besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: slikar   zadetki: 103



slikár  1. kdor upodablja z barvami, navadno umetniško:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
slikárček  -čka; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slikaríca  star. slikarka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slikaríja  ekspr. slikarstvo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slikáriti  -im; nedov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slikárjenje  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slikárjev  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slikárka  ženska, ki upodablja z barvami, navadno umetniško:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slikárkin  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
slikárna  obrat za poslikavo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slikárnica  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
slikárski  nanašajoč se na slikarje ali slikarstvo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
slikarskoimanenten  prid., vir: I; povezave: najdi.si
slikarskosvečarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
slikárstvo  likovna umetnost, pri kateri je glavno izrazno sredstvo barva:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
aeroslikar  m, vir: N; povezave: nova beseda
aeroslikarstvo  s, vir: N; povezave: nova beseda
akcijskoslikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
antislikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
čŕkoslikár  kdor se poklicno ukvarja s slikanjem črk, napisov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
črkoslikarka  poklic; ž, vir: I; povezave: najdi.si
črkoslikárski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
črkoslikárstvo  -a; s, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
drobnoslikárstvo  -a; s, vir: B; povezave:
fotoslikarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
freskoslikarka  ž, vir: N; povezave: nova beseda
freskoslikarstvo  s, vir: N; povezave: nova beseda
izvenslikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
krajeslikár  -ja; m, vir: B; povezave:
neslikar  m, vir: N; povezave: nova beseda
slikárski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
poslikár  -ja; m, vir: B; povezave:
postslikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
prótislikárstvo  -a; s, vir: B; povezave:
skúlptoslikárstvo  -a; s, vir: B; povezave:
sôbnoslikárski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
sôboslikár  kdor se poklicno ukvarja s slikanjem, beljenjem sten:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
soboslikarka  ž, vir: N; povezave: nova beseda
sôboslikárski  nanašajoč se na soboslikarje ali soboslikarstvo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sôboslikárstvo  soboslikarska obrt:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stêkloslikár  1. um. kdor se ukvarja s slikanjem na steklo ali s sestavljanjem kosov barvastega stekla v sliko:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stêkloslikárstvo  um. umetnost, ki se ukvarja s slikanjem na steklo ali s sestavljanjem kosov barvastega stekla v sliko:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stenskoslikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
znotrajslikarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
zúnajslikárski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda
abstraktističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V intervjujih izraža pridržke do stripa, poudarja svoje slikarsko delo, ostro zavrača abstraktistični modernizem.
àfigurálen  um., v zvezi z umetnost, slikarstvo nepredmeten, brezpredmeten, abstrakten; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
agorafobičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Amelie začne pač osrečevati ljudi, znance in tujce vseh sort, tako slepce, hipohondre in boheme kot vdove, agorafobične slikarje in zbiralce zavrženih fotografij, toda to počne s triki, simulacijami in lažmi.
akvarél  um. slikarska tehnika, pri kateri se slika na papir s prosojnimi vodenimi barvami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
aluzivnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čeprav v irwinskem slikarstvu ni šlo zgolj za aluzivnost sveta, ki je bil populistično všečen po predznakih vzvišenih učinkov nad življenjem, se izraz Renoirjevih oblikovanj formira še vedno v novoveškosti, torej tudi z izpolnjeno slikarsko globino in s slikanjem predmetov.
antifabularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Znajdemo se v nekakšnem antifabularnem svetu in slikar je samo dokumentarist, ki posnema irealno, poustvarja idilično, dokumentira svet, ki ga ni.
antikorozist  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dijaki se lahko izučijo za nasledje poklice: slikopleskar, črkoslikar, zidar, tesar, pečar, pleskar, antikorozist, tesar opažev, zidar za zidanje in ometavanje in polagalec keramičnih oblog.
antimonat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Težko topen natrijen antimonat(V)Na[Sb(OH)6] in svinčev antimonat(V) Pb(SbO3)2, bolj poznan kot "neapelsko rumenilo", ki se uporablja v slikarstvu kot pigment.
ateljé  delavnica umetnikov, zlasti slikarjev in kiparjev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
atribuiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V prispevku so freske v dvorani smledniške graščine atribuirane švabskemu slikarju Eustachiusu Gabrielu (Unterschwarzach pri Bad Waldseeju 1724-Ljubljana 1772), umetniku, ki je v poznem obdobju deloval na Koroškem (mdr. Tinje, Celovec), Štajerskem (Premstätten, Gradec: Domherrnhof) in Kranjskem (Ljubljana: strop avditorija v jezuitskem kolegiju, Smlednik).
avtodiktat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Preizkušen avtodiktat v bogati paleti risarskega in slikarskega znanja in optične občutljivosti nam omogoča branje prav tako kot čustvovanje, sodelovanje pri raziskovanju umetnikovega jezika in zavzemanje povsem osebnih stališč pri celovitem estetskem dojemanju.
avtografičnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V določenem trenutku na sredini osemdesetih let prevladujoča ekspresionistična smer se je z naglimi slikarskimi gestami sklicevala tudi na primat biografije, osebne izkušnje, avtografičnosti slikarskega zapisa, izrazitega potrdila identitete, značilnosti, ki jih ni bilo v umetnosti prejšnjega desetletja, v katerem je prevladoval eksperiment.
bejbo  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ajde bejboti in bejbe ... pa mi naštejte kako res originalno znanstvenico ... tako ki je spremenila pogled na svet:))) ali pa kako znano skladateljico, slikarko, filozofinjo ... karkoli ... samo pazite, mora biti taka kot sem prej napisal:)
brezglobinski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prostor slikarjevega ustvarjanja je brezglobinski, na površini najprej izniknejo figuralični elementi, ki jih ni vedno mogoče prepoznavati v realnem svetu; slednji so dopolnjeni s številnimi barvnimi spoji, prehodi.
členitveno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Menašejeva upotitev k znameniti sliki Jana van Eycka Arnolfini in njegova žena (hrastov les, posl. povr. 81, 8 x 59,7 cm., sign. & d. Johannes de Eyck fuit hic 1434 [...je bil tukaj], Nat. Gal.), kjer je okrog ogledala, v katerem vidimo poleg novoporočencev Giovannija Arnolfinija in Jeanne, roj. Cenami, in slikarja še eno pričo, ter so postavljeni v desetih malih tondih prizori iz pasijona, sicer v nasprotni smeri urnih kazalcev - navaja na misel, da je spekulacijam v ogledalu uprostorjena vselej le umetniško dovršeno (kar je ugotavljala členitveno tudi že glede prav na omenjeno van Eyckovo slavno sliko umetnostna zgodovinarka Kosova, primeroma v svoji umetnostnozgodovinski diplomski nalogi).
črnovijoličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V seriji Umetnost po osnutku R. Debenjaka je na znamki za 100 din, črnovijolična, Michel st. 786, A-L, str. 1235 prikazan avtoportret slovenskega slikarja Riharda Jakopiča (1869-1943).
desubstancializiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Primerjava Kuzančevega desubstancializiranega in relativiziranega univerzuma, ki ga vzpostavi vaja, in sveta, ki ga »skonstruira« sočasno perspektivično slikarstvo, pokaže določeno homolognost v matematizaciji in točki infinitizacije teh dveh načinov »videnja«.
diapozon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slikarska interpretacija, ki jo Tepina pri tem uporablja, je totemična, tabujska, saj v svojih delih ustvarja fantastične živalske podobe, bolj neresnične, kot prezentne v obstoječem zoološkem diapozonu.
dotrpelost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slikar se na pragu novega tisočletja spominja - ne brez kančka domotožnosti - bivanjsko polnokrvnejšega sveta, ki izginja, in nam ga zato pričara na svoj način odmaknjenega, zastrtega s tančico zanj značilne patinaste dotrpelosti.
dramatopisec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zadnje desetletje je Eugeniusz Knapik skupaj z dramatopiscem in slikarjem Janem Fabrejem posvetil v celoti ustvarjanju operne trilogije The Minds of Helena Troubleyn.
enkávstika  um. slikarska tehnika, pri kateri se za barvno vezivo uporablja vosek:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fauvízem  um. umetnostna smer v slikarstvu v začetku 20. stoletja, značilna po čistih, močnih barvnih tonih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gváš  um. slikarska tehnika, pri kateri se s pokrivajočimi vodenimi barvami slika zlasti na papir:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iluminátor  um., v srednjem veku kdor slikarsko krasi rokopis:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
informél  um. umetnostna smer v slikarstvu sredi 20. stoletja, gradeč na abstraktnih, spontanih in intuitivnih oblikah, ki prehajajo lahko v plastičnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iniciálka  grafično poudarjena ali slikarsko okrašena {velika} začetna črka v tekstu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
koláž  1. um. slikarska tehnika, pri kateri se podoba oblikuje z lepljenjem koščkov papirja, krpic, lesa, lepljenka:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
koloríst  1. um. slikar, ki mu je barva glavno, najpomembnejše izrazno sredstvo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krajínar  um. slikar, ki upodablja pokrajino:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krajínarstvo  um. slikarstvo, ki upodablja pokrajino:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kubízem  um. zahodnoevropska umetnostna smer v slikarstvu v začetku 20. stoletja, ki upodablja naravo tako, da jo razstavlja na osnovne prostorske oblike:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
lépljenka  1. um. slikarska tehnika, pri kateri se podoba oblikuje z lepljenjem koščkov papirja, krpic, lesa; kolaž:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
málar  žarg. slikar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
malaríja  žarg. slikarstvo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
naívec  um. slikar, umetnik, navadno brez akademske izobrazbe, ki ne upošteva realnih, razumskih razmerij med likovnimi sestavinami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nazarénstvo  um. religiozna umetnostna smer v nemškem slikarstvu v začetku 19. stoletja, ki ima za vzor umetnike zgodnje renesanse:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obráznik  zastar. 1. slikar, likovni umetnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
paléta  1. slikarska priprava za razmazovanje, mešanje barv:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pastél  um. različno mehek, raznobarven slikarski material:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pejsažíst  1. um. slikar, ki upodablja pokrajino; krajinar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pikturálen  knjiž. slikarski, likoven:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plenerízem  um. umetnostna smer v slikarstvu v drugi polovici 19. stoletja, ki upošteva ozračje in svetlobo na prostem:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pòimpresionízem  um. umetnostne smeri v slikarstvu med impresionizmom in kubizmom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pokrajínar  um. slikar, ki upodablja pokrajino; krajinar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pokrajínarstvo  um. slikarstvo, ki upodablja pokrajino; krajinarstvo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
póstimpresionízem  um. umetnostne smeri v slikarstvu med impresionizmom in kubizmom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
práskanka  um. slikarska tehnika, pri kateri se podoba oblikuje s praskanjem različno obarvanih ali različno sestavljenih plasti površine:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predlóga  besedilo, glasbeno, slikarsko delo v odnosu do drugega dela, narejenega, posnetega po njem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prêrafaelít  um. predstavnik umetnostne smeri v angleškem slikarstvu sredi 19. stoletja, ki ima za vzor nekatere italijanske umetnike pred Rafaelom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
primitivíst  um. slikar, umetnik, navadno brez akademske izobrazbe, ki ne upošteva realnih, razumskih razmerij med likovnimi sestavinami; naivec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sfumáto  um. slikarska tehnika, pri kateri se z barvami dosegajo zabrisani obrisi, mehki prehodi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sgraffíto  um. slikarska tehnika, pri kateri nastane podoba z izpraskanjem ene ali več plasti raznobarvnih ometov:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sôbopléskar  redko soboslikar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stríženka  um. slikarska tehnika, pri kateri se podoba oblikuje z lepljenjem izrezanih koščkov papirja, krpic:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tašízem  um. umetnostna smer v slikarstvu sredi 20. stoletja, temelječa na učinku barvnih lis:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA