besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: sluz   zadetki: 140



slúz  1. brezbarvna lepljiva tekočina, ki jo izločajo sluzne žleze:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúz  1. brezbarvna lepljiva tekočina, ki jo izločajo sluzne žleze:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúza  redko sluz; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzast  1. pokrit s sluzom:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzav  1. ki vsebuje sluz:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzavec  -vca; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slúzavka  nav. mn., bot. glive, ki živijo na gnilem listju in štorih in se lahko premikajo, Myxomycetes:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzavost  lastnost, značilnost sluzavega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzec  -zca; m, vir: B; povezave: najdi.si.
slúzek  knjiž. sluzast:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzen  nanašajoč se na sluz:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sluzéna  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
sluzênje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
sluzéti  redko cediti se, mezeti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sluzína  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
sluzínast  -a -o; prid., vir: B; povezave:
slúziti  delati sluzasto:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúzje  -a; s, vir: B; povezave:
slúznat  1. ki je iz sluza:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúznatost  -i; ž, vir: B; povezave:
slúznica  plast na notranji strani votlih organov, v kateri so žleze, ki izločajo sluz:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
slúzničen  nanašajoč se na sluznico:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúznik  anat. s tekočino napolnjena vrečica med mišico in kostjo, navadno ob sklepu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sluznína  biol. glavna sestavina sluza:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slúznjak  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
sluznovenčen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
sluzotòk  -óka; m, vir: B; povezave:
sluzovína  -e; ž, vir: B; povezave:
eksluziven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
grenkosluzen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
krvavoslúzast  -a -o; prid., vir: B; povezave:
naslúziti  -im; dov., vir: B; povezave: najdi.si.
nèrazslúzen  -a -o; prid., vir: B; povezave:
nesluzast  prid., vir: I; povezave: najdi.si
osluzéti  -ím; dov., vir: B; povezave: najdi.si.
oslúziti  -im; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
podsluzen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
podslúznica  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
podsluzničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
polsluzav  prid., vir: I; povezave: najdi.si
posluzničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
práslúz  -í in -i; ž, vir: B; povezave:
preslúzast  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
razsluzen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
razslúzenje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si.
razslúziti  agr. narediti, da v moštu ni več trdnih, sluzastih delcev:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vodenosluzast  prid., vir: I; povezave: najdi.si
zaslúzenec  -nca; m, vir: B; povezave:
zaslúzenje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si.
zaslúzenost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zasluzítev  -tve; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
zaslúziti  1. obdati, pokriti s sluzjo:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acidogen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejši vzrok pomanjkanja kobalamina je perniciozna anemija, pri kateri se zmanjša izločanje intrinzičnega faktorja zaradi atrofije želodčne sluznice, ki prizadane acidogene in pepsinogene celice.
áfta  nav. mn., med. belkasti, boleči mehurčkasti izpuščaji na ustni sluznici; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
aftozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponavljajoči se aftozni ulkusi so zelo pogoste lezije ustne sluznice, za katerimi trpi od 10-30 % ljudi.
akrolentiginozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Akrolentiginozni melanom (ALM) je soroden povrhnje rastočemu melanomu, ima pa določene posebnosti zaradi lokalizacije na akrah (pod nohti, na sluznicah, dlaneh in podplatih). V radialni fazi je v obliki rjavočrne ploščate lezije, ki jo je težko ločiti od hematoma.
aktinobaciloza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aktinobaciloza jezika: najprej se spremembe pokažejo pod sluznico z obeh strani jezika, na spodnji ali zgornji strani. Lesen jezik - spremembe najdemo v muskulaturi. Pojavijo se razjede na dorzumu jezika z visokim robom in sivkastim neravnim dnom s šopi resja.
alantohorij  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To je zunanja plodova ovojnica, strokovno imenovana alantohorij, skupaj z delom maternične sluznice, ki je z omenjeno ovojnico v tesnem stiku.
alternanten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Impulzi imajo alternantno polarnost, kar izloča nevarnost ionizacije, ki v bližini eletrode lahko povzroči vzdraženost sluznice.
antibiogram  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bris na kulturo in antibiogram pomeni, da v mikrobiološkem laboratoriju namažejo vzorec vaginalne sluzi na posebne razmaze (ki jih na splošno imenujemo kulture) in opazujejo rast bakterij in/ali glivic. Ko kaj takšnega zraste ugotovijo za kaj gre in na katere antibiotike in/ali antiglivična zdravila je bakterija in/ali glivica občutljiva.
antrum  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Znano je, da po izkoreninjenju okužbe počasi izzvenevajo vnetne spremembe sluznice v korpusu in antrumu želodca.
arnikin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri vnetju ustne sluznice grgrajte in izpirajte usta po vsaki jedi in zvečer pred spanjem s toplim čajem iz žajblja in rmana, ki mu dodate nekaj arnikinih cvetov.
avskultatoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob sprejemu v bolnišnico je bil bolnik neprizadet, po koži in sluznicah ni bilo videti sprememb, avskultatorni izvid nad srcem in pljuči je bil normalen.
bakteriocid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mlečnokislinske bakterije navadno dodajamo kot starter kulture pri industrijski fermentaciji mleka zaradi njihovih ugodnih fermentacijskih lastnosti (prebavljivost laktoze, uporaba citratov, proteoliza, odpornost na bakteriofage, proizvodnja sluzi), sposobnosti proizvodnje vonjev (diacetil, acetaldehid) in njihove proti mikrobne dejavnosti (organske kisline, vodikov peroksid, bakteriocid).
belják  1. prozorna sluzasta snov v jajcu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
bronhioloalveolaren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavne oblike malignih epitelnih tumorjev so: ... 3. žlezni rak s podtipi: acinarni, papilarni, solidni z izločanjem sluzi, in redkejši mucinozni, nemucinozni in mešani bronhioloalveolarni, mešani žlezni, dobro diferencirani fetalni, mucinozni-koloidni, mucinozni cistadenokarcinom, pečatnični, svetlocelični; ...
bukaleta  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bukalete si bolnik namesti ob dlesni, da se zdravilo vsrka skozi ustno sluznico.
cerviko  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predrakave spremembe sluznice materničnega vratu, ki jih ugotovijo s patohistološkim pregledom odvzetega delčka tkiva, se imenujejo cerviko-intraepiteliske spremembe ali kratko CIN.
cervikointraepitelijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predrakave spremembe sluznice materničnega vratu, ki jih ugotovijo s patohistološkim pregledom odvzetega delčka tkiva, se imenujejo cervikointraepitelijske spremembe ali kratko CIN.
čír  med. razjeda na koži ali sluznici:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dankin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko je dankina sluznica na prostem, se draženje še dodatno poveča in s tem tudi napenjanje, ki še bolj spodbuja izstopanje tega dela debelega črevesa.
decidualizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sluznico endometrija stabilizira z decidualizacijo, tj. nastankom žlez.
dekongestija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kapljice Benil so namenjene za simptomatsko zdravljenje vseh oblik vnetja nosne sluznice, sluznice v obnosnih votlinah in vnetja srednjega ušesa (za dekongestijo Evstahijeve cevi), za ustavljanje krvavitev iz nosu ter za pripravo na pregled nosu ali operacijo (dodatek površinskim anestetikom).
dekongestiven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sistemska in lokalna dekongestivna zdravila ter kortikosteroidi zmanjšajo nabreklost nosne sluznice in izboljšajo prehodnost nosu.
devetogúb  zool. del želodca prežvekovalcev z visečimi gubami sluznice:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dlésen  nav. mn. sluzničasto tkivo, ki pokriva del čeljusti ob zobeh:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duodenogastričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z duodenogastričnim refluksom se vrnejo v želodec, zato lahko neaktivne predučinkovine s svojimi aktivnimi presnovki poškodujejo sluznico prebavil.
dvosvetlinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pomembna je pravilna namestitev dvosvetlinskega tubusa in sprotno odstranjevanje v spodnjem pljučnem krilu izločene sluzi.
džezrokerski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Res, uigrani muskontarji Masfel brez opaznih zapletov drevijo skozi žanrovski labirint, kdaj drgnejo rokenrol ali celo metal, se spustijo v nebroj džezrokerskih in celo sluzastih newagerskih izletov, se razdžezirajo s saksofonistom na čelu, uberejo funk in, z močnejšo elektronsko zaslombo, kako transersko kolo ter odpumpajo tja do diska, hudoo, s priredbo proslulega Funkytowna vred.
eflorescénca  med. posamezna bolezenska sprememba na koži ali sluznici pri izpuščaju, vzbrst:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksantém  med. bolezenska sprememba različne oblike in vrste na koži ali sluznici; izpuščaj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspektorácija  med. izmetavanje sluzi iz pljuč, sapnika s kašljanjem, izkašljevanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
epitél  anat. plast celic na površini kože ali sluznice; povrhnjica:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
gastrítis  med. vnetje želodčne sluznice:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glasílka  nav. mn., anat. prožna guba sluznice v grlu za tvorjenje glasu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glavóč  zool. majhna sluzasta morska riba z veliko glavo, Gobius; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hêrpes  med. virusna bolezen z mehurčastimi izpuščaji na koži ali na sluznici:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hŕkati  1. s kratkimi, sunkovitimi izdihi spravljati sluz iz grla:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hŕkniti  s kratkim, sunkovitim izdihom spraviti sluz iz grla:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iperít  kem. bojni plin, ki razjeda sluznico in kožo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izhŕkati  s hrkanjem spraviti sluz iz grla:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izhŕkniti  s kratkim, sunkovitim izdihom spraviti sluz iz grla:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izkášljati  izvreči {sluz} iz pljuč, sapnika s kašljanjem:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izkašljeváti  izmetavati {sluz} iz pljuč, sapnika s kašljanjem:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izpuščáj  bolezenska sprememba različne oblike in vrste na koži ali sluznici:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
izsmŕkati  spraviti sluz, kri iz nosa:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
katár  vnetje sluznice, pri katerem se izloča sokrvca, sluz ali gnoj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kíhavica  knjiž. vnetje sluznice v nosu, ki povzroča kihanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kiretírati  med. odstraniti maternično sluznico; izpraskati, postrgati; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mehúrjevec  kem. bojni plin, ki razjeda sluznico in kožo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA