besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: oder   zadetki: 401-500



besedovec  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Distinkcijo med pravim modernizmom mladih in navideznim »modernizmom« besedovcev je v intervjuju za Tribuno (14. marca 1957) še pred ustanovitvijo Revije 57 programsko poudaril ravno Taufer, ki je v isti številki objavil tudi tretjo pesem iz cikla Melanholija drugega esalona; ta je postala paradigmatična izpoved eksistencialnozgodovinske situacije kritične generacije.
bevskajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Skozi nedvomno visoki uprizoritveni profesionalizem (režija, igralci) in nekoliko šibkejšo literarno podlago se je prebijala podoba neke groteskne, do neznosnosti ekspresivne družbene afektacije in dezorientacije, nekega brezizhodnega vrtenja v vampirskem "začaranem krogu", ki je v ruski igri posodobljen in premaknjen v hrvaško varianto s pomočjo virtuoznih, čeprav že znatno obrabljenih "fint" modernega teatra (vsiljive fizične, seksualistične ekshibicije, okleščeni, bevskajoči dialogi, bobneča glasba, optični "učinki" itd. - vse seveda zelo daleč od ruskih meščanov 19. stoletja).
bioelektronski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Špela HUDNIK, Arhitektura in komunikacija: Bioelektronska telesa Informacijska tehnologija Medijska arhitektura Medijske membrane Megastrukture Moderni nomadi
bioinženiring  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugi dan srečanja je v polni dvorani potekala strokovna razprava na temo Biotehnologija, bioinženiring, kloniranje: upi in strahovi, v kateri so se soočila stališča strokovnjakov s področja biomedicinskih znanosti (doc. dr. Alojz Ihan, ki je razpravo tudi moderiral, prof. dr. Radovan Komel, prof. dr. Jože Drinovec, doc. dr. Borut Peterlin), in pa stališča sociologa (doc. dr. Gregor Tomc), filozofa (akademik prof. dr. Tine Hribar) in moralista (doc. dr. Ivan Štuhec).
blastopora  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Hordni mezoderm (chordamesoderm; Urdarmdach) je sloj celic, ki izhajajo iz roba blastopore, ki kasneje - v času embriogeneze - napravijo mezoderm in tudi hordo embriov pri vretenčarjih.
blazer  obl. klasično krojen jopič, navadno temno moder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bledo...  kakor bledomoder, bledordeč, bledorožnat, bledorumenkast, bledozelen, bledozlat ipd.; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bogoslúžnik  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Prostorska stiska je zevala še izraziteje, ker je bil ves prvi del prostora neposredno pod oltarjem rezerviran za zveličane luminarije, na eni strani za uniformirane bogoslužnike, na drugi za moderne plemiče, kot sta Ludvik Toplak in Danica Simšič.
bosost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med bolj ali manj konstruktivnimi idejami, kako gospodi na sobotni prireditvi pokazati protest, so se študenti odločili (a očitno ne soglasno), da bodo svojo "bosost" pokazali kar konkretno: na oder bi naj prišli brez čevljev in tako pokazali, da so brez tistega, kar zahtevajo, dejansko "bosi".
brezpreklicno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cinične postmoderne, v kateri se je vsled hipereklekticističnosti "avtonomnega" uma njegova kritična ost otopila do točke brezbarvnosti ter nesmiselnosti (kar je, trdim, zgolj nezmožnost sodobnega človeka, da bi dojel mišljenje v njegovem razvoju), je brezpreklicno konec.
brjár  nar. zahodno leseno plesišče na prostem, oder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brleč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Velika dvorana... tema... Neke noččččči... brleča luč nad obrazi... Kotttttt bi srebrna ptica... tek na oder... Preletela mrakkkk...
cerkvenoorganizacijsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... omemba katoliškega škofa Janeza, ki je prišel iz Panonije, bil leta 599 (ali malo pred tem) postavljen za škofa v Novigradu (kastel Novas, v poznoantičnih virih tudi Neapolis, v srednjeveških virih Emon(i)a in Civitas nova), od koder pa ga je shizmatični škof Sever pregnal, ter razprtije v Kopru (v mestu, ki je bilo cerkvenoorganizacijsko združeno z Novigradom, je patriarh Sever po odstranitvi novigrajskega škofa Janeza postavil za škofa po imenu neznanega shizmatika, ki pa je s prebivalstvom vred prestopil v katolicizem in prekinil vezi s shizmatiki) in v Trstu ...
ciklizem  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posebne sociološke teorije: ... teorije družbenih sprememb (evolucionizem, neoevolucionizem, difuzionizem, ciklizem, historični materializem, teorija modernizacije); ...
cistotvoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vrsta Heterodera trifolii je v Sloveniji, podobno kot v ZDA, kjer jo prištevajo med najpogosteje najdeno cisto v Severni Ameriki (Norton, 1984; Norton in Isley, 1967), najbolj razširjena cistotvorna ogorčica v obdelovalnih tleh.
citrusen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sport je moderna citrusna nota, v kateri se sveži elementi harmonično zlijejo v cvetni šopek ter odišavljajo z izbranim eksotičnim lesom, mošusom in ambro.
coton  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Psi mini pasem: bion, kavalir, čivava, coton de tulear, jazbčar, foksterier, lhasa apso, metuljček, pekinan, koder, ihcu, beli višavski terier, yorkshirski terier, idr.
dediferenciácija  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Dediferenciacija (značilna za obdobje postmodernosti) - S.Clegg - pomeni združevanje opravil v organizaciji tako, da postajata človekovo delo in vloga v organizaciji bolj raznolika in manj specializirana.
dekonstruktivizem  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Res je, da so v filozofiji, tako kot v znanosti in umetnosti, določene mode in konjunkture, ki v določenih obdobjih in po določenih elementih sovpadajo, npr. postmodernizem v sedemdesetih, dekonstruktivizem v osemdesetih ali minimalizem v devetdesetih.
dekonstruktivnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na podlagi rizomatske sestave in tudi drugih oznak (parataktičnost, dekonstruktivnost) dramo razglasi za postmodernistično.
déra  lesen pod, oder za sušenje zrnja, sadja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dermatofitski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Presenetljivo je bilo spoznanje, kako podrobna in laboratorijsko zahtevna je diagnostika dermatofitskih okužb pri živalih (poleg diagnostike na osnovi anamneze, klinične slike, osnovne laboratorijske diagnostike z wooeovo lučjo, direktnimi mikroskopskimi preparati, barvanimi z laktofenolom in kultivacijo na Sabouraudovem gojišču, uporabljajo tudi moderne laboratorijske metode za ugotavljanje celičnega in humoralnega imunskega odgovora, določajo proteinske profile izoliranih dermatofitov,...).
dermatoonkologija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slovenska dermatovenerologija je pred letom 1990 razvila in izvajala kakovostne storitve na področjih dermatoonkologije (Betteto), dermatokirurgije (Bunta), specialne laboratorijske diagnostike (Kansky), celovite obravnave spolnih bolezni (Fettich), otroške dermatovenerologije (Kavčič), alergodermatoz in poklicnih dermatoz (Lunder), dermatomikoz (Lunder).
descartesovsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pa se lotimo descartesovsko sistematično rušit vse te "dogme" s katerimi nas moderna znanost zasipa.
diapazonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V svet jezikoslovja pa je vstopil s svojo doktorsko disertacijo Oris slovenskega knjižnega izgovora, s prvim eksperimentalno zasnovanim opisom izgovora slovenskih knjižnih glasov in naglasov (narave fonemov) s tedaj modernimi tehnikami (kot so rentgeniziranje, kimografski zapisi, diapazonski zapisi, mikroskopiranje), metodami in teoretičnimi izhodišči.
diatezen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za naše razpravljanje je pomembno, da je Dežman uporabil tako imenovano diatezno strukturo, nekoliko ohlapno pa bi lahko rekli tudi drugotno strukturo (problem v slovenski strokovni literaturi še ni proučen), ki vnaša v pripoved občutek nenavadnosti in privzdignjenosti (tako oblikovanje je značilno za Stritarja, kasneje pa tudi za Moderno).
diencefalon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: `Češerika ali epifiza`: Leži v področju tretje možganske kletke in je s svojimi podaljški povezana tudi z diencefalonom. To je zveza, ki je endo­neuro-ektodermalnega porekla.
díxieland  muz. stil v jazzu po prvi svetovni vojni, ki posnema in modernizira neworleanški jazz:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dohitevajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri tem so se pristopi in analize tranzicije stekali predvsem v opisovanje dogajanj v postosocialističnih deželah kot bolj ali manj uspešne naknadne, dohitevajoče "modernizacije" in sistemske transformacije.
dolgotipalčnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Moderna znanost kobilice deli na dolgotipalčnice (tipalke so daljše od telesa), in kratkotipalčnice, (glede na to, ali so tipalke daljše ali krajše od telesa).
dóm  1. prostor, hiša, kjer kdo stalno živi, od koder izhaja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
dragolétnik  zastar. oderuh, špekulant:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dramatizirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na tematski in pripovedni ravni ga odlikuje čut za atmosfero, tudi za povsem neugledne, efemerne realije, za fabulativne okruške iz družinskih in intimnih scenarijev brez dramatizirajoče arhitekture in brez pretenzij po sporočilni globini; stilno pa se odmika od eklekticizma in manierizma medbsedilno-metafikcijskega postmodernizma tako, da goji videz preprostosti, neumetelnosti in/ali se odpira pogovornosti, vendar ne več zato, da bi ta postala stilno zaznamovana kategorija.
drznoločen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tam pa, kjer je cesta zavila z vaških polj v sotesko, se je odcepljal od ceste kolovoz, se zavihtel v drznoločnem kamnitem mostiču na drugo stran potoka in se vzpel do petsto korakov v breg, od koder je kakor vojak na straži gledalo nekaj belih poslopij čez obronek sem doli na cesto.
dvájsti  -a -o; štev., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: gl. dvajseti: Vsi ti različni pogledi, stališča, verovanja itd. se najdejo v isti točki šele v kulturnem relativizmu, ki je podlaga za vso znanost druge polovice dvajstega stoletja, postsruktralizme, postmodernizem itd.
dvojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z vstopanjem Slovenije v EU dodatno narašča potreba po računalniško podprtem prevajanju iz in v slovenski jezik, po modernih in dostopnih dvojezikovnih slovarjih slovenskega jezika in po učinkovitem poučevanju prevajanja in tujih jezikov.
dvonapraven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvoj je potekal od dvo na eno in nato na moderno dvonapravno realizacijo.
estráda  1. knjiž. vzvišen prostor, oder:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fŕček  ekspr. koder, zlasti tak, ki visi na čelo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hipocénter  geol. točka pod zemeljsko površino, od koder izvirajo potresni valovi, žarišče potresa:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si wiki
hodník  1. ozek, dolg prostor v stavbi, odkoder vodijo vrata v bivalne in druge prostore:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iglokóžec  nav. mn., zool. zvezdasto somerne morske živali, porasle z bodicami, Echinodermata; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izmodríti  1. ekspr. povzročiti, da kdo postane bolj moder, preudaren:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
izvozíšče  kraj, odkoder se izvaža; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
katafálk  oder, na katerega se položi krsta z mrličem ob pogrebnih svečanostih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kóbalten  knjiž. {kobaltovo} moder:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kódrc  nav. ekspr. manjšalnica od koder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kódrček  nav. ekspr. manjšalnica od koder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kúšter  ekspr. koder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lámpas  širok rdeč ali moder trak vzdolž zunanjega šiva na hlačah nekaterih svečanih uniform:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lápis lázuli  temno moder poldrag kamen z medeno rumenimi lisami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lazúren  1. knjiž., redko nebesno, svetlo moder:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lazurít  temno moder poldrag kamen z medeno rumenimi lisami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mládotúrek  pristaš gibanja v Turčiji v drugi polovici 19. in v začetku 20. stoletja, ki se bori za ustavno ureditev in modernizacijo države; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
modréti  1. postajati moder:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
modríkast  ki ni popolnoma moder:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
modríti  ekspr. delati, da kdo postaja bolj moder, preudaren:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
modro...  nanašajoč se na moder1:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
modro...  kakor modrolisast, modrosiv, modrozelen ipd.; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
napárati  nar. položiti na mrtvaški oder:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
novomóden  ekspr. moderen, sodoben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
novošégen  zastar. moderen, sodoben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ódrc  manjšalnica od oder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ódrček  manjšalnica od oder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odríšče  star. oder:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ódrski  nanašajoč se na oder:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odrtíja  star. oderuštvo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odrtník  star. oderuh:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odvozíšče  mont. kraj, prostor na vrhu jaška, odkoder se odvaža izkopana ruda:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
páre  pog. mrtvaški oder:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
perón  prostor na železniški postaji, od koder je mogoč dostop do vlakov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plàv  pog. moder:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
pódij  vzvišen prostor, navadno iz desk; oder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pojúditi  slabš. narediti, povzročiti, da postane kdo stiskač, oderuh:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pomodréti  postati moder:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
posinjéti  knjiž. postati moder, sinji:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
povišnjéti  knjiž. postati vijoličasto moder:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pozoríšče  zastar. prizorišče, oder:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pozórnica  zastar. prizorišče, oder:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdsôba  manjši prostor, navadno v stanovanju, odkoder vodijo vrata v bivalne in druge prostore:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prizórnica  zastar. prizorišče, oder:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
púdelj  pog. manjši hišni pes vitke postave z dolgo kodrasto dlako; koder:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razgledíšče  1. kraj, prostor, odkoder je dober razgled:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
róstra  pri starih Rimljanih govorniški oder na forumu, okrašen s kljuni zajetih ladij:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sinjéti  knjiž. 1. postajati sinji, svetlo moder:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sínji  1. svetlo moder:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
skólke  zastar. mrtvaški oder:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
starodôben  knjiž. nemoderen, nesodoben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
staromóden  ekspr. nemoderen, nesodoben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
staromódnost  ekspr. nemodernost, nesodobnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
starosvétnost  knjiž. 1. nemodernost, nesodobnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
starošégen  zastar. nemoderen, nesodoben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svetlo...  kakor svetlomoder, svetlordeč, svetlosinji ipd.; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
šafót  knjiž. oder za obglavljanje obsojencev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ščítarica  nav. mn., pal. izumrle ribe, pri katerih sta glava in sprednji del telesa pokrita s koščenimi ploščami, Placoderma; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
šími  zastar. eleganten, moderen:; prid. neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
težkovôden  fiz., navadno v zvezi težkovodni reaktor reaktor, pri katerem se kot moderator uporablja težka voda:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ultramarín  1. navadno temno moder poldrag kamen z medeno rumenimi lisami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vijóličast  moder z rahlim rdečkastim odtenkom:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zasinjéti  knjiž. postati sinji, svetlo moder:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 101 201 301 401 501  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA