besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: človeško   zadetki: 47



človeško  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... "Predragi piščanci, / če ste že taktični, / bodite še praktični, / ne bodite zaspanci, / v resničnost se zbudite, / v dejstva oči uprite / in odslej govorite / le dostojno človeško, / to se pravi nemško, / jezik italijanski, / francoski ali španski, / predvsem pa angleški- / res angelski, nebeški. ...
človeškoeksistenčen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
človeškolevji  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... toda če skušamo misliti poistenje leva in človeka v neskončno »zaviti« istosti Kuzančevega absoluta, in se pri tem ne sprijaznimo z zgolj metaforično rabo besed ‘lev’ in ‘človek’, marveč imamo v mislih resničnega leva in resničnega človeka, bitji iz mesa in krvi, potem njunega onstranskega poistovetenja nikakor ne moremo razumeti, vsekakor veliko težje kot sovpadanje minimuma in maksimuma, dveh abstraktnih filozofskih pojmov, kajti sovpadanje leva in človeka bi si morali predstavljati, predočiti v »videnju«, kar pa tu, na naši strani »zidu«, nikakor ne gre, kolikor se ne zadovoljimo z nekim fantastičnim človeškolevjim mešancem.
človeškonazorski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
človeškopasemsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
človeškosocialen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
človéškost  1. lastnosti, značilne za človeka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
človeškotopel  prid., vir: I; povezave: najdi.si
človeško prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: gl. človekov: Negotovost je najbrž eno najbolj mučnih človeškovih čustev.
bogočlovéškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
mèdčlovéškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
nàdčlovéškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
človéškost  lastnost, značilnost nečloveškega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
óbčečlovéškost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
práčlovéškost  -i; ž, vir: B; povezave:
človéškost  -i; ž, vir: B; povezave:
vsèčlovéškost  -i; ž, vir: B; povezave:
abdicirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prav egoizem, ki z abdicirajočim Learom predstavlja občečloveško neproduktivno, na silo ohranjujočo samozadostnost, je nad zlom.
akantusov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: General je bil v paradni uniformi, sicer malo pomečkani in zamaščeni, zato pa toliko bolj okrancljani s kolajnami, zlatimi, palmovimi, akantusovimi in ne vem še kakšnimi listi, iskrečimi se zvezdami različnih velikosti in oblik, rdečimi črticami, zlatimi gumbi in še mnogimi drugimi čudežnimi stvarmi, ki jih ne more opisati človeško pero, tako da je izgledal kot božično drevo ob polnoči.
angažirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Davidova življenjska pot po nesreči je namreč napeto popotovanje v človeško podzavest, ki jo je režiser predstavil na ustrezen način: s prevzemajočo glasbeno spremljavo, nepredvidljivo in nejasno zgodbo, ki vsebuje tako elemente znanstvene fantastike kot trilerja, angažirajočimi izpusti in besedami ter odprtim koncem.
aseksapilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Naslednji LP MECHANICAL ANIMALS, 1998 koketira z glam rokom, razpravlja o novih tehnologijah in človeškosti, bolečini, odvisnosti, je črno-belo-rdeč in MM se upodobi kot aseksapilna ženska.
bôžjost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Tisti, ki ne vidi temeljne ločnice med človeško pravico, človeškim moralnim dobrim na eni in božjostjo na drugi strani.
částnost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Jezik so namreč pojmovali kot neodtujlivo človeško častnost, zato lahko rečemo, da je grščina - zibelka vede o jeziku.
človéčiti  publ. delati kaj človeško, dobro, plemenito; humanizirati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dilematika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kozak in Smole v Aferi in Antigoni uprizarjata - deset let kasneje - človeško dilematiko in naravo kot tako, versko, moralno, eksistencialno; ob tem pa konkretno odgovarjata na dileme, ki so nastale med leti 1957 in 1959.
družboslóvje  znanost, ki proučuje človeško družbo in zakonitost njenega razvoja:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušeslóvje  veda, ki raziskuje človeško duševnost; psihologija:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
humanizírati  delati kaj človeško, dobro, plemenito, človečiti:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kanibál  1. človek, ki jé človeško meso, ljudožerec:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
kanibalízem  1. pojav, da človek jé človeško meso, ljudožerstvo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ljudožêrec  človek, ki jé človeško meso:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ljudožêrstvo  pojav, da človek jé človeško meso:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
makročloveški  prid., vir: I; povezave: najdi.si
maščôba  trdna ali tekoča, v vodi netopna organska snov, ki se uporablja za človeško prehrano in v tehniki:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
metempsihóza  zlasti v brahmanizmu, budizmu in pitagorejstvu prehod duše po smrti v drugo telo, živalsko ali človeško; preseljevanje duš:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèčlovéštvo  knjiž. nečlovečnost, nečloveškost:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
očlovéčiti  knjiž. narediti kaj človeško, dobro, plemenito; humanizirati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
počlovečeváti  delati kaj človeško, dobro, plemenito:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
počlovéčiti  narediti kaj človeško, dobro, plemenito:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
postáva  navadno s prilastkom 1. človeško telo glede na zunanji videz, zlasti rast, mere:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
postčloveški  prid., vir: N; povezave: nova beseda
probabilízem  filoz. nauk, da je človeško védenje le bolj ali manj verjetno:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psihologíja  1. veda, ki raziskuje človeško duševnost, dušeslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
sfínga  mitol. bitje, ki ima levji trup in človeško glavo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
sociologíja  znanost, ki proučuje človeško družbo in zakonitost njenega razvoja, družboslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
superčloveški  prid., vir: I; povezave: najdi.si
tólšča  1. trdna ali tekoča, v vodi netopna organska snov, ki se uporablja za človeško prehrano in v tehniki:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA