besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: kuha   zadetki: 101-200



žganjekúha  kuhanje žganja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žganjekúhanje  -a; s, vir: B; povezave:
žganjekúha -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
žganjekúharski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
alergogenost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prekuhana hrana namreč tudi izgubi na svoji alergogenosti.
alkal  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ogljiko-hidrati: kruh, testenine, žita, krompir (kuhan), kosmiči,... rabijo prebavni sok, ki je po naravi alkalen (sicer se ga v želodcu izloči malo, vendar, ko zvečimo škrob v ustih, slina nasiči škrob z alkalom, ki ga nato pogoltnemo).
antilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dodatek prehrani z vitaminom C iz antilskih češenj je primeren za uravnavanje dnevnega vnosa vitamina C, ki ga s konzerviranjem in kuhanjem hrane velikokrat uničimo.
argun  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tanjo pa je Martin dal tudi na kuharski tečaj k Barbi Šimetu! Tečaj je uspešno zaključla, saj je celo Martin pohvalil njene lignje in argune!
aspinalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Brizgalka in igla za subarahnoidno punkcijo za večkratno uporabo (sterilizacija s prekuhavanjem), oziroma za aspinalno anestezijo s tropakokainom, pri nas v rabi od 1901.
avtokalviranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Seveda rezistentnih spor s tem postopkom ne uničimo, prekuhavanje torej ne more nadomestiti kuhanja pod tlakom - avtokalviranja.
baren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Oprema za polnjenje poltrajnih trajnih barenih in kuhanih izdelkov.
belúšen  -šna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Belušne odrezke in lupine kuhamo približno 20 minut v slani vodi z malo sladkorja, limonine lupine in žlico masla.
beng  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Marsikdo med vami je že probal, nekateri o njem samo slišali govoriti, mnogi pa celo vzljubili Beng (Bhang) ali lepše rečeno konopljino mleko. Priprava napitka naj bi izvirala po nekaterih virih iz Indije, kjer naj bi liste konoplje kuhali v vodi in ga pili ob obrednih slovestnostih.
bizi  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kljub temu, da je bil Ilovarjev kvartet v nostalgičnem zanosu razočaran nad rizi-bizijem - kje so smb kuglice? - in nad podatkom, da zelenjavna prikuha izvira iz vrečke, nam je krvno sestavo opazno popravil imenitni odprti refošk in dostojna potratna potica.
blanšírati  1. gastr. na hitro prekuhati ali politi kaj z vrelo vodo, zlasti zelenjavo:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
borhidrid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podaljšano kuhanje se lahko modificira z uporabo aditivov kot so AQ, borhidrid, polisulfidi.
brzoparílen  ki je za hitro kuhanje ali parjenje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brzoparílnik  velik lonec ali kotel za hitro kuhanje ali parjenje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bután  plin, ki se uporablja za kuhanje in segrevanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
celiakaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zadnji čas je ze da začnemo zbirati recepte za vse, ki kuhamo celiakaško dieto, ki je ena izmed najresnejših diet.
cmáziti  ekspr. peči, kuhati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cmòk  1. nav. mn. kuhana močnata jed kepaste oblike:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čoko  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najljubši dan mi je OH - mi ni treba mislit, kaj bo mož jedel (v bistvu mi ni treba, da se meni sline cedijo, ko kuham zanj), pa še zvečer me čoko toritica čaka.
dekókt  knjiž. pijača, ki se pripravi s kuhanjem {zdravilnih} rastlin; zvarek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dekonstruktor  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Od Kazuhise, ki je po stroki dekonstruktor, so tudi kuharji Menze pričakovali odmerek švasanja, prejeli pa nič več kot zanimivo, z jesensko domačico še posebej psihedelično razdiranje ustaljenih shem, tudi countryja in rokerske simfonike, prečeno z občasnim klanjem trdovratnih svinj, ki ga je študiozni Japonec izvabljal iz daksofona, lesenega glasbila, ki ga je patentiral Hans Reichel in se je tokrat izkazalo za verno oponašalo glasov sesalcev in višjih primatov.
depletiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekaj poskusov meritev z diodo! Izgleda, da je pri 300 V detektor polno depletiran. Čudno majhen tok????
díngi  ž neskl., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Danes zjutraj, na sidru si skuham kofe počasi pijem v kokpitu razmišljam kako se bom lotil dela, Haffiman mi je sam pomudil agregat, daje elektriko 220 voltov, da lahko vrtam na bormašino, celi čas, ko pijem koffe) mi nekaj manjka, gledam kako stoji Bea med drugimi jadrnicami, vse ok sidru in sidrna boja tudi, pa mi vseeno nekaj ne štima, medtem sem opravil vse biološke potrebe kar od zadaj na Bei, pijem počasi kavo dalje, medtem vstane tudi Aleš si dela zajtrk, ko omeni, da gre na kopno, kopno!!!...takrat mi v glavi zašumi DINGI pogledam za Beo ni čolna ni motorja, še ne dojamem, še gledam za barko, ne dingija ni, se kar sesedem, saj je res da se med jadralci skozi opozarja, da kradejo, prav zato sem se premaknil iz Tahitija v vas Taina, da bom bolj varen, groza dingi so nama ukradli, po glavi se mi vrtijo tisoči evrov, ki jih bo treba dati za novi čoln in motor in to tukaj v Polineziji, ki je vse trikrat dražje, kje bom dobil toliko evrov tri še rajši, da stane štiri tisočake, ne paše mi zajtrk, skuham si še eno kavo.
dišavnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Skraja pa bi rekli, da skorjice na odojku ter dišavnosti prekrasne kuhane klobase in rebrc, katera si velja lajšati s hrenom in čebulo, verjetno ni pripisati le razmeroma zgodnji uri Konzumove nedeljske odprave.
divjerasel  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najbolj popularen in najpreprostejši način uživanja je bhang, ki pomeni kuhanje in sekljanje listov divjerasle rastline, iz katerih se pripravlja mleko ali čaj.
drót  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: gl. žica, drat: Kako boš kuhala kavo, če nimaš elektrike?" jo opomni gost. Vrla Mary se ne zmede: "Ma lohko je ostalo kej u drotah!!"
dvátisočák  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Ker sem počival zelo aktivno, kolesarjenje po hribovskih cestah, čolnarjenje po Soči z outsiderjem nekajkrat, planinarjenje - padla sta dva dvatisočaka, Mala Mojstrovka po severni steni gor in pa Špoček ( Jalovec bo pa še počakal), vsakodnevno sekanje drv, kuhanje, tarok, klinčkanje - pastirska igra podobna basebalu in podobno, pa z manj zdravo hrano in manj inzulina ter odličnimi sladkorji.
džém  v sladkorni raztopini kuhani koščki sadja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
džézva  spodaj široka, zgoraj zožena posoda za kuhanje turške kave:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonóm  v zvezi ekonom lonec lonec, v katerem se pod zvišanim pritiskom živilo hitro skuha; neskl. pril., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gódlja  1. gosta juha, ki ostane po kuhanju krvavic, navadno zakuhana s kašo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hrúševka  voda, v kateri so se kuhale {suhe} hruške:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hrúškovka  voda, v kateri so se kuhale {suhe} hruške:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
instánt  gastr. pripravljen, narejen brez {dolgega} kuhanja:; prid. neskl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
júha  1. redka jed iz kakega živila ali iz vode, v kateri se je kuhalo meso:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kájmak  gastr. soljena smetana s kuhanega kravjega in ovčjega mleka:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kavovár  zastar. posoda za kuhanje kave:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kípnik  gastr. močnata jed, kuhana v sopari:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kompót  celo ali narezano sadje, kuhano v sladkani, začinjeni vodi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kôtel  1. velika, navadno okrogla ali valjasta kovinska posoda za kuhanje, segrevanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kôtlovec  strojn. trdna usedlina, ki se nabira na stenah posod, v katerih se kuha, segreva voda:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozíca  1. okrogla nizka posoda za kuhanje, dušenje, praženje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krhljánka  gastr. kuhana, na rezine zrezana repa:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kúhlja  nar. vzhodno kuhalnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kúhnja  nar. primorsko {kuhana} hrana za prašiče:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lárma  etn. zbiranje denarja med svati za nevesto, godca, kuharico:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lônec  1. posoda valjaste oblike za kuhanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
marmeláda  razkuhano, zgoščeno sadje s sladkorjem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
máselnik  1. gastr. močniku podobna jed iz moke, zakuhane v smetano, znana zlasti na Gorenjskem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
máslovnik  gastr. močniku podobna jed iz moke, zakuhane v smetano, znana zlasti na Gorenjskem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mézga  1. kuhano, zgoščeno sadje ali zelenjava s sladkorjem, začimbami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obáriti  na hitro prekuhati ali politi kaj z vrelo vodo:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
obárjati  na hitro prekuhavati ali polivati kaj z vrelo vodo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oblíca  1. v zvezi krompir v oblicah kuhan neolupljen krompir:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pátoka  agr. žganje, ki se dobi v zadnji fazi kuhanja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
peklán  gastr., v zvezi peklani jezik kuhan, mariniran jezik; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pékmez  gastr. gosto kuhane slive s sladkorjem; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polentár  nar. zahodno kuhalnica za mešanje polente:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
présen  1. ki ni kuhan; surov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
présta  1. pecivo iz kuhanega ali vzhajanega testa v obliki številke osem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prevrétek  pijača, ki se pripravi s kuhanjem {zdravilnih} rastlin:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prismodíti  pri kuhanju narediti, povzročiti, da se kaj zaradi vročine prime podlage in deloma poškoduje:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
propán  plin, ki se uporablja za kuhanje in ogrevanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rátluk  gastr. orientalska slaščica iz kuhanega škroba in sladkorja z dodatkom dišav in barvil:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rešó  pog. kuhalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ríhta  nižje pog. ena ali več jedi, zlasti kuhanih, ki tvorijo samostojen del v okviru enega obroka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rôčka  1. posoda z ročajem, dulcem, pokrovčkom, zlasti za nalivanje, kuhanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
scmáriti  slabš. speči, skuhati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
skúh  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
sládko  zlasti v srbskem okolju sadje, kuhano v sladkorju:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
smójka  1. etn. kuhana in pečena drobna repa, znana v Poljanski dolini:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sterilizírati  1. med. s segrevanjem nad 100˚ C, prekuhavanjem uničevati kužne klice:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
špíritovka  knjiž. gorilnik, kuhalnik na gorilni špirit:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štedílnik  1. naprava z železno ploščo za kuhanje in ogrevanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štórati  gozd. razdirati {oglarsko} kopo, ko je oglje kuhano:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
štrúkljevka  1. voda, v kateri so se kuhali štruklji:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tablíranje  gastr. obdelava gosto tekočega kuhanega sladkorja, čokoladnih mas za prelive, glazure na marmorni plošči:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trijét  gastr. jed iz opečenih krušnih rezin, prelitih s kuhanim vinom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tróska  1. nar. vzhodno usedlina, ki nastane pri kuhanju surovega masla; {maslene} tropine:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
váriti  1. pripravljati kaj s kuhanjem česa:; nedov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
varívo  knjiž. snov, pridobljena z varjenjem, kuhanjem:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
várjenje  glagolnik od variti, kuhati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
varníca  star. kraj, prostor, kjer se kaj vari, kuha:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vlívanec  1. mn. zakuha iz jajc in moke, ki se počasi, v tankem curku vliva v vrelo juho:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vzhájanec  nav. mn., gastr. kuhana, na rezine zrezana jed iz kvašenega testa, navadno kot priloga:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zavárek  snov, ki se pripravi s kuhanjem; zvarek1:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zavrélica  1. knjiž. pijača, ki se pripravi s kuhanjem {zdravilnih} rastlin; prevretek, zavretek:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zavrétek  pijača, ki se pripravi s kuhanjem {zdravilnih} rastlin:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zdušíti  skuhati v pokriti posodi v majhni količini vode in maščobe:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zvárek  pijača, ki se pripravi s kuhanjem {zdravilnih} rastlin:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
zváriti  pripraviti kaj s kuhanjem česa:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
želé  1. strjen sadni sok, ki se predhodno prekuha z dodatkom želatine ali pektina, zdriz:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žgánčevka  voda, v kateri so se kuhali žganci:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žganjáriti  ekspr. kuhati žganje:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žlíkrof  nav. mn., gastr. kuhana jed iz testa, napolnjena z nadevom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žólca  polprozorna, poltrda jed iz kuhanih svinjskih parkljev, glave:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 101



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA