besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: razumet   zadetki: 34



razuméti  1. vključiti, sprejeti v zavest in ugotoviti vzročne, logične povezave:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razumétje  knjiž. glagolnik od razumeti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razumetost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
razumét  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
porazuméti se  zastar. sporazumeti se, dogovoriti se:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sporazuméti se  1. z dogovarjanjem priti do medsebojnega razumevanja, sodelovanja:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zarazumét -úmem; dov., vir: B; povezave: najdi.si.
zrazumét -úmem; dov., vir: B; povezave: najdi.si.
aluzijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker pa je pisatelj razumnik, ki razvija tok svojih misli na zelo visoki (asociativni, analogni, aluzijski ...) ravni, je njegova dela težko razumeti in jih uvrščamo med »intelektualno prozo«.
ambruški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sedem let po Krstu je luč sveta zagledala še ena verzna povest, "povést u pésmi" Sedem sinov ambruškega župnika Jožefa Žemlje, ki je ni mogoče razumeti drugače kot modifikacijo Prešernovega sporočila.
antideklarativen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bolj nas je zanimalo zaznavanje deklariranih in socialno uveljavljenih vrednot, posebej še v tistih stališčih, ki jih je bilo mogoče razumeti kot provokativno antideklarativna stališča oz. protideklarativne vrednote.
antimonarhičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cel snop redefinicij, s katerimi se srečujemo na koncu 18. in v začetku 19. stoletja, je sicer res mogoče razumeti kot posledico političinih, zlasti antiteoloških, antiklerikalnih in antimonarhičnih stališč, vendar ta stališča močno presegajo in jih ni mogoče zvesti nanje, zato pa usodno zaznamujejo intelektualno življenje v stoletjih, ki sta sledili.
bhutakaša  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Čeprav je sodobni človek zelo izobražen, ni sposoben razumeti načel bhutakaše, čithakaše in čidakaše.
človeškolevji  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... toda če skušamo misliti poistenje leva in človeka v neskončno »zaviti« istosti Kuzančevega absoluta, in se pri tem ne sprijaznimo z zgolj metaforično rabo besed ‘lev’ in ‘človek’, marveč imamo v mislih resničnega leva in resničnega človeka, bitji iz mesa in krvi, potem njunega onstranskega poistovetenja nikakor ne moremo razumeti, vsekakor veliko težje kot sovpadanje minimuma in maksimuma, dveh abstraktnih filozofskih pojmov, kajti sovpadanje leva in človeka bi si morali predstavljati, predočiti v »videnju«, kar pa tu, na naši strani »zidu«, nikakor ne gre, kolikor se ne zadovoljimo z nekim fantastičnim človeškolevjim mešancem.
deavtomatizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri tem ne smemo spregledati, da jezikovna deavtomatizacija pomeni konec koncev tudi miselno deavtomatizacijo - kar z nekoliko drugačnega zornega kota pojasnjuje zapisano misel o relativizaciji ideje (ki jo je treba razumeti v dovolj širokem pomenu) v umetnostnih in oblikovanih neumetnostnih besedilih (na tem mestu se ne morem spuščati v razpravljanje, ali lahko oblikovano neumetnostno besedilo preprosto enačimo z retoričnim neumetnostnim besedilom ali pa tega ne smemo storiti).
dezintegriracija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Cilj predmeta je seznaniti študente z globalnim mednarodnim ekonomskim okoljem, jim omogočiti razumevanje temeljnih zunanjeekonomskih tokov med deželami sveta v smislu integriracije in dezintegriracije ter s tega zornega kota razumeti položaj Slovenije v prihodnosti.
douméti  popolnoma, do konca razumeti, spoznati:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoúmen  ki se da razumeti na dva ali več načinov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênosmíseln  ki se da razumeti na en način:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enoúmen  ki se da razumeti samo na en način:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kapírati  nižje pog. razumeti, dojeti:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
komunikatíven  1. ki se da razumeti, dojeti; razumljiv, dojemljiv:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèrazumljív  1. ki se ne da razumeti, dojeti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pójmiti  1. knjiž. logično si razlagati, razumeti:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pregléden  ki se da {z lahkoto} pregledati, razumeti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razumévanje  glagolnik od razumevati ali razumeti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razumljív  ki se da razumeti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
skrivnóst  navadno s prilastkom 1. kar se ne da razumeti, dojeti, pojasniti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
skrivnósten  1. ki se ne da razumeti, dojeti, pojasniti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
spreuméti  star. razumeti, dojeti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
uméti  star. 1. razumeti, dojeti:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
uméven  ki se da razumeti, dojeti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zapopásti  star. razumeti, dojeti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zastopíti  nižje pog. razumeti, dojeti:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA