besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: fabula   zadetki: 23



fábula  1. lit. smiselno si sledeči dogodki v literarnem delu, zgodba:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fabulacija  ž, vir: N; povezave: nova beseda
fabuláren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
fabulárnost  -i; ž, vir: B; povezave:
fabulástičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
fabulativa  ž, vir: N; povezave: nova beseda
fabulatíven  nanašajoč se na fabulo, pripoveden:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fabulatívnodogájanjski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
fabulatívnost  knjiž. lastnost, značilnost literarnega dela, ki ima fabulo, pripovednost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fabulator  m, vir: N; povezave: nova beseda
fabulatorično  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
àfabulácija  -e; ž, vir: B; povezave:
antifabularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Znajdemo se v nekakšnem antifabularnem svetu in slikar je samo dokumentarist, ki posnema irealno, poustvarja idilično, dokumentira svet, ki ga ni.
konfabulácija  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
konfabulatóren  -rna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
nefabularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
fabulatíven  -vna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
fabulatívnost  -i; ž, vir: B; povezave:
práfábula  -e; ž, vir: B; povezave:
prèdfábula  -e; ž, vir: B; povezave:
avanturističnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tretja pomembna prvina zgodovinskega romana, kot se kaže tudi v sodobni slovenski varianti, je v slikovitosti in eksotičnosti preteklosti, v avanturističnosti fabulativnih zapletov in v domišljijskem bogastvu, ki je z okvirnimi vezmi vpeto v izpričana dejstva zgodovinskih dokumentov.
dogajansko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekatere novele so bolj dogajansko razpršene, druge imajo trdnejše fabulativno jedro.
dramatizirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na tematski in pripovedni ravni ga odlikuje čut za atmosfero, tudi za povsem neugledne, efemerne realije, za fabulativne okruške iz družinskih in intimnih scenarijev brez dramatizirajoče arhitekture in brez pretenzij po sporočilni globini; stilno pa se odmika od eklekticizma in manierizma medbsedilno-metafikcijskega postmodernizma tako, da goji videz preprostosti, neumetelnosti in/ali se odpira pogovornosti, vendar ne več zato, da bi ta postala stilno zaznamovana kategorija.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA