besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: roman   zadetki: 220-319



poznoromanticističen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
pôznoromántičen  nanašajoč se na pozno romantiko:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdnôvoromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
prèdromán  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
prèdrománski  1. um. nanašajoč se na čas pred romaniko:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdromántičen  nanašajoč se na predromantiko:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdromántik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
prèdromántika  doba literarnih, umetniških tokov pred romantiko:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prèdromántiški  -a -o; prid., vir: B; povezave:
preromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
preromantizíranje  -a; s, vir: B; povezave:
pretíranoromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
protiromanski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
prótiromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
protorománika  -e; ž, vir: B; povezave:
protoromantičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
protoromántik  -a; m, vir: B; povezave:
psévdorománika  -e; ž, vir: B; povezave:
psévdorománski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
psévdoromántičen  lažno, navidezno romantičen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
psévdoromántika  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
rétorománski  nanašajoč se na Retoromane:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
retorománš  -a; m, vir: B; povezave:
rétorománščina  retoromanski jezik:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
retromandibularen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
rétroromán  -a; m, vir: B; povezave:
retroromanski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
shakespearomaníja  -e; ž, vir: B; povezave:
rómanje  -a; s, vir: B; povezave:
starorománski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
stároromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
teatromán  ekspr. kdor se {pretirano} navdušuje za gledališče:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
teatromán  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
teatromaníja  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
téleromán  -a; m, vir: B; povezave:
temporomandibularen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
trómanuálen  -lna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
últramíkromanipulátor  -ja; m, vir: B; povezave:
últraromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
últraromántik  -a; m, vir: B; povezave:
últraromántika  -e; ž, vir: B; povezave:
vèleromántičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave:
velikoromanski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
visokoromantičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
vulgarnoromanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
zgódnjerománski  nanašajoč se na zgodnjo romaniko:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zgódnjeromántičen  nanašajoč se na zgodnjo romantiko:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zróman  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
zromantizírati  narediti, prikazati kaj romantično:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
adrenalinofil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsi ljubitelji lednega plezanja, narave; adrenalinofili, romantiki, obeta se nam krasna priloznost, da skupaj podozivimo s pestrimi diapozitivi opremljeno predavanje dveh obetavnih mladih alpinistov iz AO Kranj.
akralen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Treba je poudariti, da je zvišan sistolični tlak pri mediokalcinozi lažen in nastane zaradi slabe stisljivosti okorelih arterij. V tem primeru mikromanometrija (nizki sistolični tlaki) in akralna oscilografija (patološki oscilogram) pojasnita nerealno visoke vrednosti sistoličnega tlaka, izmerjenega s pomočjo ultrazvočne doplerske metode zaradi medioskleroze, ob hkratnem obstoju hemodinamsko aktivne stenoze na istem žilnem segmentu.
amfepramon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prepovedana so naslednja poživila vključujoč optično L- in D- izomero, kjer jo poznamo: adrafinil, amfepramon, amifenazol, amfetamin, amfetaminil, benzfetamin, bromantan, dimetilamfetamin ...
amfetaminil  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prepovedana so naslednja poživila vključujoč optično L- in D- izomero, kjer jo poznamo: adrafinil, amfepramon, amifenazol, amfetamin, amfetaminil, benzfetamin, bromantan, dimetilamfetamin ...
amifenazol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prepovedana so naslednja poživila vključujoč optično L- in D- izomero, kjer jo poznamo: adrafinil, amfepramon, amifenazol, amfetamin, amfetaminil, benzfentamin, bromantan ...
angleškojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Evropejci pri hibridnem žanru zgodovinskega romana poudarjamo elemente literarnosti, ki ga jasno uvrščajo na področje fikcije, pragmatična angleškojezikovna zavest pa postavlja zgodovinski roman v zapleten rivalski odnos z zgodovinopisjem in ju obravnava kot dve obliki enega in istega stremljenja (Fleishman 1971).
antijunaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sestavljena iz več kot deset knjig antijunaška epopeja izgnanstva, v več odlomkih podobna slavnemu romanu Miodraga Bulatovića Ludzie o czterech palcach (Ljudje s štirimi prsti) in filmu Wernerja Herzoga Stroszek - je pripovedovala o ljudeh, ki so bili priča grenki resnici izseljenstva.
antiojdipski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z drugimi besedami, Prava frekvenca je čisti anti-Ojdip, antiojdipska nostalgija po idilični, brezkonfliktni utopiji, po moški romanci, po moški potenci, po močni, čvrsti, potentni, transčasovni heteroseksualni koaliciji, po času, ko so bili moški še junaki, ko so bile ženske še v nevarnosti in ko so lahko ženske zaščitili le moški.
ántipsihologístičen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Ne pozna npr. kategorije pripovedovalca, vendar deskriptivno prepoznava njegovo simptomatiko in manevre, npr. avktorialne posege kot »tehniko romantične ironije« pri Jurčiču, antipsihologistični šeligovski opis kot »oči kamere« ali »ukinjanje avtorjeve vsevednosti«; pojasnjujoča formulacija, da pisatelj (in ne pripovedovalec) tako »preneha biti bog svojega lastnega kozmosa«, pa celo nakazuje vez s Kayserjem.
antisemitističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S predrznim, neustavljivim humorjem in radostjo, iščeta srečo in romanco in pri tem ignorirata antisemitistično in fašistično vzdušje, ki se razrašča okoli njiju.
antišambrističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Seveda pa zgodovine ni mogoche "popravljati" za nazaj: tudi če bodo vse poglavitne venetološke teze nekoč splošno priznane, ne bo mogoče izbrisati dejstva, da so v "evropskem spopadu" med Germani, Romani in Slovani ravno slednji potegnili "kratko"; trenutno nadvse aktualno antišambristično čepenje pred vrati EU je "kruto" nazoren dokaz za to.
antivzgojen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta model, kot v romanu Jeronima D. Salingera Igra v rži ali v delu Güntera Grassa Pločevinasti boben, je pridobil obliko antivzgojne proze, ki razvrednoti družbene (šola, dom) prisile dozorevanja in njene učinke ter tudi poudarja neponovljivost mladosti kot neodvisne vrednote.
arheoromunski  prid., vir: N; povezave: nova beseda google
arinda  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: sorta krompirja: Srednje zgodnje nosilne sorte so: ARINDA in FELSINA, srednje pozne pa: CARLINGFORD, ESCORT, FRISIA, ROMANO in SANTE.
asistemski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pozne Beethovnove klavirske sonate hlepijo po nezapisanem, a slišnem izzvenu tona - vse za skladno razmerje med sistemsko in asistemsko rešitvijo; razvita romantika vobče in obsesivno stremi k "tretjemu" klavirskemu glasu, k teku stvari, ki ga uho zaznava med basom in diskantom, ne da bi bil sploh zapisan.
avanturističnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tretja pomembna prvina zgodovinskega romana, kot se kaže tudi v sodobni slovenski varianti, je v slikovitosti in eksotičnosti preteklosti, v avanturističnosti fabulativnih zapletov in v domišljijskem bogastvu, ki je z okvirnimi vezmi vpeto v izpričana dejstva zgodovinskih dokumentov.
avtohtonističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Avtohtonistične teorije, ki se pri Slovencih vedno znova pojavljajo od časa romantike in narodnega preporoda v 19. stoletju naprej, so skušale dokazovati, da imajo Slovenci svoj izvor že v prazgodovini in da so že v tistem času poseljevali prostor, v katerem danes živijo.
balončkast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če te nihče ne krije in če golman ne stegne roke, z metra razdalje po balončkastem, od zemlje odbitem predložku resnično ni težko zatresti mreže, kar je tokrat ponosno ugotovil Roman Jakič in poletel v objem soigralcem.
beatin  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Morda najbolj znani roman žanra Beatin dnevnik Luize Pesjakove je izšel leta 1887.
belvalovka  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: SELJAK, G. (2001): Rimska belvalovka (Bellevalia romana) tudi na Goriškem. Proteus, okt. 2001, letn. 64, št. 2, str. 88-89, ilustr.
bergfrid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mogočno stavbo, ki že na prvi pogled razodeva svoje starodavno poreklo, sestavljajo dva romanska palacija in romanski bergfrid (glavni obrambni stolp).
biofotometer  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... molekularna in celična biologija: vakumski koncentratorji, naprave za PCR metodo (cyclerji), biofotometer, elektroporacija, mikroinjekcija, mikromanipulacija, ...
breztokoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Že več kot stoletje se nanaša zaščitne prevleke z ekološko spornimi galvanskimi postopki (npr. trdo kromanje), v uporabi pa je še vrsta drugih postopkov površinske zaščite (breztokovni nanos, eloksacija, plinsko in plazemsko nitriranje itd.).
byronízem  lit. romantična literarna smer, nastala pod vplivom pesnika Byrona:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
coubertinovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Konservativni in previdni Vatikan si želi vrnitve v romantično coubertinovsko obdobje športa.
cromagnonec  m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
časovnostilen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vedno poudarjanje socialne razsežnosti Kersnikove povesti je povezano s temeljno usmeritvijo literarne zgodovine v časovnostilno presojo avtorjev in z njenim začaranim kroženjem okrog pojmov realizem in romantika, pri čemer je socialna tematika dokaz avtorjevega realizma.
časovnostilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V literarni zgodovini daje ena metoda iz takih ali drugačnih razlogov prednost avtorjevi ustvarjalni osebnosti in dobi ime avtorska literarna zgodovina, časovnostilska metoda spremlja literarni razvoj po duhovnih in stilnih obdobjih in gibanjih od baroka preko razsvetljenstva do romantike itd., žanrska literarna zgodovina nasprotno meni, da literarni razvoj v največji meri določajo žanrski in vrstni algoritmi.
dalmatščina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako se je veliko ukvarjal z rekonstukcijo balkanske vulgarne latinščine in z balkanskimi romanskimi jeziki, kot sta stara dalmatščina (s - po Skoku - veljotskim in istriotskim poddialektom) in romunščina, s predslovanskimi balkanskimi jeziki, kot je albanščina, z ilirskimi in traškimi jezikovnimi prežitki, izluščljivimi iz imen, s slovanskim superstratom oziroma predvsem s hrvaškim/ /srbskim (glasoslovje, dialektologija), in medsebojnimi jezikovnimi odnosi med temi jeziki.
demitiziranje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: In naprej, z odstranjevanjem aure z mita o umetniku kot ustvarjalnem geniju, izoliranem od sveta in z muzo, ki ga navdihuje - z demitiziranjem ponesrečene ideje, ki se vleče od romantike.
denaturajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: JERALA, Roman, ZEROVNIK, Eva: Dimerization of human stefin A under parttially denaturing conditions = Dimerizacija humanega stefina A v delno denaturajocih razmerah. Acta Biol. Slov., 2000, vol. 43, st. 1/2, 83-87. [COBISS-ID 2352922]
diagramatski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z analizo neposrednega sobesedila in razporeditvijo opisov v strukturi romana avtorica dokazuje, da ne gre za pripovedno marginalni ali estetski, ampak za bistveni element zgodbe, ki spominja na razpršeno podvojitev celotne pripovedi (mise en abyme) oz. na Jakobsonovo »diagramatsko ikono«.
didaktičnoteoretičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Roman Zorana Hočevarja Šolen z Brega sem izbrala ob upoštevanju osebnostnih značilnosti dijakov (starostna stopnja, intelektualne zmožnosti, literarno in jezikovno predznanje, čustvena zrelost), recepcijskih zahtev dijakov in učiteljev (besedilo naj bo zanimivo, aktualno, ne preobsežno), sodobnih didaktičnoteoretičnih spoznanj (roman omogoča ustrezno in zanimivo šolsko interpretacijo), vzgojnih (kulturni, jezikovni, osebnostnorazvojni vidiki) ter izobraževalnih (B. Krakar Vogel, 1992: 42-89) dejavnikov.
donžon  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: donžon - Franc. donjon, francoskoromanska oblika stolpastega gradu, namenjenega obrambi in prebivanju. Beseda izvira iz vulgarne latinščine: domination = nadvlada.
dovzetnež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odločitev za delno jezikovno posodobitev besedila je nenazadnje narekovalo dejstvo, da je bilo osrednje pisateljevo prizadevanje s tem romanom, ustvariti tip naravnega vzgojnega romana, namenjenega slovenski mladini, pri čemer je potrebno izpostaviti, da je bil Gustav Šilih vse življenje velik dovzetnež za narodne vrednote, torej tudi jezikovne, a takratne neugodne razmere za slovenski jezik, pogosto študijsko bivanje in siceršnja pota v Zagrebu ipd. so s številnimi hrvatizmi pustile sledi v njegovem maternem jeziku.
épika  lit. literarno ustvarjanje, katerega izrazna oblika je zlasti roman, povest ali novela, pripovedništvo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
esperánto  umeten jezik, sestavljen iz elementov najbolj razširjenih evropskih jezikov, zlasti romanskih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gótika  um. evropski umetnostni slog med romaniko in renesanso:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gvárdija  zlasti v romanskem okolju, nekdaj straža, stražniki:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
imagízem  lit. smer, zlasti v angleškem in ameriškem pesništvu po prvi svetovni vojni, ki odklanja romantiko in uporablja intelektualizirano prispodobo kot glavno izrazno sredstvo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kanconiêr  lit. zbirka {starih} romanskih lirskih pesmi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karamázovščina  ekspr. miselnost, lastnosti, kakršne so značilne za roman Dostojevskega Bratje Karamazovi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krípta  arhit. grobnica, navadno pod oltarnim prostorom romanskih in zgodnjegotskih cerkva:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oblómovščina  ekspr. ravnanje ali vedenje, značilno za Oblomova iz romana Gončarova:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
parnásovec  lit. predstavnik smeri v francoskem pesništvu v drugi polovici 19. stoletja, ki je odklanjala romantiko in zagovarjala objektivnost, strogo obliko:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pisátelj  kdor piše romane, povesti, novele:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pisateljeváti  pisati romane, povesti, novele:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pisáteljica  ženska, ki piše romane, povesti, novele:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
pripóvedništvo  lit. literarno ustvarjanje, katerega izrazna oblika je zlasti roman, povest ali novela:; s, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
rómarski  nanašajoč se na romarje ali romanje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
wertherjánstvo  miselnost, čustvovanje, značilno za Wertherja iz Goethejevega romana:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 20 120 220



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA