci in občinstvom; na drugi strani pa se izogiba tudi raznim novodobnim oblikam duhovnjaštva, ki se v svojem pretiranem iskanju spiritualnih vrednot odpovedujejo racionalnosti; kljub temu pa od ene in druge sfere sprejema posamezne logično tehtne in duhovno pozitivne vrednote.
duodenogastričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z duodenogastričnim refluksom se vrnejo v želodec, zato lahko neaktivne predučinkovine s svojimi aktivnimi presnovki poškodujejo sluznico prebavil.
duodenoskopija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Diagnostična metoda izbire za odkrivanje varic je ezofago-gastro-duodenoskopija (GSK), ki pa je invazivnejša preiskava.
dupliran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Organizator ne odgovarja za napake e-pošte in bo neveljavne in duplirane naslove, izločil iz nagradne igre.
durmitorski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Durmitor (Črna gora): Čaka nas najhitrejši in najzahtevnejši del poti, posebej v tem letnem času, ko je voda iz durmitorskih gora privrela v Taro iz vseh strani in je zato izredno hitra in mogočna.
dušebrižnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tu smo priče strašni dvoličnosti in strašni dušebrižnosti do državnega proračuna, do zdravstvene blagajne, do pokojninske blagajne s strani gospoda Anderliča in kolegov v njegovi poslanski skupini.
duvanjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ordinariat mostarsko-duvanjske škofije je prejšnji teden objavil govor naslovnega škofa msgr. Ratka Perića z mašnega slavja v Međugorju.
dvainšestdesetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: "... Svojo firmo sem na Češkem odprl že leta 1998 in sedaj sem se odločil tudi za prodor v ZDA," je poslovne ambicije pojasnil Hašek, ki je dvainšestdesetič v karieri na tekmi ostal nepremagan.
dvajsetér  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Glavne števnike do sto pišemo skupaj; ostalo pišemo narazen, vrstilne, ločilne in množilne števnike pišemo skupaj: prvi, drugi, stoprvi, dvajseteri, skupaj pišemo tudi tvorjenke iz števnikov - stotisoči umirajo.
dvanajstceven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvanajstdneven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvestošestdesetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V nedeljo bo predstava na sporedu že dvestošestdesetič, saj živi na mariborskem lutkovnem odru že dvanajst let in je prva uprizoritev, ki jo je za mariborski ansambel pripravil režiser Pavel Polak.
dvóbárvnost  lastnost, značilnost dvobarvnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoglasoven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvoigralski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Novi tretjeosebni večigralski način udestvovanja vključuje dvoigralske kooperativne misije in arenski stil bojevanja z vključno do štirimi igralci.
dvojnoceven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dvokapica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Streha: v osnovi je simetrična dvokapica, možna je večkapna, smer osnovnega slemena vzporedna s cesto, naklona 38-42 stopinj, možna uporaba čopov, žlot, grebenov, frčad.
dvólastník  zemljiški posestnik, ki ima zemljišče na obeh straneh državne meje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvólastníštvo  pojav ali dejstvo, da ima kdo zemljišče na obeh straneh državne meje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvooktaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dvorána  večji, zaprt prostor, namenjen za javne prireditve:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoravenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ustavo RS je treba spremeniti tako, da bo vsebovala povsem jasna določila o ustanovitvi občin, njihovem (univerzalnem) delovnem področju, o dvoravenski lokalni samoupravi v RS, o lastnih virih lokalnih skupnostih in o državnem nadzoru.
dvóročájen  -jna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Najatraktivnejši predmet je zagotovo dvoročajna lončena posoda kantharos, ki jo krasijo dva človeška obraza in kačasto oblikovana ročaja.
dvorovína  jur., v monarhističnih državah vsota, ki jo monarh prejema iz državnega proračuna za stroške dvora; civilna lista; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvosestavinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Osebek povedi je dvosestavinski oziroma dvočlenski, pri čemer je treba opozoriti tudi na Kersnikov stilizem --- pozaimljeno ponovitev besede starost z vlogo prislovnega določila časa (z njim).
dvosklonskovezaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razčlemba gradiva je potekala, da se izognemo nepreglednosti zaradi obsežnosti in zapletenosti vzporejanja zgledov iz štirih besedil, po klasični hierarhični razdelitvi: po posameznih predlogih znotraj dveh skupin pravih in nepravih predlogov, in sicer glede na sklonskovezavno zaporedje (od rodilnika do orodnika), od enosklonsko- do dvosklonskovezavnih in trosklonskovezavnega za).
dvóstávčen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Povežemo sestavne dele odvisnika s preostalim delom stavka in dobimo dvostavčno poved.
dvotočkoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvotočkovna kalibracija se avtomatično aktivira, če se pojavi sporočilo »REPLACE COMPONENTS« oz., če je ročno vklopljen »standby«.
dvotokoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dvovezljiv  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejša je sprememba iz enovezljivih glagolov v dvovezljive oz. tudi vezavne glagole.
dvovotkoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dvoznakoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sledi jim dvoznakovna koda, ki definira tip informacije vsebovane v bloku.
dvožarkoven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
džezovstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eden od odjekov na trojni "eks" Lolite je za tukajšnje prilike že kar čudaško vztrajno skupino vstavil v domačinsko "džezovstvo", kar je naravnost žalitev; na ravneh pisave, izgovorjave in sfižene norme, ki jo v zgodovinsko muzično prakso vstavljajo tukajšnji lektorji, normativni pravopisci in z njimi še ocenjevalci.
džnjana  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izpostavila je bistvo Bhagavanovih obsežnih naukov o vseh vidikih duhovne poti, vključno s karma, džnjana in bhakti jogo.
džotiš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato smo si Vodnik po poti samospoznavanja zamislili tako, da lahko bralci na enem mestu dobijo jasen vpogled s kratko predstavitvijo pojmov in tehnik, delavnic s več kot 70-tih področij osebne in duhovne rasti, zdravega načina življenja in ekologije, kot so: aura soma, akupresura, bioenergija, čakre, džotiš, feng shui, hidroterapija, joga, kristalna sol, masaže, meditacije, naturopatija, reiki, rebirthing-preporajanje, radionika, samozavest, transmisijska meditacija, zdrava prehrana, zdravilni zvok,....
edíl  zgod. nadzornik javnega reda, tržne organizacije, javnih zgradb ter organizator javnih prireditev v starem Rimu; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edínoveljáven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
edínoveljávnost  knjiž. lastnost edino veljavnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edínozveličáven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
efektívnost  lastnost, značilnost efektivnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efór  zgod. vsak od petih voljenih nadzornikov javnega življenja s civilno sodno oblastjo v stari Šparti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekcém  med. nekužno vnetje kože, ki povzroča srbenje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eklogít  petr. metamorfna kamnina, sestavljena v glavnem iz piroksena in granata; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekoloven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
ekonomskoposloven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
ekonomskopraven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
eksaltácija  knjiž. zanesenost, navdušenost, razvnetost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaltíran  knjiž. zanesen, navdušen, razvnet:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksaltíranost  knjiž. zanesenost, navdušenost, razvnetost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekscelénca  s svojilnim zaimkom, v nekaterih državah naslov za najvišje državne predstavnike:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksercícije  1. rel. sistematično večdnevno premišljevanje in udeleževanje verskih obredov za obnovo verskega življenja; duhovne vaje:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekshórta  rel. daljši, poglobitvi duhovnega življenja namenjen govor, zlasti za mladino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskluzívnost  lastnost, značilnost ekskluzivnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskúrz  knjiž. oddaljitev od glavne teme, zlasti zaradi pojasnitve kakega problema, ki je z njo v zvezi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksluziven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
eksperimentiven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
eksploratíven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
eksplozívnost  lastnost, značilnost eksplozivnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspresionízem  umetnostna smer v začetku 20. stoletja, ki objektivnost popolnoma podreja subjektivnemu doživljanju in posebno poudarja izrazno plat:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspresívnost  knjiž. lastnost, značilnost ekspresivnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstraaktiven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ekstrazaznaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
eksudát  med. izcedek pri vnetju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekvatoriál  astr. daljnogled, ki je nameščen tako, da more slediti dnevnemu gibanju zvezd z enim samim vrtenjem; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elán  velika stopnja psihične pripravljenosti za kako delo; polet, vnema:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elastín  biol., kem. beljakovina, ki sestavlja prožna vlakna vezivnega tkiva; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elektrodistributiven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
elektroimpulziven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
elektroinduktiven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
eléktrokonvulzíven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
elektronegativen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
elektropozitiven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
elektroreceptiven  prid., vir: I; povezave: najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   401 501 601 701 801 901 1.001 1.101 1.201 1.301  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA