besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: nika   zadetki: 1.001-1.100



družbenojezikoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V konkretnih družbenojezikovnih razmerah slovenske manjšine je taka kodna izbira tudi v nasprotju z Griceovo predpostavko o načelu sodelovanja, ki se mu podrejajo udeleženci komunikacije, da bi učinkovito vplivali na sogovornika.
družbenolastninski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Družbenolastninska vizija upravljanja družbe je stvar preteklosti, morda tudi prihodnosti, nikakor pa ne sedanjosti.
družinskopraven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Družinskopravna razmerja so zelo občutljiva in zahtevajo varovanje pravic posameznika.
držaun  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: gl. državen: Aja, precednikovu je pa tm kr naprej tolk, d jih zdej zmeri kr na carino pošlejo med navadn folk, pastejt dipartment se čist nč ne briga za zadevo, nš velepuslanik tm tko al tko sam golf špila pol pa Milan kr tko inkognito mal na šoping pa pu diplomco tm ene boge držaune šole pa na erodrmu al pa č je s pulcijskim čounom prveslou na roudajlnd pudpisuje ene zelene paperčke pa z modrimi učki zre u carinika: a me pstite not?
državotvornik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: "Postal je državnik oziroma državotvornik, ki bo znal za seboj potegniti veliko število ljudi," je še dodal Kline.
duhamornost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Po drugi strani so gospodje izboljševalci sveta pripravljeni sprejeti kot neke vrste obvezno mašo še tako zateženo duhamornost, če gre za slikanje "sovražnika", če gre za pravično socialno in politično stvar, ki ni na ideološkem indeksu, če je "politično korektna", kot temu pravijo danes že sramežljivo samokritično.
duhovníja  1. rel. enota, skupina vernikov, ki ima stalnega duhovnika in je podrejena župniji:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
duhovnjaštvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Utrjevanje sodobne intelektualne poti, ki se izogiba na eni strani skrajnemu scientizmu, igri moči in žargona, ki ne omogoča ustvarjalne komunikacije med ustvarjalci in občinstvom; na drugi strani pa se izogiba tudi raznim novodobnim oblikam duhovnjaštva, ki se v svojem pretiranem iskanju spiritualnih vrednot odpovedujejo racionalnosti; kljub temu pa od ene in druge sfere sprejema posamezne logično tehtne in duhovno pozitivne vrednote.
duopól  ekon. položaj na trgu, kadar prodajata določeno blago samo dva ponudnika; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dušníca  nav. mn. 1. redko cevka, ki dovaja zrak iz sapnika v pljuča; bronhij, sapnica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvainosemdesetletnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvainpetdesetletnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvainpolkratnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvaintridesetletnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvajsetkilaš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Iluzija se razblini ob pogledu na obilni mušji zarod na ugaslih očeh dvajsetkilaša v najboljših letih, ko prejema tedenski obrok hrane v obliki hostije iz rok zadnjega živečega svetnika.
dvajsetkratnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvanajstkotnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Napiši program, ki bo na zaslon narisal pravilni petkotnik in pravilni dvanajstkotnik!
dvanajstkratnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvanajstletnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvanajstvaljnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvigan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: (Ančotova ima seveda enako veljavo, še celo žlahtnejša je bila, le da ni bila dvigana na tem stadionu - op. urednika)
dvóglásnik  lingv. zveza dveh različnih samoglasnikov ali samoglasnika in samoglasniškega glasu kot ena glasovna enota:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvoinpoldneven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: 1999 in 2001 sta kot del terenskega dela v okviru predmeta Biogeografija, ki ga poslušajo študenti sistematsko-ekološke smeri letnika biologije, sledili dvoinpoldnevni ekskurziji.
dvoinpolkratnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvójničen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Na pravi vir tega nenavadnega izraza pa še vedno kaže dvojnična izgovarjava samoglasnika e (kakor v besedi jebenti - gl. SSKJ), saj ni nujno ozek kot v besedi "bel" (kjer bi ga lahko opremili z ostrivcem), temveč lahko tudi širok in bi ga označili s strešico.
dvomasen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Volkswagen vabi lastnike Touranov z 2-litrskim TDI-motorjem in 6-stopenjskim ročnim menjalnikom na servisno kontrolo dvomasnega vztrajnika na sklopki.
dvomegabajten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Edina novost tega, po Intelovi navadi 'skromno' poimenovanega, je dvomegabajtna injekcija tretjenivojskega predpomnilnika v jedro.
dvonadstropnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvonamernost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako nam razčlemba slovničnih potez razkrije nekatere bistvene pragmatične poteze govora: v razmerju do nanašalnika samonanašalnost izreka (poimenovanje kot dejanje), v razmerju do namere dvonamernost (prikazovalna in sporazumevalna namera), subjektivnost in moč govorice ter nesomerno razmerje med zatrjevalniki in performativi.
dvonožnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvopoveden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob zgledu pišejo kratka, eno-/dvopovedna zasebna besedila, s katerimi nagovorijo naslovnika ali se odzovejo na besedila drugega.
dvopredmetnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ste razmišljali o svojem doizobraževanju, da bi namesto dvopredmetnika postali tripredmetnik?
dvosklonskovezaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razčlemba gradiva je potekala, da se izognemo nepreglednosti zaradi obsežnosti in zapletenosti vzporejanja zgledov iz štirih besedil, po klasični hierarhični razdelitvi: po posameznih predlogih znotraj dveh skupin pravih in nepravih predlogov, in sicer glede na sklonskovezavno zaporedje (od rodilnika do orodnika), od enosklonsko- do dvosklonskovezavnih in trosklonskovezavnega za).
dvoslojnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prav tako je dobrih deset minut dlje bral dvoslojnika.
dvóstávčen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Povežemo sestavne dele odvisnika s preostalim delom stavka in dobimo dvostavčno poved.
dvotaktnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvotaktolček  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ni treba kupovati dvotaktolčka, malo papa, dosti kW za 250, spodoben cruising speed (150+), vsaj zvok ima kolikortoliko (za 250), pospeški so odlični, lega na cesti tudi, prav tako pa tipično ZZRski neutrujajoč položaj voznika, da zaščite pred vetrom, dežjem ipd. ne omenjam.
dvotednik  m, vir: N; povezave: nova beseda
dvoudeleženski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Glagol trditi je v primerjavi z eksplicitnimi performativnimi glagoli dvoudeleženski: postavlja razmerje med govorcem in propozicijsko vsebino, ne odpira pa mesta za naslovnika.
dvovaljčnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mešalno linijo sestavljajo: mešalnik Intermix, dvovaljčnika s hladilno-mešalno enoto in hladilna linija.
dvovaljnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Imel je zračno hlajeni dvovaljnik, nameščen v zadek avtomobila.
dvovejen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta rezultat je kasneje zaradi vgraditve dvovejnega delilnika in dodatne antene padel na 22 dB, kar pa je še vedno odlično.
džemba  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nastopajo: Kontrabant. Zasedba: Bela Szsomi Kralj (harmonika, kitara, vokal), Janez Vranjek ml (bobni, džemba, vokal, žlice, ribežen, tamburin), Urh Vrenjak (kitara, bendžo, mandolina, vokal), Vid Klančičar (kontrabas, vokal), Dušan Železnikar (kitara, vokal), Sašo Debelec (klarinet, saksofon, flavta, mandolina), Matjaž Medvešek (violina, vokal).
džipovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če bi se vam mogoče zaželelo polemiziranja, na njega ne bom odgovarjal saj nisem zdravnik, zato se obrnite raje na svojega osebnega zdravnika, in z njim spregovorite par besed o koristnosti džipovskega in klasičnega planinstva.
džotiš  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zato smo si Vodnik po poti samospoznavanja zamislili tako, da lahko bralci na enem mestu dobijo jasen vpogled s kratko predstavitvijo pojmov in tehnik, delavnic s več kot 70-tih področij osebne in duhovne rasti, zdravega načina življenja in ekologije, kot so: aura soma, akupresura, bioenergija, čakre, džotiš, feng shui, hidroterapija, joga, kristalna sol, masaže, meditacije, naturopatija, reiki, rebirthing-preporajanje, radionika, samozavest, transmisijska meditacija, zdrava prehrana, zdravilni zvok,....
ekopraznik  m, vir: N; povezave: nova beseda
eksémpcija  rel. izvzem izpod jurisdikcije neposrednega cerkvenega predstojnika; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekslíbris  umetniško zasnovana grafika kot oznaka za lastnika knjige:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekspektorácija  med. izmetavanje sluzi iz pljuč, sapnika s kašljanjem, izkašljevanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
élativ  lingv. oblika, ki izraža zelo veliko mero tega, kar je osnovni pomen pridevnika ali prislova:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elektrofonik  m, vir: N; povezave: nova beseda
elizíja  lingv. opustitev končnega {besednega} samoglasnika pred besedo, ki se začenja s samoglasnikom; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enaindvajsetletnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
enaintridesetletnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
enkávstika  um. slikarska tehnika, pri kateri se za barvno vezivo uporablja vosek:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enójnik  edina, navadno originalna listina ali predmet; unikat:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
enoprostornik  m, vir: N; povezave: nova beseda
ênorazréden  1. šol., v zvezi enorazredni oddelek oddelek, v katerem so učenci enega razreda, letnika:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
estradnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
fárinks  anat. del prebavne in dihalne cevi od nosne votline do požiralnika, žrelo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fenomenalízem  filoz. filozofska smer, ki omejuje spoznanje na pojavni svet in zanika možnost spoznanja stvari, kakršne so same po sebi; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fígole  nižje pog. izraža močno zanikanje:; medm., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fitóftora  1. bot. glivica, ki povzroča bolezen krompirja in paradižnika, Phitophtora infestans:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fotobrizgalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
fótolitografíja  tisk. tehnika ploskega tiska, pri kateri so slike na tiskovno ploščo prenesene fotokemično:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fótorobót  slika iskane osebe, navadno prestopnika, narejena po opisih, pričevanjih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fototipíja  tisk. tehnika visokega tiska s črtnim klišejem; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fototiskalnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
fotourednik  m, vir: N; povezave: nova beseda
frajtónarica  žarg., muz. diatonična harmonika:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gáčnik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
galenízem  med. nauk starorimskega zdravnika Galena o vplivu telesnih sokov na nastanek bolezni; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
generalísim  v nekaterih državah naslov za vrhovnega vojaškega poveljnika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
generálpolkóvnik  voj. čin, za stopnjo višji od generalpodpolkovnika, ali nosilec tega čina:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
generalporočnik  m, vir: N; povezave: nova beseda wiki
generálštáb  voj. glavni vodstveni organ vrhovnega poveljnika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
géomehánik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
géotéhničen  pridevnik od geotehnika:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
geselnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
gladník  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
gladovnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
glasnogovornik  m, vir: N; povezave: nova beseda
glasogovornik  m, vir: N; povezave: nova beseda
glavníčar  glavnikar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gókárt  šport. 1. majhen dirkalni avtomobil s šasijo iz jeklenih cevi, navadno brez karoserije in menjalnika:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gólsniti  slabš., navadno z nikalnico spregovoriti, reči:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gorílec  1. teh. del gorilnika, iz katerega izstopa plamen:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gožník  okrogla zareza na vrhu ročnika, kjer je cep zvezan z gožjo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gravúra  um. grafična tehnika, pri kateri graviranje v različne plošče omogoča ostro črtno risbo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
grenkoustnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
gŕgavec  zgornji razširjeni del sapnika, v katerem sta glasilki; grlo:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
grgrávec  redko zgornji, razširjeni del sapnika, v katerem sta glasilki; grlo; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gŕlo  1. zgornji, razširjeni del sapnika, v katerem sta glasilki:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gromoglasnik  m, vir: N; povezave: nova beseda
grúdnik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
gváš  um. slikarska tehnika, pri kateri se s pokrivajočimi vodenimi barvami slika zlasti na papir:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hagiografíja  življenjepis svetnika, svetnikov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hálda  žarg., mont. kup jalovine, zlasti iz rudnika; jalovišče:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
harmónik  -a; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
héliogravúra  tisk. tehnika globokega tiska s kovinske plošče:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   501 601 701 801 901 1.001 1.101 1.201 1.301 1.401  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA