besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: zadeva   zadetki: 284



zádeva  nar., v zvezi biti na zadevi biti v napoto, ovirati:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zadéva  1. kar je, se dogaja in je predmet določene obravnave, zlasti uradne:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zadeválen  -lna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
zadeva prid., vir: N; povezave: nova beseda
zadévanje  glagolnik od zadevati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zadévati  1. premikajoč se prihajati v sunkovit dotik s čim:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
evrozadeva  ž, vir: N; povezave: nova beseda
neprizadevanje  s, vir: N; povezave: nova beseda
zadeválen  -lna -o; prid., vir: B; povezave:
zadévanje  -a; s, vir: B; povezave:
obzadévati  -am; nedov., vir: B; povezave:
prizadéva  zastar. prizadevanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prizadévanje  glagolnik od prizadevati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prizadevanost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
prizadévati  1. povzročati duševno bolečino, trpljenje:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
súperzadéva  -e; ž, vir: B; povezave:
vsezadevajoč  prid., vir: N; povezave: nova beseda
afêra  pozornost vzbujajoča nečedna zadeva ali dogodek:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ákcija  1. prizadevanje, organizirana dejavnost z določenim ciljem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
akribičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vnos in ustvarjanje slovarja ni enostavna zadeva, ker je potrebno vse besede pred vnosom primerjati s drugimi viri in uskladiti pojme, kar predstavlja akribično delo.
akrostišen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tonček je na njihov račun iz rokava stresal akrostišne sonete in kazal na smešnost oblastniških prizadevanj.
aktánt  lingv. prvina pomenske podstave stavka, ki izraža vršilca dejanja, nosilca stanja ali tistega, ki ga dejanje prizadeva, delovalnik; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ambiciózen  ki si izrazito prizadeva za uspeh, za uveljavitev:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ameriškokulturen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Je pa tudi res, da se Slovenci počasi učimo, ker nas Američani preko Popa in Kanala A šopajo z Oprah in podobnimi zadevami, pa tudi satelitski programi so pripomogli k splošni ameriškokulturni osveščenosti.
antimoderen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Velik del družboslovja, v katerem sta dominirala empirična sociologija in politologija, se je napajal predvsem iz kritike socializma in komunizma kot antimodernega prizadevanja, kontrolirati družbo kot celoto, nasproti temu pa se je postavljalo nujnost t. i. diferencirane in pluralne družbe, ki je edina oblika prave, kompletne moderne.
antiprodukcija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čeprav meščanstvo še ni doseglo čiste nekoristnosti prejšnjih brezdelnih razredov, si še vedno z veliko bojaznijo prizadeva za totalno antiprodukcijo.
antiuniverzalističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Le ta zagotavlja, da se v ZDA lahko ohrani smrtna kazen in da si repulikanci hkrati prizadevajo "za življenje", da torej antiuniverzalistično geslo po potrebi deluje tudi navznoter.
apatridnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kar zadeva ostale zahteve peticije, ki se nanašajo na splošna vprašanja azila, apatridnosti in državljanstva, komisija ocenjuje, da se s spremembami in dopolnitvami veljavne zakonodaje na tem področju ustvarjajo vsi pogoji za razreševanje konkretnih primerov urejanja statusa tujcev, azilantov, beguncev in zatečenih tujcev v Republiki Sloveniji.
arhitekturističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Hotel za nas in glasbeno srenjo, tista petzvezdična arhitekturistična gmota nekje na samem pa pooseblja Oliverjevo promotersko pedantnost, kar zadeva počutje: Glasbenik, glasbenica morata imeti mir, najboljšo sobo, temperaturo in relativno vlažnost, ravno prav trdo in ravno prav mehko postelj, da udobno in učinkovito prenoči tudi člane David Murray Octeta, če so malce preradoživi noč pred nastopom.
aspirácija  nav. mn., knjiž. prizadevanje za kaj; težnja, želja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
aspiránt  knjiž. kdor si prizadeva, se poteguje za kaj, navadno za službo ali naslov; kandidat, pripravnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
aspirírati  knjiž. prizadevati si, potegovati se za kaj:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
audiofil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zadeva je koristna na veliko področjih, in audiofili bodo to tehnologijo cenili kot nobeno doslej.
avantgardíst  kdor si prizadeva za uveljavitev nove smeri, zlasti v umetnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
avtárkičnost  -i; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Za prevodnimi prizadevanji, ki posegajo po domačih besednih korenih, se očitarjem panično kaže zmaj nacionalne zaprtosti in samozadostnosti, samoslovenstva, avtarkičnosti, domačijstva in provincialnosti.
bagnij  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Severno polovico države prizadevajo siloviti vrtinčasti tropski viharji, ki se tu imenujejo bagniji.
baldrianov  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zadeva je podobna baldrianovemu čaju, pomirja. Jaz jo imam včasih za background, ko se učim, ali pa ko mi gre ostala muzika na živce.
bazalnoceličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za preprečevanje izpostavljenosti soncu - ki lahko v odraslih letih privede do bazalnoceličnega in ploščatoceličnega kožnega karcinoma ter melanoma - si prizadeva dobiti pomoč med starši, skrbniki, učitelji, trenerji ter samimi otroki in najstniki.
biodetritičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kar zadeva iglokožce, je večina vrst, najdenih v obeh preučevanih območjih, značilna za bolj grobo biodetritično dno.
bistroúmiti  knjiž., ekspr. brezuspešno si prizadevati govoriti bistroumno:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bíti  1. močno, ostro zadevati se ob kaj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bivacin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Komarji so me mal poklali in ker sem jih vneto praskala, se mi je zadeva še bolj vneto zagnojila. Zdej se jaz najbolj vneto špricam z bivacinom.
bokobrán  navt. priprava za zaščito ladje, čolna pri zadevanju ob kaj; odbojnik; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
brahmačari  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Naziv brahmačari si zaslužijo le tisti, ki svoj um odvračajo od zablod sveta, nenehno mislijo na Boga, ne vidijo niti slišijo plehkih in zabavnih stvari, si prizadevajo, da bi imeli dober okus, ne žanjejo radosti niti žalosti, neutrudno opazujejo Boga (Brahmatatvo) ter tako ohranjajo svoj um, inteligenco in zavest o jazu v dobri pripravljenosti.
bromoklormetan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Druge odločitve zadevajo prepoved izvoza CFC-jev (katerih opustitev je bil osnovni namen Montrealskega protokola) iz razvitih v nerazvite države, obveznost o popolni opustitvi rabe bromoklormetana (snovi, ki je bila razvita šele nedavno), olajšave postopka za vključitev novih snovi v protokol in prilagoditve, ki se nanašajo na opuščanje proizvodnje metilbromida.
budítelj  kdor si prizadeva za nacionalni, politični in kulturni dvig naroda:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
budíteljski  ki si prizadeva za nacionalni, politični in kulturni dvig naroda:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
butakaši  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najprej si morate prizadevati, da bi spoznali Boga v materialnem svetu (butakaši).
bútati  1. s silo se zadevati ob kaj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cerivastatin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kljub Bayerjevemu vztrajnemu prizadevanju za preprečevanje sočasne uporabe gemfibrozila in cerivastatina Bayer še naprej prejema poročila o miopatiji/rabdomiolizi, ki je posledica hkratnega jemanja teh zdravil.
citroenovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sicer se razvajene citroenovske riti še vedno pritožujejo, ampak meni je zadeva fajn.
četveroknjižje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Temeljno dogajanje zadeva kmečko rodovino Trlepov iz Malega Gabra pri Stični, na kar usmerjata tudi podnaslova osrednjih dveh knjig četveroknjižja: Stiški svobodnjak in Stiški tlačan.
čezdržaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poglavitna čezdržavna varnostna vprašanja zadevajo terorizem, ilegalno orožje, širjenje kemične, biološke, radiološke, nuklearne in projektilne tehnologije, neurejena vprašanja migracij, ilegalno proizvodnjo in trgovino mamil, gangstrsko izsiljevanje in pranje denarja, računalniški kriminal, nalezljive bolezni, ekološke nevarnosti, piratstvo in roparske napade na morju.
čezgeneracijsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporaben, a nikakor enoznačen odgovor daje Rizman (1999) s členitvijo nacionalne identitete na vsaj v tri najrelevantnejše sestavine: prva je skupnost, ki jo je Jürgen Habermas poimenoval `ustavni patriotizem' in se nanaša na zavezanost političnemu kodeksu; druga je predstava, ki jo ima konkretna politična skupnost o sami sebi, to je način `zamišljene skupnosti', ki medsebojno in čezgeneracijsko povezuje ljudi; tretji element nacionalne identitete pa zadeva posameznikov individualni odnos do (svoje) skupnosti, torej obliko in način osebne identifikacije s simboli kolektivne identitete.
čezučniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Besedila, namenjena pragmatičnemu branju, se torej pojavljajo v okviru neumetnostne rabe jezika (jezikovne vzgoje), predvsem pa kot čezučniške (kroskurikularne) vsebine, ki zadevajo tako slovenščino kot druge predmete.
čuvár  kdor si prizadeva, da se kaj ohrani:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čuvaríca  ženska, ki si prizadeva, da se kaj ohrani:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čuvárka  ženska, ki si prizadeva, da se kaj ohrani:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čúvati  1. prizadevati si, skrbeti, da se odvrne nevarnost od česa:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
defetíst  kdor ni prepričan o uspehu kakega {pomembnega} dela, prizadevanja, malodušnež:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
defetízem  mnenje, prepričanje, da je kako {pomembno} delo, prizadevanje brezuspešno, malodušje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
deloválnik  lingv. prvina pomenske podstave stavka, ki izraža vršilca dejanja, nosilca stanja ali tistega, ki ga dejanje prizadeva:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
deregionalizirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: SODELOVANJE: organizirale bi se le šole v ljubljanski regiji (prvotna ideja), če se zadeva deregionalizira (v primeru širšega zanimanja).
desétkati  ekspr. prizadevati občutno številčno izgubo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
desublimacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Toda desublimacija je teleološka, zadeva mejo intence in kot takšna s svojo fokusirano držo radikalizira, spremljava pa sproža manko - zato se »filmska glasba« prilega spektaklu, »kinska godba« pa spektakel razoroži, pripelje ga k takšnemu kinskemu srečanju, da sili ven iz funkcije spremljave, ki po svoji naravi zmerom ustreza; se prilagaja; nikdar ne povzroča (kakšne nove) rane.
dežêlnosódski  zgod., v zvezi deželnosodska veča, v fevdalizmu veča, ki odloča o nekaterih upravnih in sodnih zadevah; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dibenzodioksin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zaradi negativnih ekoloških učinkov, ki jih ima uporaba klora v procesih beljenja celuloze (klor tvori z razkrojnimi produkti lignina okolju neprijazne klorove spojine: poliklorirane dibenzodioksine in poliklorirane dibenzofurane, uvrščene na sezname snovi, ki povzročajo mutagenost in rakotvornost), se že dalj časa pojavljajo prizadevanja po njegovi delni ali popolni zamenjavi.
dikreditacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: gl. diskreditacija: Krti in agenti političnega podzemlja poskušajo tik pred razkritjem minirati delo, če pa zadeva kljub temu pride v javnost, pa se iz tega naredijo neokusne afere in dikreditacije.
dinamično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: 1. kader: zdi se mi da bi zadeva lahko delovala bolj dinamično. To bi pomoje najlažje dosegel s premikom kamere.
dohtáriti  ekspr. prizadevati si govoriti učeno:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokopávati se  ekspr. s prizadevanjem, trudom prihajati do česa:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domôči se  knjiž. s prizadevanjem, trudom priti do česa:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
donkihót  ekspr. kdor si prizadeva doseči kaj velikega, nedosegljivega, navadno brez uspeha:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doségati  1. s prizadevanjem, dejavnostjo prihajati do česa:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doséžek  kar je posledica kakega dela, prizadevanja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovzetnež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odločitev za delno jezikovno posodobitev besedila je nenazadnje narekovalo dejstvo, da je bilo osrednje pisateljevo prizadevanje s tem romanom, ustvariti tip naravnega vzgojnega romana, namenjenega slovenski mladini, pri čemer je potrebno izpostaviti, da je bil Gustav Šilih vse življenje velik dovzetnež za narodne vrednote, torej tudi jezikovne, a takratne neugodne razmere za slovenski jezik, pogosto študijsko bivanje in siceršnja pota v Zagrebu ipd. so s številnimi hrvatizmi pustile sledi v njegovem maternem jeziku.
dramatskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prva od omenjenih dveh navezav, pozicija opazovalca, pa zadeva dramatskost dogajanja, tisto vzmet v kompoziciji dogodka, ki dogajanje med začetkom in koncem razrešuje iz napetosti in sprostitev v tisto obliko, ki je lahko zaokrožena v celoto.
družbenoprosveten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ideologija in prosvetna politika tistega časa sta težili k redukciji pedagoških prizadevanj na neposredne, dnevne družbenoprosvetne naloge in potiskali razvoj pedagogike k reševanju teh nalog in k zanemarjanju temeljnih problemov pedagoške teorije.
duhovíčiti  1. slabš. brezuspešno si prizadevati govoriti duhovito:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspêrt  strokovnjak, ki daje mnenja, nasvete o zadevah iz svoje stroke, izvedenec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstremízem  1. delovanje, prizadevanje za kako nalogo z ekstremnimi sredstvi, postopki:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
felibríst  v Franciji, v drugi polovici 19. stoletja član skupine, ki si prizadeva izoblikovati provansalščino v knjižni jezik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
feminístka  v meščanski družbi ženska, ki si prizadeva za enakopravnost z moškimi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
galikanízem  od 15. do 19. stoletja smer v francoski politiki in cerkvi, ki si je prizadevala za relativno neodvisnost francoske cerkve od papeža:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
górdijski  knjiž., v zvezi gordijski vozel zapletena, težko rešljiva zadeva ali vprašanje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hatišêrif  zgod., v fevdalni Turčiji slovesna listina, ki jo je sultan izdal v zvezi z najvažnejšimi zadevami; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hermétik  publ. umetnik, zlasti pesnik, ki si ne prizadeva biti razumljiv širšemu krogu ljudi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hermetízem  publ. lastnost, značilnost umetnosti, ki si ne prizadeva biti razumljiva širšemu krogu ljudi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
impresionízem  umetnostna smer ob koncu 19. in v začetku 20. stoletja, ki si prizadeva izraziti {čutni} vtis zunanjega sveta:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
interesènt  navadno v zvezi z za kdor si prizadeva, se zavzema za kaj, navadno za pridobitev česa:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
internacionalízem  1. politična smer, ki si prizadeva za sodelovanje med narodi, državami na osnovi priznanja neodvisnosti in enakopravnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iskálstvo  knjiž. prizadevanje, težnja iskalcev:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iskáteljstvo  knjiž. prizadevanje, težnja iskalcev:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iskáti  1. prizadevati si priti do česa; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izvédenec  strokovnjak, ki daje mnenja, nasvete o zadevah iz svoje stroke:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
izvédenka  strokovnjakinja, ki daje mnenja, nasvete o zadevah iz svoje stroke:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kandidát  1. kdor si prizadeva, se poteguje za kaj, navadno za službo, naslov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kandidatúra  prizadevanje, potegovanje za izvolitev, službo, naslov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kandidírati  prizadevati si, potegovati se, navadno za službo, naslov:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karieríst  slabš. kdor se bori, si prizadeva {samo} za hitro uveljavitev, uspeh na kakem področju delovanja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101 201  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA