besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: možganov   zadetki: 24



možgánov  gastr. ki je iz možganov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
možganovína  anat. podporno in žlahtno tkivo možganov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
možgánovka  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
aferenca  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Anatomski in fiziološki temelji bolečine (protopatične in epikritične, teorija vrat, descendentno uravnavanje bolečinskih prilivov po opioidnih in neopioidnih sistemih debla, velikih možganov in hrbtenjače, vloga vlaken C kot "kemičnih aferenc").
anandamid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1992 so izolirali takšno spojino iz svinjskih možganov, poimenovali so jo anandamid, po sanskrtski besedi ananda, ki pomeni blaženost, je etanolamid arahidonske kisline, znane predhodnice vnetnih prostaglandinov.
antidiuretičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Indirektno delovanje na ledvice se kaže z zaviranjem sproščanja antidiuretičnega hormona iz možganov, kar posledično zopet poveča diurezo.
areoantrop  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prostornina možganov se od najbolj razvitih paleoantropov naprej ni spremenila (areoantropi: 600 - 1200 cm3 ; stari paleoantropi: 1200 - 1300 cm3; neandertalci: 1400 - 1600 cm3; neoantropi: 1400 - 1550 cm3), glavne preobrazbe pa so se zato morale dogajati tako, da so se spremenili proporci različnih delov možganov, ne pa tako, da se je možganom dodajala nova snov.
asinergija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poškodba malih možganov z adiodohokinezo in asinergijo.
atravmatski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prednost kirurškega zdravljenja obolelih možganov s to napravo je v tem, da ni potrebno delati velikih pristopov skozi kožo na glavi, skozi lobanjo in možganske ovojnice, temveč je dostop do mesta, kjer je nevrokirurški poseg potreben, preprost, kratek, pravzaprav atravmatski.
avstralopitkov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obseg možganov človeka homo habilis je 650 do 800 cm3, so bili večji od avstralopitkovih.
benzoičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Večina kemikalij, ki so dodane iz takšnih ali drugačnih razlogov, naj ne bi bila nevarna, ni pa vedno tako, vsaj ne v primeru benzoične kisline (kožni lišaji, razdraženo črevesje,...), natrijevega glutaminata (visok krvni tlak,...), kalijevega bromata (okvare živčnega sistema in ledvic,...), nitratov (rakotvoren), aluminija (degenerativne okvare možganov), svinca (depresija), parafinov, umetnih glazur in barvil.
bitnoorientiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaman se trudimo z našimi računalniki, ki so bitnoorientirani (osnovni princip je 1-0) dojeti delovanje možganov, ki so kvintetno orientirani (osnova je ogljik ali celi žveplo, ki sta štirivalentna).
cisternografija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: cisternografija - rtg slikanje bazalnih cistern možganov po vbrizgu kontrastne snovi (zraka) v subarahnoidalni prostor
citoarhitektura  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Več pozornosti je bilo usmerjene v citoarhitekturo in loklizirali so funkcijo v različna domnevna središča okoli možganov.
deménčen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: gl. dementen: Upam, da iz zgornjega odstavka lahko razbereš, da s tem, ko cerkev podpira odmiranje možganov, neguje vsa demenčna sovraštva in nestrpnosti.
deoksihemoglobin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Deoksihemoglobin zaradi paramagnetnih lastnosti povzroča motnje področnega magnetnega polja in ker ga je v aktivnih predelih manj, je magnetno resonančni signal aktivnih delov možganov večji.
dihidrometisticin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Učinkovini kave metisticin in dihidrometisticin naj bi imeli nevroprotektivno delovanje, kar so opazovali na infarktnih področjih mišjih možganov.
diketopiperazin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V pripravi tega sladila prihaja onečiščenje diketopiperazin, ki izziva raka maternice in možganov.
encefalítis  med. vnetje možganov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
encefalográm  med. rentgenska slika možganov; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hipotálamus  anat. skupek živčnih celic na spodnji strani velikih možganov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mèdmožgáni  anat. srednji in spodnji del velikih možganov; m mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pongíd  nav. mn., zool. opice, ki so po drži, po obsegu možganov človeku najbolj podobne, Pongidae; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tálamus  anat. skupek živčnih celic v sredini velikih možganov, vidni pomol:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA