besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: kamniti   zadetki: 18



kamnití -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
kamnítiti  -im; nedov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
kamníti  ekspr. povzročati negibnost, togost:; nedov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
okamníti  ekspr. povzročiti negibnost, togost:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
bogvekàk  -áka -o; zaim., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Oltarji so kamniti in so še iz prejšnjih cerkva, ker namreč župnija ni bila bogvekako bogata, so jih kar prestavljali.
brezzvóčje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Tišina prinesla je smrt, tema brezzvočje, svetloba življenje, smrt nad življenjem zmagoslavje, končno se zgodila je, roka dotaknila se hladnega je pročelja tal kamnitih, obličja božjega.
dokapen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kraja Goče in Šmarje spadata med odlične primere mediteranskega rurizma. Prvi se odlikuje po številnih gankih pod dokapnimi korčnimi strehami, zunanjimi stopnišči, kamnitimi portali in nizi poslopij okrog "borjača".
dváinósemdeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Rimski zgodovinar Plinij je zapisal, da je cesarica Julija, žena cesarja Avgusta, pripisovala svojo visoko starost, dvainosemdeset let, uživanju vina "pucino", ki so ga pridelovali na kamnitih gričih nedaleč od izvira reke Timav, to je na kraški planoti.
dvajsetiški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V zapisih števil, ki so ohranjeni (na kamnitih spomenikih, v kodeksih, na keramiki) in ki imajo vsi takšno ali drugačno zvezo s koledarjem in astronomijo, pa se je vedno uporabljala svojstvena različica dvajsetiškega sistema z naslednjimi mestnimi vrednostmi: ...
lapidárij  sistematično urejena zbirka muzejsko pomembnih kamnitih spomenikov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mozaík  slika iz raznobarvnih kamnitih, steklenih kock, ploščic, ki so vložene v malto ali kit tesno druga ob drugo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
okamnítev  glagolnik od okamneti ali okamniti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
práča  1. nekdaj pehotno orožje za metanje kamnitih ali kovinskih krogel:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
prekamnit  prid., vir: I; povezave: najdi.si
rústika  arhit. zid iz grobo obdelanih kamnitih kvadrov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sivokamnit  prid., vir: N; povezave: nova beseda
šápa  nar. kamniti obod kraškega vodnjaka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
venecijánski  grad., navadno v zvezi venecijanski tlak tlak iz manjših kamnitih plošč nepravilnih oblik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA