besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: mišično   zadetki: 16



míšičnost  redko mišičavost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
míšičnostáničen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
alkalinizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Alojz Horvat, dr. med.; naslov: »Vpliv alkalinizacije zunajcelične tekočine na mišično zmogljivost«; smer: klinične medicinske vede; zagovor: 19. 2. 1997.
aminoglikozid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri bolnikih z miastenijo gravis in pri bolnikih, ki so predhodno dobili mišični relaksans, pa aminoglikozidi oz. polimiksini lahko povzročijo mišično paralizo in apneo.
antikataboličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Clenbuterol je postal izjemno priljubljen kot antikatabolično sredstvo, ki pomaga ohraniti pridobljeno mišično maso po končanem steroidnem ciklusu.
betahidroksi  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Betahidroksi-metilbutirat (HMB) je matebolit levcina (aminokislina), za katerega velja, da zniža razgradnjo mišičja in poveča mišično maso pri živalih.
diseciran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po zakolu so bile polovice razdeljene na glavne dele (šunka, hrbet, plečka, trebuh z rebri in vrat), ti pa nato disecirani na mišično in maščobno tkivo ter kosti.
gladkomišičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
intermišičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kostnomišičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
kuráre  farm. izvleček iz južnoameriških rastlin, ki se uporablja kot mišično hromilo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nevromišičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
Párkinsonov  med., v zvezi Parkinsonova bolezen bolezen živčevja s tresenjem in mišično togostjo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
skeletnomišičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
srčnomišičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
živčnomišičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA