besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: drugod   zadetki: 24



drugód  1. izraža drug kraj, drugo mesto dejanja, stanja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugódaj  prisl., vir: B; povezave:
drugoden  prid., vir: N; povezave: nova beseda
drugodimenzionalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
drugodimenzionalno  s, vir: I; povezave: najdi.si
drugodneven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
drugódnji  redko ki je od drugod:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugodržavlján  -a; m, vir: B; povezave:
podrugód  star. drugod, drugje:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vsèdrugód  prisl., vir: B; povezave:
abalon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Školjk, tudi abalonov, ki jih drugod ni več, in rakov je povsod v izobilju, čeprav se tudi tu že zelo jasno kažejo.
aktivizirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Socialno-andragoška metoda (SAM) je izvirna kombinacija izbirno oblikovane metode skupinske (družinske, partnerske ...) psihoterapije (vključuje skoraj vse postopke, ki jih prakticirajo v raznih psihoterapevtskih sistemih v Sloveniji in drugod) in pedagoškega sistema različnih aktivizirajočih dejavnosti, kamor sodi čez 60 vzgojno-terapevtskih sredstev (VTS), od katerih jih velika večina ostalih metod psihoterapije ne uporablja (Rugelj: Dolga pot, Uspešna pot, Zmagovita pot in Dramatična pot).
akulturacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tem akulturacijskim posegom nadaljuje izročilo prevajanja angleške nesmiselne poezije, ki jo je pri nas najizraziteje uveljavil Bogo Pregelj v svojem prevodu Carrollove Alice v Deveti deželi (1951) in jo poznajo tudi drugod.
alohtón  knjiž. ki je po izvoru od drugod:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
anime  m, vir: I; povezave: najdi.si wiki Primer: Beseda anime (ánime), je okrajšava angleške besede ‘animation’, ki se v japonskem jeziku uporablja za risanke. Na Japonskem pod to besedo razumejo vse risanke, tako zahodne, kot tudi tiste narejene doma ali drugod v Aziji. Japonske risanke vedno močneje prodirajo na zahod, kjer so si že v poznih osemdesetih, predvsem v Ameriki, ustvarile precejšnje občinstvo.
bolidov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če je le možno, bolid vrišemo v karte! Če poznamo začetno in končno točko bolida lahko z double station opazovanjem (če ga je videl še nekdo, od drugod, in ga vrisal...) izračunamo bolidovo pot v ozračju, kje bi lahko meteorit pristal, če je bolid pustil kakšen meteorit in pa meteoroidovo orbito preden je vstopil v Zemljino ozračje.
cistokela  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čeprav razen pri enterokeli drugod ni zajeta protruzija peritonealne vreče z intraabdominalno vsebino, gre dejansko v vseh primerih za okvaro v kontinuiteti podpornih vezivnih struktur nožnice (cistokela in/ali rektokela) in/ali za okvaro v lateralni pritrditvi in apikalni suspenziji nožnice in uterusa oziroma vrha nožničnega krna pri stanjih po histerektomiji.
čèf  medm., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Drugod po Sloveniji delajo ptiči: čiv, čiv, čiv? V Ljubljani pa: čef, čef, čef.
disseminiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Folliculitis barbae, na bradi agminiran, drugod disseminiran in pomešan z ekcematoidnimi spremembami.
erátski  geogr., v zvezi eratska skala večja, osamljena skala, ki jo je ledenik prinesel od drugod; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odlòv  lov., rib. lovljenje divjadi, rib z namenom, da se izpustijo drugod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plagiát  knjiž. kar je prepisano, prevzeto od drugod in objavljeno, prikazano kot lastno, navadno v književnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
samovnják  geogr. večja, osamljena skala, ki jo je ledenik prinesel od drugod; balvan; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zabrêdenec  geogr. večja osamljena skala, ki jo je ledenik prinesel od drugod; balvan:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA