besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: od   zadetki: 27.601-27.700



dvóústka  zool. v žolčevodu ovc in goveda živeči zajedavec, ki povzroča huda obolenja jeter; veliki metljaj; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóústnat  bot. ki ima zgornjo in spodnjo ustno:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvovalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... enovalne / dvovalne spajkalne linije (za SMD in klasične komponente) prirejene za malo, srednje in masovno proizvodnjo.
dvóvalénten  kem. ki lahko veže dva atoma vodika ali enakovredno količino drugega elementa ali jih zamenja v spojini:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvovaloven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvobarvna (dvovalovna) metoda merjenja dolžin
dvovejen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta rezultat je kasneje zaradi vgraditve dvovejnega delilnika in dodatne antene padel na 22 dB, kar pa je še vedno odlično.
dvoventilski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Konstrukcijske in termodinamične prednosti štiriventilskega koncepta v primerjavi z običajnim, dvoventilskim, prikazuje spodnja tabela: ...
dvoveznost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar zaobljubo spregleda v njeni problematični dvoveznosti in ji problematičnost odpiše, je je razreši.
dvovijačnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Proizvodnja vseh vrst priključkov za spajanje gumijastih, plastičnih ali kovinskih cevi. Proizvodnja reducirk in dvovijačnikov.
dvóvišínski  šport., navadno v zvezi dvovišinska bradlja bradlja, ki ima eno bradeljnico višje od druge:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvovratnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odmični stekli zadaj (samo pri dvovratniku in ni možno s sistemom zračnih blazin za glavo)
dvovrtavkast  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eno od teh je tudi dvovrtavkasti zgrabljalnik, ki vam ga bomo predstavili.
dvozančen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ima Westinghousov dvozančni tlačnovodni reaktor, ki je doslej obratoval s 632 MWe, po zamenjavi uparjalnikov pa s povečano močjo 676 MWe.
dvózbórničen  ki sestoji iz dveh posvetovalnih ali zakonodajnih teles, domov; dvodomen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoznakoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sledi jim dvoznakovna koda, ki definira tip informacije vsebovane v bloku.
dvozob  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Predvsem so to različne petunije, surfinije in njihova miniaturna izdaja z imenom milijon zvončkov. Tu so še različne lobelije, dvozob, modri čudež, moljevka, oranžni krinkar, bakopa in podobni.
dvózóbka  zool. večja rdeča riba tropskih morij z bodicami; ježevka; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvozvezkoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med to rokopisno gradivo sodi dvozvezkovni Slovensko-nemški slovar (1800 strani), turško-nemški, etiopsko-latinski slovar idr.
dvožívka  1. zool. žival, ki živi na kopnem in v vodi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
džainizem  m, vir: I; povezave: najdi.si wiki Primer: Džainizem (džaina) je indijska religija, ki temelji neposredno od nauka Mahavire (599-527 pr. n. št.).
džamaharija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Velika socialistična ljudska libijska arabska džamahirija ali Libija ... je obmorska država v Severni Afriki, ki na severu meji na Sredozemsko morje, na vzhodu na Egipt, na jugovzhodu na Sudan, na jugu na Čad in Niger, na zahodu pa na Alžirijo in Tunizijo.
džambija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poleg tradicionalnega, zavitega noža, imenovanega džambija, ki ga za pasom nosi skoraj vsak moški v Jemnu, se zdi, da je tudi kalašnikovka postala del narodne noše, simbol moškosti in moči.
džamun  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Indiji (Bharatu) imamo različne vrste slaščic - godum, halva, badam khir, galub džamun, džilebi, ladu, majsore pak. Čeprav se po imenu in obliki razlikujejo, je v vseh isti sladkor.
džánki  -ja; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Bil je drugačen od ostalih, pa še niti nisem vedla, da je džanki.
džapam  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: To so tapas, zadovoljstvo (santoša), vera v Boga (aštikja buddhi), dobrodelnost (dana), molitev k izbrani podobi Boga (išvara pudža), poslušanje Ved (vedantavakja sravana), strah pred napačnimi dejanji (ladža), zaupanje (mati), ponavljanje božjega imena (džapam) in pokora (vratam).
džezovstvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Eden od odjekov na trojni "eks" Lolite je za tukajšnje prilike že kar čudaško vztrajno skupino vstavil v domačinsko "džezovstvo", kar je naravnost žalitev; na ravneh pisave, izgovorjave in sfižene norme, ki jo v zgodovinsko muzično prakso vstavljajo tukajšnji lektorji, normativni pravopisci in z njimi še ocenjevalci.
džezrokerski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Res, uigrani muskontarji Masfel brez opaznih zapletov drevijo skozi žanrovski labirint, kdaj drgnejo rokenrol ali celo metal, se spustijo v nebroj džezrokerskih in celo sluzastih newagerskih izletov, se razdžezirajo s saksofonistom na čelu, uberejo funk in, z močnejšo elektronsko zaslombo, kako transersko kolo ter odpumpajo tja do diska, hudoo, s priredbo proslulega Funkytowna vred.
džézva  spodaj široka, zgoraj zožena posoda za kuhanje turške kave:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džézvica  manjšalnica od džezva:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džilebi  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Indiji imamo različne vrste slaščic - godum, halva, badam kir, galub džamun, džilebi, ladu, majsor pak. Čeprav se po imenu in obliki razlikujejo, je v vseh isti sladkor.
džing  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Že v mladosti sem se zanimal za vzhodnjaške miselnosti, kot naprimer ju-džing, zen budizem, parapsihologija. joga, fakirstvo, spiritualizem in tako naprej in pred­vsem preko učbenikov sem dobil predstave.
džins  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Modri džins - nekoč oblačilo ameriških delavcev iz trpežnega materiala - je danes prestižen in drag kos obleke.
džipovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če bi se vam mogoče zaželelo polemiziranja, na njega ne bom odgovarjal saj nisem zdravnik, zato se obrnite raje na svojega osebnega zdravnika, in z njim spregovorite par besed o koristnosti džipovskega in klasičnega planinstva.
džjotiš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Džjotiš je modrost starodavnih vedskih modrecev, ki so pred več tisoč leti na obalah kasneje presahle reke Sarasvati odkril, kako se človekovo življenje povezuje z ritmi narave in gibanjem nebesnih teles.
džnanam  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: pojem iz joge: jnana/jnanam (džnana/džnanam) - intuitivno znanje; modrost ...
džogi  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Načelo Božanske iskre (atme) je v vseh bitjih enako, pa naj si bo v jogiju (kdor se je odrekel posvetnemu življenju), bhogiju (uživaču), džogiju (romarju) ali viragiju (kdor je brez želja).
džoging  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V kampu v Banovcih poskrbijo za vso družino: izposojajo kolesa, imajo igrišča za tenis in odbojko, mize za namizni tenis, veliko urejenih stez pa omogoča džoging v naravi.
džoker  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Da bo do preobrata prišlo je seveda jasno že po petih minutah, saj film vse adute odkrije prehitro, preveč direktno, brez skrivnosti, se pravi tako, da vemo, da sploh ni šlo za prave adute, za pravega džokerja, ki se pač skriva v rokavu.
džotiš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato smo si Vodnik po poti samospoznavanja zamislili tako, da lahko bralci na enem mestu dobijo jasen vpogled s kratko predstavitvijo pojmov in tehnik, delavnic s več kot 70-tih področij osebne in duhovne rasti, zdravega načina življenja in ekologije, kot so: aura soma, akupresura, bioenergija, čakre, džotiš, feng shui, hidroterapija, joga, kristalna sol, masaže, meditacije, naturopatija, reiki, rebirthing-preporajanje, radionika, samozavest, transmisijska meditacija, zdrava prehrana, zdravilni zvok,....
džumad  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Leta 1077 je končal svoj drugi matematični traktat Komentarji o nekaterih problemih k Evklidovemu delu, kjer je na koncu zapisal na običajen način za tiste čase: "Zaključek črnitve te beline se je zgodil v mestu (...) v tamkajšnji knjižnici, na koncu džumada al-ula štiristo sedemdesetega leta (v sredini decembra 1077)."
džúngla  1. gosto zarasel, težko prehoden svet tropskih pokrajin:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džúnka  navt. vzhodnoazijska jadrnica z enim do pet jamborov, visoko krmo in ostrim premcem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džus  osvežujoča pijača iz drobno zmečkanega sadja, sladkorja in sodavice:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
è  1. izraža vdano, ravnodušno prepričanje o povedanem:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
earl  v Angliji plemič, za stopnjo nižji od markija; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ébenov  pridevnik od eben:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edáfski  pridevnik od edafon:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edematózen  pridevnik od edem:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edíkt  1. zgod., nekdaj predpis, ki ga izda vladar ali kak drug pomemben predstavnik oblasti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edíl  zgod. nadzornik javnega reda, tržne organizacije, javnih zgradb ter organizator javnih prireditev v starem Rimu; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
edínček  ekspr. manjšalnica od edinec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eféb  1. pri starih Grkih mladenič svobodnega rodu, star okoli 18 let:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efemeríde  astr. periodična publikacija s podatki o legah nebesnih teles:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
eféndi  spoštljiv nagovor, v turškem okolju gospod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
eféndija  spoštljiv nagovor, v jugoslovanskem muslimanskem okolju gospod:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
efiáltski  pridevnik od efialt:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
efór  zgod. vsak od petih voljenih nadzornikov javnega življenja s civilno sodno oblastjo v stari Šparti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egiptologíja  veda o stari egiptovski zgodovini, kulturi in jeziku:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
egrenírati  tekst. odstranjevati bombažna vlakna s semena:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
èh  1. izraža vdano, ravnodušno prepričanje o povedanem:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eholót  navt. elektronska priprava za merjenje globine vode z ultrazvokom, ultrazvočni globinomer; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eho...  nanašajoč se na zvok, odmev:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
èjdún  pog. izraža podkrepitev trditve:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
èjdúš  pog. izraža močno podkrepitev trditve:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ejéktor  1. strojn. črpalka, ki s hitrim curkom vode ali pare odstranjuje tekočino iz okolice:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ékavščina  lingv. skupina vzhodnih štokavskih govorov z zameno e za nekdanji jat; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eklampsíja  med. bolezen s krči in izgubo zavesti, navadno v nosečnosti, ob porodu ali po njem; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekliméter  teh. geodetska priprava za posredno določanje višinske razlike med dvema točkama; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekologíja  veda o odnosu organizmov do okolja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ekonóm  v zvezi ekonom lonec lonec, v katerem se pod zvišanim pritiskom živilo hitro skuha; neskl. pril., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomát  oddelek v podjetju ali ustanovi, ki skrbi za potrošne predmete in inventar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonométrika  ekon. uporaba matematičnih in statističnih metod v ekonomskih raziskavah:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonómičen  1. ki ustreza varčnosti, smotrnosti, gospodaren:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonómičnost  lastnost, značilnost ekonomičnega, gospodarnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomíja  1. veda o gospodarstvu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ekonomíst  strokovnjak za ekonomijo, gospodarstvo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ekonomístka  ženska oblika od ekonomist:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomízem  podrejanje vsega človekovega udejstvovanja ekonomski koristi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomizer  strojn. naprava, v kateri se ogreva napajalna voda za parni kotel s toploto dimnih plinov, grelnik; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonomizíranje  glagolnik od ekonomizirati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonómka  ženska oblika od ekonom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekonómski  1. nanašajoč se na ekonomiko, gospodarski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ékosistém  biol. sistem odnosov med živimi bitji in neživo naravo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekranizácija  publ. filmska upodobitev česa, navadno literarnega dela:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekranizírati  publ. napraviti filmsko upodobitev česa, navadno literarnega dela:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekrazíten  pridevnik od ekrazit:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
éksanje  glagolnik od eksati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksárh  1. v vzhodni cerkvi cerkveni dostojanstvenik z metropolitsko oblastjo, neodvisen od patriarha:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksarhát  1. v vzhodni cerkvi upravna enota, podrejena eksarhu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekscerpíranje  glagolnik od ekscerpirati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekscerpírati  namensko prepisovati odlomke, podatke iz teksta, izpisovati:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekscêrpt  odlomek, podatek, namensko prepisan iz teksta; izpisek, izpis:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksekutíva  knjiž. 1. pravica do odločanja in izvrševanja zakonov ali predpisov, izvršilna oblast:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksekutíven  knjiž. ki ima pravico do odločanja in izvrševanja zakonov ali predpisov, izvršilen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksémpcija  rel. izvzem izpod jurisdikcije neposrednega cerkvenega predstojnika; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksêmpel  star. spodbuden ali svarilen zgled; vzor, svarilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksemplár  vsaka od več istovrstnih stvari; primerek, vzorec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksempláričen  ki je v spodbuden ali svarilen zgled:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksemplifikatíven  pridevnik od eksemplifikacija:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eksercíranje  glagolnik od eksercirati:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   27.101 27.201 27.301 27.401 27.501 27.601 27.701 27.801 27.901 28.001  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA