besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: oslo   zadetki: 1.101-1.200



descartesovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Narodno tkivo je bilo kajpak na secirnici, individualizem se je objektiviral, Descartova tradicija se ni tukaj razvija ne v kakšen posebni racionalizem ne v metodično skepso v spoznavoslovju, kaj šele, da bi obstajal kakšen dualizem v nauku o biti - kartezijanstvo so se igrali kvečjemu tisti, ki so določali vednost družbenozgodovinskih - daljnih - ciljev ter so descartesovsko paradigmo, kolikor so sploh vedeli zanjo, uporabljali največ za izgovor v civilizacijskem smislu, torej v industrijski raz/množenosti, v preračunljivem in največ nemoralnem naravoslovnem produciranju fahidiotov, v eksaktnih vedah lastne nedoloč(e)nosti, v nekakšnem ekološko vse bolj zasvinjanem gospostvu »človeka« nad »naravo« in podobno.
desetár  1. čin komandirja desetine v Jugoslovanski ljudski armadi ali nosilec tega čina:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
desetérec  lit. verz južnoslovanske pripovedne ljudske pesmi z desetimi zlogi in glavno cezuro za četrtim zlogom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
despecializacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izhodišče za to določilo je trend despecializacije finančnega poslovanja, kjer padajo tradicionalne meje med bankami, zavarovalnicami in drugimi finančnimi organizacijami.
destabiliziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po Boucherjevih besedah sankcije še vedno veljajo za osebe in organizacije, ki so na območju nekdanje Jugoslavije kršile človekove pravice in počele druge nečednosti v smeri destabiliziranja Balkana, kot je na primer nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič.
destimuliran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podjetja so destimulirana pri zaposlovanju in bodo uporabljala zunanje vire, neto učinek na priliv v državno blagajno pa je v takem primeru gotovo negativen.
devetnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ima pa kimavec še kup klenih staroslovenskih imen: kimalec, sadnik, sadjan, jesenjik, miholšček, malomašnik, poberuh, ranojesen, devetnik, šentmihelski. Skoraj vsa lepo povedo lastnosti tega meseca.
diapazonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V svet jezikoslovja pa je vstopil s svojo doktorsko disertacijo Oris slovenskega knjižnega izgovora, s prvim eksperimentalno zasnovanim opisom izgovora slovenskih knjižnih glasov in naglasov (narave fonemov) s tedaj modernimi tehnikami (kot so rentgeniziranje, kimografski zapisi, diapazonski zapisi, mikroskopiranje), metodami in teoretičnimi izhodišči.
dikromaten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Analitske metode smo atestirali na fakulteti za Naravoslovje in tehnologijo, Oddelek za kemijo in kemijsko tehnologijo ter dosegli priznane ateste za naslednje parametre: pH, neraztopljene snovi, KPK-dikromatna metoda, BPK5, test strupenosti po Offhausu, svinec, celokupni krom, 6-valentni krom, baker, železo, cink, kadmij, fosfor, nitrat in nitrit.
dimolibdenov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jeseni istega leta se je vpisal na kemijski odsek na Oddelku za kemijo tedanje Fakultete za naravoslovje in tehnologijo, kjer je leta 1972 diplomiral, 1975 magistriral in 1987 doktoriral z doktorsko disertacijo »Obnašanje dimolibdenovega tetraacetata v vodnih raztopinah HBr in HI«.
disorientiranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Analiza potreb mladostnikov po informacijah (priloga 1 - anketa), v katero so bili vključeni kot dijaki tako tudi študentje, je pokazala, da njihova disorientiranost ni omejena le na dogodke in možnosti v regiji, temveč imajo premalo informacij tudi o pomembnih specifičnih temah kot so opisi študijev, študentskega življenja, Evropska unija, vključevanje Slovenije v Evropsko unijo, zaposlovanje, možnosti zaposlitve v prihodnosti glede specifičnih študijev, prosta dela preko študentskega servisa, o raznih lokalnih glasbenih skupinah, ki se glasbeno udejstvujejo v Sloveniji in v Evropski uniji ipd.
disperzioniranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tem razumemo brisanje ostre meje med odjemalec in strežnik stranjo aplikacije in njeno disperzioniranje ali sestavljanje s samostojnimi komponentami, ki ograjujejo podatke in poslovno logiko aplikacije.
disponènt  uslužbenec, ki je pooblaščen samostojno voditi kako poslovno področje podjetja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
distribucionalističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med temi načeli je bila doktrina o ločevanju med ravninami, po kateri morfološka analiza ni bila mogoča, dokler ni bila končana fonološka analiza, tako tudi skladenjska analiza ni bila mogoča, dokler ni bila končana morfološka; in popolno zavračanje kakršnegakoli sklicevanja na procese v jezikoslovnem opisu v korist togemu distribucionalističnemu pogledu na jezikovne prvine, na katere so se pogosto sklicevali kot na predmetno področje posameznosti in razvrstitve.
distribuiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Sloveniji deluje distribuiran meroslovni sistem, ki vključuje vse vidike meroslovja.
dišavje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... Razsejana / v dišavju po tratah / v zelenju razkošja. / Blagoslov pomladi, / še rosno mladi / z rajem v duši.
dobermanka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg hrtov, smo na delu videli tudi siciljanskega hrta - cirnecco'dell etna, češkoslovaškega volčjaka, par avstralskih ovčarjev, dobermanko, zlato prinašalko in airdale terierja.
dobrodošlost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pa še to, če člouk pride na server pa vas pozdravlja, vsaj hi rečte nazaj, se spodobi in pričara zelo lep občutek dobrodošlosti.
dobrótništvo  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Takoj sta mi bila nekam sumljiva, od kdaj pa možakarje s poslovnimi kovčki zanimajo tovrstne zadeve, vprašal sem ju kar naravnost, zakaj pa se vajina firma sploh ukvarja z AIDS-som, odkod ta entuzijazem, altruizem in dobrotništvo?
dokapen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kraja Goče in Šmarje spadata med odlične primere mediteranskega rurizma. Prvi se odlikuje po številnih gankih pod dokapnimi korčnimi strehami, zunanjimi stopnišči, kamnitimi portali in nizi poslopij okrog "borjača".
doktorandski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Študij se povezuje z dodiplomskim študijem vseh humanističnih ter družboslovnih smeri in z ustreznim doktorandskim študijem.
domačíja  1. hiša z gospodarskimi poslopji in zemljiščem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domicilizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Leku ocenjujejo, da domicilizacija na poljskem trgu zagotavlja pogoje za nadaljnji uspešni razvoj in rast poslovanja na tem trgu.
dopís  1. krajše uradno ali poslovno pismeno sporočilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dousposabljati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po drugi strani analize kažejo na povečanje števila ur naravoslovja, ki ga lahko ob opravljenem izpopolnjevanju poučujejo med drugim tudi učitelji biologije, na povečan obseg ur zemljepisa in zgodovine, ki ga bodo v večjem deležu lahko pokrili presežki pri spoznavanju družbe, letno povečan obseg ur tujih jezikov (tudi na račun zgodnjega poučevanja tujih jezikov na razredni stopnji), za kar se učitelji razrednega pouka že dousposabljajo.
doživljajskopedagoški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zbornik, za katerega so prispevke spisali udeleženci, je na 300 straneh združil bogate izkušnje družboslovnega, doživljajskopedagoškega, naravoslovnega in športnega področja s šol v naravi.
drogovnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Manjši kosovni material imajo v dobro varovanih pokritih skladiščih, medtem ko ostale materiale kot so: betonski drogovi, kostanjevi drogovi, impregnirani drogovi in drogovniki, hranijo na odprtih skladiščih v poslovni enoti ali na nadzornem okolišu, ki je prometno najbolj ugoden.
družábništvo  v kapitalistični ekonomiki poslovno združevanje podjetnikov; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drúžbenosten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Definicija sociolingvistike (družbenostnega jezikoslovja) kot mejnega jezikoslovnega področja med znakovnimi in družbenimi vedami.
drznoločen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tam pa, kjer je cesta zavila z vaških polj v sotesko, se je odcepljal od ceste kolovoz, se zavihtel v drznoločnem kamnitem mostiču na drugo stran potoka in se vzpel do petsto korakov v breg, od koder je kakor vojak na straži gledalo nekaj belih poslopij čez obronek sem doli na cesto.
državoznánec  državoslovec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
državoznánski  državosloven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
državoznánstvo  državoslovje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duševnobolan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nenadoma se pred vami, velespoštovani bralec, nadvse milostljiva gospa bralka, ne pojavi (uveljavi) nič manj pomembnega, kot duševnobolni krojač-bahač Gumikil (morda Sumigol?; zgodovinarji - jezikoslovci pogumno na plan!)!
dvainšestdesetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: "... Svojo firmo sem na Češkem odprl že leta 1998 in sedaj sem se odločil tudi za prodor v ZDA," je poslovne ambicije pojasnil Hašek, ki je dvainšestdesetič v karieri na tekmi ostal nepremagan.
dvestouren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po tem projektu zaključuje okrog petsto učiteljev razrednega pouka dvestourni tečaj začetnega naravoslovja.
dvomesečje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poslovni rezultati 1997 in v prvem dvomesečju 1998
dvór  1. v nekaterih deželah veliko, razkošno grajeno poslopje, vladarjevo bivališče:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
dvórec  večje, razkošno grajeno poslopje, navadno bivališče plemičev, bogatašev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoríšče  prostor pred hišo, za njo ali med hišo in pripadajočimi gospodarskimi poslopji:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eféndija  spoštljiv nagovor, v jugoslovanskem muslimanskem okolju gospod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
enobé  pog., kratica narodnoosvobodilni boj {jugoslovanskih narodov med drugo svetovno vojno}:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
esplanáda  knjiž. prazen raven prostor pred kakim velikim poslopjem, ploščad:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
etnologíja  veda o materialni, družbeni in duhovni kulturi posameznih ljudstev, narodov; narodopisje, narodoslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
etnolóški  nanašajoč se na etnologijo; narodopisen, narodosloven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
filiála  enota, organizacijsko ločena od glavnega sedeža delovne organizacije, s precej samostojnim poslovanjem, podružnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fontologíja  nauk o {znanstvenih} virih, viroslovje; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
formánt  lingv. oblikoslovna prvina, ki iz podstave tvori besedo ali obliko, obrazilo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fórtran  elektr. programski jezik za reševanje tehničnih in naravoslovnih problemov na osnovi matematičnega izražanja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
frúla  pri nekaterih južnoslovanskih narodih leseno ljudsko glasbilo, podobno flavti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frúlar  pri nekaterih južnoslovanskih narodih kdor igra na frulo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frúliti  1. pri nekaterih južnoslovanskih narodih igrati na frulo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gledalíščen  nanašajoč se na poslopje, prostor gledališča:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glotologíja  knjiž. jezikoslovje; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gnoseologíja  filoz. filozofska disciplina, ki obravnava izvor, strukturo, metodo spoznavanja in veljavnost spoznanja; spoznavna teorija, spoznavoslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
grád  1. v nekaterih deželah veliko utrjeno poslopje, graščakovo bivališče:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
grádec  arheol. utrjena naselbina na vzpetini, zlasti iz staroslovanskih časov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gradìč  manjšalnica od grad, poslopje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
graščína  v nekaterih deželah veliko neutrjeno poslopje, graščakovo bivališče:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gúslar  pri nekaterih južnoslovanskih narodih ljudski pevec, ki spremlja svoje pesmi z igranjem na gusle:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gúsle  pri nekaterih južnoslovanskih narodih ljudsko glasbilo z eno struno in močno upognjenim lokom:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hajdúk  pri nekaterih južnoslovanskih narodih 1. nekdaj borec, ki se na gverilski način bori proti turškemu okupatorju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hajdukováti  pri nekaterih južnoslovanskih narodih, nekdaj delovati, živeti kot hajduk:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hajdúštvo  pri nekaterih južnoslovanskih narodih 1. nekdaj boj proti turškemu okupatorju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
harambáša  pri nekaterih južnoslovanskih narodih 1. nekdaj hajduški poglavar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
heráldičen  nanašajoč se na heraldiko, grbosloven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
heráldika  veda o grbih, grboslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ihtiológ  strokovnjak za ihtiologijo, riboslovec; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ihtiologíja  veda o ribah, riboslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
infíks  lingv. oblikoslovna prvina, ki se vstavlja v besedo, navadno v koren:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izpraznítven  nanašajoč se na izpraznitev stanovanjskih, poslovnih prostorov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jánževec  nar. vzhodno vino, ki se blagoslovi na dan sv. Janeza 27. decembra; šentjanževec; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ját  lingv. triintrideseta črka glagolske ali ustrezna črka staroslovanske cirilske azbuke:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jerí  lingv. devetindvajseta črka ruske ali ustrezna črka staroslovanskih azbuk:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jezikoznánstvo  zastar. jezikoslovje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
júgo  tip jugoslovanskega osebnega avtomobila znamke Crvena zastava:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
jugoslavístika  veda o jugoslovanskih slovanskih jezikih in književnostih:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
JUS  JUS JUS-a, kratica jugoslovanski standardi:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kádija  v jugoslovanskem muslimanskem okolju, nekdaj sodnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kanclíjščina  pog., slabš. formalistično, neživljenjsko poslovanje uradništva:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kazína  1. nekdaj poslopje, prostor za družabne sestanke, zabavo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kazíno  1. nekdaj poslopje, prostor za družabne sestanke, zabavo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kinematográf  poslopje, prostor z napravami za javno predvajanje filmov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kíno  1. poslopje, prostor z napravami za javno predvajanje filmov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kmetíja  zemljišče s hišo in gospodarskimi poslopji:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjigovódstvo  dejavnost, ki se ukvarja z zapisovanjem poslovnih dogodkov v zvezi s premoženjem:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjížiti  fin. zapisovati poslovne dogodke v konte:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
komitènt  1. {poslovni} partner:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
koncêrn  v kapitalistični ekonomiki združenje pravno samostojnih podjetij, v katerem ima odločilen vpliv na poslovanje najmočnejša članica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konjedêrnica  slabš. poslopje, stavba za ubijanje bolnih, oslabelih {domačih} živali; konjačija:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kontoár  zastar. poslovna, trgovska pisarna:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kontór  zastar. poslovna, trgovska pisarna:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kontrólnik  adm. knjiga, kartoteka za evidentiranje poteka poslovnih dogodkov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konzórcij  1. v kapitalistični ekonomiki začasno združenje dveh ali več industrialcev, podjetij, bank zaradi uspešnejšega {finančnega} poslovanja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kooperácija  organizacija proizvodnje, navadno z delitvijo dela, pri kateri nastopa več članov, podjetij, poslovno sodelovanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kooperánt  kdor dela, sodeluje v kooperaciji, poslovni sodelavec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kooperírati  organizirano delovati v proizvodnji, pri kateri nastopa več članov, podjetij, navadno na osnovi delitve dela, poslovno sodelovati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kropílček  etn. posodica za blagoslovljeno vodo, navadno na steni v kmečki hiši:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kropílen  rel., v zvezi kropilni kamen kamnita posoda za blagoslovljeno vodo, nameščena v cerkvi pri vhodu:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kropílnica  rel. posoda za blagoslovljeno vodo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   301 401 501 601 701 801 901 1.001 1.101 1.201  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA