besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: povest   zadetki: 34



povést  1. lit. krajše, vsebinsko, izrazno manj zahtevno pripovedno delo, navadno v prozi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povésten  1. knjiž. tak kot pri povesti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povêsti  1. knjiž. kot spremljevalec, vodnik narediti, da kdo kam gre; popeljati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povéstica  ekspr. manjšalnica od povest:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povéstičar  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
povéstičarstvo  -a; s, vir: B; povezave:
povéstnica  zastar. 1. zgodovina:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povéstničar  1. knjiž. kdor piše povesti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povéstničarski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda
povéstnik  -a; m, vir: B; povezave:
povéstniški  -a -o; prid., vir: B; povezave:
povéstništvo  -a; s, vir: B; povezave:
povestovánje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda
izpovést  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
pripovést  star. 1. pripoved:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
véroizpovést  -i; ž, vir: B; povezave:
akronimski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bolj kot kuriozum, da je v začetku petdesetih let v Ljubljani izhajal tednik PPP (Poletove podobe in povesti), zaslužen za začetke slovenskega stripa, se zdi "simptomalno" to, da je "Poeziji po pošti" dala prostor javne medijske verifikacije revija, ki ima svoje ime prav tako sestavljeno iz treh (akronimskih) soglasnikov, od katerih je eden tudi "p".
ambruški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sedem let po Krstu je luč sveta zagledala še ena verzna povest, "povést u pésmi" Sedem sinov ambruškega župnika Jožefa Žemlje, ki je ni mogoče razumeti drugače kot modifikacijo Prešernovega sporočila.
brezdistančnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prav te tri lastnosti (nasilna poučnost, sentimentalnost in brezdistančnost) so ljudsko povest estetsko razvrednotile in ji pomagale v literarni zgodovini v poglavje trivialne literature, kjer jo danes najhitreje najdemo pod gesloma njenih dveh najpopularnejših žanrov -- kmečke in zgodovinske povesti.
časovnostilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vedno poudarjanje socialne razsežnosti Kersnikove povesti je povezano s temeljno usmeritvijo literarne zgodovine v časovnostilno presojo avtorjev in z njenim začaranim kroženjem okrog pojmov realizem in romantika, pri čemer je socialna tematika dokaz avtorjevega realizma.
dekliškovzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Šilih tega besedila ni poznal, zato pa je lahko izrecno pokazal na svoje poznavanje nekaj bolj popularne in deški povesti paralelne dekliškovzgojne povesti.
deškovzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V prvem delu je daljni dedič tradicije deškovzgojne oziroma najdenske povesti na Slovenskem, ki se je začela s krištofšmidovskim Martinom mladim puščavnikom (1829) se vzdrževala v glavnem s prevedenimi in prirejenimi besedili; od izvirnih domačih lahko pokažemo le na anonimna Poštena Bohinjčeka v Benetkah iz daljnega leta 1858.
épika  lit. literarno ustvarjanje, katerega izrazna oblika je zlasti roman, povest ali novela, pripovedništvo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
indijánec  pri otroški igri kdor predstavlja, posnema Indijance iz pustolovskih filmov, povesti o Divjem zahodu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
istórija  1. star. zgodba, povest:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pisátelj  kdor piše romane, povesti, novele:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pisateljeváti  pisati romane, povesti, novele:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pisáteljica  ženska, ki piše romane, povesti, novele:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pripóvedništvo  lit. literarno ustvarjanje, katerega izrazna oblika je zlasti roman, povest ali novela:; s, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
stórija  ekspr. 1. zgodba, povest:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stórjica  ekspr. kratka zgodba, kratka povest:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štórija  pog. 1. zgodba, povest:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štórjica  pog. kratka zgodba, kratka povest:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
večérničar  pisatelj večerniških povesti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA