besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: slina   zadetki: 168



slína  prozorna, nekoliko sluzasta tekočina, ki jo izločajo slinavke:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slínar  ekspr. kdor se slini:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slínarica  zool. majhna zajedavska žuželka, katere ličinka se obda s penasto slino in sesa rastlinske sokove, Philaenus spumarius; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slínarka  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slínast  1. moker od sline:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slinastolakajsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
slínav  1. ki se slini:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slínavec  slabš. mlad, nedorasel fant:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slínavica  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
slínavka  anat. žleza v ustih, ki izloča slino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slínavost  1. povečano, čezmerno izločanje sline:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
amínokislína  kem. organska kislina, ki vsebuje aminoskupino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
bénzoekislína  -e; ž, vir: B; povezave:
čreslína  -e; ž, vir: B; povezave:
diaminokislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Diaminokislina stene je lizin, petidoglikan je tipa A, z L-lizinom-D-asparaginsko kislino.
dikislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na drugi strani pa se glukoza oksidira v dikislino (glukarinska kislina), ki je bolj topna v oksidacijskem mediju in se ne obarja.
disulfokislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proizvaja se z delovanjem žveplove kisline na rezorcin do meta-disulfokisline, ki se potem nitrira z dušikovo kislino do trinitrorezorcina.
ditiokislina  kem. pojem; ž, vir: I; povezave: najdi.si
hidróksikislína  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
jetroslínavka  -e; ž, vir: B; povezave:
kislína  1. kar dela kaj kislo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kislínast  redko kislinski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maslína  zastar. oljka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maslínarstvo  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si.
maslínast  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
maslínastorjàv  -áva -o; prid., vir: B; povezave:
maslínastotêmen  -mna -o; prid., vir: B; povezave:
maslínastožólt  -a -o; prid., vir: B; povezave:
muslínast  ki je iz muslina:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nadraslína  -e; ž, vir: B; povezave:
óksikislína  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
óksokislína  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
práslína  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
sòkislína  -e; ž, vir: B; povezave:
súlfokislína  -e; ž, vir: B; povezave:
veslína  navt. izrez na robu čolna za ročaj vesla:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žveplenokislinast  prid., vir: N; povezave: nova beseda
absorbinski  absorbinska kislina; prid., vir: I; povezave: najdi.si
acetamido  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druge organske spojine razen barvil: 5-acetamido-4-hidroksinaftalen-2,7- disulfonska kislina ...
acetamidobenzojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: acetamidobenzojska kislina (N-acetilantranilična kislina)
acetilamino  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: Acetil H kislina (1-acetilamino-2-nafthol- 3-6 disulfonska kislina)
acetilantraniličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: acetamidobenzojska kislina (N-acetilantranilična kislina) in njene soli.
acetilkoencim  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aktivirana ocetna kislina ali acetilkoencim A.
acetílsalicílen  kem., v zvezi acetilsalicilna kislina zdravilo proti prehladu in bolečinam; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acetilvalerenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Valerenska kislina in acetilvalerenska kislina naj bi inhibirali razgradnjo GABA, učinkovina hidroksipinorezinal pa bi naj imela afiniteto za vezavo na serotoninske receptorje.
acetin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nato to filtriramo (kvareni pesek) in spiramo z lugom in kislino (tudi acetin zaradi maščob), posušimo in takrat prvič zatehtamo in damo sušiti (kislina ne sme izpareti, ker bi se kislost povečala in bi prišlo do razgradnje).
adenilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V DNK so: dezoksiadenilna kislina, timidilna kislina, dezoksigvanilna kislina in dezoksicitidilna kislina; v RNK pa adenilna, uridilna, gvanilna in citidilna kislina.
adrenergen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Oktopamin (octopamine; Octopamin) je biogeni amin vretenčarjev in nevretenčarjev, ki so ga našli najprej v žlezi slinavki Octopus-a. Kaže lastnosti tako hormona kot nevrotransmiterja in deluje podobno kot adrenergni agonisti.
alantonin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Seme vsebuje 35-60% škroba, 6-9% beljakovin, 5-8% maščob, do 13% escina, eskulin, grenke snovi, sterole, flavone, alantonine, adenozin, gvanin, sečna kislina, vitamini B- in K-skupine.
alfaketoglutaren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sestavine: glukolni ekstrakt žajblja, mikroniziran mlečni serum, mlečna kislina, alfaketoglutarna kislina, hidrigenirano kokosovo olje, uravnava pH kože, ne poškoduje hidrolipidnega zaščitnega sloja kože in ga vzpostavi tam, kjer je koža poškodovana, primeren za pogosto umivanje.
alfalinoleinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Večkrat nenasičene maščobne kisline omega-3 so v ribjem olju in mastnih morskih ribah; alfalinoleinska kislina, ki tudi spada mednje, je rastlinskega izvora in je veliko vsebuje sredozemska prehrana.
alkal  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ogljiko-hidrati: kruh, testenine, žita, krompir (kuhan), kosmiči,... rabijo prebavni sok, ki je po naravi alkalen (sicer se ga v želodcu izloči malo, vendar, ko zvečimo škrob v ustih, slina nasiči škrob z alkalom, ki ga nato pogoltnemo).
alkapton  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Alkapton (alkapton; Alkapton) je 2,5-dihidroksifenil ocetna kislina.
alkilamino  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: alkilamino acetat (alkil amin in ocetna kislina)
aloencim  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aloencimi - so izoencimi istega lokusa, ki se zaradi majhnih alelnih razlik razlikujejo v eni ali več aminokislinah.
amfotêren  kem. sposoben delovati kot baza ali kot kislina:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
amfoteričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Amfoterična spojina (amphoteric compound; amphotere Verbindung) je snov, ki lahko deluje kot kislina ali kot baza.
amidocianidofosforjev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dimetil amidocianidofosforjeva kislina
aminobutiraten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Namen znanstvenika je bil, preiskovanje efektov GABA (gama-aminobutiratna kislina) na možgane.
aminocefalosporanski  kem. pojem: 7-aminocefalosporanska kislina; prid., vir: I; povezave: najdi.si
aminoetanojski  kem. pojem: aminoetanojska kislina; prid., vir: I; povezave: najdi.si
aminofosforjev  kem. pojem: aminofosforjeva kislina; prid., vir: I; povezave: najdi.si
aminomaslen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: GABA je gama-aminomaslena kislina - nekaj o njej smo povedali pri predavanju o derivatih aminokislin.
aminopurin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Adenin (adenine; Adenin) je 6-aminopurin, purinska baza, ki se nahaja v nukleinskih kislinah. V DNK se pari s timinom.
aminovalerianski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Strokovno potrditev imajo učinkovine, ki se nahajajo v lupinah stročjega fižola (phaseoli legumina) - anginin (gvanidin- a - aminovalerianska kislina), listu borovnic (myrtilli folium) - glukokinin, ter listu in koreninah regrata (taraxaci radix et folium).
anginin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Strokovno potrditev imajo učinkovine, ki se nahajajo v lupinah stročjega fižola (phaseoli legumina) - anginin (gvanidin- a - aminovalerianska kislina), listu borovnic (myrtilli folium) - glukokinin, ter listu in koreninah regrata (taraxaci radix et folium).
anihilátor  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Durex Annihilator je potrebno 12 ur nositi čez Durex Exstrasafe kondom. V tem času šibka kislina v anihilatorjevi povrhnjici razžre kondom.
antiavksin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antiavksin (antiauxin; Antiauxin) je 2,6 dioklorfenoksi ocetna kislina, ki tekmuje z avksinom pri receptorjih za avksin.
antiekcematozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Salicilna kislina še ima bakteriostatično, fungistatično, adstringentno, antipruritično, antiflogistično in antiekcematozno delovanje.
antimonil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antimonov (III) hidroksid - (Sb(OH); ali tudi antimonova(III) kislina; amfoterna snov, s hidroksidi tvori antimonite(III) npr. Na3[Sb(OH)3], s kislinami pa antimonove(III) soli, ki pri večjih množinah vode hihrolizirajo in tvorijo antimonilne soli (SbO = antimonil).
antimonilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antimonov (III) hidroksid - (Sb(OH); ali tudi antimonova(III) kislina; amfoterna snov, s hidroksidi tvori antimonite(III) npr. Na3[Sb(OH)3], s kislinami pa antimonove(III) soli, ki pri večjih množinah vode hihrolizirajo in tvorijo antimonilne soli (SbO = antimonil).
antipruriginoz  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tinkture arnike in paprike ter sivkino olje s svojim rubefacientnim delovanjem povzročajo povečano prekrvavitev (širjenje krvnih žil) in občutek toplote, medtem ko salicilna kislina (keratoplastik), naftol in mentol delujejo kot sredstva proti srbenju (lokalni antipruriginozi).
antipruriginozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kafra pospešuje prekrvavitev, mentol deluje antipruriginozno in salicilna kislina v tako majhni koncentraciji keratoplastično.
antranilen  kem. pojem: Antranilna kislina; prid., vir: I; povezave: najdi.si
arahidonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prostaglandini so hormonom podobne snovi, ki nastajajo iz arahidonske kisline (maščobna kislina) in so povsod v telesu.
ariloksifenoksi  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pripadnost kemijski skupini: ariloksifenoksi kislina.
askorbičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: VITAMIN C (askorbična kislina) Vitamin C je od vseh vitaminov med ljudmi najbolj znan.
askorbínski  kem., v zvezi askorbinska kislina brezbarvna, kristalna, v vodi lahko topna snov kislega okusa:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
aspartanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Enajst ostalih aminokislin je: glicin, glutaminska kislina, arginin, aspartanska kislina, prolin, alanin, serin, tirosin, ciestin, asparagin in glutamin.
aspartičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Maksimalna vegetativna rast je bila dosežena s prolinom in kazeinskim hidrolizatom pri izolatu A, prolin, aspartična kislina in levcin kot viri aminskega dušika pri izolatu P.
aspartinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ornitin, aspartinska kislina in bikarbonat so pomembna hranila za reduciranje ravni amonijaka, ki je pomemben faktor pri razvoju mišične izčrpanosti.
avtolítičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Tejhojska kislina pri kontroli aktivnosti avtolitičnih encimov, ki odpirajo peptidoglikansko mrežo v procesu njene rasti.
azelainski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: azelainska kislina
báza  kem. snov, ki tvori s kislinami soli, v vodni raztopini pa hidroksilne ione; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
benzilaminopurin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Rast tkiv Opuntia polyacantha pri dodatku raznih hormonov: GA - giberelinska kislina, BAP - benzilaminopurin (citokinin), NAA - naftilocetna kislina (avksin).
betahidroksi  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Betahidroksi-metilbutirat (HMB) je matebolit levcina (aminokislina), za katerega velja, da zniža razgradnjo mišičja in poveča mišično maso pri živalih.
betametazon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tudi sestava obeh mazil (Belosalica in Diprosalica) se zdi na prvi pogled enaka: betametazon 0,5 mg, salicilna kislina 30 mg. Pa vendar ne pomagata vsem bolnikom enako.
bromovodíkov  kem., v zvezi bromovodikova kislina raztopina vodikovega bromida; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cianoksimski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavni metaboliti so cianoksimska kislina ali glukuronid v urinu kot dietilfosforjeva in dietiltiofosforjeva kislina.
cikloheksil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V propolisu najdemo predvsem flavonoide (pinocebrin, galangin, pinobanksin, pinobaksin-3-acetat) flavone, flavonone, flavonole, amino kisline, terpenske derivate, derivate cimetove kisline (kislina, alkohol), fenetilni ester kavne kisline (CAPE), benzilni ester kumarne kisline, benzilni alkohol, fenilvinil eter, cikloheksil benzoat, lecitin, krizin, vanilin,...
ciklopropanogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavni metaboliti so konjugati in ciklopropanogljikova kislina.
cistein  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpomembnejša iz te vrste sta cistein, pogojno esencialna amino kislina in glutation, tripeptid, ki med drugim vsebuje tudi cistein.
citidilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V DNK so: dezoksiadenilna kislina, timidilna kislina, dezoksigvanilna kislina in dezoksicitidilna kislina; v RNK pa adenilna, uridilna, gvanilna in citidilna kislina. (Levens, 1909).
citotaksonomski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri citotaksonomskem proučevanju tega rodu, ki je bilo zelo intenzivno in obsežno, so med drugim ugotovili, da so v celicah žleze slinavke pri ličinkah in v ovarijskih celicah "dojiljah" odraslih osebkov prisotni politeni kromosomi.
citripanček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporabljata se predvsem paracetamol (Lekadol, Panadol, Daleron, Lekadol C, Citripan, Citripanček) in acetilsalicilna kislina (Aspirin, Aspirin C, Fortalgin C, Praški proti prehladu).
dehidrohidroksilizino  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Intermolekularne vezi so: dehidrohidroksilizino-norleucin - stabilen v fizioloških razmerah; labilen pri delovanju toplote in v razredčenih kislinah; hidroksilizino-5-keto-norleucin - stabilen v fizioloških razmerah, prav tako med delovanjem toplote in v razredčenih kislinah.
dekanojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To je 9-okso-dekanojska kislina ali s kratico 9-ODA.
dezoksiadenilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V DNK so: dezoksiadenilna kislina, timidilna kislina, dezoksigvanilna kislina in dezoksicitidilna kislina; v RNK pa adenilna, uridilna, gvanilna in citidilna kislina.
dezoksicitidilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V DNK so: dezoksiadenilna kislina, timidilna kislina, dezoksigvanilna kislina in dezoksicitidilna kislina; v RNK pa adenilna, uridilna, gvanilna in citidilna kislina.
dezoksigvanilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V DNK so: dezoksiadenilna kislina, timidilna kislina, dezoksigvanilna kislina in dezoksicitidilna kislina; v RNK pa adenilna, uridilna, gvanilna in citidilna kislina.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA