besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: markiran   zadetki: 14



markíranje  glagolnik od markirati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
markiranost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
markiràn -ánta; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
demarkiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To utesnjenost blaži naša povezanost z zamejstvom, ki jo oblikujejo avtohtono živeči sonarodnjaki, pa tudi enakopravno in odprto sodelovanje s sosednimi državami. Želimo, da bi bila čimprej demarkirana slovenska morska in kopenska meja.
demarkiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si
kontramarkiranje  s, vir: I; povezave: najdi.si
markíran  ki ni markiran, ni označen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
acetiletilen  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Približno 20 % markiranega metirama so identificirali v urinu kot n-acetiletilen- diamin in etilendiamin.
aliciran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obnašanje v organizmih sesalcev: po enkratnem oralnem vnosu 100 mg/kg telesne teže markirane MCPA podganam najdemo v 192 urah 86-95 % alicirane radioaktivnosti v urinu in 6 % v blatu.
biotiniliran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biotinilirana DNK (biotinylated DNA; biotinylierte DNA) je molekula DNK, ki je označena (markirana) z biotiniliranim nukleotidom.
dimetilaminosulfonilamino  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obnašanje v organizmih sesalcev: markiran tolilfulanid se v živalih hitro absorbira in izloči. Hitro se hidrolizira do DMST in biotransformira v glavni metabolit 4 (dimetilaminosulfonilamino)-benzojsko kislino, ki se lahko dalje demetilira.
dimetilmorfolinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obnašanje v prebavilih: raziskave so izvajali z 14C-fenpropimorfom, markiranem na dimetilmorfolinskem ali fenilnem obroču molekule.
dioksigenin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antitelesa, vezana z encimi (enzyme conjugated antibodies; Enzym-conjugierte Antikörper) uporabljajo v molekularni biologiji in genski tehniki za detekcijo določenega proteina ali sekvence nukleinskih kislin, kar opravijo po hibridizaciji s kemično markiranimi sondami (z biotinom ali dioksigeninom markiranimi nukleinskimi kislinami) pri kolonijski hibridizaciji, plak-hibridizaciji, kakor tudi pri in situ (citološki) hibridizaciji.
markíren  ki se uporablja za markiranje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA