besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: ogar   zadetki: 101-154



preprógarski  nanašajoč se na preprogarje ali preprogarstvo:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
preprógarstvo  dejavnost, ki se ukvarja z izdelovanjem preprog:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
probelogardist  m, vir: I; povezave: najdi.si
prógar  žel. progovni delavec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prôgar  nekdaj član manjše potujoče godbe na pihala:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prógarski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
retrogarda  ž, vir: N; povezave: nova beseda
retrogarden  prid., vir: N; povezave: nova beseda
retrogardist  m, vir: N; povezave: nova beseda
retrogardističen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
retrogardizem  m, vir: N; povezave: nova beseda
retrogardizmičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
retrogardno  prisl., vir: N; povezave: nova beseda
retrogardnost  ž, vir: N; povezave: nova beseda
rógar  nav. mn., zool. sesalci, ki imajo dva zakrnela in dva razvita prsta ter votle rogove; govedo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
semilogaritemski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
semilogaritemsko  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
semilogaritmičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
semilogaritmično  prisl., vir: I; povezave: najdi.si
šólskonalógarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
trinógar  -ja; m, vir: B; povezave:
trógar  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
ubógarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
vinógarček  -čka; m, vir: B; povezave:
vógar  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
vsákogaršen  ki je last vsakogar:; zaim., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vsákogaršnji  ki je last vsakogar:; zaim., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zalógar  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
zôgar  -ja; m, vir: B; povezave: najdi.si.
žógar  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
žógarica  -e; ž, vir: B; povezave:
žogárnica  -e; ž, vir: B; povezave:
žogarski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
alergent  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Težave z alergijami, zaradi tega, ker po mnenju nekogar vidim ozkoumno, so bržkone odsev tega, da ste - na vso silno srečo - vendarle se ljudje čudežev, ki nas s svojo duhovno in vsestransko intelektualno širino odrešujete iz zagat in zmot vsakdanjika, torej me - kot "alergenta" - Andrej in Aljo, prosim sprejmita, prepričan sem, da mi bosta tudi odpustila, kajti to vama, sirokovidnima in vsevednima, zagotovo ni tuje, mar ne?
antidepresant  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kakšne stranske učinke pa povzročajo ti antidepresanti pa itak nikogar ne zanima.
antikontrol  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: A Fritz že igra svojo naslednjo hudo antikontrol karto: Hammer of bogardan.
antirave  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zgolj po naključju je šokantno razkritje sovpadalo z žgočo debato v ameriškem kongresu o zloglasnem antirave aktu, po katerem bi se lastniki klubov, v katerih bi policisti našli kogarkoli, ki je zaužil tabletko ekstazija, lahko poslovili od licence za poslovanje.
apopléktik  med. kogar je zadela možganska kap ali kdor je nagnjen k njej; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
bakteriociden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glede na rezultate ugotavljamo, da ima sredstvo Biogreen 3000 očitno bakteriocidno delovanje, ter da je logaritem redukcije mikroorganizmov pri testiranem sredstvu med 2,9 in 4,06.
bluzer  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sama ne poznam praktično nikogar, pa niso vsi moji znanci bluzerji, nekateri so medtem tudi že končali študij.
bogostvarstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Njegov odgovor se glasi, da je kapital abstrakcija v akciji in da je sam trenutno v tretjem življenjskem obdobju bogostvarstva, v katerem posameznik obenem vse ve in ne more nikogar ničesar naučiti, tako da ga ne more na njegovi poti iz tira vreči nobeno vprašanje, tudi ne vprašanje tople juhe.
bretarijanstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bretarijanstvo (življenje samo od svetlobe) ni za vsakogar. Človek ni ustvarjen, da bi postal smetnjak.
Bríggsov  mat., v zvezi Briggsov logaritem logaritem z osnovo 10; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čeladarski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Demonstracije so se končale še z zadnjimi vzkliki "Hlapci! Hlapci!" in "Svinje čeladarske!", razen sončarice in obilnih količin konjskega dreka, ki ga čete notranjega ministrstva za sabo v nasprotju s protestniki seveda niso odstranile, pa niso pustile tragičnih posledic za nikogar.
čigávršen  redko kogar{koli}, katerega{koli}:; zaim., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dealgebraizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri motivaciji z dealgebraizacijo pojma avtorica v 3. fazi Upovedovanje individualnega konteksta opozarja, da je pogovor o tem, kako ima kdo svoje starše (ali kogarkoli drugega) rad, neprimeren, saj predvideva razprava o taki temi sposobnost refleksije o lastnem čustvovanju, ki pa je otroci te starosti še nimajo ali pa jo imajo v izjemno omejenem obsegu (152).
desetdecimalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vegovo najpopolnejše in najznamenitejše delo, veliki desetdecimalni logaritmovnik, je izšel dvojezično (v latinskem in nemškem jeziku) z naslovom: Thesaurus logarithmorum completus.
desnoprilastkoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med desnoprilastkovnimi samostalniškimi terminološkimi besednimi zvezami se v matematiki pojavljajo samo besedne zveze z rodilniškim desnim prilastkom, in sicer največkrat s pomenom splošne svojilnosti, npr. osnova logaritma, mreža telesa, in ob glagolniškem in izglagolskem jedru, npr. eliminacija neznanke, nastajanje enačbe.
domobranček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Maja 1945 sedijo partizanček, domobranček in belogardistek v gostilni in ga pijejo.
dvolastnosten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvolastnostni model za velikost gnezda po zaporednih prasitvah pri prašičih, Betka LOGAR in Milena KOVAČ
mantísa  mat. decimalni del logaritma; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
Néperjev  mat., v zvezi Neperjev logaritem logaritem z logaritemsko osnovo e; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
númerus  mat. število, ki ga dobimo pri antilogaritmiranju ali ki ga logaritmiramo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vplívanec  knjiž. na kogar se lahko vpliva:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 101



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA