besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: padalo   zadetki: 10



padálo  naprava iz tkanine za zmanjšanje hitrosti zlasti pri skakanju, spuščanju iz letala:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vèlepadálo  -a; s, vir: B; povezave:
antirave  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zgolj po naključju je šokantno razkritje sovpadalo z žgočo debato v ameriškem kongresu o zloglasnem antirave aktu, po katerem bi se lastniki klubov, v katerih bi policisti našli kogarkoli, ki je zaužil tabletko ekstazija, lahko poslovili od licence za poslovanje.
desantski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Je dosti zmogljivejšo podalo od okroglih padal zato se okroglo padalo uporablja samo kot desantsko, zaviralno in pilotsko reševalno padalo.
dopolnilnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Načeloma ne podpiram tega dela v 3. točki 1. člena, vendar če se je vlada že potrudila in v tem zakonu napisala tudi načela programskosti, preglednosti, dopolnilnosti, partnerstva in vrednotenja učinkov v 13. členu, potem bi se lahko potrudila in zakonsko dikcijo iz 15. člena upoštevala v zakonu o regionalnem razvoju ali v 27. členu, ki je včeraj nesrečno "padel", kar je predlagal poslanec Horvat z olajšavami za vso državo, potem bi na tak način izpopolnjeno lahko to poglavje spadalo v ta drugi zakon.
padálce  manjšalnica od padalo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
padálec  kdor je usposobljen za skakanje, spuščanje s padalom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
padálka  ženska, usposobljena za skakanje, spuščanje s padalom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
padálski  nanašajoč se na padalce, padalo ali padalstvo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zadŕžka  šport., v zvezi skok z zadržko padalska disciplina, pri kateri padalec pri skoku, preden odpre padalo, nekaj časa ali do določene višine prosto leti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA