besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: osebnost   zadetki: 101



osébnost  1. vse lastnosti, značilnosti, ki jih ima človek kot posameznik:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
osébnosten  nanašajoč se na osebnost:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
osebnostičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
osebnostnoizpovedno  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
osebnostnopraven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
osebnostnorazvojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
osébnostnost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
osebnostoritven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
brezosébnost  značilnost brezosebnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brezosébnosten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
dvoosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
enoosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
etnoposebnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
mèdosébnost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
medosebnosten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
mikroposebnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
multiosebnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si
nàdosébnost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
nadosebnosten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
nadosebnostno  s, vir: N; povezave: nova beseda
osébnost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
neosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nèposébnost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
notranjeosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
podosebnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
posébnost  lastnost, značilnost posebnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
posébnosten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
práosébnost  -i; ž, vir: B; povezave:
prvoosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
sámoposébnost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
samosébnost  -i; ž, vir: B; povezave:
subosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
transosebnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
tróosébnost  -i; ž, vir: B; povezave:
večosebnosten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
adjutánt  v nekaterih državah oficir, dodeljen višjim vojaškim osebnostim, pribočnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ahankara  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta temelj znotraj osebnosti je jedro, ki ga na vzhodu imenujejo ahankara (tisti, ki dela jaz), pri nas pa je bolj znan kot osebni jaz ali ego.
akrolentiginozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Akrolentiginozni melanom (ALM) je soroden povrhnje rastočemu melanomu, ima pa določene posebnosti zaradi lokalizacije na akrah (pod nohti, na sluznicah, dlaneh in podplatih). V radialni fazi je v obliki rjavočrne ploščate lezije, ki jo je težko ločiti od hematoma.
amfigen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Freud je invertirane osebnosti razdelil v tri skupine: absolutno, amfigeno (psihoseksualno hermafroditski) in priložnostno invertirani.
anankástičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Če se zdravljenec kompulzivnim dejanjem upre, postane tesnoba hujša; semkaj sta vključeni še anankastična nevroza in obsesivno-kompulzivna nevroza, izkjučena pa motnja obsesivno-kompulzivne osebnosti.
api  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Operacijski sistem, ki podpira ustrezno osebnost, ugotovi, da gre za klic GUIjevega APIja (Application Binary Interface) in, ne bodi len, pošlje identičen klic v svoj API, namesto, da bi se pričel truditi z emulacijo.
arfoističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebnost arfoističnih misterijev je bila, da so za razliko od ostalih poudarjali potrebo po čistosti in askezi.
artificializem  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: In zato miselna shema o pravljici pri otrocih ne bo zelo podobna definiciji pravljice, kakršno lahko najdemo v literarni teoriji, kajti otrok npr. ne more zaznavati enovitosti, zlitosti fantastičnega in realnega sveta kot posebnosti literarne forme --- ker sta ta dva svetova v njegovem pojmovnem svetu zlita v en sam svet, prav tako kot ne more zaznavati kot tipično pravljičnih pojavov ne animizma ne artificializma in ne antropomorfizma, ker so vsi trije načini opazovanja in vrednotenja stvari in pojavov njegovi načini in ker drugih sploh ne pozna.
atentát  morilski napad na vodilno osebnost, navadno iz političnih vzrokov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
avdionaprava  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Največja posebnost pa so senzorska stikala na armaturni plošči za uporabo luči, klimatske in avdionaprave, ki se sprožijo, ko se prst približa na razdaljo 5 milimetrov.
bakteriorodopsin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekatere vrste kažejo zanimivo posebnost, da uspejo ATP generirati s pomočjo svetlobe v reakciji, ki ne vključuje klorofila, ampak temelji na proteinu z imenom bakteriorodopsin.
bamf  medm., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... ne pa bamf na forum in bamf po nekaterih, ki so tukaj že kar nekaj časa in bamf po nekaterih, ki jih zelo spoštujemo in bamf po drugih, ki jih mogoče ne spoštujemo toliko, jih pa imamo po svoje radi in so hočeš-nočeš del foruma ravno s svojo posebnostjo.
biokozmičnonuklearen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Veliki videc, medij in zdravilec prof. dr. vet. Blefo Krotowsky: "S pomočjo pozitivne biokozmičnonuklearne energije lahko pozdravim depresijo, raka, hipohondrijo, AIDS, zmanjšam možnost srčnega infarkta in zagotovim vsestranski razvoj in rast osebnosti."
bioremediacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebnost ex situ, reaktorsko temeljenih bioremediacijskih procesov so anaerobni procesi, ki so izjemoma lahko uspešnejši od aerobne obdelave za odstranjevanje nekaterih specifičnih ksenobiotskih kontaminantov.
bizáren  knjiž. ki vzbuja pozornost zaradi posebnosti; nenavaden, čuden:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bizárnost  knjiž. nenavadnost, posebnost, čudnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cefalij  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njihova posebnost je le to, da enkrat nehajo rasti, na vrhu rastline se tvori šopasta tvorba, imenovana cefalij, iz katerega se prebijajo poznopopoldanski rdeči in precej drobni cvetovi ter kasneje plodovi.
cvetlíčenje  knjiž., iron. pretirano uporabljanje stilnih posebnosti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
časovnostilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V literarni zgodovini daje ena metoda iz takih ali drugačnih razlogov prednost avtorjevi ustvarjalni osebnosti in dobi ime avtorska literarna zgodovina, časovnostilska metoda spremlja literarni razvoj po duhovnih in stilnih obdobjih in gibanjih od baroka preko razsvetljenstva do romantike itd., žanrska literarna zgodovina nasprotno meni, da literarni razvoj v največji meri določajo žanrski in vrstni algoritmi.
depersonalizácija  knjiž. odvzem, izguba zavesti o lastni osebnosti; razosebljenje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
depersonifikacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pomemben vzrok uporabe alternativne medicine je depersonifikacija osebnosti v javnem zdravstvenem sistemu.
dermatoptičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na svetlobo ima občutljivo vse telo (dermatoptični čut), dobro sta razvita voh in okus, specifično je razvito notranje uho, posebnost so čutila za električno polje.
dialogika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Svojo celostnost lahko v centru Karnion dosegate na tri načine, preko treh različnih programov, odvisno od vaše osebnostne naravnanosti: tuji jeziki po sistemu super učenja, dialogika - jezik odgovornosti in štiri letni specialistični študij psihodinamike.
didaktičnoteoretičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Roman Zorana Hočevarja Šolen z Brega sem izbrala ob upoštevanju osebnostnih značilnosti dijakov (starostna stopnja, intelektualne zmožnosti, literarno in jezikovno predznanje, čustvena zrelost), recepcijskih zahtev dijakov in učiteljev (besedilo naj bo zanimivo, aktualno, ne preobsežno), sodobnih didaktičnoteoretičnih spoznanj (roman omogoča ustrezno in zanimivo šolsko interpretacijo), vzgojnih (kulturni, jezikovni, osebnostnorazvojni vidiki) ter izobraževalnih (B. Krakar Vogel, 1992: 42-89) dejavnikov.
diskvalificiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ja od kdaj pa je zdaj navajanje lastnih mislih nekoga istočasno njegovo osebnostno diskvalificiranje?
distimičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Težave niso le poslabšanje simptomov kake druge motnje, npr. težke depresivne motnje, panične motnje, distimične motnje ali osebnostne motnje (čeprav se lahko nacepijo na katerokoli od naštetih motenj).
divinilklorofil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebnost je tudi rod Prochlorococcus, ki nima klorofila b, ampak t.i.divinilklorofil a ter so brez beta-karotena, namesto njega pa imajo poseben, doslej neznan pigment.
dosaditev  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvojna usmeritev za drevored pa je dosaditev manjkajočega drevoreda, ki izvira iz avstroogrskih časov in je bil krajevna posebnost in redkost, poleg tega pa pomemben element mestnega zelenja Zreč.
dvamilimetrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebnost je tudi komaj vidni, dvamilimetrski hrošček Aphaobiella tisnicensis, ki je dobil ime po Tisniku.
fiziognóm  kdor iz potez obraza proučuje osebnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fiziognomíja  značilna podoba, značilne poteze obraza, zlasti kot odraz človekove osebnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fiziognómik  kdor iz potez obraza proučuje človekovo osebnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fiziognómika  nauk o spoznavanju človekove osebnosti iz potez obraza:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frenologíja  psih. nauk o spoznavanju človekove osebnosti iz oblike lobanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
génius lóci  knjiž. značilnosti, posebnosti kraja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inkógnito  pri omenjanju znanih osebnosti, zlasti z javnimi funkcijami nastopanje, pojavljanje določene osebe, ne da bi bilo {javnosti} znano, kdo ta je:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inkógnito  pri omenjanju znanih osebnosti, zlasti z javnimi funkcijami izraža, da {javnosti} ni znano, kdo določena oseba je:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
introjékcija  psih. vnašanje lastnosti, značilnosti okolja ali drugih oseb v lastno osebnost; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karakterístikon  knjiž., redko značilnost, posebnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konotácija  lit. pojav, da dobi beseda drug, zlasti čustveno, osebnostno obarvan pomen; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konotatíven  lingv., navadno v zvezi konotativni pomen pomen besede, izraza, ki je zlasti čustveno, osebnostno obarvan; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kuriozitéta  knjiž. nenavadnost, posebnost, znamenitost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kurióznost  knjiž. nenavadnost, posebnost, znamenitost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kuriózum  knjiž. nenavadnost, posebnost, znamenitost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obeléžje  publ., navadno s prilastkom 1. značilnosti, posebnosti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opravílnik  zastar. 1. vodilna osebnost, funkcionar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
paranója  psiht. duševna bolezen z blodnjami pri sicer nemoteni osebnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
personalízem  filoz. idealistična filozofska smer, po kateri je osebnost duhovno bistvo resničnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pribóčnik  v nekaterih državah oficir, dodeljen višjim vojaškim osebnostim:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
prirojèn  ki ga ima osebek ob rojstvu zlasti kot posebnost:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psíhodiagnóstika  med. ugotavljanje in določanje osebnostnih lastnosti, zlasti s psihološkimi testi; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psíhodiagnóza  psih. spoznavanje posameznikove osebnosti ali njenih osebnostnih lastnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psihopát  psiht. značajsko, osebnostno neuravnovešen človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psihopatíja  psiht. značajska, osebnostna neuravnovešenost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razosébiti  odvzeti zavest o lastni osebnosti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razosébljati  odvzemati zavest o lastni osebnosti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
síngularnost  knjiž. posebnost, izjemnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si wiki
skávt  v nekaterih deželah član mladinske organizacije, gibanja, ki si prizadeva oblikovati zdravo, iznajdljivo osebnost zlasti z življenjem v naravi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
skávtinja  v nekaterih deželah članica mladinske organizacije, gibanja, ki si prizadeva oblikovati zdravo, iznajdljivo osebnost zlasti z življenjem v naravi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
specífičnost  posebnost, svojevrstnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
specífika  publ. posebnosti, značilnosti kot celota:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
specífikum  knjiž. posebnost, značilnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svôjost  knjiž. 1. posebnost, drugačnost koga, česa, glede na ljudi, stvari iste vrste:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
špalír  1. ločeni, nasproti si stoječi vrsti, podolgovati skupini ljudi, postavljeni za slovesen sprejem pomembnega človeka, visoke osebnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zasvojíti  1. narediti koga odvisnega od česa, čemur se kljub škodljivosti za osebnost, zdravje sam ne more odreči:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA