besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: obroč   zadetki: 22-121



obróčje  -a; s, vir: B; povezave: najdi.si.
obróčkanje  glagolnik od obročkati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obróčkanost  -i; ž, vir: B; povezave:
obróčkar  1. zool. metulj, katerega gosenice uničujejo sadno drevje, Malacosoma neustria:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obróčkarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
obróčkast  sestavljen iz obročkov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obróčkati  zool. označevati ptice z obročkom na nogi, zlasti za ugotavljanje njihovih selitev:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obróčkavost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
obročkovalec  m, vir: N; povezave: nova beseda
obróčnica  knjiž., redko krinolina:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obróčnik  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
obróčnjača  -e; ž, vir: B; povezave:
obróčnjak  -a; m, vir: B; povezave:
brezobročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dobročín  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda
dobročiniteljski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
dobročúden  redko ki je dobre, blage čudi, narave:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dobročúdnost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dobročúten  -tna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dobročutnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
dvóobróček  -čka; m, vir: B; povezave:
dvóobróčen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
modroobročast  prid., vir: I; povezave: najdi.si
modroobročkast  prid., vir: I; povezave: najdi.si
naobróčkati  -am; dov., vir: B; povezave:
poliobročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
pólobróč  1. predmet, podoben polovici obroča:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pólobróčast  -a -o; prid., vir: B; povezave:
pólobróček  -čka; m, vir: B; povezave: najdi.si.
poobročítev  -tve; ž, vir: B; povezave:
poobróčkati  -am; nedov., vir: B; povezave:
sedmeroobróčen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
štiriobročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
triobročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
troobročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
večobročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
akrecijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bela pritlikavka s svojim močnim privlakom trga snov s sosede: sčasoma se okoli bele pritlikavke ustvari obroč ali "akrecijski disk". Snov v disku, ki počasi drsi proti beli pritlikavki, se segreva in močno sveti.
aksilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: RINGSPANN - Bad Homburg - enostransko vrteči strojni elementi, sklopke, zavore, omejevalci moči in vrtilnih momentov, merilniki vrtilnih momentov in vrtljajev, obročki za aksilno prednapetje krogličnih ležajev in ostali program.
alilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: SAR študije nakazujejo, da je alilna struktura v odprtem disulfidnem obroču potrebna za aktivnost ...
álka  tekmovalno jahanje v Sinju, pri katerem mora jezdec s kopjem sneti viseč obroč:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
alotrópski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Alotropska modifikacija žvepla, stabilna pri sobni T, je t. i. alfa-žveplo, ki je grajeno iz obročastih molekul S8 (ciklo-oktažveplo) in kristalizira rombsko.
aminoakrilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tetraciklini (tetracyclines; Tetracycline) je skupina antibiotikov, ki jih izdelujejo različne Streptomyces vrste. Tetraciklini se vežejo na 30S podenoto ribosomov pri prokariontih, s čemer preprečijo aminoakrilni- tRNK, da bi se vezala na določeno (A = aminoakrilno) mesto in s tem preprečujejo translacijo, to je sintezo proteinov. Vsem tetraciklinom je skupen antracenov obroč.
aminobenzojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Molekula folata je zgrajena iz pteridinskega obroča, p-aminobenzojske kisline ter glutamata.
antiprotonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Meritev zloma simetrije CP v sistemu nevtralnih mezonov K s spektrometrom CP-LEAR ob antiprotonskem obroču LEAR v Evropskem centru za fiziko delcev CERN v Ženevi.
astragál  arhit. kolobar, obroč med stebrom in kapitelom, navadno razčlenjen; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
atól  koralni otok obročaste oblike z laguno v sredi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
azacikloalifatski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Molekulsko zgradbo sestavlja torej indolski obroč, kakor v skupini psihodisleptičnih alkaloidov derivatov lizerske kisline in ekgoninski azacikloalifatski skelet, značilen za kokain in za tropansko skupino alkaloidov.
azaliden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V raziskovalnih laboratorijih so kemično transformirati eritromicinski obroč in izdelali azitromicin, ki je bil prvi pripadnik nove skupine azalidnih antibiotikov.
azoloazin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nadaljeval je s sintezami monocikličnih, bicikličnih in policikličnih azoloazinov z mostnim dušikom in njihovimi N-oksidi, z odpiranji petčlenskih in šestčlenskih obročev, azido-tetrazolo izomerizacijo in s sintezami heterocikličnih sistemov s tem v zvezi.
benzenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekateri od razredov spojin, ki jih preučuje organska kemija, so alifatske spojine, ogljikove verige, katerih lastnosti lahko spremenijo funkcionalne skupine; aromatske spojine, sestavljene iz enega ali več benzenskih obročev; heterociklične spojine, pri katerih so v obroč vezani še drugi elementi, ne le ogljik; in polimeri, dolge verige ponavljajočih se skupine.
benzén...  kem. nanašajoč se na spojine, ki imajo benzenov obroč:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bénzo...  kem. nanašajoč se na spojine, ki imajo benzenov obroč:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bénz...  nanašajoč se na spojine, ki imajo benzenov obroč:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
blefer  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bleferji so efektna alegorija kulture konzumiranja, kulture obročnega odplačevanja, kulture nakupovalnih centrov in kulture sodobnih kupcev, ki mislijo, da so pametnejši od kapitalizma, toda Rogerju Nygardu, ki je pred leti blestel z dokumentarcem o "trekijih" (Trekkies), smešnih fanih serije Zvezdne steze, žal ni dovolj, da imitira Davida Mameta (Glengarry Glen Ross), ampak hoče biti tudi Tarantino.
ciano  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Monovalenten kobalt je v centru, obdan s porfirinsko strukturo tetrapirolnih obročev, na osrednjo kovino je vezana ciano skupina in 5',6'-dimetilbenzimidazolil nukleotid, ki je povezan na tetrapirolne obroče prek fosfatnega sladkorja.
ciklopentanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: K iridoidom uvrščamo tudi sekoiridoide, ki imajo ciklopentanski obroč odrt na vezi 7-8.
ciklopropanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njihova najpogostejša uporaba je adicija na alkene, ko se tvori dihalo-ciklopropanski obroč.
ciliárnik  anat. obročasta zadebelina na očesni žilnici, ki prilagaja očesno lečo oddaljenosti predmetov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
citohalazin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citohalazin B (cytochalasin B; Cytochalasin B) je metabolni produkt gliv, ki selektivno inhibira citokinezo (delitev celice) z razkrojem kontraktilnega obroča.
dehidrogenacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nimodipin se odstranjuje s presnovo, v glavnem z dehidrogenacijo dihidropiridinskega obroča in oksidacijskim estrskim cepljenjem.
dekarboksiliranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glikozidno vezana na ribozo 5'-fosfat daje pirimidin nukleotid OMP, ki z dekarboksiliranjem pirimidinskega obroča na 5. mestu daje uridin-5'-fosfat.
deprotoniranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: slika4: o kompleks je nestabilen, zato v naslednji stopnji benzenov obroč zapusti vodikov atom (deprotoniranje), kar vodi do nastanka stabilnejšega pi kompleksa.
diadém  dragocen okrasni obroč ali trak okoli glave, navadno kot znamenje časti in dostojanstva, načelek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dimetilbenzimidazolil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Monovalenten kobalt je v centru, obdan s porfirinsko strukturo tetrapirolnih obročev, na osrednjo kovino je vezana ciano skupina in 5',6'-dimetilbenzimidazolil nukleotid, ki je povezan na tetrapirolne obroče prek fosfatnega sladkorja.
dimetilmorfolinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obnašanje v prebavilih: raziskave so izvajali z 14C-fenpropimorfom, markiranem na dimetilmorfolinskem ali fenilnem obroču molekule.
grívna  arheol. kovinska ogrlica v obliki obroča:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
grivnjáč  zool. fazan s spredaj odprtim obročkom belega perja na vratu, Phasianus colchicus; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hulahup  igra, pri kateri vrti igralec obroč okrog svojega telesa:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
jarmeníca  1. nar. obroč, zanka na jarmu za oje; gož:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jármovka  1. nar. dolenjsko obroč, zanka na jarmu za oje; gož:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jermeník  lov. kovinski obroček na lovski puški, na katerega se pripne jermen; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kardánski  v zvezah: navt. kardanski sistem priprava iz obročev, ki omogoča, da v njej nameščene priprave ostanejo zmeraj v vodoravni legi; strojn. kardanski pogon pogon, ki ima kardansko gred; kardanski zgib priprava za prenos vrtilnega gibanja med gredema, ki tvorita topi kot;; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klopotáča  zool. ameriška strupena kača, ki ima na repu rožene obročke, Crotalus horridus:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kólček  zool. del noge pri žuželkah, zrasel z oprsnim obročkom; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krinolína  ob koncu 18. in v začetku 19. stoletja dolgo krilo, podprto in razširjeno z obroči:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kúkmak  bot. navadno užitna goba z belim ali rjavkastim klobukom in obročkom na betu, Psalliota:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mnogoščetínec  nav. mn., zool. mnogočlenarji z več ščetinami na vsakem obročku, Polychaeta; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
múšnica  strupena goba, katere vidni del beta ima obroček, podzemni del pa je gomoljasto odebeljen:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
načêlek  1. dragocen okrasni obroč ali trak okoli glave, navadno kot znamenje časti in dostojanstva:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nagléžnjica  nav. mn., arheol. okras za na noge, navadno v obliki obroča; nanožnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nanóžnica  nav. mn., arheol. 1. okras za na noge, navadno v obliki obroča:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
objémka  teh. predmet, navadno obročast, za pritrjevanje, povezovanje česa:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obsènčnik  arheol. obsenčni obroček:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
okòv  1. mn., nekdaj priprava iz obročev za vklepanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opléčje  anat. del telesnega ogrodja iz dveh ključnic in dveh lopatic, ki veže zgornje okončine s trupom; ramenski obroč:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pesár  med. obroček za oporo nepravilno ležeče maternice ali za preprečevanje spočetja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prìnožíca  nav. mn., zool. nečlenast izrastek na obročkih kolobarnikov; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pŕstan  1. okrasni obroček za nošenje na prstu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
raviól  nav. mn., gastr. izdelek iz rezančnega testa trikotne ali obročaste oblike z nadevom, navadno iz sesekljanega mesa:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rínčica  nižje pog. obroček:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rínka  nižje pog. 1. obroč:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
strême  1. kovinski obroč, pritrjen z jermenom na sedlo, za oporo nog pri jahanju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stríga  nav. mn., zool. členonožci, ki imajo na vsakem obročku po en par členastih nog, Chilopoda:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svítek  1. obročasta, spletena ali iz blaga narejena priprava za lažje prenašanje bremen na glavi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
šampinjón  bot. navadno užitna goba z belim ali rjavkastim klobukom in obročkom na betu; kukmak:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tolkálo  1. priprava na vhodnih vratih iz gibljivo pritrjenega obroča in kovinske plošče za trkanje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
tortelín  nav. mn., gastr. izdelek iz rezančnega testa obročaste oblike z nadevom, navadno iz sesekljanega mesa:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trkálo  priprava na vhodnih vratih iz gibljivo pritrjenega obroča in kovinske plošče za trkanje; tolkalo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
veríga  1. več med seboj zaporedno sklenjenih obročkastih elementov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vóskovnica  čeb. vsak od štirih parov gladkih, prozornih ploščic na tretjem do šestem trebušnem obročku čebel, pod katerim so voskovne žleze:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 22



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA