besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: računalnik   zadetki: 83



računálnik  priprava za avtomatsko opravljanje računskih operacij:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
računálnikar  strokovnjak za računalništvo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
računalnikarica  ž, vir: I; povezave: najdi.si islovar
računalnikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
računálnikov  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
avtoračunalnik  m, vir: I; povezave: najdi.si
bioračunalnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sodelujejo tudi z evropskimi znanstveniki pri razvoju bioračunalnika, ki informacije ne shranjuje več z enicami in ničlami, pač pa uporablja genski kod DNA, ki je zelo znan v živem svetu.
ekoračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
hiperračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
izračunálnik  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
megaračunalnik  m, vir: I; povezave: najdi.si
mikroračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda wiki
miniračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
minisuperračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
mobiračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
multiračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
nanoračunalnik  m, vir: I; povezave: najdi.si
neračunalnikar  m, vir: N; povezave: nova beseda
nevroračunalnik  m, vir: I; povezave: najdi.si
polračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
súperračunálnik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. wiki
superračunalnikar  m, vir: N; povezave: nova beseda
ultraračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
večračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
veleračunalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
veleračunalnikar  m, vir: N; povezave: nova beseda
administratiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsa gesla in postopki, ki se uporabljajo za vstop in administratiranje mreže osebnih računalnikov (supervisorska gesla), administratiranje elektronske pošte in administratiranje aplikativnih programov, se hranijo v zapečatenih ovojnicah in se jih varuje kot »uradna tajnost - strogo zaupno«.
aktuator  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi DSP modul je na strani senzorja, merilnika ali aktuatorja (senzor temperature, pospeška, digitalna kamera...ventil, tiristorsko-tranzistorsko stikalo...), drugi pa je vezan z oddaljenim računalnikom.
amigaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na računalnik Commodore Amiga: Glej raje, kako gre Nintendu dobro brez Intela! (ne se smejat, 64-etka je zelo dober stroj - tko.. malo amigaški).
angikoagulacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vodenje angikoagulacijskega zdravljenja s pomočjo računalnika.
antenonosilka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugi dan, v nedeljo, je bilo čudovito poletno vreme, ki je privabilo na jezero veliko čolnov, ki so se radovedno vozili okrog naše antenonosilke in gledali radijske postaje, računalnik, antene in ostalo opremo.
atari  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: računalnik: Kljub temu, da Atariju ni uspelo osvojiti tržišča z računalniškimi igrami, kar je naredil Nintendo 15 let pozneje, so bile v njegovih laboratorijih uresničene mnoge ideje, ki so pozneje postale osnova za ustvarjanje virtualne realnosti.
atarijev  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na računalnik Atari: Računalniško pisanemu prispevku naj bo priložena (PC-jeva ali atarijeva) disketa z besedilom, izpisanem v katerem koli od popularnih urejevalnikov besedila ter kopijo izpisa v formatu "MS Word" in "text", saj se tako olajša stavljenje in poveča natančnost izpisa.
atarijevec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na računalnik Atari: Žiga Turk je podrobno predstavil domači urejevalnik besedil STEVE, namenjen atarijevcem.
atarijsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na računalnik Atari: Obiščite atarijsko zelen forum.
avdiodisk  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Računalnik današnjega časa lahko uporablja tradicionalne medije (diaprojektor, magnetofon itd.) in novejše sodobnejše medije, kot so videorekoreder, videodisk, avdiodisk, sintetizator zvoka in govora itd.
avdiokasetnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Študijski centri predstavljajo prostor, kjer se študenti srečujejo med seboj ali z mentorji, zagotovljena je tudi tehnična oprema (računalniki, TV, videorekorder, avdiokasetnik ...)
avdiokasetofon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Študijski centri običajno zagotavljajo tudi poseben prostor (študentsko sobo), kjer lahko študentje uporabljajo tehnično opremo (računalnik, povezan na internet, televizijo, videorekorder, avdiokasetofon...), s pomočjo katere lahko študirajo, poleg tega pa imajo lahko na voljo še priročno knjižnico.
avtentifikacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vse, kar potrebujete za pridobitev poštnega predala, je osebni računalnik z varnim dostopom do interneta, nekoliko novejši brkljalnik in digitalno potrdilo, ki služi za avtentifikacijo ob vstopu v poštni predal in elektronsko podpisovanje dokumentov.
avtodetekcija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob prvi inštalaciji sistema, sistem ne požene te datoteke, saj se rado zgodi, da računalnik pri avtodetekciji "obvisi".
bidirekcionalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Iz računalnika dobimo 7 bidirekcionalnih I2C vodil za krmiljenje perifernih modulov.
binarijec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kolikor se spomnim, so jim v računalnik itak kar nekajkrat vlomili. Enkrat recimo nekakšni binarijci v NG, enkrat so fasali nekakšen virus (zgleda da so priključeni na sub-eta-net), včasih vlomijo v lasten računalnik kar sami (ko jim ladjo kdo prevzame), etc...
biosignalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Računalnik omogoča lažje opravljanje razno raznih biosignalnih analiz. To so na primer EKG, Tomografija in podobno.
bitnoorientiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaman se trudimo z našimi računalniki, ki so bitnoorientirani (osnovni princip je 1-0) dojeti delovanje možganov, ki so kvintetno orientirani (osnova je ogljik ali celi žveplo, ki sta štirivalentna).
brálnik  elektr. del elektronskega računalnika za branje informacij na preluknjanih karticah ali trakovih; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
budneje  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druščina, zbrana okoli koncepta omrežnega računalnika, se namreč izvrstno zaveda, da je treba v centraliziranem sistemu uporabo programske opreme še budneje nadzorovati.
ciklustiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dragan, N., Kregar, M., Likar, A., Skulj, T., Smole, M., Wechtersbach, R. (1987). Uvajanje računalnikov v izobraževanje in opremljanje šol z računalniško tehnologijo (ciklustirano gradivo - poročilo). Zavod RS za šolstvo, Ljubljana.
computer  elektr. {elektronski} računalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čitálen  -lna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Ko brezkontaktno kartico (H4002) postavimo v domet čitalnega mesta (6 cm), se koda v trenutku prenese v osebni računalnik, kar signalizira čitalno mesto s kratkim piskom.
čitálnik  elektr. del elektronskega računalnika za branje informacij na preluknjanih karticah ali trakovih; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
datotéka  elektr. urejena skupina podatkov pri {elektronskem} računalniku, podatkovna zbirka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
deinštalirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Deinštalirajte igro, ugasnite računalnik in peljite punco v kino.
dekodírnik  teh. naprava za dekodiranje, navadno kot del računalnika ali programske opreme:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dekriptirati  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Takoj ko SSH strežnik prejme zakriptirano geslo, ga dekriptira s pomočjo svojega zasebnega ključa. Če se gesli ujemata, SSH strežnik uporabnika spusti naprej in ta lahko prične z delom na računalniku (po pregledu gesel še dodatno preveri, če ima uporabnik pravico uporabljati konzolo).
desetračunalniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato lahko z nekaj lastnega znanja in za razmeroma majhen denar (če ne štejemo porabljenih ur dela) sestavimo več desetračunalniški multiračunalnik.
devetbiten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Strogo vzeto, je bajt sicer širši pojem -- starejši 36-bitni računalniki so, denimo, računali z devetbitnimi bajti, vendar pa danes -- in verjetno nikoli več -- praktično ni v rabi računalnikov, ki ne bi uporabljali osembitnih bajtov.
digitaliziran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Delovni proces v agenciji je že skoraj v celoti digitaliziran, zaposleni pri delu uporabljajo najsodobnejše računalnike in programsko opremo.
digitalizotor  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posnetek se prenese do video digitalizotorja in od tam v računalnik.
diskéten  elektr., navadno v zvezi disketna enota del računalnika, ki omogoča pisanje podatkov na diskete in branje z njih; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolit  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanimivo je, da je potovalni računalnik za eno polnjenje posode za gorivo kazal vrednost okoli osem litrov, za drugo pa okoli sedem, dolita količina goriva pa je bila, gledano na 100 kilometrov, zmeraj enaka.
dopovedan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekaj od tega smo imeli na faksu in tam nam je bilo to jasno dopovedano, da kljub vsemu znanju (in Slovenci imamo zelo dobre raziskovalce na tem področju) nismo sposobni narediti še niti računalniškega prevajanja, kaj šele da bi računalnik "razumel" kar piše.
dostopajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Število edinstvenih dostopajočih računalnikov ... Ta 'edinstven' me moti. Kaj je narobe z 'različnih'?
dostopati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsi računalniki lahko hkrati dostopajo do interneta po isti povezavi.
dvojnoračunalniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Programski paket smo v zadnjem času še nadgradili, tako da teče v dvojnoračunalniški konfiguraciji računalnikov ALFA, kar zagotavlja izredno hitrost ter zanesljivost delovanja.
hardver  elektr. strojne naprave in elementi, ki sestavljajo računalnik, strojna oprema:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si wiki islovar
informátika  elektr. obravnavanje podatkov, informacij z {elektronskimi} računalniki:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
ínput  elektr. 1. vnašanje podatkov v {elektronski} računalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kompjúter  elektr. {elektronski} računalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kompjuterizírati  uvesti računalnike, opremiti z računalniki:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
luknjálnik  elektr. priprava za luknjanje kartic za {elektronski} računalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
perforátor  elektr. priprava za luknjanje kartic za {elektronski} računalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pomnílnik  elektr. del {elektronskega} računalnika, ki hrani informacije:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
primerjálnik  elektr. del {elektronskega} računalnika, ki primerja dve informaciji med seboj; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prínter  elektr. del {elektronskega} računalnika, ki tiska rezultate obdelave; tiskalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
procésor  elektr. del {elektronskega} računalnika, v katerem se obdelujejo podatki:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
računálniški  nanašajoč se na {elektronske} računalnike ali računalništvo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
računálništvo  veda o {elektronskih} računalnikih in njihovi uporabi:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
risálnik  elektr. del {elektronskega} računalnika, ki zapisuje rezultate s krivuljami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
sešteválnik  elektr. del {elektronskega} računalnika za seštevanje; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
softver  elektr. zbirka računalniku pridruženih programov, ki omogočajo programiranje in delovanje računalnika, programska oprema:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si wiki islovar
tiskálnik  elektr. del {elektronskega} računalnika, ki tiska rezultate obdelave:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
tríger  žarg., elektr. podatek, rezultat kake operacije, ki sproži vnaprej določeno zaporedje operacij v računalniku; sprožilo, sprožilec; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
upravljálnik  elektr. enota za krmiljenje in usmerjanje delovanja računalnika pri procesiranju, pomnjenju in prenašanju podatkov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA