besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: dram   zadetki: 162-261



protidramski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
protodramski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
psévdodrám -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
psevdodramatičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
psevdodramski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
psíhodrám -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
psihodramatičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
psihodramatično  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
psihodramatski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
psihodramski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
psihodramsko  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
rádiodrám -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
rádiodrámski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
razdramatizírati  -am; dov., vir: B; povezave:
razdramíti  -drámim; dov., vir: B; povezave: najdi.si.
sámodramatizácija  -e; ž, vir: B; povezave:
sámodramatizíranje  -a; s, vir: B; povezave:
sóciodrám -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
sociodramski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
sodramatizatorjev  prid., vir: N; povezave: nova beseda
sodramaturg  m, vir: N; povezave: nova beseda
tadràmtata  medm., vir: B; povezave:
téledrám -e; ž, vir: B; povezave:
tidrám  medm., vir: B; povezave:
tramtidrám  medm., vir: B; povezave:
veledram ž, vir: N; povezave: nova beseda
vèledramátičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda
vèledramátski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
visôkodramátičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
visôkodramátski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
vzdramítev  -tve; ž, vir: B; povezave:
vzdramíti  1. povzročiti prehod iz spečega stanja v budno; zbuditi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vzdrámljanje  -a; s, vir: B; povezave:
vzdrámljati  knjiž. zbujati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vzdrámljenje  -a; s, vir: B; povezave:
vzdrámljenost  -i; ž, vir: B; povezave:
vzdramljív  -a -o; prid., vir: B; povezave:
zadramatizirati  dov., vir: N; povezave: nova beseda
zdramatizírati  -am; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zdramítev  -tve; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zdramíti  1. povzročiti prehod iz spečega stanja v budno; zbuditi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zdrámljati  redko buditi, zbujati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zdrámljenje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zdrámljenost  -i; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
zdrampáti  -ám; dov., vir: B; povezave:
aktantski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Spoznavanje dramaturških funkcij (razčlembene vaje), aktantsko razčlenjevanje, uporabnost statistične dramaturgije (razčlenjevanje likov v več delih istega avtorja - P. Pavis)
aktivizirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Socialno-andragoška metoda (SAM) je izvirna kombinacija izbirno oblikovane metode skupinske (družinske, partnerske ...) psihoterapije (vključuje skoraj vse postopke, ki jih prakticirajo v raznih psihoterapevtskih sistemih v Sloveniji in drugod) in pedagoškega sistema različnih aktivizirajočih dejavnosti, kamor sodi čez 60 vzgojno-terapevtskih sredstev (VTS), od katerih jih velika večina ostalih metod psihoterapije ne uporablja (Rugelj: Dolga pot, Uspešna pot, Zmagovita pot in Dramatična pot).
aktualističnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V pitijskem jeziku, zakaj časniki takrat niso pisali o aktualističnosti drame, niso sprožali vprašanja, zakaj pobitih domobrancev partijska oblast ni dovolila pokopati.
analistika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V tem obdobju se začne prava literatura, in sicer: POEZIJA: dramatika (L. Livius Andronicus, T. Maccius Plautus, P. Terentius Afer), epika (Cn. Naevius, Q. Ennius) in satira (Q. Ennius, C. Lucilius), PROZA: zgodovinopisje / historiografija (analistika), govorništvo / retorika in strokovna literatura (M. Porcius Cato).
anketarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bodite pozorni na torkovo marketinško stran v Delu, naročite se na Marketing Magazin, priključite se anketarski mreži katere od tovrstnih agencij, naj vas zdramijo razni razpisi.
antesterija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mogoče so pri majhnih narodih nekatere poteze te "ujetosti v kontekst" le občutne v kakšnem bolj dramatičnem smislu; pri Slovencih npr. tako, da jih Prešeren na vsakoletni njemu posvečeni "februarski pojedini" (prim. staroatenske "antesterije" v čast bogu Dionizu) obiskuje kot macbethovski "neprisotni gost", ki zna kljub svoji (s)pokojnosti klasika tudi ("vampirsko") aktualno vznemirjati (za)vest.
antigonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Modus vivendi antigonskega mita je gotovo Sofoklova drama, ki je bila uprizorjena v Dionizovem gledališču v Atenah okrog leta 441 pred našim štetjem.
ántiliteráren  publ. ki opozarja na samostojnost ali večji pomen gledališke ustvarjalnosti v odnosu do napisanega dramskega teksta:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
antitekst  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V dramskem antitekstu "Humanisti", ki je radikalna kritika "salonskih konverzacijskih iger", nastopijo trije možje v esesovskih uniformah.
avtodestrukcijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Res je, da komedije že glede na žanr ne uprizarjajo tako grozljivih mejnih situacij kot resne drame; ali pa so to zelo črne komedije, komedije v pomenu obešenjaškega humorja, ki spremlja avtodestrukcijsko samomorivskost Smoletovih Zlatih čeveljčkov.
benztropin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: EPS, ki so bili glede na Simpson-Angus Scale ocenjeni kot zmerni, in so trajali vsaj 24 ur, so bili v posamezni epizodi do 3 dni zdravljeni peroralno s 50 mg difenhidramin hidroklorida ali z benztropin mesilatom do 4 mg (do 2 mg parenteralno).
bionapolnjen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razlika v bioenergijskem siju je dramatična: bionapolnjena voda ima več kot 30-krat močnejše avrično nihanje ter močno spremenjene fizikalne in biološke lastnosti.
bombandírati  -am; nedov. in dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: gl. bombardirati: Ta zgodovinski most pa za seboj skriva dramatično zgodbo: material za gradnjo mostu je japonska vojska v času okupacije Tajske prinesla z Jave. Leta 1945 so most kar nekajkrat bombandirali, obnovili pa so ga šele po koncu vojne.
centrček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mimo Avsenikove Golice in po standardu urejenih rož na balkonih, tam sredi hribčkov, v samem centrčku pred pošto so zadonele kitare in iz kmečkega turizma nas je predramil krulež nezadovoljnih noiserjev.
cezuriran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Puškinov dramski blankverz (»Boris Godunov«) je cezuriran, medtem ko njegov lirski rimani verz ponavadi ni.
citroenov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Gledališki dramulet na prostem, narejen ob promociji novega citroenovega vozila Pluriel.
connecticutski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: No, Beverly Donofrio, bejba, ki jo igra v soap dramediji Fantje mojega življenja, pri petnajstih zanosi, se poroči z zabušantsko zgubo (Steve Zahn) in obtiči v malem, zakotnem, jebenem, dolgočasnem, proletarskem connecticutskem mestu, iz katerega je hotela zbežati, ker čuti nekaj več.
čádra  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dekonstruktivnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na podlagi rizomatske sestave in tudi drugih oznak (parataktičnost, dekonstruktivnost) dramo razglasi za postmodernistično.
derridajevsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Müller do evropske dramske klasike pristopa strukturalistično-derridajevsko, s pomočjo principov dramaturgije demontaže ali dekonstrukcije.
destruiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako je bil "elizabetinski" odrski spektakel z njegovim patetičnim deklamatorstvom temeljito destruiran, vsa drama pa skoncentrirana v izrazito televizijsko, komorno psihološko in poetično študijo.
déus ex máchina  lit., v starogrškem gledališču božanstvo, ki nepričakovano razreši dramski zaplet:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
devetnajstostoleten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dramaturg je potemtakem nekdo, ki (ustvarja) dela (artistično) dejanje, ne pa nekdo, ki piše dramska besedila (kar je izvorni grški pomen te besede), ali ki se ukvarja z analizo umetniških del in njihovega "prevoda" v medij (kar je osnovna preokupacija repertoarne, devetnajstostoletne dramaturgije danes).
dionizija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Posledica Dionizove dvojnosti, njegovega odhajanja in prihajanja, umiranja in vstajenja, so bili burni ciklični prazniki in sicer velike dionizije v marcu in male dionizije v decembru. Med velikimi dionizijami so uprizarjali tudi tragedije in komedije, zato je Dioniz tudi zaščitnik gledališča in dramskih iger.
disidentovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar resnična zgodovinska postavitev in konkretni življenjepisni elementi v drami ne morejo biti naključni, saj zastavlja disidentovski problem globlje, kot bi to dopuščal ozko omejeni okvir stvarnega življenjepisa ali družbenopolitične situacije.
dokumentiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sedem let (1923-1930) dokumentiranga toka ljubezeni dramatika do njegove dive.
domišljen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: To pa je hkrati tudi značilnost celotnega programa, ki je dramaturško domišljen in uravnotežen.
dopesnjevati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citatno ohranja cele kose Homerjevega besedila, ga dopesnjuje in dramatursko členi v fragmente, ki so žanrsko raznoliki (delo nosi shakespearovsko ironičen podnaslov »tragical-comical-historical-pastoral«).
eksédra  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
fársa  1. lit. satirično dramsko delo z ostro, polemično vsebino:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gledalíšče  1. umetniška ustanova, ki se ukvarja z izvajanjem odrskih, zlasti dramskih del:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
glúma  zastar. {gledališka} igra, drama:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
igrokàz  zastar. {gledališka} igra, drama:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
intermédij  gled. kratko koreografsko, glasbeno, dramsko delo, vrinjeno v odrsko uprizoritev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
libréto  dramsko delo kot besedni del v operi, oratoriju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
lík  1. oseba kot literarna, dramska upodobitev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mirákel  1. lit. srednjeveško dramsko delo, ki obravnava snov iz legend:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mistêrij  1. lit. srednjeveško dramsko delo, ki obravnava snov iz biblije:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
múdra  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
odsídrati  -am; dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
oratórij  1. muz. večja vokalna in instrumentalna skladba dramske vsebine za soliste, zbor in orkester:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pòígra  1. lit. posebni, zaključni prizor dramskega dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdígra  1. lit. posebni, uvodni prizor dramskega dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predstavljávec  zastar. kdor umetniško poustvarja dramske like; igralec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
režíja  1. umetniško oblikovanje izvedbe dramskega, filmskega dela, radijske, televizijske oddaje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
režírati  umetniško oblikovati izvedbo dramskega, filmskega dela, radijske, televizijske oddaje:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
róla  zastar. vloga {v dramskem delu}:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
scenárij  dramsko besedilo z opisi dogajanja in dialogi za snemanje dramskih del in oddaj na filmski, magnetoskopski trak:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
stihomitíja  lit. dramski dvogovor, v katerem igralci izmenično govorijo po en verz:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
šodrati  nedov., vir: N; povezave: nova beseda
uprizárjati  1. poustvarjati dramsko besedilo z gledališkimi sredstvi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
uprizorítev  1. poustvaritev dramskega besedila z gledališkimi sredstvi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
uprizoríti  1. poustvariti dramsko besedilo z gledališkimi sredstvi:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vlóga  1. upodobitev osebe v dramskem delu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zrežírati  1. umetniško izoblikovati izvedbo dramskega, filmskega dela, radijske, televizijske oddaje:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 62 162



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA