besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: nikda   zadetki: 9



níkda  prisl., vir: B; povezave: najdi.si.
níkdar  v nikalnih stavkih nikoli:; prisl., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
níkdaršnji  -a -e; prid., vir: B; povezave:
níkdarvèč  m neskl., vir: B; povezave:
anala  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Iz jogijskih in ezoteričnih izrazov: vedno lačen; nikdar zadovoljen; ogenj. & Pišite mi samo starejši gospodje, ki ne marate anala in imate radi samozadovoljevanje. & Drugi problem pa je FTP-janje iz lokalne privatne mreže preko tega linuxa navzven. Poveže se mi, ne more pa odpreti podatkovnega anala (ftp-data).
antemičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Par antemičnih cukrčkov, visokospolirana produkcija in obvezna nezrela, vendar po svoje vseeno catchy šala ali dve ("Nikdar več ne spregovorim s tabo, razen če mi ga tvoj oči posesa!!!", poleg tega parkrat na glas preberite naslov plošče).
cveteč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: ... "Že drugi mi pognal bo spet / tako lepo cveteč, / al' nikdar več tako lepo, / kot prvi je bil duhteč."
desublimacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Toda desublimacija je teleološka, zadeva mejo intence in kot takšna s svojo fokusirano držo radikalizira, spremljava pa sproža manko - zato se »filmska glasba« prilega spektaklu, »kinska godba« pa spektakel razoroži, pripelje ga k takšnemu kinskemu srečanju, da sili ven iz funkcije spremljave, ki po svoji naravi zmerom ustreza; se prilagaja; nikdar ne povzroča (kakšne nove) rane.
dobrliveški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Dobrla ves: Po tej sodbi, ki je bila zadnja v dobrliveški graščini, pa ljudje še dolgo niso mogli pozabiti, kako so se gospoda zagledali v prelestno Metino telo; nikdar baje še niso videli tako lepo izoblikovanih nog, tako bele kože in tako zapeljivega čara.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA