besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: držo   zadetki: 6



antiinstitucionalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... pojav skoraj razvpitega odpora do feminizma, prevladujočo antidržavno in antiinstitucionalno držo, ki izvira iz predstave o politiki v preteklem socialističnem in novem demokratičnem sistemu, in novo liberalno demokratično legitimizacijo, ki s tem, ko trdi, da je svoboda pomembnejša od enakopravnosti, podpira način oblikovanja institucij in zakonodajo, ki ustvarjata nove razlike med spoloma in diskriminirata ženske na političnih in družbenih področjih.
avtodistanca  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sam on s svojo držo, ironično, vztraja pri avto-, to je avtodistanca.
biheviorističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Opirajoč se na skandinavsko "bihevioristično" izkušnjo, so ohranili ekletičen odnos do arhitekturnega spomina in, kar je posebej pomembno, ohranili so svojo držo v neprijazni povojni politični situaciji.
biopulz  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vaje v bazenu, vaje v telovadnici, individualne vaje s pacientom, elektroterapija z elektrostimulacijo, protibolečinski laser, terapija z ultrazvokom, terapija v nizkofrekvenčnem magnetnem polju biopulz, terapija v vacusacu, različne vrste terapevtskih masaž - ročnih in podvodnih, akupunktura z iglo, mokso ali laserjem, šola za pravilno in lepo držo; vse to izvajamo v centru za fizikalno terapijo in rehabilitacijo Fontana.
desublimacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Toda desublimacija je teleološka, zadeva mejo intence in kot takšna s svojo fokusirano držo radikalizira, spremljava pa sproža manko - zato se »filmska glasba« prilega spektaklu, »kinska godba« pa spektakel razoroži, pripelje ga k takšnemu kinskemu srečanju, da sili ven iz funkcije spremljave, ki po svoji naravi zmerom ustreza; se prilagaja; nikdar ne povzroča (kakšne nove) rane.
narepénčiti se  1. zaradi vznemirjenja se postaviti v napeto, pokončno držo, našopiriti perje, naježiti dlako:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA