besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ženski   zadetki: 121



žénski  1. nanašajoč se na predstavnike spola, katerega značilnost je roditvena sposobnost:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žénskica  ekspr. manjšalnica od ženska:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žénskin  pridevnik od ženska:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žénskinja  -e; ž, vir: B; povezave:
antiženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Seveda se je mogoče sprijazniti z rockovsko energijo, ne da bi strinjal z njenim antiženskim zagonom, ali da se celo podzavestno zavedaš le tega.
dvoudeleženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glagol trditi je v primerjavi z eksplicitnimi performativnimi glagoli dvoudeleženski: postavlja razmerje med govorcem in propozicijsko vsebino, ne odpira pa mesta za naslovnika.
ênožénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
izobráženski  nanašajoč se na izobražence:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ženski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
kulturnoizobraženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
medženski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
mladoženski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
mnogoženski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
modernoženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
môškožénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda
nabóženski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
nàdžénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
nèizobráženski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
žénski  nasproten, drugačen od ženskega:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
otróškožénski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
plúženski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
pólizobráženski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
pólžénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda
poraženski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
prážénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
prežénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
prótižénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
proženski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
samoženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
snéženski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
soudeleženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
žénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
spasopreobraženski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
stoženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
stržénski  nanašajoč se na stržen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svojskožénski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
udeléženski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
večženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
veržénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
vseženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
zloženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
agerski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Lahko bi rekel celo, da sta za obe največji slovenski new agerski veleprevari odgovorni ženski.
akterka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na tej strani obveščamo o dogodkih na temo ženskih študij in feministične teorije, pa tudi o kulturno-umetniških, znanstvenih in drugih dogodkih, katerih glavne akterke so ženske.
aktinomiceta  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aktinomicete so del normalne flore ženskih spolovil. Prisotnost aktinomicet v spodnjih rodilih tako ne pomeni okužbe z aktinomicetami, temveč gre verjetneje za kolonizacijo, prav tako pa tudi ni kazalec prihodnje okužbe (6, 13, 14). Izvor ascendentne okužbe z aktinomicetami je lahko presredek, obstaja pa tudi možnost oro- oz. anogenitalnega prenosa.
ált  nizek ženski ali deški glas:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
androgenizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Spoštovani, najverjetneje je vzrok vaših težav nesorazmerje moških in ženskih hormonov v vašem telesu, čemur strokovno pravimo funkcionalna androgenizacija.
ang  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ang je simbol moža. Poleg anga pa vidimo simbol ženske. Pod ženskim hieroglifom ženske vidimo simbol združevanja in moči pod angom pa žezlo vladavine živalskega sveta.
arhegónij  bot. rastlinski ženski spolni organ; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bábji  slabš. 1. ženski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
begína  v Belgiji in v Holandiji članica ženskim redovnim družbam podobne skupnosti; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bioemocija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V bistvu je UTO sestavljena iz dveh delov- fakultete za To (kjer so tematike že precej raziskane in uveljavljene; npr. Omejeno nasilje, Neomejeno nasilje, Terorizem in urbana gverila, Anatomija ženskih spolnih organov in njihovo trženje, Psihotropna herbalistika...) in Ono (kjer se prebijajo nova področja znanosti in tudi drugih disciplin vedenja in dozdevanja, npr. bioemocije - koncept razumevanja življenja, ki je diametralno nasproten biologiji in kot tak v popolnosti sloni na dozdevanjih in čustvenih doživljanjih življenja okoli nas).
bodžpurščina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Naslov zavaja, šele spremno besedilo locira že itak prostrano območje, kjer ob različnih družinskih priložnostih, slavjih, porokah v bodžpurščini in mitilščini prepevajo ženski zbori ali pa ponekod v mestih polprofesionalne pevke.
bolêrček  ekspr. kratek ženski telovnik, ki se ne zapenja; bolero:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bolêro  1. kratek ženski telovnik, ki se ne zapenja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
boper  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ampak cedejka s zgodovinskim naborom, ženskim vokalnim triom Skylarks z Makebo, znanimi eksilanti, veterani iz petdesetih in celo finimi posnetki kvele na otroški piščali, dandanašnjimi južnoafriškimi boperji, ni za odmet.
cóprništvo  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Tam nima nič iskati, tako kot nimajo tam nič iskati niti »kurbe« niti »coprništvo«, niti citati Johna F. Kennedyja, Dwighta Eisenhowerja, Jaserja Arafata in Adolfa Hitlerja in seveda Rodeta, niti omenjanje Torquemade, Alija Agçe, satanovega vnebovzetja ali »dokončne rešitve«, še najmanj pa besedilo, ki ponavlja mačistične klerikalne floskule o ženski: ...
dekolté  velik izrez pri ženski obleki:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dekoltírati  narediti velik izrez pri ženski obleki:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diecičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvodomen (dioecious; zweihäusig) - s tujko "diecičen", je pojem, ki velja za rastline z moškimi in ženskimi cvetovi ali z drugimi reprodukcijskimi organi na ločenih enospolnih rastlinah. Včasih uporabljajo isti pojem za živali, ki so enospolne.
dihogamen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dihogamen (dichogamous; dichogam) je pojem, s katerim označujemo spolno dozorelost hermafroditov, za katero je značilno, da moški in ženski spolni organi dozorijo v različnem času.
distonik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Preostali se vračajo vedno bolni, krožijo med specialisti z oznakami, kot "neozdravljivi distoniki, nevrotiki, občutljivi na vreme, v ženski ali moški meni, že toliko stari, revmatiki".
docentinja  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi ženski nastopita službo v študijskem letu 1933-1934 (podatka nisem preverila za leta 1930-1933), in sicer privatna docentinja dr. Alma Sodnik na Oddelku za filozofijo na takratni Filozofski fakulteti (v nadaljevanju: FF) ter lektorica Fanny Copeland, ki je FF ostala zvesta še naslednja desetletja.
dodelan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z repetitivno muziko, kot iz zatikajočega se ploščka snetimi odlomki klasičnih del pretežno ozvočeno sosledje in preplet treh ženskih solov na treh odrih bi pač moralo v odsotnosti drugih sredstev postreči vsaj z izrazitejšo koreografijo in predvsem dodelanejšim gibom, da se ti ne bi zdelo, kot da si priča kateremu izmed naivnejših in neartikuliranejših ptljevskih prvencev ter da se ti po mimosledu ginevajočih deklet ne zgodi, da šele iz spremljevalnih tiskovin doženeš, da si si ogledal obravnavo poganskih ritualov.
dóktoričin  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: ... pri samostalniku ženski par k moškemu poimenovanju (doktorica, znanstvenica) in svojilni pridevniki s premeno (doktoričin, znanstveničin); pri glagolu pa glagoli z morfemi se, si, jo, ga.
donaglašen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvema že večkrat prevedenima pesmima je dal novo slovensko obliko: za sonet Resignacija je namesto dotlej upoštevanih ženskih rim uporabil same katalektične jambske trinajsterce z naglašenimi ali donaglašenimi odprtimi končnimi zlogi, nasprotno pa je Negotovost prepesnil dosledno po navodilih izvirnika v enajstercih s samimi ženskimi rimami.
dròm  medm., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Peli so mu moški, ženski in mešani zbori, z značilnim dromom in dvema visokima "tenorjema" in kratko razpotegnjenim melizmatičnim okraševanjem.
dvójnica  1. ženska, ki je drugi ženski izredno podobna, zlasti po zunanjosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóriti  z dajalnikom 1. izkazovati ženski posebno pozornost z namenom pridobiti si njeno naklonjenost:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóspôlnost  biol. obstoj moških in ženskih spolnih organov hkrati pri istem bitju; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênospôlnost  biol. obstoj samo moških ali samo ženskih spolnih organov pri istem bitju; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
estrogén  med. ženski spolni hormon ali snov z biološko aktivnostjo tega hormona; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
féminin  knjiž., redko ženski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fémininski  lingv. ženski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fémininum  lingv. ženski spol:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
florentínec  širokokrajen ženski slamnik; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
folikulín  med. ženski spolni hormon ali snov z biološko aktivnostjo tega hormona; estrogen; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ginekologíja  veda o ustroju, boleznih in zdravljenju ženskih spolnih organov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gorgóna  v grški mitologiji vsako od treh ženskih bitij s kačami namesto las in s pogledom, ob katerem človek okamni; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hermafroditízem  biol. obstoj moških in ženskih spolnih organov hkrati pri istem bitju; dvospolnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inteligêntski  nanašajoč se na inteligente; izobraženski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jabót  obl. okrasek, zlasti iz čipk, ki se nosi na sprednji strani ženskih bluz, moških srajc, nabornica:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
jága bába  mitol. hudobno, ženski podobno bitje s čarovniško močjo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
jéži bába  mitol. hudobno, ženski podobno bitje s čarovniško močjo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kóntraált  muz. najnižji ženski glas:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krojačíca  ženska, ki se poklicno ukvarja s krojenjem in šivanjem ženskih plaščev in kostimov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mákrospóra  bot. tros, iz katerega zraste rastlina z ženskimi spolnimi organi; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
manšéta  spodnji del rokava pri moški srajci, ženski srajčni obleki in bluzi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mézzosoprán  muz. ženski glas med sopranom in altom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
modélka  knjiž. {ženski} model:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
modístka  ženska, ki se poklicno ukvarja z izdelovanjem in prodajanjem ženskih klobukov, čepic:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
naívka  1. gled. igralka, ki igra vloge naivnih ženskih značajev:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nímfa  1. v grški mitologiji lepi, mladi ženski podobno bitje, ki živi v gozdu ali v vodi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
oogónij  biol. rastlinski ženski spolni organ; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opléček  nekdaj kratek ženski suknjič, navadno oprijet in brez rokavov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
paletó  navadno ohlapen sedemosminski ženski plašč:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pestìč  bot. ženski spolni organ v cvetu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plastrón  1. obl. okrasni vstavek, navadno barvno drugačen od podlage, na sprednji strani ženskih bluz, oblek, moških srajc:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predpŕsnik  nekdaj modni dodatek k boljši moški ali ženski obleki za na prsi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
progesterón  med. ženski spolni hormon, ki uravnava potek nosečnosti, ali snov z biološko aktivnostjo tega hormona:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rogolíst  bot. vodna rastlina z vilastimi listi v vretencih in posameznimi moškimi in ženskimi cveti, Ceratophyllum:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA