besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ign   zadetki: 401-500



degranulacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno kot v nevronih se tudi v mastocitih, po vezavi NGF na receptor TrkA, aktivirajo encimi PI-3-kinaza, PLC in PKC, medtem ko se MAP-kinaze v prenosu signala, ki privede do degranulacije in sproščanja histamina iz mastocitov, ne aktivirajo.
dekonvolucijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prav tako je analiziran pristop vzbujanja celotnega senzorja z naključnimi testnimi signali s korelacijsko dekonvolucijsko metodo, ki ima ob specialno izbranem testnem signalu ime tudi Direktna digitalna metoda (DDM).
demetilaza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vloga lanosterolne 14alfa-demetilaze v biosintezi holesterola in sterolov s signalnimi lastnostmi
demodulacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sestavljena je iz: generacijskega dela trifaznega sinusnega signala, impulzno širinskega modulacijskega dela, močnostnega stikalnega dela in izhodnega PWM demodulacijskega nizkopasovnega filtra.
demoduliran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druga možnost je, da odpreš TV in najdeš točko, kjer je tudi že TV signal demoduliran (mislim, da je to potem navaden video signal) in signal s kartice preko preklopnika povežeš nanj.
dendrogram  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z "rezanjem" dendrograma na najbolj signifikantnem mestu smo dobili skupinice, za katere bi lahko trdili, da jih sestavljajo kar se da podobne enote, glede na izbrane spremenljivke oziroma kriterije.
deoksihemoglobin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Deoksihemoglobin zaradi paramagnetnih lastnosti povzroča motnje področnega magnetnega polja in ker ga je v aktivnih predelih manj, je magnetno resonančni signal aktivnih delov možganov večji.
deregulacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Deregulacija je jasen način kako dvigniti cene naftnih derivatov in še posebej bencina, ki se sedaj prodaja po ceni 20 centov za liter.
dermatoonkolog  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Teoretično poznavanje dignostike ABCDE in razlik, ki so včasih minimalne je premalo za suvereno klinično diagnozo, preštevilne "preventivne" ekscizije pa so po mnenju najvidnejših dermatoonkologov strokovno težko opravičljive.
dermatopatolog  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med 3 preiskovalci (onkologom, internistom-epidemiologom in dermatologom-dermatopatologom) je bil medsebojni koeficient korelacije (ujemanja) največji glede stopnje pegavosti (makulnosti), saj se je pri dvignjenosti nad površino kože (E) ujemal za 0,56, pri nesomernosti (A) za 0,46, pri neenakomernosti barve (C) za 0,44 in pri nepravilnosti meja (B) za 0,40.
desenzibiliziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko se drugi pes že približuje, opazujte pomiritvene signale vašega psa. (To je pomemben del desenzibiliziranja, postati proaktivni -> to pomeni, da se naučimo VIDETI, kdaj je pes v stresu in kakšne signale oddaja).
deséttísoč  štev. neskl., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: gl. deset tisoč: Kaže, da so najnovejši dogodki na Hrvaškem dvignili na noge nekaj desettisoč Slovencev, ki se vsako leto odpravijo k našim južnim sosedom na poletni oddih.
destrukt  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ignoranca, mogoče tudi destrukt in izločitev filma iz konkurence za nagrade je v sozvočju s sporočilom filma in usodo, ki lahko doleti umetnika.
deželoknežen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Notranje ministrstvo Habsburške monarhije je povzdignilo naselbino med deželoknežne trge 23. oktobra 1871.
diagnoziran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nesrečnega igralca je v bolnico prignala manična depresija, bolezen, ki mu je bila diagnozirana med bivanjem v zaporu in ki jo uporaba drog le še poslabša.
diatezen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za naše razpravljanje je pomembno, da je Dežman uporabil tako imenovano diatezno strukturo, nekoliko ohlapno pa bi lahko rekli tudi drugotno strukturo (problem v slovenski strokovni literaturi še ni proučen), ki vnaša v pripoved občutek nenavadnosti in privzdignjenosti (tako oblikovanje je značilno za Stritarja, kasneje pa tudi za Moderno).
dibenzodioksin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaradi negativnih ekoloških učinkov, ki jih ima uporaba klora v procesih beljenja celuloze (klor tvori z razkrojnimi produkti lignina okolju neprijazne klorove spojine: poliklorirane dibenzodioksine in poliklorirane dibenzofurane, uvrščene na sezname snovi, ki povzročajo mutagenost in rakotvornost), se že dalj časa pojavljajo prizadevanja po njegovi delni ali popolni zamenjavi.
dimerizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri teh navadno pride do dimerizacije, nato avtofosforilacije receptorja (na tirozinu na citosolni strani receptorja) in končno fosforilacije nekih citosolnih proteinov (npr. kinaz) in signal je v celici.
disparevnija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kljub temu da so benigni, pa lahko povzročajo številne težave, kot so npr. podaljšane in močne krvavitve (menoragija, hipermenoreja), ki lahko povzročajo slabokrvnost; pogoste so bolečine, ki se lahko pojavljajo ob mesečnem perilu (dismenoreja), pri odnosih (disparevnija) ali pa povzročajo občutek pritiska v mali medenici.
dívan  oblazinjeno ležišče brez stranic, navadno ozko in z dvignjenim zglavjem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doizoliranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za doizoliranje na špirovce nabijemo lesene letve višine npr. 6 cm, vzdolžno ali še bolje prečno nanje ter mednje položimo izolacijo URSA SIGNOROL SF 35.
dolgosežen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Takšen dolgosežen vpliv bi kršil splošno teorijo relativnosti, ki prepoveduje potovanje signalov z nadsvetlobno hitrostjo.
donaglašen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvema že večkrat prevedenima pesmima je dal novo slovensko obliko: za sonet Resignacija je namesto dotlej upoštevanih ženskih rim uporabil same katalektične jambske trinajsterce z naglašenimi ali donaglašenimi odprtimi končnimi zlogi, nasprotno pa je Negotovost prepesnil dosledno po navodilih izvirnika v enajstercih s samimi ženskimi rimami.
dotírati  ekspr., redko prignati, privesti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovajan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Torej, naš cilj je zagotoviti pretok zraka, ki se bo začel na spodnjem sprednjem delu ohišja, kjer bo v ohišje dovajan mrzel zrak, preko naših komponent, kjer se bo segrel in dvignil ter ga kot topel zrak končno tudi odstraniti iz ohišja.
dušeč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Komaj se je bilo vzdignilo sonce iz jutra proti poldnevu, že je zalila dušeča soparica vso tolminsko kotlino in kar vidno kipela iz zrelih polj in prisojnih lazov.
dvajsetbiten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za primerjavo: kodeki vrste AC'97, ki že desetletje čivkajo na skoraj vseh platah (izjema so tiste z naborom nforce), zmorejo največ dvajsetbitno ločljivost pri 48 kHz, Creativovi pregrešno dragi audigyji 2 pa pojejo pri 24 bitih in 192 kHz. HDA signal pošilja največ osmim zvočnikom (torej podpira skupke 7.1) in je ozaljšan z Dolbyevimi certifikati, vključno z dolby pro logic 2x.
dvíg  glagolnik od dvigniti ali dvigati:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvígalica  lov. zanka za lovljenje divjadi na upognjeni veji ali tanjšem deblu, ki ob sprožitvi dvigne plen od tal:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvigljív  ki se da dvigniti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvigovalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvigovalna zanka na osrednjem delu dopušča, da napravo brez težav dvignete z žerjavom.
dvížen  1. ki se da dvigniti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvokanalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vem pa recimo kaj pomeni CLMEI-2: dvokanalen (stereo) signal priredi za poslušanje na večkanalnem sistemu (kvazi pro-logic).
glíser  motorni čoln, ki se pri večji hitrosti dvigne iz vode in na krilcih ali z zadnjim delom drsi po gladini:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hídroglíser  motorni čoln, ki se pri večji hitrosti dvigne iz vode in na krilcih ali z zadnjim delom drsi po gladini:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
húpa  zvočna signalna naprava pri motornih vozilih:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
húpati  dajati signale s hupo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
indigen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
jádrnik  1. knjiž. navpičen drog na ladji, zlasti za nameščanje jader in signalnih naprav; jambor:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jámbor  1. navpičen drog na ladji, zlasti za nameščanje jader in signalnih naprav:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
járbol  navpičen drog na ladji, zlasti za nameščanje jader in signalnih naprav; jambor:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
járbola  star. navpičen drog na ladji, zlasti za nameščanje jader in signalnih naprav; jambor:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jezuít  član reda sv. Ignacija Loyola, za katerega je značilna trdna organizacija in zahteva po visoki versko-moralni izobrazbi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kablovòd  naprava iz kablov in drugih delov za prenos električne energije in telekomunikacijskih signalov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kalamár  nav. mn. jed iz lignjev, sip:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
káncer  med. skupek izrojenih malignih celic tkiva povrhnjice, rak:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kapilárnost  fiz. pojav, pri katerem se tekočina v kapilari dvigne ali zniža glede na zunanjo gladino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karcinóm  med. skupek izrojenih malignih celic tkiva povrhnjice, rak:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kasár  navt. dvignjeni del zadnjega dela krme s prostori za oficirje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kaštél  navt. dvignjeni del prednjega dela premca s prostori za mornarje ali ladijske vrvi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
katálpa  vrtn. okrasno drevo z velikimi srčastimi listi in tankimi, cigaram podobnimi plodovi, Catalpa bignonioides:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kór  1. dvignjeni del cerkve, namenjen za orgle in pevce:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
línk  rad. naprava za prenos zvočnih in televizijskih signalov z usmerjenimi mikrovalovi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lóčnica  žel. signalni znak, vložen med tiroma pri kretnici, za označevanje meje, od katere je vožnja po obeh tirih hkrati možna:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
márker  aer. radijski oddajnik, ki oddaja signale navpično, za označevanje oddaljenosti od piste pri pristajanju; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
melanóm  med. skupek izrojenih malignih pigmentnih celic; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mŕdniti  ekspr. ganiti, migniti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
natólkniti  star. namigniti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nemaligen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
nizkomaligen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
odnožíti  šport. dati, dvigniti nogo vstran:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odročíti  šport. dati, dvigniti roko vstran:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oránt  um., v starokrščanski umetnosti moška postava z rokami, dvignjenimi v molitvi, prošnji:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oránta  um., v starokrščanski umetnosti ženska postava z rokami, dvignjenimi v molitvi, prošnji:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
otomána  oblazinjeno ležišče brez stranic, navadno ozko in z dvignjenim zglavjem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plóčnik  dvignjena, ožja, navadno tlakovana površina ob cesti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plôvec  1. navt. zasidrana plavajoča priprava za signalizacijo ali za privezovanje manjših plovil:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plôvka  navt. zasidrana plavajoča priprava za signalizacijo ali za privezovanje manjših plovil:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pobúniti  zastar. napraviti, da se kdo upre; dvigniti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pólkòks  metal. gorivo srednje kalorične vrednosti, pridobljeno z destilacijo lignita, slabših vrst premoga:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pontifikálen  rel., navadno v zvezi pontifikalna maša maša, pri kateri se uporabljajo škofovske insignije; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
postavljálnica  žel. stavba z napravami za premikanje kretnic in premikanje, uravnavanje signalov; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
potrobíti  dati signal s hupo:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pràg  1. navadno dvignjen spodnji del vratne odprtine med podbojema:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
práščiti  nar. 1. steči, švigniti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predmaligen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
prednožíti  šport. dati, dvigniti nogo naprej:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdojačeválnik  elektr. naprava ali del naprave, ki povzroča povečanje zelo šibkega signala, da ga je mogoče okrepiti, povečati v ojačevalniku; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predročíti  šport. dati, dvigniti roko naprej:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
premaligen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
preslúh  elektr. motnja na telekomunikacijskih vodih in napravah, ko se signali, ki normalno potekajo po enem vodu, zaznavajo tudi na drugem, vzporednem vodu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pridrevíti  1. star. pripoditi, prignati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pridrvíti  1. star. pripoditi, prignati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pridvížen  1. ki se da dvigniti, dvižen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prigábiti  redko, z dajalnikom prignusiti, pristuditi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prigòn  glagolnik od prignati 1:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prigrájati  nar. gorenjsko prignusiti, pristuditi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pripásti  pasoč prignati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
privzdigováti  večkrat privzdigniti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pšícniti  star. švigniti, zleteti kot puščica:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rádio  1. naprava za oddajanje in sprejemanje električnih impulzov, signalov po radijskih valovih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
radiofoníja  teh. prenašanje zvokov, spremenjenih v električne impulze, signale, z radijskimi valovi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rádiogoniométer  teh. naprava za določanje položaja česa z ugotavljanjem kotov sprejetih radijskih signalov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rádiokómpas  teh. navigacijska naprava z iglo za določanje smeri premikanja, položaja česa z ugotavljanjem kotov sprejetih radijskih signalov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rádioreléjen  ptt, rad. ki ojači in prenese sprejeti radijski signal dalje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rádiotéhnika  1. tehnika prenašanja signalov z radijskimi valovi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ràk  1. bolezen, pri kateri se izrojene celice nezadržno množijo, pri čemer nastajajo maligne bule, razjede:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
regálija  1. nav. mn., knjiž., redko insignije:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
samovžigen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
sarkóm  med. skupek izrojenih malignih celic vezivnega, opornega ali mišičnega tkiva; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 101 201 301 401 501  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA