besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: razmer   zadetki: 152-251



dezinvestírati  publ. nesorazmerno zmanjšati, odtegniti investicije:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dialektalizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vsebina: Definicija jezika in njegovo razmerje do ostalih znakovnih sestavov; tipološka delitev jezikov; delitev indoevropskih jezikov in lingvistična podoba Evrope; teorije o nastanku jezikov; vprašanje slovanske pradomovine in slovanskih selitev; nastanek praslovanščine in njena dialektalizacija ...
diferencija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kar se pa tiče moje izjave, ki sem jo napisal na neko drugo temo, je pa tako, da žal statistike kažejo (verjela ali ne, pred 2 leti je neka študentka, katere ime se žal ne spomnim, napisala diplomsko na temo spolne diferencije pri študentih prava v UNI-LJ) da se procentualno razmerje spremeni od bruck/brucov iz 70:30 v diplomantk/diplomantov 55:45....
dimljati  nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razmerja med slovensko in slovansko leksiko. --- 1971/2, št. 4, 101-107. 1. grájati, nagrada, 2. dumati, dimljati, odmev. 3. luta, uljuniti. 4. ulje, uljesa.
direktoskopski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predstavljen je pojem "posebna intubacija" za razmere, ko zaradi anatomskih variant ali bolezenskih sprememb standardna direktoskopska intubacija ni možna.
dislipoproteinemija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: DISLIPOPROTEINEMIJA: debeli ljudje imajo hiperholesterolemijo in porušeno razmerje LDL/HDL.
disonánca  1. muz. neblagoglasno razmerje dveh ali več tonov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disparitéta  knjiž. neusklajenost, nesorazmerje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dispropórc  nenormalno razmerje med posameznimi sestavinami celote; nesorazmerje, neskladnost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disproporcionálen  ki je v disproporcu s čim; nesorazmeren, neskladen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disproporcionálnost  1. značilnost disproporcionalnega; nesorazmernost, neskladnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disproporcioníranost  značilnost disproporcioniranega; nesorazmernost, neskladnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disproteinemija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Disproteinemija je stanje, pri katerem je porušeno razmerje med deleži posameznih frakcij plazemskih beljakovin (npr. znižanje koncentracije albuminov, povečanje ene ali več globulinskih frakcij), pri čemer celokupna koncentracija proteinov ostaja v mejah normalnega.
distričnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: poligonski informacijski sistem predvidenih namakalnih območij Slovenije; osnovni atributi: primernost za namakanje, pH tal, vodne razmere, globina, teksturni razred, organska snov, distričnost/evtričnost
dišavnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Skraja pa bi rekli, da skorjice na odojku ter dišavnosti prekrasne kuhane klobase in rebrc, katera si velja lajšati s hrenom in čebulo, verjetno ni pripisati le razmeroma zgodnji uri Konzumove nedeljske odprave.
diuranat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pretvorba urana je razmeroma enostaven postopek čiščenja uranovega koncentrata (ali U3O8 ali rumene pogače - amonijevega diuranata) in njegova pretvorba v uranov hexsafluorid, ki v večini primerov predstavlja vhodno surovino za bogatenje urana.
dobnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med dvema stavkoma prepoznavajo dobnostna razmerja; istodobnost izrazijo z veznikom in ali medtem ko, neistodobnost pa z zadobnim prislovom potem ali z veznikom ko.
dólg  1. ki ima med skrajnima koncema razmeroma veliko razsežnost,; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolóčnica  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Razširjanje stroke s primerjalnimi vidiki je seveda dobrodošlo, ne more pa v smislu nekakšnega visokoletečega "evropejstva" in "svetovljanstva" ukiniti osnovnih določnic in razmerij stvarnega konteksta z vso njegovo usodno neizbežnostjo (vsak "beg" je v bistvu le varianta primarne z/a/vezanosti), ki sta se je, kot kažeta njuna opusa, tako Ocvirk kakor Pirjevec jasno zavedala.
doraščajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: In če sedaj pustiva etiko in moralo ob robu- lepo bi bilo, če bi zdravnica glede na dane razmere poslušala, kaj sploh od nje želim namreč- otroka prehranjujem raznoliko kolikor se da, malo pomislekov sem imela edino zaradi tega, ker ni prevelik ljubitelj stročnic, ki so v vegetarijanski prehrani nujno potrebne, predvsem za doraščajočega otroka .... ker mu iz tega razloga dodajam algo spirulino, me je zanimalo samo, kakšno kri ima in če moram biti na kaj pozorna.
dosnežiti  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V kolikor bodo vremenske razmere ugodne za delovanje snežnih topov, bodo smučišča dosnežili in s tem zagotovili vsem snega željnim lepe počitnice.
dostavniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V angleškem Lutonu bosta iz proizvodnih dvoran dostavniška bratca prihajala v razmerju 65 (trafic) proti 35.
dovzetnež  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odločitev za delno jezikovno posodobitev besedila je nenazadnje narekovalo dejstvo, da je bilo osrednje pisateljevo prizadevanje s tem romanom, ustvariti tip naravnega vzgojnega romana, namenjenega slovenski mladini, pri čemer je potrebno izpostaviti, da je bil Gustav Šilih vse življenje velik dovzetnež za narodne vrednote, torej tudi jezikovne, a takratne neugodne razmere za slovenski jezik, pogosto študijsko bivanje in siceršnja pota v Zagrebu ipd. so s številnimi hrvatizmi pustile sledi v njegovem maternem jeziku.
drôben  1. ki ima razmeroma majhne razsežnosti:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
drobnoglávost  med. značilnost človeka z nesorazmerno majhno glavo; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
družbenojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V konkretnih družbenojezikovnih razmerah slovenske manjšine je taka kodna izbira tudi v nasprotju z Griceovo predpostavko o načelu sodelovanja, ki se mu podrejajo udeleženci komunikacije, da bi učinkovito vplivali na sogovornika.
družbenostrukturen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S tem, ko je skozi strastno, predano in vztrajno iskanje resnice o lastnem športnem početju korak za korakom začel prepoznavati šport kot derivat libida in kot integralni sestavni del regulatornih/disciplinatornih praks oziroma oblastnih razmerij (ki so historično, družbenostrukturno, socialno in psihološko pogojene) po eni strani vrnitve nazaj ni bilo več; po drugi pa je v običajno vsakdanjo percepcijo/interpretacijo športa začel vnašati nelagodje.
družinskopraven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Družinskopravna razmerja so zelo občutljiva in zahtevajo varovanje pravic posameznika.
duhovnodisharmoničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razpon seže celo do nezaželenega subjektivizma ekspresionizma, njegovega zmernejšega duhovnodisharmoničnega razmerja do sveta v petdesetih letih in celo ...
duhovnomoralen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Papeževo pastoralno delo, ki med drugim poudarja potrebo po prilagoditvi cerkve spremenjenim svetovnim političnim in kulturnim, duhovnomoralnim razmeram ter potrebo po novi evangelizaciji, se izraža predvsem v številnih apostolskih potovanjih po svetu.
dvaintridesetič  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med predavatelji je bila že dvaintridesetič zaslužna profesorica z mariborske pedagoške fakultete dr. Zinka Zorko, tudi sicer zelo dobra poznavalka narodnostnih, zlasti jezikovnih razmer med Slovenci v Porabju.
dvoavtorstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker ni opomb, ki bi natančneje določale razmerje znotraj tega dvoavtorstva, na eventualna tozadevna vprašanja ni mogoče odgovoriti.
dvobarvnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zastava Občine Šmartno pri Litiji je dvobarvnica v razmerju stranic 1:2,5.
dvolično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar prikrito, zahrbtno, hinavsko, dvolično v dvojnem smislu: javno in načelno delajo za Evropo in humanistična načela, dejansko pa za svoje nacionalne interese, ki v spremenjenih razmerah niti niso več to, ampak so nekakšni fantomi takih interesov iz preteklosti, geopolitični fosili.
dvonamernost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako nam razčlemba slovničnih potez razkrije nekatere bistvene pragmatične poteze govora: v razmerju do nanašalnika samonanašalnost izreka (poimenovanje kot dejanje), v razmerju do namere dvonamernost (prikazovalna in sporazumevalna namera), subjektivnost in moč govorice ter nesomerno razmerje med zatrjevalniki in performativi.
dvórôčka  arheol. vrč z dvema, navadno nesorazmerno velikima ročema; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoudeleženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glagol trditi je v primerjavi z eksplicitnimi performativnimi glagoli dvoudeleženski: postavlja razmerje med govorcem in propozicijsko vsebino, ne odpira pa mesta za naslovnika.
ekotóp  biol. prostor, v katerem živijo živali in rastline v enakih življenjskih razmerah, življenjski prostor; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ekstêren  knjiž. ki sodeluje v kaki skupnosti brez rednega razmerja, zunanji:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekvivalénca  razmerje, v katerem je kaj po vrednosti enako drugemu, zamenljivo z njim, enakovrednost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elemènt  1. sorazmerno samostojen del celote, prvina:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
emfitévza  zgod. razmerje med podložnikom in fevdalcem, pri katerem ima prvi dedno pravico na kmetiji; dedni zakup; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
encistírati se  biol. v neugodnih življenjskih razmerah se obdati s trdnim ovojem:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
epóha  knjiž., navadno s prilastkom omejeno trajanje z razmerami, okoliščinami, stvarnostjo vred; doba:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
êra  navadno s prilastkom omejeno trajanje z razmerami, okoliščinami, stvarnostjo vred; doba:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
evrokomunízem  publ. politična smer v nekaterih zahodnoevropskih komunističnih strankah v sedemdesetih letih 20. stoletja, ki se zavzema za mirno, nerevolucionarno spreminjanje družbe in za samostojno, razmeram v posameznih državah prilagojeno delovanje komunističnih strank:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
evtéktik  kem. zlitina ali zmes v takem razmerju sestavin, da ima najnižje možno strdišče; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
feloníja  zgod. nezvestoba v fevdnem razmerju:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fitocenóza  biol. skupnost različnih rastlinskih vrst, ki živijo na določenem prostoru v enakih življenjskih razmerah, rastlinska združba; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frekvénten  ki ima razmeroma veliko frekvenco, pogosten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
geografíja  veda o zemeljskem površju, o gospodarskih in kulturnih razmerah na njem, zemljepis:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
géopolítika  nauk, ki razlaga in utemeljuje politični razvoj zlasti z geografskimi razmerami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
globòk  1. ki ima v navpični smeri navzdol razmeroma veliko razsežnost:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gostôta  1. razmerje med tekočimi in trdnimi sestavinami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
granulácija  grad. sestav sipkega materiala glede na razmerje med velikostjo zrn, zrnavost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hídrobiologíja  veda o organizmih, ki živijo v vodi, in o življenjskih razmerah v vodi; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hítrica  1. sorazmerno velika hitrost pri opravljanjiu kakega dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
honoráren  ki ni vezan na redno delovno razmerje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
impedánca  elektr. razmerje med izmenično napetostjo in tokom v električnem krogu; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
induktívnost  fiz. sorazmernostni koeficient med magnetnim pretokom in električnim tokom po tuljavi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
institút  jur. skupek pravnih določb za urejanje družbenih razmerij, stanj ali dejanj, pravna ustanova:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kameleónstvo  slabš. ravnanje, prepričanje, zaradi koristi prilagojeno trenutnim razmeram:; s, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
kapacitívnost  elektr. razmerje med množino elektrine in napetostjo na kondenzatorju:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kàr  1. v primerjalnih odvisnih stavkih za izražanje sorazmernosti s količino ali mero, nakazano v nadrednem stavku; kolikor:; vez., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klíma  1. navadno s prilastkom povprečne vremenske razmere, značilne za določen kraj ali področje, podnebje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
koeficiènt  1. fiz., mat. nespremenljiva količina, ki izraža razmerje med dvema ali več spremenljivimi količinami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolíčnik  1. število, ki izraža razmerje med dvema količinama, vrednostma:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kólikor  1. v primerjalnih odvisnih stavkih za izražanje sorazmernosti s količino ali mero, nakazano v nadrednem stavku:; vez., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kólikorkrat  v oziralnih odvisnih stavkih za izražanje sorazmernosti ponovitev z dejanjem nadrednega stavka:; vez., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kónjunktiv  lingv., v nekaterih jezikih naklon, ki izraža odvisnost enega glagolskega dejanja od drugega ali razmerje govorečega do povedanega, vezni naklon; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
konsisténca  fiz. gostota, sprijemljivost snovi, odvisna od razmerja tekočih in trdnih sestavnih delov:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
konsonánca  1. muz. blagoglasno razmerje dveh ali več tonov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kósekans  geom., v zvezi kosekans kota število, določeno z razmerjem med dolžino hipotenuze in dolžino kotu nasprotne katete v pravokotnem trikotniku; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kòsínus  geom., v zvezi kosinus kota število, določeno z razmerjem med dolžino kotu priležne katete in dolžino hipotenuze v pravokotnem trikotniku; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kòtángens  geom., v zvezi kotangens kota število, določeno z razmerjem med dolžinama kotu priležne in nasprotne katete v pravokotnem trikotniku; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krátek  1. ki ima med skrajnima koncema razmeroma majhno razsežnost,; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kríza  1. stanje v gospodarstvu, ko se ugodne razmere za razvoj začnejo hitro slabšati:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
láčenbêrgar  star. kdor živi v slabih gmotnih razmerah, zlasti če se pred drugimi dela imenitnega:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
láhek  1. ki ima razmeroma majhno težo:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
leninízem  marksizem, kot ga je razvil in konkretiziral Lenin v razmerah oktobrske revolucije:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ljúbček  1. nav. ekspr. moški, ki ima spolno razmerje s poročeno žensko:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ljúbica  1. nav. ekspr. ženska, ki ima spolno razmerje s poročenim moškim:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ljubímec  1. moški, ki ima spolno razmerje s poročeno žensko:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ljubímka  ženska, ki ima spolno razmerje s poročenim moškim:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
Lúdolfov  mat., v zvezi Ludolfovo število število, ki izraža razmerje med obsegom in premerom kroga; pi; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
máčeha  1. očetova druga žena v razmerju do njegovih otrok iz prejšnjega zakona:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maoízem  marksizem-leninizem, kot ga je razvil in konkretiziral Mao Ce Tung v razmerah kitajske socialistične revolucije:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
másten  1. ki ima, vsebuje {razmeroma} veliko maščobe, masti:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
megalomán  nav. ekspr. kdor ima velike, v danih razmerah težko izvedljive načrte:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
menjálnik  strojn. ohišje z zobniki, ki omogočajo spremembo razmerja med številom vrtljajev gnane in gonilne gredi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
metrésa  knjiž. ženska, s katero ima poročen moški spolno razmerje; priležnica, ljubica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mèzdništvo  mezdno razmerje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
míšičast  ki ima {razmeroma} močno razvite mišice:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mládonémški  nanašajoč se na napredno gibanje v nemških državah v prvi polovici 19. stoletja, usmerjeno proti obstoječim političnim in kulturnim razmeram:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mnóštvo  knjiž. razmeroma veliko število:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mràz  1. razmeroma nizka temperatura:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mŕzel  1. ki ima razmeroma nizko temperaturo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
náglica  1. sorazmerno velika hitrost pri opravljanju kakega dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nágnjenje  1. duševna lastnost, značilnost, zaradi katere razmeroma lahko, hitro nastopi kako duševno ali telesno stanje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
naívec  um. slikar, umetnik, navadno brez akademske izobrazbe, ki ne upošteva realnih, razumskih razmerij med likovnimi sestavinami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 52 152 252 352  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA