besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: bis   zadetki: 561-660



dialóškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Med načeli načrtovanja sprememb se zdita bistveni dialoškost in postopnost sprememb, ki se povezujeta tudi z izhodišči za oblikovanje esejskih naslovov.
diamantnomašnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jubilantom: diamantnomašniku Francu Koritniku, biseromašniku Efremu Mozetiču, zlatomašnikom Jožku Kovačiču, Janezu Lapanju, Martinu Pavlinu, p. Pavlu Krajniku, iz Gorice msgr. dr. Oskarju Simčiču, prof. Stanku Jericiju ter srebrnomašnikom Francu Kavčiču, msgr. Vinku Lapajnetu, msgr. Alojzu Milharčiču, msgr. Vinku Paljku in p. Viljemu Pustoslemšku se iskreno zahvalim za opravljeno delo v Cerkvi v naši škofiji in na Slovenskem.
dianilin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: 4,4'-metilen-bis-(2-kloro-anilin) 2,2'-dikloro-4,4'-metilen-dianilin
diapredavanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nemci so s čudovito organizacijo ponovno razveselili tako gledalce kot tudi same tekmovalce, diapredavanje s Kurtom Albertom in obisk bližnje Frankenjure pa je bil vsekakor pika na i letošnje druge tekme za svetovni pokal.
diazoniabiciklo  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: SOTLER Pečan, Tjaša, Raziskave vplivov strukture fenil-substituiranih alkenov in reakcijskih spremenljivk na potek fluoriranja z 1-fluoro-4-hidroksi-1,4-diazoniabiciklo <2.2.2>oktan bistetrafluoroboratom (NFTh) : doktorsko delo / Tjaša Sotler Pečan. - Ljubljana : , 1999. - 138 f. : graf. prikazi, tabele ; 30 cm
didakton  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tvegajmo hipotezo o tem, največkrat prezrto in za razumevanje bistveno, da je gibalni motiv celega dialoga, ostajajoč v podtonu in sicer eksplicitno tematiziran v Protagori, pravzaprav v dilemi, ali je vrlina (na/po)učljiva, didakton.
difenilolpropan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: 4,4'—Izopropilidenedifenol (bisfenol A, difenilolpropan) in njegove soli
difenilpropan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporaba: vmesni produkti pri pridobivanju fenolformaldehidnih smol, za pridobivanje difenilpropan(bisfenol A), za pridobivanje cikloheksanola( kaprolaktam---poliamidi) ...
difluorometoksi  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kemijsko ime: 2-[4,6-bis(difluorometoksi)pirimidin-2-ilkarbamoil-sulfamoil] benzojska kislina
digresíja  knjiž. odmik od glavnega, bistvenega, odstopanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diklorobenzidin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V skupino B sodijo snovi, za katere je dokazana rakotvornost pri poskusnih živalih in velika verjetnost za človeka. Substance skupine B so: akrilamid, akrilonitril, o-aminoazotoluen, antimonov trioksid, 1,3-butadien, benzidin, benzopiren, biskloro-etilnitrozosečnina, diazometan, 1,2-dibromoetan, 1,2- dibromo-3-kloropropan, dietil sulfat, dikloroetin, 3,3'-diklorobenzidin, 1,4-dikloro-2-buten, ...
dimetilaminopropenoat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sintetizirali smo metil 2-(2,2-bis(acetil)etenil)amino-3-dimetilaminopropenoat in ga substituirali z indolom in 2-metilindolom.
dimetilbigvanidato  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Študije bis(N’,N’-dimetilbigvanidato) oksovanadija(IV), VO(metf)2 na testnih živalih so pokazale, da je učinek VO(metf)2 primerljiv z BMOV (Diagram 3), sinergije ali dodatnih efektov zaradi samega metformina ni bilo opaziti.
dimetilditiokarbamat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kemično ime: cink bis(dimetilditiokarbamat)
dinukleotid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druga molekula je velik NAD kofaktor (nikotinamid adenin dinukleotid), ki v bistvu izvaja reakcijo.
disfunkcionalizem  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Umetniki avantpopa smo tudi sami postali imuni na izjalovljeni disfunkcionalizem smrti, ki ga je gojila pop kultura, tako da smo zdaj pripravljeni ponuditi svoje fantastične eliksirje, da nas ozdravijo te grozne bolezni ("informacijske bolezni"), ki kuži bistvo našega kolektivnega življenja.
disocialnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V bistvu pomeni disocialnost potrjevanje samega sebe na negativen način.
disponibilnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Koroščevo razpravljalsko izhodišče je, da sodobna teorija materialnega pa tudi procesnega kazenskega prava v bistvu samo daje znanstvene okvire družbenemu odzivanju na človekovo vodenje, ki po volji zakonodajalca šteje za tako destruktrivno in nevarno, da ga je treba zatirati s sredstvi organizirane represije. eno osrednjih torišč sodobne kazenskopravne teorije (še posebej na področju spolnosti) je vprašanje narave kazenskopravnih dobrin, zlasti še t. i. disponibilnosti (razpoložljivosti) teh dobrin za možnega oškodovanca kaznivih dejanj.
ditio  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kemijsko ime: cinkov amoniat etilenbis (ditio-karbamat)-poli (etilentiuram disulfid)
diviniziran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bog ni nič drugega, kot divinizirano/pobožanjeno bistvo človeka.
dóboš  gastr., v zvezi doboš torta torta iz tankih plasti biskvitnega testa s karamelno glazuro:; neskl. pril., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolóčnica  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Razširjanje stroke s primerjalnimi vidiki je seveda dobrodošlo, ne more pa v smislu nekakšnega visokoletečega "evropejstva" in "svetovljanstva" ukiniti osnovnih določnic in razmerij stvarnega konteksta z vso njegovo usodno neizbežnostjo (vsak "beg" je v bistvu le varianta primarne z/a/vezanosti), ki sta se je, kot kažeta njuna opusa, tako Ocvirk kakor Pirjevec jasno zavedala.
domešati  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po želji lahko v maso za biskvitno testo domešamo tudi žličko vanilinega sladkorja.
dorisovanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bolj malo je risanja (več dorisovanja in popravljanja)... ...v bistvu gre bolj za fotomontažo...začel sem pa za navadnim človeškim obrazom....
dotikati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V raparskih krogih se pojavljajo kritike, da se v Cesarjevi novi podobi, le bežno dotikaš situacije v slovenski družbi?
doživet  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Le tako lahko nastane velik dogodek, resnično doživeta predstava, gledališče, ki izdeluje temne in svetle in prelivajoče se bisere.
dragomerski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Dragomer: Na omrežje je podobno zašla in takoj izginila informacija, da je bil na obisku v dragomerski loži visok predstavnik zveze Nato in ameriških oboroženih sil, seveda visok častnik prostozidarjev.
drobnoposesten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Včasih je tudi zaostanek strateška prednost, to velja predvsem za Slovenijo, kajti zaradi svoje zgodovinske drobnoposestne strukture v kmetijstvu, zaradi pestrega reliefa in tudi zaradi klimatskih pogojev Slovenija pač nikoli ni bila primerna za intenziven razvoj industrijskega kmetijstva in to je danes njena največja strateška prednost, če jo primerjamo s takoimenovanimi razvitimi državami v Evropi, ki imajo danes izjemno velike težave zaradi uničevanja prsti, erozije, zastrupljanja vodotokov, uničevanja biotske pestrosti, skratka, ta zaostanek je v bistvu strateška prednost.
drugotožeč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bistveno za odločitev v tej zadevi je torej, ali slovenski državljani v Republiki Hrvaški (prvotožnik je hrvaški državljan, drugotožeča stranka pa je pravna oseba s sedežem na Hrvaškem) niso dolžni dajati varščine.
družbenoprevraten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Celo tedaj, kadar njegovo pero zadane ob konkretno socialno problematiko, ob prebujajoče se družbenoprevratno vrenje, ne more odločno zavzeti socialno angažiranega položaja in se brezkompromisno postaviti v bran te ali one politične opcije, ampak vse to dogajanje motri z nekako 'oddaljene', 'univerzalne', 'nadulične' in nadideološke perspektive --- ter od tu vztraja v brskanju po globljih skrivnostih človekovega bistva.
dudaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Obiskala sva še Piping center, kjer sva si po ogledu kupila CD - na njem je ena najbolj znanih pesmi v izvedbi škotskih dudaških zasedb - Amazing Grace.
duhovnopastoralen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odbor je na svojih štirih dosedanjih sejah posvetil največ pozornosti duhovnopastoralni pripravi na papežev obisk, pa tudi pripravi oltarnega prostora in bogoslužja.
dúša  1. v različnih religijah nematerialno, neumrljivo bistvo človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvanajstčlenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po eni strani se ne bi dvanajstčlenske plejliste pretežno osebnoizpovednih biserčkov smeli braniti niti bolj sentimentalni izmed metalurgov, po drugi pa bi znal Hybrid Theory par mesecev krasiti častno mesto v zbirki ploščkov kake razvajeno-uporniške smrkljice, ki drugače tripa na razne Shampoo.
dvoigličarka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Industrijski šivalni stroji šteparica Pfaff , Brother in Mitsubishi z vso opremo in dvoigličarka Brother - odklop igel , 6mm razmak ugodno prodam. Stroji so novejši.
dvonamernost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako nam razčlemba slovničnih potez razkrije nekatere bistvene pragmatične poteze govora: v razmerju do nanašalnika samonanašalnost izreka (poimenovanje kot dejanje), v razmerju do namere dvonamernost (prikazovalna in sporazumevalna namera), subjektivnost in moč govorice ter nesomerno razmerje med zatrjevalniki in performativi.
dvotrosen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: vrsta gobe: Agaricus bisporus - dvotrosni kukmak - užitna
dvotroska  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: vrsta gobe: Bisporella sulfurina - žveplena dvotroska - neužitna
džnjana  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izpostavila je bistvo Bhagavanovih obsežnih naukov o vseh vidikih duhovne poti, vključno s karma, džnjana in bhakti jogo.
eksistenciálija  filoz. kar je za človekovo bivanje bistveno, določujoče:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskúrzija  1. izlet, obisk s poučnim namenom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elementáren  1. ki vsebuje najnujnejše bistvene elemente česa; temeljen, osnoven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
esenciálen  knjiž. bistven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fioritúra  muz. okrasni ton, ki ni bistveno vezan z melodičnim tokom; glasbeni okrasek; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fruškogórski  agr., v zvezi fruškogorski biser peneče se belo vino iz okolice Fruške gore; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
globokoséžen  knjiž. ki ima važen, bistven pomen, vpliv:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
govorílnica  soba za razgovore z obiskovalci:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gúpi  zool. majhna, živobarvna riba, ki se goji zlasti v akvarijih, Lebistes reticulatus:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ináčica  vsaka od nebistveno različnih oblik kakega pojava ali stvari, zlasti umetniškega dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
indijánček  gastr. slaščica iz biskvitnega testa, nadevana s stepeno smetano ali snegom in {delno} oblita s čokolado:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ingeniózen  knjiž., nav. ekspr. bister, domiseln, duhovit:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inkrustácija  1. obrt. okrasni vložek iz kamna, biserovine, slonove kosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inkrustírati  1. obrt. vstavljati, vlagati kamen, biserovino, slonovo kost:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inovatíven  knjiž. nanašajoč se na {bistveno} izboljšanje, izpopolnitev, uvedbo česa novega:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inovátor  1. kdor kaj {bistveno} izboljša, izpopolni na tehničnem področju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
intuícija  neposredno dojemanje, zaznavanje bistva česa, neodvisno od razumskega razčlenjevanja, navdih:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
intuitívnost  sposobnost za neposredno dojemanje, zaznavanje bistva česa, ki je neodvisno od razumskega razčlenjevanja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ìrelevánten  knjiž. nepomemben, postranski, nebistven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izčŕpen  ki upošteva, zajema kaj v celoti, zlasti vse bistveno:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jámar  1. kdor obiskuje, odkriva, raziskuje podzemeljske, kraške jame:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jámarstvo  obiskovanje, odkrivanje, raziskovanje podzemeljskih, kraških jam:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jasnoók  knjiž. ki ima jasne, bistre oči:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jedrén  knjiž., redko 1. ki z malo besedami pove bistveno; jedrnat:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jedrnàt  1. ki z malo besedami pove bistveno:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jedrovít  1. star. ki z malo besedami pove bistveno; jedrnat:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kájstvo  filoz. kar opredeljuje kaj, da je to, kar je; bistvo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kardinálen  1. knjiž. glaven, bistven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kôlaterálen  publ. stranski, manj bistven, spremljevalen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolegnína  nekdaj pristojbina za bivanje v kolegiju in za obiskovanje šole; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konstitutíven  publ. ki določa bistvo, vsebino česa; bistven, pomemben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kontrást  kar se v čem bistvenem popolnoma razlikuje od drugega, nasprotje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
korenít  1. nav. ekspr. ki zadeva bistvo, temelj česa:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krokí  knjiž. risba, ki z malo črtami dela osnovni, bistveni vtis pokrajine, predmeta:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kúnšten  nižje pog. bister, pameten, učen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kvintesénca  knjiž., navadno s prilastkom bistvo, jedro:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lizofórm  kem. rumena, bistra, močno dišeča alkoholna raztopina mila in formalina, ki se uporablja za razkuževanje; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
managerstvo  1. v kapitalistični ekonomiki sistem, v katerem je večina bistvenih odločitev zaupana managerjem:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mášar  nar. obiskovalec maše:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
meritóren  knjiž. 1. bistven, odločilen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
minjón  gastr. majhna slaščica iz biskvitnega testa, oblita navadno s čokolado:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
morganátičen  jur., navadno v zvezi morganatični zakon, nekdaj zakon med osebo zlasti iz vladarske družine in osebo bistveno neenakega socialnega izvora; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
motnéti  knjiž. izgubljati bistrost, čistost; kaliti se:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nadróbnost  kar za označitev česa ni bistveno, pomembno; podrobnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nasprótek  knjiž. kar se v čem bistvenem popolnoma razlikuje od drugega; nasprotje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nasprótje  1. pojav ali stanje, ko se kaj po bistvenih lastnostih razlikuje od določenega:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèbíten  knjiž. nebistven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
noéma  filoz., po Husserlu smisel, bistvo dojetja predmeta; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
noéza  filoz., po Husserlu dojemanje smisla, bistva predmeta; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
novátor  1. kdor kaj {bistveno} izboljša, izpopolni na tehničnem področju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obráten  1. ki se v čem bistvenem popolnoma razlikuje od drugega:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obstójen  1. ki kljub neugodnim okoliščinam dalj časa ne spremeni svojih bistvenih lastnosti, značilnosti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ofêrta  jur. predlog za sklenitev pogodbe z označbo njene bistvene vsebine; ponudba:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ógledi  nav. tož. in mest., etn., navadno v zvezi iti na oglede, v oglede iti s starši na obisk na nevestin, ženinov dom zaradi ugotovitve gospodarskih razmer:; m mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ohraníti  1. narediti, da ima kaj dalj časa svoje bistvene lastnosti, značilnosti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ohránjati  1. delati, da ima kaj dalj časa svoje bistvene lastnosti, značilnosti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oksimóron  lit. besedna figura iz dveh izključujočih se pojmov, bistroumni nesmisel:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
okvíren  1. ki vsebuje bistveno, osnovno, neglede na posameznosti, podrobnosti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opredelítev  1. opis z navedbo bistvenih značilnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opredelíti  1. navesti bistvene značilnosti pojma:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opredeljeváti  1. navajati bistvene značilnosti pojma:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 61 161 261 361 461 561 661  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA