besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: slovar   zadetki: 61



slovár  1. knjiga, v kateri so besede razvrščene po abecedi in pojasnjene:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
slovárček  manjšalnica od slovar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovárec  -rca; m, vir: B; povezave: najdi.si.
slovaren  prid., vir: N; povezave: nova beseda
slovarističen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
slovarjev  prid., vir: N; povezave: nova beseda
slovárjevec  -vca; m, vir: B; povezave:
slovárnik  nav. ekspr. kdor se {poklicno} ukvarja s sestavljanjem, pisanjem slovarjev; leksikograf:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovaropísec  kdor se {poklicno} ukvarja s sestavljanjem, pisanjem slovarjev; leksikograf; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovaropísen  nanašajoč se na slovaropisje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovaropísje  pripravljanje, sestavljanje, pisanje slovarjev; leksikografija:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovaroslóvec  -vca; m, vir: B; povezave:
slovaroslóven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
slovaroslóvje  veda o besednem zakladu kakega jezika; leksikologija; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovárski  nanašajoč se na slovar:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovarskopomenosloven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
slovarskotehničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
slovárstvo  pripravljanje, sestavljanje, pisanje slovarjev; leksikografija:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovárščak  -a; m, vir: B; povezave:
slováršček  -čka; m, vir: B; povezave:
kiberslovar  m, vir: N; povezave: nova beseda
lirskoslovarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
metaslovar  m, vir: I; povezave: najdi.si
naslóvar  -ja; m, vir: B; povezave:
slovárski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
podslovar  m, vir: N; povezave: nova beseda
rodoslovar  m, vir: N; povezave: nova beseda
rodoslóvarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
splošnoslovarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
abecediranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato ima vsak del slovarja svoj uvod in navodila za uporabo, svoje abecediranje in svoj sistem kratic.
akribičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vnos in ustvarjanje slovarja ni enostavna zadeva, ker je potrebno vse besede pred vnosom primerjati s drugimi viri in uskladiti pojme, kar predstavlja akribično delo.
altarček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na listkovnem gradivu za Prešernov slovar je tudi naslednji fragment iz Zupana: "Pokazal oči in lice, pa rekel: Vidiš, to je altarček -- to sta dva laihterčka, to dva polšterčka."
ambiseksualnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biseksualnost je dejansko hkratno spolno nagnjenje k osebam istega in drugega spola, zato je verjetno res primernejši izraz, ki ga je skoval dr. Košiček: ambiseksualnost (in ga ta slovar ne navaja), ki veliko natančneje opisuje ta fenomen, saj latinska predpona ambi- pomeni oba hkrati, medtem ko predpona bi- oz. bis- pomeni dvakrat.
ampelološki  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pomološki (sadjarski) in ampelološki (vinogradniški) terminološki slovar.
arerntejski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Besede aboridžinskih jezikov je obsežno in zelo razvito. Slovar arerntejskega jezika ima več kot 750 strani.
aspektualen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za angleškega uporabnika slovarja je vnesenih več pojasnilnih definicij za slovenske etnografske in druge izraze; prav tako so opisane aspektualne funkcije predponskih glagolov z obširnimi definicijami in več ustreznimi primeri.
bajpasiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V novi, razširjeni, dopolnjeni verziji Slovarja slovenskega knjižnega jezika lahko torej povsem upravičeno pričakujemo novo definicijo. Kalandriranje = pridobivanje finančne pomoči prek posrednikov; sodelovanje strank z društvi; indirektno financiranje političnih strank; izobraževanje kandidatov za volitve; pridobivanje sredstev stranke iz prispevkov tujih zasebnikov, fizičnih in pravnih oseb; organiziranje delavnic; sporno prejemanje denarja iz tujine na račun stranke; spreminjanje neživljenjskega zakona o političnih strankah; odvajanje; bajpasiranje; nezakonito financiranje politične stranke; laburiranje; jemanje kredita pri Kalandrovem društvu.
bazirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kralj Kamsa, delujoč na osnovi tega tradicionalnega strahu, ni nikoli počasen v privzetju znanstvenih varnostnih ukrepov, to je pooblastitev empiričnih učiteljev spisov, ki so opremljeni z viri slovarja in gramatike in vso empirično bistroumnostjo, da s pretvezo navideznih-slepilnih argumentov, bazirajočih na domnevnih principih, uničijo pravo interpretacijo večne religije razkrite v spisih.
beležkin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kaj pa Tools? Čaka nas slovar, beležka za naše zapiske ob posameznih člankih (čisto lahko jih bomo spet našli, ker se bo beležkin znak pojavil v naslovni vrstici članka), pregledovalnik člankov (po abecedi ali naključnem vrstnem redu), urejevalnik besedila (izberemo ga v Settings, ki so na voljo pod Options).
besednják  1. knjiga, v kateri so besede razvrščene po abecedi in pojasnjene; slovar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
besednjákar  star. leksikograf, slovarnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bezjáški  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Izkazalo se je, da je med obravnavanimi sopomenkami največ takih, ki v Registru niso omenjene (očitno so veljale za splošno znane), med besedami iz Registra pa prevladujejo besede iz kranjskega, tj. prvega stolpca, ki predstavljajo iztočnice v tem mednarečnem in dvojezičnem slovarju, v veliki meri so izpričane besede iz slovenskega oz. bezjaškega (=panonskega oz. kajkavskega) in koroškega stolpca, iz hrvaškega pa precej manj.
biogram  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V slovar zaradi rednega besedotvornega ustreznika ni vključeno slovensko besedje iz naslednjih skupin: ... zloženke z istovetnim prvim členom, npr aero-, bio-, belo- (aerodinámika, biográm, belobrád) --- aerodynamika, biogram, biaobrody.
botanikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Wraber, Tone: Nekaj botanikovih pripomb k poskusnem snopiču Gozdarskega slovarja. --- Gozdarski vestnik 49 (1991), 376.
dikcionár  zastar. knjiga, v kateri so besede razvrščene po abecedi in pojasnjene; slovar; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačinov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Šel sem gledat v slovar in "dost" bojda pomeni ljubimec. Opa, drage dame, to si velja zapomniti - sonce zahaja na turški plaži, vi v domačinovem objemu, malce postaja že predrzen, vi pa "Dost! Dost!". Nakar se čudite, da ni učinka.
dozdevnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Gjurin, Velemir: Dvajset dozdevnic iz prvih dveh slovensko-hrvaških slovarjev. -- 35/1987, st. 4, str. 365--379.
dvojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z vstopanjem Slovenije v EU dodatno narašča potreba po računalniško podprtem prevajanju iz in v slovenski jezik, po modernih in dostopnih dvojezikovnih slovarjih slovenskega jezika in po učinkovitem poučevanju prevajanja in tujih jezikov.
dvórek  -rka; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Ne manjka niti slovar dvoreka - "Z veseljem vam pomagamo!" se predvidljivo prevede kot "Crkni! Crkni!"; kar pa itak že vemo, mar ne?
dvozvezkoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med to rokopisno gradivo sodi dvozvezkovni Slovensko-nemški slovar (1800 strani), turško-nemški, etiopsko-latinski slovar idr.
gêsljenje  lingv. določanje besednih enot za gesla ali podgesla v slovarju, enciklopediji:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
geslóvnik  lingv. abecedni seznam besednih enot, določenih za gesla ali podgesla v slovarju, enciklopediji:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
idiótikon  lingv. slovar, zbirka idiomov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izhódnica  knjiž., redko beseda v slovarju, enciklopediji, navadno s pojasnili vred; geslo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
leksikográf  1. kdor se {poklicno} ukvarja z leksikografijo, slovarnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
leksikografíja  pripravljanje, sestavljanje, pisanje slovarjev ali leksikonov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lematizácija  lingv. določanje besednih enot za gesla ali podgesla v slovarju, enciklopediji, gesljenje; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pódgêslo  lingv. jezikovna oblika določene geselske besede, ki je v slovarju v okviru gesla prikazana samostojno; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rimárij  slovar rim:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tezávrus  lingv. slovar, ki vsebuje vse besede, uporabljane v določenem jeziku; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
vokabulár  knjiž., redko slovar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA