besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ogljik   zadetki: 112



ogljík  kem. element, ki nastopa v obliki diamanta, grafita ali saj, C:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ogljíkast  -a -o; prid., vir: B; povezave:
ogljíkografíten  -tna -o; prid., vir: B; povezave:
ogljíkohidrát  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
ogljikohidraten  prid., vir: N; povezave: nova beseda
ogljíkokísel  -sla -o; prid., vir: B; povezave:
ogljíkov  nanašajoč se na ogljik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ogljíkovec  -vca; m, vir: B; povezave:
ogljikovodičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ogljikovodík  nav. mn., kem. spojina ogljika in vodika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ogljikovodíkov  nanašajoč se na ogljikovodik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ogljíkovokísel  -sla -o; prid., vir: B; povezave:
arilogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pripadnost kemijski skupini: alkilester arilogljikove kisline.
bromofluoroogljikovodik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prepove se izvoz iz Skupnosti klorofluoroogljikovodikov, drugih popolnoma halogeniranih klorofluoroogljikovodikov, halonov, ogljikovega tetraklorida, 1,1,1-trikloroetana, delno halogeniranih bromofluoroogljikovodikov in bromoklorometana ali izdelkov in opreme razen osebnih predmetov, ki vsebujejo te snovi ali katerih nenehno delovanje je odvisno od dobave teh snovi.
ciklopropanogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavni metaboliti so konjugati in ciklopropanogljikova kislina.
diogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dvójnoogljíkov  -a -o; prid., vir: B; povezave:
fluorokloroogljikovodik  m, vir: N; povezave: nova beseda
fluóroogljíkov  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
halogenoogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
halogenoogljikovodik  m, vir: I; povezave: najdi.si
klorfluorogljik  m, vir: N; povezave: nova beseda
klorfluorogljikovodik  m, vir: N; povezave: nova beseda
klorofluorogljik  m, vir: N; povezave: nova beseda
klorofluorogljikovodik  m, vir: N; povezave: nova beseda
klorofluoroogljik  m, vir: N; povezave: nova beseda
klorofluoroogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
klorofluoroogljikovodik  m, vir: N; povezave: nova beseda
monoogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
neogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
piroogljikov  prid., vir: I; povezave: najdi.si
radioogljikov  prid., vir: N; povezave: nova beseda
tétraklórogljík  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
acidobazen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če je to samo zjutraj ali po daljšem sedenju, je to popolnoma normalno, če pa tako dihanje vzdržujemo nekaj ur, pride do acidobaznega premika (kot temu strokovno rečemo) - enostavno povedano se zaradi izgubljanja ogljikovega dioksida iz telesa skozi ledvice izloči tudi več bikarbonatnega iona in v krvi se razvije kompenzirana respiratorna alkaloza.
akrilamid  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: AKRILAMID V zadnjem letu so znanstveniki odkrili še posebno nevarno molekulo Akrilamid, ki se obnaša kakor prosti radikal in ga v prosti obliki ne najdemo. Alrilamid se tvori v hrani, ki vsebuje beljakovine in ogljikove hidrate, to je pri ocvrtih in praženih živilih, pri temperaturah nad 120 stopinj celzija.
alifátski  kem. ki ima ogljikove atome razporejene v odprti verigi:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
alkadien  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: So ogljikovodiki, ki imajo po dve dvojni vezi, splošna formula je CnH2n-2.
alkal  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ogljiko-hidrati: kruh, testenine, žita, krompir (kuhan), kosmiči,... rabijo prebavni sok, ki je po naravi alkalen (sicer se ga v želodcu izloči malo, vendar, ko zvečimo škrob v ustih, slina nasiči škrob z alkalom, ki ga nato pogoltnemo).
alkendiol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri oksidaciji nastanejo alkendioli (spojine, ki vsebujejo dve OH skupini), če pa se te skupine oksidirajo še naprej, lahko dobimo mešanico polialkoholov, aldehidov in kislin, v končni stopnji pa ogljikov dioksid in vodo.
alkilester  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pripadnost kemijski skupini: alkilester arilogljikove kisline.
alkilhalogenid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Alkilhalogenide ali halogenalkane dobimo formalno, če enega ali več atomov vodika v ogljikovodiku zamenjamo s halogeni.
amíl  kem. alifatski radikal s petimi ogljikovimi atomi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
amílalkohól  kem. enovalenten alkohol s petimi ogljikovimi atomi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
amín  kem. spojina, dobljena z nadomestitvijo vodikovega atoma v amoniaku z ostankom ogljikovodika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
anorgánski  kem. nanašajoč se na spojine razen karbonatov, cianidov, ki ne vsebujejo ogljika:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
antracén  kem. trden aromatski ogljikovodik, dobljen iz premogovega katrana; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
atmosferilija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Minerali so podvrženi delovanju atmosferilij, to je kisika, vode in ogljikove kisline.
azacitidin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: 5-azacitidin (5-azacytidine; 5-Azacytidin) je analog citidina, v katerem je dušik na 5. mestu zamenjan pri citozinu z ogljikom.
benzén  kem. osnovni aromatski ogljikovodik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
benzenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekateri od razredov spojin, ki jih preučuje organska kemija, so alifatske spojine, ogljikove verige, katerih lastnosti lahko spremenijo funkcionalne skupine; aromatske spojine, sestavljene iz enega ali več benzenskih obročev; heterociklične spojine, pri katerih so v obroč vezani še drugi elementi, ne le ogljik; in polimeri, dolge verige ponavljajočih se skupine.
bénzopirén  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Kartica ne spreminja kemijske sestave tobaka, ampak izboljšuje njegovo izgorevanje in tako ojača izgorevanje strupenih in škodljivih kemikalij, ki jih vsebuje tobak (amonijak, aceton, acetaldehid, butan, benzopiren, fenol, formaldehid, hidrogen cijanid, hidrogen sulfid, krezol, metanol, metilklorid, metiletilketon, metilnitrit, N-heterociklični alifatski in aromatski ogljikovodiki, nikotin, nornikotin, piridin, vinilklorid in drugih spojin).
bíkarbonát  kem. kisla sol ogljikove kisline; hidrogenkarbonat:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bíogéokémičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Človek je z rabo fosilnih goriv in krčenjem gozdov dejavno posegel v biogeokemično kroženje ogljika (C).
bíostimulátor  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Glavni vzroki takšnega onesnaženja so: snovi iz okolja, npr. pesticidi (klorirani ogljikovodiki, organofosfati, karbamati), kovinski in nekovinski elementi (svinec, kadmij, arzen, živo srebro, fluor), poliklorirani bifenili, ostanki veterinarskih zdravil in biostimulatorjev v mesu ter ostanki sredstev za sanitacijo in dezinfekcijo ...
bitnoorientiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaman se trudimo z našimi računalniki, ki so bitnoorientirani (osnovni princip je 1-0) dojeti delovanje možganov, ki so kvintetno orientirani (osnova je ogljik ali celi žveplo, ki sta štirivalentna).
bitúmen  zmes naravnih ali industrijsko pridobljenih ogljikovodikovih spojin:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bromoklorometan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prepove se uvoz in dajanje na trg izdelkov in opreme, ki vsebujejo klorofluoroogljikovodike, druge popolnoma halogenirane klorofluoroogljikovodike, halone, ogljikov tetraklorid, 1,1,1-trikloroetan, delno halogenirane bromofluoroogljikovodike in bromoklorometan; izjema so izdelki in oprema, za katere je bila uporaba zadevne nadzorovane snovi dovoljena v skladu z drugim pododstavkom člena 3(1) ali je navedena v Prilogi VII.
bromotriklorometan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugi lahkohlapni halogenirani alifatski ogljikovodiki (po Pravilniku o zdravstveni ustreznosti pitne vode): 1,2-dibromoetan, bromotriklorometan, diklorometan, trikloronitrometan, 1,1-dikloroetan, 1,1,1-trikloroetan, 1,1,2-trikloroetan ...
cementácija  metal. 1. utrjevanje površine jekla z ogljikom pri visoki temperaturi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cementít  metal. spojina železa in ogljika, ki daje jeklu trdoto; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
cián  nestrok. brezbarven, zelo strupen plin, spojina ogljika in dušika,; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cianamíd  kem., navadno v zvezi kalcijev cianamid spojina kalcija z ogljikom in dušikom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ciklanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Halogenirani derivati ciklanskih, ciklenskih in cikloterpenskih ogljikovodikov
cirkonsilikat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... Okvirna sestava: » 66 % ognjevzdržno polnilo (cirkonsilikat, ogljik, Al- in Mg- silikati) » 1 % raztopljeno sintetično vezivo » 33 % organska topila (IPA ...
citronelat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Listi melise vsebujejo eterično olje (0,02-0,3%), tega sestavljajo monoterpenoidni aldehidi, alkoholi, ketoni in estri (geranial, neral, citronelal, geraniol, nerol, citronelol, linalool, ^-ocimen, metilheptenon, kafra, evgenol acetat, geranil acetat, metil citronelat, `-kadinen, ]-kopaen, ]-humulen, T-kadinol in ]-kadinol) in seskviterpenski ogljikovodiki (^-kariofilen, ^-kariofilen oksid, germakren D, germakradien-4-ol).
có  prisl., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. wiki Primer: Po drugi strani pa plinska mešanica za TEA laser pogosto vsebuje majhen odstotek ogljikovega monoksida (CO).
dekarbonizácija  metal. odstranitev, odvzem ogljika iz jekel in zlitin; razogljičenje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dekarbonizírati  metal. odstraniti, odvzeti ogljik iz jekel in zlitin; razogljičiti; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
delokaliziran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... atomi ogljika so v plasteh koordinirani s tremi atomi (s sp2 vezmi) en elektron pa je delokaliziran v plasteh kristala in omogoča električno prevodnost.
depresoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Opis primerov bolezni pri ljudeh: aromat. ogljikovodiki imajo močan lokalno dražeč učinek in sistemski toksičen učinek na CŽS (pri blagi zastrupitvi stimulativni učinek, pri hujši pa depresorni učinek), lahko povzročajo tudi okvare jeter in ledvic.
diabétes  med. bolezen, pri kateri se zaradi nepravilne presnove ogljikovih hidratov čezmerno poveča količina sladkorja v krvi, sladkorna bolezen:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
diamantoid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno bi lahko ležaje razbremenili z dodatkom dušikovih atomov v notranji ploskvi (vez ogljik-dušik je malenkost krajša od vezi ogljik-ogljik). Vse te možnosti združimo pod okriljem izraza "diamantoidi".
diauksičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če sta v gojišču na voljo dva vira ogljika, potem običajno zasledimo preferenčno rast na enem viru ogljika, kar imenujemo diauksična rast.
dícián  kem. brezbarven, zelo strupen plin, spojina ogljika in dušika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dietanojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri oksidaciji alkina nastane vodna raztopina dietanojske (oksalne) kisline. Z nadaljno oksidacijo nastaneta ogljikov dioksid in voda.
dietilester  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob raziskavah stabilizacije vin je opozoril na aminokislinski sestav komponent v vinu, vpeljal je metodiko kvantitativnega določanja nukleinskih kislin, kritično obdelal biološko stabilizacijo s sorbično kislino in z dietilestrom piroogljikove kisline.
diklormetan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nikoli pa še nisem probal trave namakat v klorirane ogljikovodike, npr. diklormetan. Ta tudi vre pri 40 C, pa še vnetljiv ni.
diklorprop  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: DERIVATI FENOKSIOGLJIKOVIH KISLIN (acifluorfen-natrij, 2,4 -D, diklorprop, fluazifop-p-butil, fluroksipir, kvizalofop-p-etil, MCPA, mekoprop, mekoprop-P, oksifluorfen, propakvizafop, triklorpir)
dimetilditio  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obnašanje v organizmih sesalcev: kot pri vseh karbamatih prihaja do hitrega izločanja z urinom in dimetilditio-karbaminska kislina, dimetilamin in ogljikov disulfid.
dimetilpentan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: slika 9: 2,2-dimetilpentan: Spojino poimenujemo tako, da kot osnovo vzamemo najdaljšo verigo, nato pa damo ogljikovim atomom, ki imajo vezane stranske skupine čim nižje številke.
dimetilpropan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: slika 5: 2,2-dimetilpropan: Spojino poimenujemo tako, da kot osnovo vzamemo najdaljšo verigo (v našem primeru, kakor koli bi vzeli, bi bila najdaljša veriga propan), nato pa damo ogljikovim atomom, ki imajo vezane stranske skupine čim nižje številke.
disaharidaza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ogljikovi hidrati, ki se ne morejo razgraditi v monosaharide zaradi pomanjkanja disaharidaz (laktozna intoleranca).
diterpen  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Terpeni - velika skupina ogljikovodikov (C5H8)n, ki zajema monoterpene, seskviterpene, diterpene, triterpene in politerepene.
etén  kem. nenasičen ogljikovodik, katerega molekula vsebuje dva atoma ogljika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fótosintéza  bot. asimilacija ogljikovega dioksida in vode v rastlinah s klorofilom pod vplivom svetlobe:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
glikogén  kem. iz glukoze nastali ogljikov hidrat, ki se nabira v jetrih in mišicah, živalski škrob:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
heksán  kem. nasičen ogljikovodik, katerega molekula vsebuje šest atomov ogljika; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
heptán  kem. nasičen ogljikovodik, katerega molekula vsebuje sedem atomov ogljika; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hidrogénkarbonát  kem. kisla sol ogljikove kisline; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jêklo  zelo trdna železova zlitina z majhno količino ogljika in drugih kovin:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
karbíd  1. kem. spojina kovine, silicija ali bora z ogljikom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
karboksíl  kem. atomska skupina iz enega atoma ogljika, dveh atomov kisika in enega atoma vodika, ki se v vodni raztopini odceplja kot ion; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karbonát  kem. sol ogljikove kisline:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kémosintéza  bot. asimilacija ogljikovega dioksida in vode v nekaterih bakterijah pod vplivom energije, ki se sprošča pri oksidaciji anorganskih spojin; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klorofíl  bot. zeleno barvilo, ki omogoča v rastlinski celici nastajanje ogljikovih hidratov, listno zelenilo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
martenzít  metal. prenasičena trdna raztopina ogljika v jeklu, ki nastane pri hitrem ohlajanju; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
moféta  geol. razpoka na pojemajočem vulkanu z uhajajočimi plini, zlasti ogljikovim dioksidom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mónosaharíd  kem. osnovni ogljikov hidrat, katerega molekule se ne dajo razcepiti v manjše; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
musírati  agr. izločati ogljikov dioksid v obliki mehurčkov:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
naogljíčiti  metal. dodati jeklu ogljik:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA