besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ud   zadetki: 4.537-4.636



dvocev  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V zadnjih EAX (environmental audio extensions) Liveware 3.0 gredo lahko zvočni ustvarjalci celo tako daleč, da ti zvok sovražnikove dvocevi (subwoofer) skorajda odpihne glavo ali noge.
dvocilindričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zapiranje prstnega dela je mogoče tudi na dvocilindričnih avtomatih.
dvocilindrik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kaj bi lahko drugega rekli za tega štiriventilnega dvocilindrika, ki se uspešno udejstvuje tudi v športniku GPZ 500S, funbiku KLE 500 in v naked biku ER-5.
dvočlenskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: K slogovno zaznamovanemu monotonemu ritmu pripovedi prispeva tudi stavčna dvočlenskost, na primer prvih dveh pomensko-skladenjskih enot.
dvofaznost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poudaril je dvofaznost projekta, pri katerem se obe fazi dopolnjujeta in ne izključujeta.
dvogoriščen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med njegovimi številnimi znanstvenimi in praktičnimi izumi najdemo tudi dvogoriščna očala in toplovod.
dvogumben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Okenski sistem Workbench je takoj spočetka podpiral dvogumbno miš in številne, za tisti čas hudo napredne elemente.
dvoidentiteten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na isto temo je Evropska unija leta 1997 odobrila tudi projekt Phare Lien z naslovom Izobraževanje romskih staršev za dvojezično in dvoidentitetno vzgojo otrok.
dvoigralski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Novi tretjeosebni večigralski način udestvovanja vključuje dvoigralske kooperativne misije in arenski stil bojevanja z vključno do štirimi igralci.
dvoinpoldneven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: 1999 in 2001 sta kot del terenskega dela v okviru predmeta Biogeografija, ki ga poslušajo študenti sistematsko-ekološke smeri letnika biologije, sledili dvoinpoldnevni ekskurziji.
dvojavljalniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Verzija vsebuje nove funkcije, kot so začasni izklop skupin, izboljšanje delovanja dvojavljalniške odvisnosti in razširitev te odvisnosti tudi na javljanje povečane koncentracije plina.
dvójničen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Na pravi vir tega nenavadnega izraza pa še vedno kaže dvojnična izgovarjava samoglasnika e (kakor v besedi jebenti - gl. SSKJ), saj ni nujno ozek kot v besedi "bel" (kjer bi ga lahko opremili z ostrivcem), temveč lahko tudi širok in bi ga označili s strešico.
dvójnopérnat  bot., v zvezi dvojnopernati list pernati list, katerega deli so tudi pernato razdeljeni; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvokabinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Od septembra bo na voljo tudi dvokabinska različica jadrnice Bavaria 37 cruiser.
dvokanalnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta preklopnik se lahko uporabi tudi kot dvokanalnik za Subwoofer, možen priklop wooferja moči čez 1200watov.
dvokariontski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nato nastane dvokariontski stadij- združita se moška in ženska hifa; vendar se združita samo celici ne pa tudi jedri.
dvoklikniti  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kadarkoli udeleženec dvoklikne na okno ali mapo prevzame kontrolo.
dvonaglasnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po SSKJ ima prva beseda dva naglasa: nezamúdna (čas nezamudno beži), vendar bomo glede na valujoč ritem celotne pesmi prvi naglas rekli manj izrazito kot drugega --- kar nasploh večkrat velja za dvonaglasnice.
dvonaglasnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nenavadno je tudi, da ni nikjer omenjena možnost dvonaglasnosti pri nekaterih tipih sestavljenk in zloženk, ki se očitno upirajo enonaglasnosti kot npr. ...
dvonamenskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ključno nevarnost predstavljata seveda namenska proizvodnja in skladiščenje bioloških agensov, vendar je tako kot v proizvodnji kemijskih tudi v proizvodnji bioloških orožij dodatna nevarnost vezana na dvonamenskost kemijske oz. biotehnološke industrije.
dvookroglast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Življenje tod niti ni bilo slabo, saj smo imeli obilo hrane, vode na pretek in tudi tako mrzlo ni bilo, pa vendar smo si želeli vrniti v svet, kjer obstajajo pravokotne škatle z gibljivimi lutkami, kjer obstajajo dvookroglasti ali štiriokroglasti konji in kjer smo zapustili naše zveri.
dvopecljat  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Manj je tudi funkcijske motenosti na mestu odvzema, saj je moč trebušnih mišic po odvzemu prostega TRAM režnja večja kot pri dvopecljatem TRAM režnju.
dvoplaščen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: OMV Istrabenz je vse bencinske servise opremil tudi z dvoplaščnimi eko zabojniki za zbiranje odpadnih olj.
dvópredméten  šol. ki obsega dva učna, študijska predmeta:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvorazmernost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta dvorazmernost se pri posrednem izražanju kaže kot razhajanje med obliko in pomenom ter vlogo (s pripovedno ali vprašalno povedjo velevamo), preslikala pa se je tudi v sestav jezikovnih oblik.
dvosestavinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Osebek povedi je dvosestavinski oziroma dvočlenski, pri čemer je treba opozoriti tudi na Kersnikov stilizem --- pozaimljeno ponovitev besede starost z vlogo prislovnega določila časa (z njim).
dvosezonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Težak udarec navdušenju okoli ekipe in delovanju samemu je zadalo tudi dvosezonsko zaprtje pravega srca in doma Jadranovega delovanja, to je telovadnice Pristaniških delavcev pri Briščikih.
dvosistemskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Lahko se prepletata tudi dva modela, dva tipa SV v isti pesmi (politipskost) ali SV s kakšnim od numeričnih sistemov (dvosistemskost).
dvoslika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri dveh tretjinah bolnikov se bolezen začne s ptozo vek in dvoslikami, pri eni šestini se kaže sprva kot prizadetost bulbarnega mišičja, pri 10% pa kot oslabelost udov.
dvostranskost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanimivost je v tem, da že nekaj let ista oseba piše poštne obrazložitve Filatelistični zvezi, kot tudi obratna pisma in to dvostranskost ista oseba tudi javno objavi v Novi filateliji.
dvotaktolček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ni treba kupovati dvotaktolčka, malo papa, dosti kW za 250, spodoben cruising speed (150+), vsaj zvok ima kolikortoliko (za 250), pospeški so odlični, lega na cesti tudi, prav tako pa tipično ZZRski neutrujajoč položaj voznika, da zaščite pred vetrom, dežjem ipd. ne omenjam.
dvotekočinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvijali so tudi model za simulacijo dvotekočinskih tokov, ki neposredno zasleduje stično površino med tekočinama.
dvotisočglav  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Leipzigu pa so med dvotisočglavo množico morali posredovati tudi zdravniki zaradi vročinskih kapi.
dvóústka  zool. v žolčevodu ovc in goveda živeči zajedavec, ki povzroča huda obolenja jeter; veliki metljaj; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoventilatorski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta je daleč najkvalitetnejši del sistema, dvoventilatorska različica pa je primerna tudi za sisteme z več peltierji.
dvovezljiv  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejša je sprememba iz enovezljivih glagolov v dvovezljive oz. tudi vezavne glagole.
dvovrtavkast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eno od teh je tudi dvovrtavkasti zgrabljalnik, ki vam ga bomo predstavili.
dvozob  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predvsem so to različne petunije, surfinije in njihova miniaturna izdaja z imenom milijon zvončkov. Tu so še različne lobelije, dvozob, modri čudež, moljevka, oranžni krinkar, bakopa in podobni.
dvožariščnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... opredeliti - in se v veliki meri tudi je - je tako imenovana bipolarnost: dvojedrnost ali dvožariščnost politike sploh in parlamenta posebej.
džamaharija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Velika socialistična ljudska libijska arabska džamahirija ali Libija ... je obmorska država v Severni Afriki, ki na severu meji na Sredozemsko morje, na vzhodu na Egipt, na jugovzhodu na Sudan, na jugu na Čad in Niger, na zahodu pa na Alžirijo in Tunizijo.
džambija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tradicionalnega, zavitega noža, imenovanega džambija, ki ga za pasom nosi skoraj vsak moški v Jemnu, se zdi, da je tudi kalašnikovka postala del narodne noše, simbol moškosti in moči.
džapam  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To so tapas, zadovoljstvo (santoša), vera v Boga (aštikja buddhi), dobrodelnost (dana), molitev k izbrani podobi Boga (išvara pudža), poslušanje Ved (vedantavakja sravana), strah pred napačnimi dejanji (ladža), zaupanje (mati), ponavljanje božjega imena (džapam) in pokora (vratam).
džezovstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eden od odjekov na trojni "eks" Lolite je za tukajšnje prilike že kar čudaško vztrajno skupino vstavil v domačinsko "džezovstvo", kar je naravnost žalitev; na ravneh pisave, izgovorjave in sfižene norme, ki jo v zgodovinsko muzično prakso vstavljajo tukajšnji lektorji, normativni pravopisci in z njimi še ocenjevalci.
džezrokerski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Res, uigrani muskontarji Masfel brez opaznih zapletov drevijo skozi žanrovski labirint, kdaj drgnejo rokenrol ali celo metal, se spustijo v nebroj džezrokerskih in celo sluzastih newagerskih izletov, se razdžezirajo s saksofonistom na čelu, uberejo funk in, z močnejšo elektronsko zaslombo, kako transersko kolo ter odpumpajo tja do diska, hudoo, s priredbo proslulega Funkytowna vred.
džing  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Že v mladosti sem se zanimal za vzhodnjaške miselnosti, kot naprimer ju-džing, zen budizem, parapsihologija. joga, fakirstvo, spiritualizem in tako naprej in pred­vsem preko učbenikov sem dobil predstave.
džôjnt  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Kdo ve, zakaj se ljudje borijo proti travi? Ne vejo! Zakaj že? Da bom kazen dobil, ko boš mene videl, da bom džojnt kadil!
egalitarízem  soc. nazor, da so ljudje enaki, enakopravni:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egotízem  knjiž. poudarjanje, pretirano vrednotenje lastne pomembnosti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
éja  izraža začudenje:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekípa  skupina ljudi, sestavljena za določeno delo, nalogo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomízem  podrejanje vsega človekovega udejstvovanja ekonomski koristi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekscéntrik  knjiž. neuravnovešenec, čudak, posebnež:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
eksêmpel  star. spodbuden ali svarilen zgled; vzor, svarilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksempláričen  ki je v spodbuden ali svarilen zgled:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksercícije  1. rel. sistematično večdnevno premišljevanje in udeleževanje verskih obredov za obnovo verskega življenja; duhovne vaje:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekshibícija  knjiž. dejanje, s katerim hoče izvajalec poudariti svojo spretnost, dovršenost v čem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskluzíven  1. ki je za izbran, zaključen krog ljudi:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekskurzíst  redko udeleženec ekskurzije:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksorcízem  rel. 1. izganjanje hudobnega duha, zarotovanje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksotêričen  knjiž. ki je za širok krog ljudi:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksplícite  knjiž. vsebovano in tudi izraženo:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspresionízem  umetnostna smer v začetku 20. stoletja, ki objektivnost popolnoma podreja subjektivnemu doživljanju in posebno poudarja izrazno plat:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksténzija  med. nategnitev zlomljenega ali izpahnjenega uda pri uravnavanju kosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
ekuména  geogr. naseljeno, obljudeno področje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eléktroplávž  metal. plavž, v katerem se za taljenje rude uporablja električna energija:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
emfátičen  knjiž. čustveno močno poudarjen; zanosen, vznesen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênopredméten  šol. ki obsega en učni, študijski predmet:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enostránski  ki upošteva, poudarja samo eno stran, en vidik na škodo drugega:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
entuziást  kdor se zelo navdušuje za kaj in navdušeno tudi dela, navdušenec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
entuziástka  ženska, ki se zelo navdušuje za kaj in navdušeno tudi dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
epidót  min. rudnina kalcijev aluminijev in železov silikat; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
epsomít  min. rudnina magnezijev sulfat z vodo, grenka sol; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
estáblišment  publ. uveljavljena plast ljudi, ki nadzoruje javno življenje in ohranja ustaljeni red v družbi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
estavéla  geogr. kraški izvir, ki vodo občasno tudi požira; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
esteticízem  knjiž. posebno, večkrat pretirano poudarjanje lepega v umetniškem delu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
éter  poljud. lahko hlapljiva in vnetljiva tekočina, ki se uporablja zlasti kot narkotik ali topilo,; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
étničen  nanašajoč se na pleme, ljudstvo, narod:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
étnogenéza  nastanek in razvoj plemena, ljudstva, naroda, skupine narodov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
etnografíja  veda o materialni, družbeni in duhovni kulturi posameznih ljudstev, narodov, narodopisje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
etnologíja  veda o materialni, družbeni in duhovni kulturi posameznih ljudstev, narodov; narodopisje, narodoslovje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
étnomuzikologíja  veda o glasbi posameznih ljudstev, narodov, glasbeno narodopisje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
evakuácija  preselitev ljudi ali česa drugega s področja, ki je ogroženo zaradi naravne nesreče, vojne:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
evakuírati  preseliti ljudi ali kaj drugega s področja, ki je ogroženo zaradi naravne nesreče, vojne:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
evfemízem  lingv. beseda, pomen ali zveza, s katero se izognemo neprijetnemu, včasih tudi neprimernemu izrazu; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ezotêričen  knjiž. ki je le za ozek, zaprt krog ljudi:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
f  f êfa tudi f-ja, sedma črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
facanételj  -tlja tudi -na; m, vir: B; povezave:
fakináža  slabš. malovredni, postopaški ljudje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fakír  v indijskem okolju asket, ki je navadno tudi čarovnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fálos  knjiž. moški spolni ud:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si wiki
fandángo  hiter španski ljudski ples v tričetrtinskem ali šestosminskem taktu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fantováti  udeleževati se družabnega življenja fantov na vasi:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
farandóla  provansalski ljudski ples v šestosminskem taktu; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
farizéj  1. pri starih Judih pripadnik verske sekte, ki je pretirano strogo razlagala verske predpise:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
farónika  etn., v zvezi riba faronika, po ljudskem verovanju bitje v obliki ribe, ki nosi na hrbtu svet; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fasáda  zunanja, navadno čelna, arhitektonsko poudarjena stran stavbe, pročelje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fascinírati  knjiž. vzbuditi veliko občudovanje, presenečenje; močno prevzeti, očarati:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fétiš  1. pri nekaterih primitivnih ljudstvih predmet, ki ima nadnaravno moč in se časti po božje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fetišízem  1. pri nekaterih primitivnih ljudstvih vera v fetiše in njihovo čaščenje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fijákar  pog. kdor se poklicno ukvarja s prevažanjem ljudi s kočijo; izvošček, prevoznik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   4.037 4.137 4.237 4.337 4.437 4.537 4.637 4.737 4.837 4.937  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA