besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: prag   zadetki: 101-118



antiflogoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glavna smer udarca je bila uperjena proti polipragmaziji v medicini in antiflogozi.
antiglobalističen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V času antiglobalističnih srečanj v Pragi je predsednik James Wolfensohn na sestanku s svojim kolegi, bankirji, finančnimi ministri in raznimi drugimi funkcionarji, izjavil: "Zunaj teh zidov mladi ljudje demonstrirajo proti globalizaciji. Globoko verjamem, da so zahteve mnogih povsem legitimne in pozdravljam obvezo, ki jo je nase prevzela nova generacija - boj proti revščini!"
apobetičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prejšnje definicije pa boste našli v pojmovniku, ki naj bi bil REPREZENTATIVNA PREDSTAVITEV VSEBINE BAZE PODATKOV na vseh nivojih v pojmovnem sloju (ta ima statistični, sintaktični in semantični nivo, nima pa pragmatičnega in apobetičnega nivoja, ki nastopata šele v višjih slojih).
basilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato sklenejo rimsko - nemški cesar Sigismund, zastopniki Češke in basilskega koncila 5. 7. 1436 praške dogovore: Praga dobi utrakvističnega škofa, v Češki dovolijo laični kelih.
bibliofobija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Niso redki pojavi bibliofobije in celó biblioklastije. - Knjig in drugih gradiv je sicer ogromno, branja pa vse manj, še zlasti tistega branja, ki ni v službi neposrednega pragmatičnega cilja ali pa preprostega kratkočasenja.
cerkvenoobreden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pragmatični vidik cerkvenoobredne rabe slovenskih liturgičnih besedil z nakazanimi raziskovalnimi problemi primerjanja različnih prevodov teh besedil je predstavil Marijan Smolik (Slovenska liturgična besedila).
čezučniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Besedila, namenjena pragmatičnemu branju, se torej pojavljajo v okviru neumetnostne rabe jezika (jezikovne vzgoje), predvsem pa kot čezučniške (kroskurikularne) vsebine, ki zadevajo tako slovenščino kot druge predmete.
dekompoziten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... Pomembne preklopne funkcije, Preklopne funkcije z dekompozitno značilnostjo, Simetrične preklopne funkcije, Monotone preklopne funkcije, Pragovne preklopne funkcije, Verjetnostne preklopne funkcije, ...
dotrpelost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Slikar se na pragu novega tisočletja spominja - ne brez kančka domotožnosti - bivanjsko polnokrvnejšega sveta, ki izginja, in nam ga zato pričara na svoj način odmaknjenega, zastrtega s tančico zanj značilne patinaste dotrpelosti.
drveč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dovolj močan in drveč rock naslonjen na jazz-funk fraze z vmesnimi izleti, ki nikoli ne prestopijo prag dobrega okusa in preidejo v samozadovoljne ekshibicije.
dvonamernost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako nam razčlemba slovničnih potez razkrije nekatere bistvene pragmatične poteze govora: v razmerju do nanašalnika samonanašalnost izreka (poimenovanje kot dejanje), v razmerju do namere dvonamernost (prikazovalna in sporazumevalna namera), subjektivnost in moč govorice ter nesomerno razmerje med zatrjevalniki in performativi.
lenívec  1. zool. sesalec z gosto dlako, ki živi na drevju v južnoameriških pragozdovih, tako da se obeša na veje, Bradypus:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
podsèk  nar. 1. prag {v hiši}:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
práški  nanašajoč se na Prago:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prážen  pridevnik od prag:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
predprážen  ki je, se nahaja pred pragom:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tapír  zool. v tropskih pragozdovih živeči sesalec z dolgim gobcem, Tapirus:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tír  1. tirnice, pritrjene v dveh vzporednih črtah na prage:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 101



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA