besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: slovenske   zadetki: 60-159



črnuharski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poskusiva o celi stvari premisliti malo bolj neobremenjeno, brez običajnega slovenskega črnuharsko-rdečkarskega kretenjenja.
čvrsto  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Oddaja je jasno začrtana, grajena čvrsto, paralelno: prva vzporednica je čas jubileja, historično videnje, druga pa odkriva čarne trenutke ob nastajanju novitete, nove slovenske opere, Golobove KRPANOVE KOBILE.
d  d déja tudi d-ja, peta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
daljnoročno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvotno je bil zamišljen kot tematsko osamosvojen vsakoletni uvod v poletno šolo slovenskega jezika za tujce, ki naj bi v širšem zgodovinskem, primerjalnem, tipološkem in tudi teoretskem kontekstu obravnaval vsakoletno tematiko, ki je bila daljnoročno koncipirana v smislu obravnave posameznih obdobij, dela vidnih slovenskih slavistov pretekle dobe ali pa posameznih problemskih sklopov v okviru jezika, književnosti in kulture.
davčnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Magistriral je iz računovodstva in revizije na Ekonomski fakulteti v Ljubljani ter pridobil naziv preizkušeni davčnik pri Slovenskem inštitutu za revizijo.
davkoterjevalec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sprva so slovenski prevajalci posamič, pa tudi skupinsko, poskušali ubežati slovenskim davkoterjevalcem s kupovanjem tujih državljanstev, vendar se je kmalu izkazalo, da njihova prevodna moč preko slovenskega jezika hitro upade, če niso stalno izpostavljeni sevanju homogenega slovenskega jezikovnega polja, kakršnega uspešno ustvarja slovenska radiofonija od sredine dvajsetega stoletja naprej.
defloriran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nujna oblika zgodovinske manjšinskoslovenske samouresničitve je resda zgodovinska in politična defloracija, ker - vsaka trnjava nekdaj pade, toda to še ne pomeni nesposobnost slovenske manjšine, da ne bi svoje politično deflorirane danosti sprejemala z dostojanstvom.
deiksis  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na podlagi pilotne analize otroškega govora bomo ob obravnavi osebnih deiksisov, to je izrazov s kazalno vlogo, skušali pokazati razliko med govorjenimi in zapisanimi besedili in s tem utemeljiti potrebo po načrtovanem zbiranju govorjenih besedil in njihovo vključitev v korpus slovenskega jezika.
deklamirajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Branje vešče napisane snovi o zgodovini slovenske duhovnosti, tema, ki se mi je vedno zdela težja kot njen obseg, me je zanihalo v neko posebno pritrjevanje avtorju, ki ga ni zmotil niti osnovnošolsko deklamirajoč glas vlakovnega napovedovalca, ki je zvenel enako nerutinirano v slovenščini in nemščini.
deležijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za to obdobje je značilno, da sta se vzhodno- in osrednjeslovenska knjižna različica razvijali ločeno in da oblikoslovno-skladenjska deležniško-deležijska shema še ni začela nadomeščati tradicionalne sheme odvisnikov v osrednjeslovenskem knjižnem jeziku.
delikvent  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zabava za slovenske lokalce, ki se počutijo friki, ker je končno nekdo povohal njihovo praznino in nekvalitetno zabijanje časa, kakršnega je dal skozi vsak najstniški delikvent na tem planetu.
demagoško  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dr. Bebler se v zgoraj navedenem članku demagoško sklicuje na javno opredelitev slovenskega ljudstva za vstop v EU in Nato, torej da imajo naši politiki kar mandat za čimprejšnjo vključitev v oboje.
deminiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob tem je minister izpostavil uspešno delovanje slovenske Mednarodne ustanove za deminiranje in pomoč žrtvam min v Bosni in Hercegovini, ki je v letu 1999 očistila kar 75 odstotkov vsega deminiranega ozemlja v BiH, rehabilitirala pa 253 žrtev min.
demoniziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najbolj morbidna značilnost slovenske politike je vztrajanje v prastarih in nikoli razrešenih spopadih: od neprestanega demoniziranja in obnavljanja teme izdajstva v drugi vojni, do nikoli rešenih napisov in grobov po vojni pobitih, v večnem statusu izbrisanih.
demonopoliziranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: "Simobil ne želi obremeniti svojih uporabnikov zaradi neracionalnih pričakovanj Vlade Republike Slovenije," je rekel Dremelj, čeprav meni, da zgodba o koncesiji za UMTS z odstopom njegovega podjetja ni končana, temveč bo treba izpeljati nov razpis, saj je bil ta narejen po starem zakonu o telekomunikacijah, medtem pa je že začel veljati novi zakon, katerega namen je doseči demonopoliziranost in pestrost slovenskega telekomunikacijskega trga.
depedagogizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V slovenskem prostoru se je začel proces depedagogizacije književnosti na prelomu iz osemdesetih v devetdeseta leta --- zato se omenjeni premik na obrobje še ni utegnil uresničiti.
derevolucionizem  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Gre namreč za naslov dragocene slike, ki naj bi bila Jakopičeva in je hkrati najljubša dragocenost njenega sedanjega lastnika, predstavnika oblastniške kontinuitete onkraj slovenske osamosvojitve in "derevolucionizma".
deškovzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V prvem delu je daljni dedič tradicije deškovzgojne oziroma najdenske povesti na Slovenskem, ki se je začela s krištofšmidovskim Martinom mladim puščavnikom (1829) se vzdrževala v glavnem s prevedenimi in prirejenimi besedili; od izvirnih domačih lahko pokažemo le na anonimna Poštena Bohinjčeka v Benetkah iz daljnega leta 1858.
devetdesetmetrski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavnemu trenerju slovenske skakalne reprezentance Matjažu Zupanu je včeraj ob pomoči planiških prostovoljcev uspelo usposobiti devetdesetmetrsko skakalnico v dolini pod Poncami.
devetindvajsetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Praznik refoška je osrednji in najpomembnejši dogodek v Koprskem vinorodnem okolišu, ki smo ga organizatorji skupno z vinogradniki slovenske Istre letos že devetindvajsetič pripravili za širšo javnost.
devetstoleten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najstarejši delujoči samostan pri nas Cistercijanska opatija v Stični je s svojim skoraj devetstoletnim delovanjem dala velik prispevek k zgodovini slovenskega naroda.
devičnež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato se tudi strinjamo z dr. Gobčevim člankom, kjer razlaga, da je sicer prišlo do takšnega imenovanja zaradi francoskega prevoda imena Slovenije in Slovencev, a da je čas, da se to popravi ter citira duhovito izjavo slovenskega rojaka, da bomo uporabljali ime Slovene takrat, ko se bodo prebivalci ameriške države Virginije imenovali Virgins (pomeni devičneži) in ne več Virginians, kot se imenujejo po slovničnih pravilih angleškega jezika.
diamantnomašnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jubilantom: diamantnomašniku Francu Koritniku, biseromašniku Efremu Mozetiču, zlatomašnikom Jožku Kovačiču, Janezu Lapanju, Martinu Pavlinu, p. Pavlu Krajniku, iz Gorice msgr. dr. Oskarju Simčiču, prof. Stanku Jericiju ter srebrnomašnikom Francu Kavčiču, msgr. Vinku Lapajnetu, msgr. Alojzu Milharčiču, msgr. Vinku Paljku in p. Viljemu Pustoslemšku se iskreno zahvalim za opravljeno delo v Cerkvi v naši škofiji in na Slovenskem.
diapazonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V svet jezikoslovja pa je vstopil s svojo doktorsko disertacijo Oris slovenskega knjižnega izgovora, s prvim eksperimentalno zasnovanim opisom izgovora slovenskih knjižnih glasov in naglasov (narave fonemov) s tedaj modernimi tehnikami (kot so rentgeniziranje, kimografski zapisi, diapazonski zapisi, mikroskopiranje), metodami in teoretičnimi izhodišči.
diskriminiranec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Politična korektnost je v slovenske domače loge priletela z negativnim predznakom: kot negativna praksa, ki so jo sprovocirali raznorazni borci in borke za pravice takšnih in drugačnih, številčnih ali družbenih manjšin in ostalih diskriminirancev.
divizijon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prav tako bo Slovenska vojska kupila en patruljni čoln, najverjetneje super dvora Mk II izraelskega porekla, ki je že v sestavi mornariškega divizijona Slovenske vojske.
doglaševalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta verznokitični vzorec, ki se kljub raz- in doglaševalnim ter drugim spremembam še štirikrat ponovi, lahko v avantgardistično pesem vpotegne tudi evokacijo nekaterih znanih uresničitev iz slovenske slovstvene zakladnice --- najbolj vsekakor Vodnikov Vršac, ki tudi sicer pri Jesihu pušča nekaj sledov.
dokazujoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bo že okrog četrt stoletja, ko je bil Andrej Trobentar po moji takratni oceni in zdajšnjem spominu najprodornejši glas slovenskega glasbenega prizorišča, razsajajoč s skupino NLP ali Na lepem prijazni, dokazujoč, da hipi gibanje, ki je bilo takrat pri nas v zreli stopnji vrhunca, zmore še kaj poleg poležavanja, uživanja v vsem, vsaki in vsakem - zmore tudi ustvarjati in ne zgolj prevzemati gnile kapitalistične vzore.
domáčenje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Po slovenskem pravopisu naj bi se poleg prevzetih občih besed slovenila tudi lastna imena, vendar pisno domačenje lastnih imen v slovenskem prostoru ni ustaljeno: celo v pravopisu samem je ime japonske svetovalke zapisano po sistemu hepburn, kot ga sama uporablja.
doo  kratica, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za del slovenske lokalne samouprave je HERALDIKA, d.o.o., po mednarodno priznanih in veljavnih normah izdelala komplete istovetnostne občinske in krajevne simbolike (grbi, zastave in potrditvene prvine za mestne občine, občine in kraje).
dostavljalka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dela in naloge: vrhunska špijunska dela na terenih nočnega življenja. Redna dostavljalka svežih tračev iz elitnega sveta slovenske glasbene in ostale kvazi smetane.
drogírati  -am; nedov. in dov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Če ti kriminalist najde v avtu ‘tono’ alkohola, ki je, po vseh strokovnih merilih in statistikah, torej znanstveno dokazano, veliko ‘trša’ droga kakor npr. hašiš, si, po slovenskem Zakonu o drogah, vzoren državljan, saj se normalno drogiraš z normalno drogo, s katero se drogirajo tudi vsi politiki, policaji, tožilci, sodniki in fajmoštri. Vsi takoimenovani ‘normalni’.
drugačnozvrsten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V sklepni, osmi točki sistemskega vzporejanja predložnih zvez, poimenovani Nadaljnje smernice raziskovanja predložnega sistema, so izražene nujne dodatne in razširitvene, a v tem časovnem okviru neuresničljive možnosti za raziskovanje predložnega sestava v razvoju slovenskega knjižnega jezika, ki izhajajo iz samozavedanja o nezadostnosti obsega gradiva, načinov obravnave, širine primerjave ipd., ob upoštevanju celotnega biblijskega prevoda še popolnejše in sistematično preverjanje z mogočimi tujejezičnimi predlogami (upoštevanje nemške Rosalinove predloge), vzporejanje z rabo v isto- (nujnost primerjave s Küzmičevim prevodom iz l. 1771) ali drugačnozvrstnih besedilih sploh ali v drugih besedilih istega avtorja, ki bi potrdila, izpopolnila ali ovrgla izsledke danega vzorca, ter vzporejanje z narečnim gradivom, ki bi pokazalo (ne)ujemalnost govorjene rabe s knjižno.
družbenojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V konkretnih družbenojezikovnih razmerah slovenske manjšine je taka kodna izbira tudi v nasprotju z Griceovo predpostavko o načelu sodelovanja, ki se mu podrejajo udeleženci komunikacije, da bi učinkovito vplivali na sogovornika.
državnokomercialen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: In ustvarjalci slovenske državnokomercialne televizijske hiše so nas presenetili z novo oddajo Odmevi.
držávnoplánski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Da je to res, govori le bežen pogled po togi dosedanji evropski produkciji, ki nič ne zaostaja za tistimi 'žlahtnimi' izdelki slovenske državnoplanske produkcije preteklih let, ki je sploh ni bilo v kino ali pa je tam naletela na silno mlačen odziv.
državnopogodben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glede tega vprašanja je treba pomisliti, da čisto nove zahteve Avstrije (pred osamosvojitvijo Slovenije jih ni postavljala) glede "nediskriminantne denacionalizacije" in glede priznanja nemške manjšine, in to celo kot recipročnega pogoja za obravnavanje slovenske na njenih tleh, pomenijo, da poskuša Avstrija Slovenijo dejansko obravnavati kot v načelu nov mednarodnopravni subjekt, do kakršnega sama nima državnopogodbenih obveznosti.
dvanajstlisten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1744 je izdal dvanajstlistni zemljevid v merilu 1 : 111 000, ki ga je po pomenu prerasel šele Kozlejev zemljevid slovenske dežele, ki je nastal stodvajset let pozneje.
dvocepen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Socialdemokrati so zgodovinsko prebili dvocepno naravo slovenskega političnega prostora; vanj so pripeljali do tedaj odrinjene delavce, kmete, ženske in levo usmerjeno inteligenco.
dvojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z vstopanjem Slovenije v EU dodatno narašča potreba po računalniško podprtem prevajanju iz in v slovenski jezik, po modernih in dostopnih dvojezikovnih slovarjih slovenskega jezika in po učinkovitem poučevanju prevajanja in tujih jezikov.
é  šesta črka slovenske abecede:; m neskl., m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
etničnoslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
f  f êfa tudi f-ja, sedma črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
g  g géja tudi g-ja, osma črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
h  h hája tudi h-ja, deveta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
hrvaškoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
í  deseta črka slovenske abecede:; m neskl., m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
istrskoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
j  j jéja tudi j-ja, enajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
jugoslovénski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
k  k kája tudi k-ja, dvanajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
klerikálec  1. nekdaj član, pristaš Slovenske ljudske stranke:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
knjižnoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
l  l êla tudi l-ja, trinajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
leposlovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
m  m êma tudi m-ja, štirinajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
máistrovec  žarg., zgod. udeleženec bojev pod poveljstvom slovenskega generala Rudolfa Maistra za priključitev slovenske Koroške in Štajerske k Jugoslaviji 1918 in 1919; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maloslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
medslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
melanít  teh. laminat slovenske proizvodnje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
n  n êna tudi n-ja, petnajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
narodnoslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
nepravoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
ó  šestnajsta črka slovenske abecede:; m neskl., m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
oktétovec  žarg. član Slovenskega okteta:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
p  p péja tudi p-ja, sedemnajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
panslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
polslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
pravoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
prekoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
proslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
r  r êra tudi r-ja, osemnajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
rezijanskoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
rulótka  v tržaškem in beneškoslovenskem okolju stanovanjska prikolica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
s  s tudi ès êsa tudi s-ja, devetnajsta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
sámoslovénstvo  nav. slabš. narodnostno pojmovanje v stari Jugoslaviji, ki poudarja individualnost slovenskega naroda navadno proti integralnemu jugoslovanstvu:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
schulvereinski  v zvezi schulvereinska šola, v stari Avstriji nemška šola na slovenskem etničnem ozemlju:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovénika  lit. dela v slovenskem jeziku in dela o slovenskem jeziku, književnosti:; s mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovenístika  veda o slovenskem jeziku in književnosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
slovénskost  lastnost, značilnost slovenskega:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slovénstvo  1. pripadnost slovenskemu narodu:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
soslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
starogôrski  lit., v zvezi starogorski rokopis in Starogorski rokopis zapisi treh molitev v slovenskem jeziku s konca 15. stoletja; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
š  š êša tudi š-ja, dvajseta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
t  t téja tudi t-ja, enaindvajseta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ú  dvaindvajseta črka slovenske abecede:; m neskl., m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ultraslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
v  v véja tudi v-ja, triindvajseta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
veleslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
véndski  v madžarskem okolju, za nasprotnike pripadnosti prekmurskih in porabskih Slovencev slovenskemu narodu nanašajoč se na Vende:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vendskoslovenski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
vêrmanšaft  med drugo svetovno vojno napol vojaški oddelki, ki so jih ustanovili Nemci na zasedenem slovenskem ozemlju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vêrman  med drugo svetovno vojno pripadnik napol vojaških oddelkov, ki so jih ustanovili Nemci na zasedenem slovenskem ozemlju:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
vesoljnoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
víndišarski  v avstrijskem okolju 1. za nasprotnike pripadnosti koroških Slovencev slovenskemu narodu nanašajoč se na Vindišarje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vsevesoljnoslovenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
z  z zéja tudi z-ja, štiriindvajseta črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
zaméjec  pripadnik slovenske narodne skupnosti, ki živi za državno mejo z Avstrijo, Italijo, Madžarsko:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zaméjstvo  ozemlje, dežele za državno mejo z Avstrijo, Italijo, Madžarsko, kjer živijo pripadniki slovenske narodne skupnosti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ž  ž žéja tudi ž-ja, zadnja črka slovenske abecede:; m neskl.,m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 60



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA