besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: molekul   zadetki: 182



molékula  kem. najmanjši delec spojine iz različnih ali enakih elementov, ki ima še vse njene lastnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
molekuláren  nanašajoč se na molekulo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
molekularnobiološki  prid., vir: N; povezave: nova beseda
molekularnodisperzen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
molekularnogenetičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
molekularnogenetski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
molekularnogenetsko  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
molekulárnost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
molekulátor  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
molékulen  -lna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
molékulski  nanašajoč se na molekulo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bimolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tega smo v okviru modeliranja procesov študirali vplive oblike molekul na popravke ničelne energije za predlagan model bimolekularnih reakcij.
biomakromolekul ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biofizikalne merilne metode nam dajo podrobne informacije o strukturi, dinamiki in interakcijah med biomakromolekulami.
bíomolékul -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
biomolekularen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
biomolekulski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
drobnomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Raziskovalci ob uporabi kemije, biologije, biofizike in računalniškega modeliranja določijo strukturo ciljnega proteina in nato tej ciljni molekuli oblikujejo prilagojeno specifično drobnomolekularno aktivno substanco z zdravilnimi lastnostmi.
ekvimolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave:
enomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
finomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
genskomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
grámmolékula  kem. masa čiste snovi v gramih, ki številčno ustreza njeni molekulski masi; mol; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
intermolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
intermolekularno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
íntermolékulski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
íntramolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
íntramolékulski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
ionskomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kílomolékul -e; ž, vir: B; povezave:
majhnomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
majhnomolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
mákromolékula  kem. molekula, katere masa je večja kot deset tisoč:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mákromolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
mákromolékulski  pridevnik od makromolekula:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
malomolékulski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
mèdmolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
medmolekulski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
megamolekul ž, vir: N; povezave: nova beseda
mikromolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
mónomolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
mónomolékulen  -lna -o; prid., vir: B; povezave:
monomolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nàdmolékul -e; ž, vir: B; povezave:
nàdmolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
nadmolekularnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
nadmolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nemolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nízkomolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
nizkomolékulen  -lna -o; prid., vir: B; povezave:
nizkomolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nižjemolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
órtomolekuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
submolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
supermolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
supermolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
supramolekularen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
supramolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
trimolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
turbomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
večmolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
vèlemolékula  kem. molekula, katere masa je večja kot deset tisoč; makromolekula:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vèlemolékulski  pridevnik od velemolekula:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
velikomolekularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
visokomolekuláren  kem. makromolekulski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
visokomolekulski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
víšemolékulen  -lna -o; prid., vir: B; povezave:
acetilglukozamin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biosintezo peptidoglikana delimo v tri faze: začenja v citoplazmi, kjer nastaja kompleks pentapeptida in muraminske kisline, proces se nadaljuje na citoplazemski membrani, kjer se spenja muramin z N-acetilglukozaminom, ti sestavni deli peptidoglikanske mureinske vrečke se nato izločajo na površino C. M. in povezejo oz. se zamrežijo v makromolekularni kompleks s pomočjo peptidnih vezi.
acilen  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Acetat se s pomočjo energije (ATP) veže na koencim A (Co-A). Co-A je glavni aktivni prenašalec acilnih molekul v celicah.
adenohipofizen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eksperimentalna nevroendokrinologija: sekundarni prenašalci in molekularni mehanizmi uravnavanja eksocitoze adenohipofiznih celic /Vodja projekta: dr. Robert Zorec
adenosinfosfat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Fosfor je tudi ključni del zelo pomembne molekule v celicah ATP (adenosinfosfat), to je molekule, ki uskladišči energijo v vsaki celici.
adenozil  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nastali metionin je izhodiščna spojina za sintezo S-adenozil metionina (SAM), ki je najpomembnejši celični donor metilne skupine za reakcije metilacije molekul DNK, RNK in proteinov (1).
adenozindifosfat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da se misicna celica skrci, potrebuje energijo, ki se sprosti, ko ATP molekule razpadejo na ADP (adenozindifosfat) ...
adenozintrifosfat  m, vir: I; povezave: najdi.si wiki Primer: Adenozíntrífosfát (kratica ATP) je energijsko bogata molekula, ki jo živi organizmi uporabljajo za kratkoročno shranjevanje energije.
adhezíja  fiz. sila, ki privlači molekule različnih snovi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
adsorber  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na splošno se aktivno oglje smatra za zelo neselektiven adsorber, kar pomeni, da nase ne veže samo škodljive ampak tudi nekatere koristne molekule.
adsorbiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri premikanju delca v suspenziji, se okoli njega ustvari električna dvojna plast, sestavljena iz stabilne monomolekularne plasti adsorbiranih ionov in mejna plast, ki meji na notranjost raztopine.
aglikonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sestavljeni so iz aglikonskega steroidnega dela in ene molekule ramnoze.
akrilamid  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: AKRILAMID V zadnjem letu so znanstveniki odkrili še posebno nevarno molekulo Akrilamid, ki se obnaša kakor prosti radikal in ga v prosti obliki ne najdemo. Alrilamid se tvori v hrani, ki vsebuje beljakovine in ogljikove hidrate, to je pri ocvrtih in praženih živilih, pri temperaturah nad 120 stopinj celzija.
aktinin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V mitohodrijih se sintetizirajo energijsko bogate molekule adenozin trifosfata (ATP). V celici in v membrani celice so prisotne še zgoščine elipsoidne oblike, ki vsebujejo protein ? - aktinin.
alinin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko se česnove celice pretrgajo z rezanjem ali stiskanjem, spustijo encim z imenom allinaise, ki kemijsko spreminja naravni alinin v alicin, molekulo ki vsebuje žveplo, ki ima trdovraten, oster vonj, ki je glavna sestavina v vseh kuhinjah na svetu.
alograft  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Imunosupresivne molekule v alograftih.
alotrópski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Alotropska modifikacija žvepla, stabilna pri sobni T, je t. i. alfa-žveplo, ki je grajeno iz obročastih molekul S8 (ciklo-oktažveplo) in kristalizira rombsko.
amfifilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poveže se s keratinom preko ionskih in nepolarnih vezi, zato so molekule barvil vselej amfifilne in večinoma tudi nabite.
amfipatičnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da je temu tako, leži razlog v amfipatičnosti molekule, kar pomeni, da je molekula tako hidrofilna in hidrofobna.
aminoacil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aminoacil tRNK (aminoacyl tRNA; Aminoacyl-tRNA) je ester aminokisline določene tRNK molekule, redukcijo katalizirajo specifične (20) aminoacil-tRNK sintetaze.
aminobenzojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Molekula folata je zgrajena iz pteridinskega obroča, p-aminobenzojske kisline ter glutamata.
aminokarboksilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Beljakovine so makromolekularne spojine, sestavljene iz amino kislin (aminokarboksilnih kislin), te so povezane s peptidno vezjo.
aminoliza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po odstranitvi karbamatne zaščite z bazično hidrolizo smo molekuli z reakcijo aminolize -laktona-D-glukonske kisline pripeli hidrofilni del.
anabolija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: anabolija (anabolism; Anabolismus) je sinteza kompleksnih molekul s presnavljanjem enostavnejših, kar zahteva sodelovanje določenih anabolnih encimov in presnovne energije.
analit  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: In nazadnje, za merjenje medmolekularnih interkacij z SPR-om potrebujemo zelo majhno količino ligandov ali analitov.
antigenost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Idiotipi (idiotypes; Idiotypen) so antigene determinante, značilne za nek določen osebek; idiotip pomeni tudi antigenost variabilne regije posamezne imunoglobulinske molekule. (Naegeli, 1884).
antikodon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antikodon (anticodon; Anticodon) je trojček (triplet) nukleotidov v transfer (prenašalni) RNK (tRNK) molekuli, ki se združuje s komplementarnimi pari baz specifičnega trojčka ali kodona v messenger (sporočilni) RNK (mRNK) molekuli v procesu translacije (prevajanja) v ribosomu, kar omogoča vgraditev prave aminokisline v rastočo peptidno verigo.
ántioksidánt  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Antioksidanti so nekakšne protisnovi, ki proste radikale ukrotijo, spreminjajo v nenevarne molekule ali pa prekinjajo nevarno verižno reakcijo oksidacij celičnih sestavin.
antiterminacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antiterminacijski faktor (anti-termination factor; Antiterminator) je protein, ki povzroča, da RNK polimeraza spregleda stop signal pri transkripciji določenih mest v DNK molekuli.
arahnomelija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: molekularno genetska metoda
asociat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zadnje čase pa je prišlo v kemiji do temeljite spremembe, saj se je z iznajdbo novih katalizatorjev, s katerimi kontroliramo velikost in obliko molekul kemija iz dobe enostavne molekularne kemije premaknila v dobo makromolekularne in supramolekularne kemije - kemije molekulskih asociatov.
astroglija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: živčno tkivo: Astroglija je glavni vir molekul zunajceličnega matriksa in adhezijskih molekul (npr. živčnocelične adhezijske molekule - NCAM, angl. neural cell adhesion molecule, laminina, fibronektina, taktina, molekul družine J-1, npr. tenascina in janusina), ki oblikujejo pot rastočim nevronom ter pomagajo pri nastanku živčnih jeder, živčnih poti in stikov med posameznimi živčnimi celicami.
avksokrom  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: avksokromi - skupine v molekuli barvila, ki dodatno vplivajo na barvni odtenek
avogadrov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Avogádrovo števílo je število delcev (atomov, molekul, ionov ipd.) v enem molu snovi.
azacikloalifatski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Molekulsko zgradbo sestavlja torej indolski obroč, kakor v skupini psihodisleptičnih alkaloidov derivatov lizerske kisline in ekgoninski azacikloalifatski skelet, značilen za kokain in za tropansko skupino alkaloidov.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA