besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: glasne   zadetki: 33



blagoglásnež  -a; m, vir: B; povezave:
preglásnež  -a; m, vir: B; povezave:
zloglásnež  ekspr. zloglasen človek:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ameriško  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če ne bi bolj poznal Američanov, bi mislil da je do tistih smrtnih žrtev tega filma prišlo zaradi približno 100-krat izrečene besede FUCK s strani edine ženske vloge in veleumnosti ostalih dveh moških likov, kot naprimer zažiganje zemljevida (edinega izhoda iz "zloglasnega" gozda) po ameriško rečeno "just for fun".
antiavnojec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med najglasnejšimi antiavnojci je bil tudi Janez Janša, ki je vso polemiko s pridom izkoristil, saj je moral v kratkem času imeti kar dva govora "a la Fidel Castro", enega na ribniški veselici SDS, drugega na kongresu v Murski Soboti slab teden kasneje.
antirave  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zgolj po naključju je šokantno razkritje sovpadalo z žgočo debato v ameriškem kongresu o zloglasnem antirave aktu, po katerem bi se lastniki klubov, v katerih bi policisti našli kogarkoli, ki je zaužil tabletko ekstazija, lahko poslovili od licence za poslovanje.
blagoglásnost  lastnost, značilnost blagoglasnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brezglásnost  knjiž. značilnost brezglasnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
breznaglásnost  lingv. značilnost breznaglasne besede; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
devetglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
diftongičnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kaže, da jih je določal po »splošnem govornem vtisu« (označuje jih takole: Dolenjci vlečejo, Kraševci govore trdo, Korošci surovo itd.) kot posledici različnih glasovnih in prozodičnih prvin oziroma različne razvrstitve prozodičnih prvin v njih sestavih (npr. naglasnega mesta, kakovostnih in kolikostnih ter tonemskih nasprotij, monoftongičnosti in diftongičnosti e-jevskih in o-jevskih samoglasnikov), pa tudi različne podobe (izvirne, neizvirne) besedišča.
distorzirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razlika med single coilom in humbuckerjem je v tem (kot je bilo že napisano), da ima nekoliko več outputa (=glasnejši, lažje ga je distorzirat) kot single coili in imajo bolj debel, topel zvok.
doljnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eno- do dvozložni inetrval je značilen za naglasni verz tipa doljnik (kakršen je npr. Prešernov Ribič; o naglasnem verzu v naslednjem poglavju).
drugoglasen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
dvonaglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kot tvorjenka je zanimiva podstavno in naglasno: danes ni znan glagol *medmetati, ki bi bil po nastanku glagolska tvorjenka iz proklitične zveze; in hkrati je tvorjenka naglašena na obrazilu, ki je dolgo in široko (medmet), za razliko z drugimi proklitičnimi »sestavljenkami«, ki so naglašene vselej na podstavi, oz. v primerjavi s pravimi sestavljenkami, ki so navadno dvonaglasne in je pri takih predpona med- kratko naglašena.
glásnost  1. lastnost, značilnost glasnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gromkoglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
malooglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
nèsoglásnost  lastnost, značilnost nesoglasnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nevzglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
párt  muz. posamezni vokalni ali instrumentalni del večglasne skladbe:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
partitúra  muz. zapis vseh partov večglasne skladbe v navpični razvrstitvi in istočasnem poteku:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
peteronaglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
prekričáti  1. v kričanju biti glasnejši kot drugi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prevpíti  v vpitju biti glasnejši kot drugi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
radiooglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
raznonaglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
soglásnost  značilnost soglasnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
šestglasen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
štiriindvajsetglasen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
tabulatúra  muz., od 14. do 18. stoletja zapis večglasne instrumentalne glasbe, zlasti solistične, pri katerem se namesto not v celoti ali deloma uporabljajo črke, številke in drugi znaki:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trinaglasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
vèčglásnost  muz. značilnost večglasnega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA