besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: celica   zadetki: 91



célica  1. tesen, zaprt prostor:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
betacelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
fótocélica  fiz. priprava, ki na osnovi fotoefekta pretvarja spremenljivo osvetljenost v električni tok; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gliacelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
kvazicelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
makrocelica  ž, vir: I; povezave: najdi.si
mikrocelica  ž, vir: I; povezave: najdi.si
nàdcélica  -e; ž, vir: B; povezave:
parcélica  nav. ekspr. manjšalnica od parcela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pikocelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
pólcélica  -e; ž, vir: B; povezave:
prácélica  knjiž. prvotna, osnovna enota česa:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
protocelica  ž, vir: N; povezave: nova beseda
célica  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
vèlecélica  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
acilen  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Acetat se s pomočjo energije (ATP) veže na koencim A (Co-A). Co-A je glavni aktivni prenašalec acilnih molekul v celicah.
adenosinfosfat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Fosfor je tudi ključni del zelo pomembne molekule v celicah ATP (adenosinfosfat), to je molekule, ki uskladišči energijo v vsaki celici.
adenozindifosfat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da se misicna celica skrci, potrebuje energijo, ki se sprosti, ko ATP molekule razpadejo na ADP (adenozindifosfat) ...
adenozinov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri dokončni razgradnji se 60 % energije vmesnih presnovkov sprosti kot toplota, 40 % pa vgradi v kemične vezi adenozinovega trifosfata (ATP). ATP je nekakšen splošni posrednik energije v celicah.
adipocit  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dejstvo je, da se vsaka odvečna kalorija v telesu shrani kot maščoba - skorajda neomejena sposobnost kopičenja maščobnih zalog (adipocit ali maščobna celica se lahko do stokrat zveča!) je nedvomna evolucijska prilagoditev, ki je človeku omogočila preživetje obdobij lakote in nadaljevanje vrste.
aksospora  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Spolno razmnoževanje: združita se moška in ženska celica in iz tega se razvije ask, na njem pa štiri aksospore. Haploidne askospore rastejo naprej.
aloploiden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izoanizo-sindetična aloploidna celica (isoanisosyndetic alloploid; isoanisosyndetisch alloploide Zelle) je aloploidna celica, v kateri so kromosomi dveh speciesov homeologni (delno homologni), ki se torej v sinapsi le delno združijo. (Lilienfeld, 1951).
amfotropen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Amfotropni virus (amphotropic virus; amphotropes Virus) je virus, ki se lahko razmnožuje v celicah speciesa gostitelja, a tudi v celicah drugih speciesov.
aminotransferaza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: S-ALT ali alanin aminotransferaza je encim, ki je prisoten večinoma le v jetrnih celicah, zato je njegovo zvečanje precej zanesljiv, zgodnji in natančen znak okvare teh celic.
anastralen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mitotični center (mitotic center; Mitosecentrum) je nek dejavnik, ki določa, h kateremu polu naj potuje kromosom v anafazi. V živalskih celicah so to centriole, vendar pa pri anastralni mitozi ni jasno, kaj naj bi delovalo na te procese.
androgaméta  biol. moška spolna celica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
aneusomatski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aneusomatski (aneusomatic; aneusomatisch) se nanaša na organizme, ki imajo v svojih celicah različno število kromosomov.
anhidraza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Inhibicija karbonske anhidraze v celicah proksimalnega tubula zmanjša reabsorbcijo HCO3- in sekrecijo H+.
anizogamíja  biol. spolno razmnoževanje z različno velikimi spolnimi celicami; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
antiglobulinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Specifičnost antiglobulinskega seruma za uporabo v serologiji krvnih skupin mora biti testirana s človeškimi rdečimi krvnimi celicami, prekritimi z raznolikimi protitelesi, to je rdečimi krvnimi celicami, senzibiliziranimi s človeškimi nekompletnimi protitelesi anti-D, anti-K in anti-Fya, rdečimi krvnimi celicami, senzibiliziranimi z nekompletnimiprotitelesi anti-Lea, ki vežejo komplement v prisotnosti svežega humanega seruma, in rdečimi krvnimi celicami, senzibiliziranimi s tako imenovanimi "nekompletnimi hladnimi protitelesi", in s taniranimi rdečimi krvnimi celicami, senzibiliziranimi s humanim IgG, in končno, z 10 različnimi vzorci neprekritih človeških rdečih krvnih celic z antigeni A in B ali brez.
apresorij  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na miceliju se tvorijo organi apresorji in havstoriji, ki predrejo zunanjo celično steno in v epidermu pridejo v kontakt z živimi celicami.
argentometrično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Analizna metoda: GC, mikrokulometrično (Cl-celica) ali argentometrično.
arhejski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tipično prokariontsko celico, kar sta tako bakterijska kot arhejska celica, sestavljajo bistvene sestavine kot: citoplazma, zunanji ovoji, celična stena, citoplazemska membrana, ribosomi, inkluzije, nukleoid in dr.
askogonij  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Askogonij (ascogonium; Ascogon) je pri gljivah ženska celica, ki sprejema haploidni nukleus iz anteridija.
astroglija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: živčno tkivo: Astroglija je glavni vir molekul zunajceličnega matriksa in adhezijskih molekul (npr. živčnocelične adhezijske molekule - NCAM, angl. neural cell adhesion molecule, laminina, fibronektina, taktina, molekul družine J-1, npr. tenascina in janusina), ki oblikujejo pot rastočim nevronom ter pomagajo pri nastanku živčnih jeder, živčnih poti in stikov med posameznimi živčnimi celicami.
bazídij  nav. mn., bot. celica gliv, ki nosi na vrhu trose; trosni podstavek; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
biovoluminizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vse tri sestavine CREA/MAX-a v mišičnih celicah sprožijo proces biovoluminizacije, ki v mišicah sproži anabolične procese.
blastičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... blastični tip nastanka konidijev pa je značilen po tem, da se konidij razvije kot produkt konidiogene celice kot balonasta tvorba, ki jo celica odvrže.
blastomêra  nav. mn., biol. celica, ki nastane z brazdanjem jajčeca; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
céla  star. tesen, zaprt prostor; celica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cilastatin  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cilastatin natrij je inhibitor dehidropeptidaze I, encima, ki ga najdemo v celicah renalnih tubulov.
cistatin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cistatin C je serumska beljakovina, ki jo uvrščamo med inhibitorje cisteinskih proteaz. Nastaja v vseh jedrnih celicah.
cistoblast  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cistoblast (cystoblast; Cystoblast) je mitotično aktivna celica zametne žleze, ki daje med seboj povezane *cistocite v ovariju Drosophile.
citokinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po aktivaciji se naivna celica T pomagalka deli in razmnožuje, obenem pa se (skupaj s potomkami) diferenciira v Th1 ali Th2 tip citokinske sinteze.
citoskeleten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V celicah M. lahko zaslutimo tudi citoskeletne elemente. Tako je mogoče opaziti vzdolz celične stene šope fibril in cevčic (tubulov), ki morda sodelujejo oz. zagotavljajo tem mikrobom njihovo polzeče gibanje.
citosol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odstranitev celic kumulusa in korone sicer omogoči jajčni celici nadaljevanje redukcijske delitve in prehod jedra iz GV oblike v metafazo I, vendar pa je z odstranitvijo teh celic prekinjena tudi oskrba citosola s tistimi elementi, ki jih jajčna celica ni sposobna sama sintetizirati.
citotaksonomski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri citotaksonomskem proučevanju tega rodu, ki je bilo zelo intenzivno in obsežno, so med drugim ugotovili, da so v celicah žleze slinavke pri ličinkah in v ovarijskih celicah "dojiljah" odraslih osebkov prisotni politeni kromosomi.
čútnica  1. anat. celica, ki sprejema in prenaša dražljaje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
detoksirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Oplemeniteno je z eteričnimi olji rožmarina in borovnice, ki stimulirajo vitalne procese v mastnih celicah, detoksirajo in izločajo višek tekočine ter normalizirajo cirkulacijo krvnega obtoka.
dezmin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dezmin (desmin; Desmin) je protein celičnega skeleta (51000 d). Spada med intermediarne filamente in je prisoten v glia celicah (podpornih celicah živčnega tkiva) ter v mišičnih celicah.
dezmosom  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dezmosom (desmosome; Desmosom) je celična organela, ki služi za povezavo med celicami.
ditelosomen  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ditelosomen (ditelosomic; ditelosomm) je celica ali individuum, ki nima dveh krakov na homolognih kromosomih, to je torej delecija homolognih krakov (Kimber in Sears, 1968).
dizartikulirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugače je, kadar nastajajo konidiji; pri čemer poznamo dva tipa nastajanja: talični tip konidiogeneze, ko se posamezne celice omejijo od preostanka hife, njihove stene odebelijo, nato pa se dizartikulirajo ob propadu hife; blastični tip nastanka konidijev pa je značilen po tem, da se konidij razvije kot produkt konidiogene celice, kot njena brst pa kar kot balonasta tvorba, ki jo celica odvrže.
engrám  biol. sled, ki jo zapusti vzdraženje v živčnih celicah, spominski vtis; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eritrocít  nav. mn., biol. krvna celica, ki vsebuje hemoglobin; rdeča krvnička, rdeče krvno telesce; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fagocít  nav. mn., biol. krvna ali tkivna celica, ki navadno uničuje tuje snovi v človeškem ali živalskem organizmu; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gaméta  biol. spolna celica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ginogaméta  biol. ženska spolna celica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gomóljčen  bot., v zvezi gomoljčne bakterije bakterije v celicah koreninskih gomoljčkov, ki kemično vežejo dušik iz zraka v dušikove spojine; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hrustančevína  anat. prožna snov med hrustančnimi celicami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
íkra  1. nav. mn. spolna celica, iz katere se razvije riba:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
infiltrát  med. tkivo, prepojeno s tujimi snovmi, tekočinami, celicami, prepojina:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
interceluláren  biol. ki je med celicami; medceličen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izogamíja  biol. spolno razmnoževanje z enako velikimi spolnimi celicami; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jájce  1. z lupino obdana spolna celica z dosti hranilnih snovi, iz katere se razvije nov organizem, zlasti pri pticah in plazilcih:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jájčece  1. spolna celica, iz katere se razvije nov organizem:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kostnína  anat. snov med kostnimi celicami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krvníčka  nav. mn., biol. krvna celica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ksantofíl  bot. rumeno ali rjavo barvilo v rastlinskih celicah; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
levkocít  nav. mn., biol. brezbarvna krvna celica, ki se giblje s panožicami; bela krvnička, belo krvno telesce:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mákrogaméta  biol. ženska spolna celica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mátičnik  čeb. celica, v kateri se leže matica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mèdcéličen  biol. ki je med celicami:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
míkrogaméta  biol. moška spolna celica; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nevrón  anat. živčna celica z vsemi svojimi izrastki:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prepojína  med. tkivo, prepojeno s tujimi snovmi, tekočinami, celicami; infiltrat:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sámooplodítev  bot. oploditev s spolnimi celicami istega cveta:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sámooplojevánje  bot. oplojevanje s spolnimi celicami istega cveta:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
seménčica  spolna celica, ki se pri oploditvi združi z jajčecem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
spermálen  bot., navadno v zvezi spermalna celica vsaka od dveh spolnih celic, od katerih se ena spoji z jajčecem, druga pa z jedrom zarodkovega mešička; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
spermatozoíd  bot. moška spolna celica nižjih rastlin:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
spêrmij  biol. moška spolna celica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
spójek  biol. celica, ki nastane po združitvi dveh spolnih celic; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
spóra  1. bot. celica za nespolno razmnoževanje; tros:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trombocít  nav. mn., biol. brezbarvna celica, pomembna pri strjevanju krvi, krvna ploščica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trós  1. bot. celica za nespolno razmnoževanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
trosonósec  nav. mn., bot. celica gliv, ki nosi na vrhu trose; trosni podstavek; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vírus  1. nav. mn., biol. zelo majhen organizem, ki se razmnožuje le v živih celicah in povzroča nalezljive bolezni:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
zigóta  biol. celica, ki nastane pri združitvi dveh spolnih celic, spojek; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
zoospóra  bot. celica z bički, s katero se nižje rastline nespolno razmnožujejo, blodilka; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žléznica  zool. celica, skupina celic, ki proizvaja in izloča posebne snovi, pomembne za delovanje organizma:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA