besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: lon   zadetki: 1.354-1.453



devetkratnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Konico nosu nadzvočnega letala concorde so na dražbi v Londonu prodali za 460.000 evrov, kar je devetkratnik njene ocenjene vrednosti.
devetnajstpalčen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ja, računalniški monitor zna (če je koroboriran od ustrezno megahercne mašine) sicer krepko zmagati glede kakovosti resolucije, vendar za vsaka dva zanikrna dodatna palca razširitve zaslona zaznamo naravnost infarktno razliko v ceni: za minimalno ustrezen igričarski užitek potrebujete vsaj devetnajstpalčni monitor, za ceno katerega lahko dobite že krasen 70-centimetrski televizor.
devetstoti  štev., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pred podpisom Bolonjske deklaracije je bila leta 1988 na srečanju rektorjev univerz, posvečenem devetstoti obletnici ustanovitve Univerze v Bologni, izdana Magna Carta Universitatum.
deviácija  knjiž. odmik od normalnega ali pravega, odklon:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
deviacíjski  nanašajoč se na deviacijo, odklonski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
devíčji  -a -e; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: ... tvoja umetnost je / samozvani ples narcisoidnih norcev / ki posnemajo balet pijanih slonov / tvoje besede so / pridušeni neartikulirani devičji kriki / v stiku s pavijanom sinje riti ...
diafizen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri 779 zaprtih epifiznih, diafiznih, prečnih, poševnih, spiralnih, zdrobljenih prisklepnih in sklepnih zlomih kosti dlančnic in členkov prstov se je pokazalo v prvem tednu na kontrolnih rentgenskih slikah, da se je premaknilo veliko število zlomov, primarno zdravljenih z nebolečo naravnavo in učvrstitvijo z mavčevimi longetami.
diakonesa  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sveta Apolonija je zgodovnska oseba, ki je živela v tretjem stoletju v Aleksandriji kot diakonesa.
dianabol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Bionabol, Methandrostenolon, Naposim: V praksi jim pravijo kar dianabol (Cibino staro ime). Gre za eno in isto zadevo, ki jo opišemo z besedama "zajtrk prvakov".
dibenz  prid. neskl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najznačilnejši predstavniki so: kloraceto-fenon, orto-klorobenziliden-malononitril in dibenz(d,f)-1,4-oksazepin.
dielektroforezen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Povsem v bližini elektrod sploh ne moremo meriti, ker nas moti uklon svetlobe, poleg tega pa imamo v predelu, kjer je polje močno nehomogeno, opraviti še z močnim dielektroforeznim pojavom (mehurček vleče proti močnejšemu polju), zato se takim meritvam izogibamo, če je možno.
difrákcija  fiz. pojav, da se valovanje v bližini izvirov in ovir ne širi premo; uklon:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
difrakcíjski  fiz. uklonski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diklorfos  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sredstva se ne sme mešati z ditiofosfornimi insekticidi (malation, fosalon, fosmet, metidation), kislimi insekticidi (diklorfos, heptenofos, dimetoat, fosfamidon) in drugimi, ki imajo pH nižji od 5.5, fungicidi na osnovi aluminijevega fosetila in dodina, sredstvi na osnovi etefona ter mineralnimi dušičnimi gnojili.
diklorobenzidin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V skupino B sodijo snovi, za katere je dokazana rakotvornost pri poskusnih živalih in velika verjetnost za človeka. Substance skupine B so: akrilamid, akrilonitril, o-aminoazotoluen, antimonov trioksid, 1,3-butadien, benzidin, benzopiren, biskloro-etilnitrozosečnina, diazometan, 1,2-dibromoetan, 1,2- dibromo-3-kloropropan, dietil sulfat, dikloroetin, 3,3'-diklorobenzidin, 1,4-dikloro-2-buten, ...
dioksigenin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Antitelesa, vezana z encimi (enzyme conjugated antibodies; Enzym-conjugierte Antikörper) uporabljajo v molekularni biologiji in genski tehniki za detekcijo določenega proteina ali sekvence nukleinskih kislin, kar opravijo po hibridizaciji s kemično markiranimi sondami (z biotinom ali dioksigeninom markiranimi nukleinskimi kislinami) pri kolonijski hibridizaciji, plak-hibridizaciji, kakor tudi pri in situ (citološki) hibridizaciji.
direktoren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nad temi štirimi tipkami se bohoti zaslonček, zgoraj pa še štiri zelo čudne tipke, ki služijo za vklop/izklop prikaza ID3 pripon, načine predvjanja (zaporedoma, ponovljeno, samo prvih 10 sekund vsake pesmi, naključno, znotraj enega direktorija, na celem Cdju) in pa tipka, s katero preklapljamo med direktornim (tipka naprej pomeni naslednji direktorij) in datotečnim (tipka naprej pomeni naslednja datoteka) načinom.
displej  žarg. elektronska naprava, ki omogoča na prirejenem zaslonu prikazovanje določenih sporočil; prikazovalnik:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
distancírati se  publ. pokazati, izraziti odklonilno stališče do česa, nepovezanost s čim:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ditiofosforen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sredstvo se ne sme mešati s kislimi insekticidi (fosfamidon, diklorvos, heptenofos) in z reaktivnimi ditiofosfornimi insekticidi (fosmet, malation in fosalon).
dizartikulirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugače je, kadar nastajajo konidiji; pri čemer poznamo dva tipa nastajanja: talični tip konidiogeneze, ko se posamezne celice omejijo od preostanka hife, njihove stene odebelijo, nato pa se dizartikulirajo ob propadu hife; blastični tip nastanka konidijev pa je značilen po tem, da se konidij razvije kot produkt konidiogene celice, kot njena brst pa kar kot balonasta tvorba, ki jo celica odvrže.
dobnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tjaša Miklič Raba slovenskih glagolskih oblik v luči časovnosti, dobnosti, vidskosti in naklonskosti
dobríkati se  izkazovati komu prijaznost, navadno z namenom pridobiti si naklonjenost:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodeljevan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za razliko od drugih slovenskih pokrajin, na primer apaškega polja, kjer so prav tako naseljevali zemljišča izseljenih Nemcev, kolonistom zemlja ni bila dodeljevana v last, temveč le v užitek.
dolgofazen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dolgofazni raztros (long period interspersion; langphasige Einsteuung) je posebna oblika genoma, pri kateri se izmenjujejo dolgi odseki zmerno repetitivnih in nerepetitivnih sekvenc DNK.
dolma  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Specialitete: uštipci, goveji pršut, travniški sir, trahana, begova čorba, zeljanica, sarme, hercegovski japrak, vrsta dolm, z mesom ali drugim polnjene zelenjave, bosanski lonac, čevapi, čevapčiči in sudžuke, na žaru popečene in z omakami zalite specialitete hiše, tufahije, žito.
dominión  samostojna država, nastala iz britanske kolonije in le rahlo povezana z matično državo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drsajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ker mi nabildani modeli z blond v rep speto dolgo koso, ki se po riti drsajoč rajcajo po sedežu harlija na odru ne predstavljajo nikakršnih estetskih erotičnih al, bog ne dej, intelektualnih užitkov, me zanima, če bi mi kaksna punca, nekolikanj vešča tovrste zabave, znala razlozit, v čem je point oz, kaj je tist, zarad česar se splača žrtvovat večer in pet jurjev.
drugačeusmerjen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ob izboru glasbene skupine »Sestre«, ki bodo Slovenijo zastopale v Estoniji na izboru pesmi Evrovizije, so pristavili svoj lonček spolno drugačeusmerjeni od večine ljudi našega planeta.
drugogeneracijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: S kodnim imenom Palomino bo drugogeneracijski Athlon, kot so ga še poimenovali pri AMD, predstavljal zelo težko konkurenco za Intel.
drveč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dovolj močan in drveč rock naslonjen na jazz-funk fraze z vmesnimi izleti, ki nikoli ne prestopijo prag dobrega okusa in preidejo v samozadovoljne ekshibicije.
dvanajstkotnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Napiši program, ki bo na zaslon narisal pravilni petkotnik in pravilni dvanajstkotnik!
dvigovalski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Primeri uporabe (dvigovalski triatlon)
dvoenačben  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vključene so enačbe algebrajskega modela turbulence in izpeljane robno-območne integralske enačbe transporta turbulentne kinetične energije in njene disipacije za enoenačbeni (k) in dvoenačbeni (k-epsilon) model.
dvokapica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Streha: v osnovi je simetrična dvokapica, možna je večkapna, smer osnovnega slemena vzporedna s cesto, naklona 38-42 stopinj, možna uporaba čopov, žlot, grebenov, frčad.
dvooblikovnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri osebnih (in povratnem osebnem) je opozorjeno na dvooblikovnost (ed.: z menoj, s teboj, s seboj/z mano, s tabo, s sabo; dv.: naju, vaju/naji, vaji; mn.: mi, vi/me, ve) ter na tvorjenje naslonskih in naveznih oblik.
dvopik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogostejši pri nas živeči sta sedempikčasta polonica in dvopika.
dvopodročen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dvopodročna avtomatska klimatska naprava je lahka za upravljanje, njene nastavitve pa lahko spremljamo na dobro osvetljenem zaslonu poleg stikal.
dvóriti  z dajalnikom 1. izkazovati ženski posebno pozornost z namenom pridobiti si njeno naklonjenost:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvóročájen  -jna -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Najatraktivnejši predmet je zagotovo dvoročajna lončena posoda kantharos, ki jo krasijo dva človeška obraza in kačasto oblikovana ročaja.
ekonóm  v zvezi ekonom lonec lonec, v katerem se pod zvišanim pritiskom živilo hitro skuha; neskl. pril., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekrán  1. ploskev, na kateri se zaradi elektronskega žarka pokaže slika; zaslon:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki islovar
enklítika  lingv. breznaglasna beseda, ki se opira na naglašeno besedo pred seboj, naslonka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ênostôlpen  tisk. enokolonski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fájgelj  grmičasta vrtna ali lončna rastlina z dišečimi rumenimi ali rjavimi cveti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
faktoríja  nekdaj trgovinska naselbina kapitalističnih držav v koloniji ali manj razviti deželi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
favorizírati  izkazovati komu glede na druge večjo naklonjenost, večje ugodnosti, dajati prednost:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
filhelénski  nanašajoč se na naklonjenost, simpatijo do {starih} Grkov in njihove kulture:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
filo...  nanašajoč se na naklonjenost, simpatijo do česa:; prvi del zloženk, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fotélj  udoben stol z naslonjalom za hrbet in roke, navadno oblazinjen:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frankofónski  publ. nanašajoč se na nekdanje francoske kolonije, ki uporabljajo francoščino kot uradni jezik:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frníkola  steklena ali lončena kroglica za igranje otroške igre:; ž, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
fúksija  grmičasta lončna rastlina z velikimi visečimi cveti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
génitiv  lingv. drugi sklon, rodilnik:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
geránija  lončna rastlina z navadno rdečimi cveti v velikih kobulih; pelargonija:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glágol  lingv. pregibna beseda, ki lahko izraža dogajanje v času, naklonu in načinu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
glína  gnetljiva usedlina, ki se uporablja kot surovina zlasti v lončarstvu, kiparstvu in opekarstvu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gloksínija  vrtn. lončna rastlina z velikimi žametastimi, odprtimi zvončastimi cveti, Sinningia hybrida; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
goréčka  nar. zahodno lončna rastlina z navadno rdečimi cveti v velikih kobulih; pelargonija:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gostoljúbje  dajanje hrane, prenočišča komu iz prijaznosti, naklonjenosti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hávbica  voj. artilerijsko orožje s krajšo cevjo za streljanje pod strmim kotom na cilje v zaklonu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
hrbtník  knjiž. naslonjalo, naslonilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
imenoválnik  lingv. prvi sklon:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
impêrij  zlasti v 19. stoletju velika, monarhično urejena država, navadno s kolonialno posestjo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ìndeklinábile  lingv. nesklonljiva, nepregibna beseda; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
índikativ  lingv. povedni naklon:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inkrustácija  1. obrt. okrasni vložek iz kamna, biserovine, slonove kosti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
inkrustírati  1. obrt. vstavljati, vlagati kamen, biserovino, slonovo kost:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ínstrumental  1. lingv. šesti sklon, orodnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iróničen  ki izraža negativen, odklonilen odnos do česa; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ironíja  1. izražanje negativnega, odklonilnega odnosa do česa, navadno z vsebinsko pozitivnimi besedami; posmehovanje, posmeh:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ironizírati  izražati negativen, odklonilen odnos do česa, navadno z vsebinsko pozitivnimi besedami; posmehovati se, smešiti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iskrén  1. ki ima pošten, odkrit, naklonjen odnos do okolja:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
iznevídeti  nar. zahodno začutiti nenaklonjenost, odpor do koga:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
izsmejáti  knjiž., redko s smehom, posmehom pokazati odklonilen odnos:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
káhlast  etn., navadno v zvezi kahlasta peč lončena peč z vbočenimi pečnicami; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kamélija  zimzelen okrasni grm ali lončnica z usnjatimi, bleščečimi se listi in belimi ali rdečimi cveti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ki  v vezniški rabi, v odvisnih sklonih se mu dodaja ustrezni osebni zaimek, v oziralnih odvisnih stavkih 1. za uvajanje stavka, ki prilastkovno določa osebo ali stvar v nadrednem stavku; zaim., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kineskóp  elektr. velika televizijska elektronka z zaslonom; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
klečeplázec  slabš. kdor si zaradi koristi ali iz strahu pretirano, ponižujoče prizadeva za naklonjenost nadrejenih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klečepláziti  slabš. zaradi koristi ali iz strahu pretirano, ponižujoče prizadevati si za naklonjenost nadrejenih:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klevéta  nav. ekspr. neresnična, zlonamerna izjava, s katero se jemlje komu ugled:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klevetáti  nav. ekspr. dajati neresnične, zlonamerne izjave, s katerimi se jemlje komu ugled; obrekovati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
klinométer  teh. priprava za določanje nagiba, naklona:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kóka  bot. tropski grm, katerega listi vsebujejo kokain, Erythroxylon coca; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kokéten  nav. ekspr. ki izraža naklonjenost, simpatijo do osebe drugega spola, navadno z opaznim vedenjem ali govorjenjem, spogledljiv:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
koketírati  1. nav. ekspr. izražati naklonjenost, simpatijo do osebe drugega spola, navadno z opaznim vedenjem ali govorjenjem, spogledovati se:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolínski  redko, v zvezi kolinska voda kolonjska voda:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
komplimènt  nav. ekspr. občudovanje, pohvala, izražena komu neposredno, poklon:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kondicionál  lingv. pogojni naklon:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kónjunktiv  lingv., v nekaterih jezikih naklon, ki izraža odvisnost enega glagolskega dejanja od drugega ali razmerje govorečega do povedanega, vezni naklon; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kostelíčevje  bot. grm ali popenjavka z nasprotnimi listi, Lonicera:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kováčnik  bot. lesnata popenjavka z velikimi rumenkasto rožnatimi cveti v socvetjih, Lonicera caprifolium:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kropnjáča  nar. vzhodno velika železna ali lončena posoda, navadno za krop; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
króton  vrtn. lončna rastlina z različno pisanimi listi, Codiaeum:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krúgla  nar. večja, navadno lončena posoda za vodo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lábora  etn. velika plitva {lončena} skleda za mleko:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lantána  vrtn. grmičasta lončna rastlina z rumenimi, rdečimi ali oranžnimi cveti v glavicah, Lantana camara:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
látvica  1. lončena skleda z dulcem, rabljena za mleko:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
levkója  vrtn. grmičasta vrtna ali lončna rastlina s sivkastimi listi in raznobarvnimi cveti v socvetjih, Matthiola incana:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   654 754 854 954 1.054 1.154 1.254 1.354 1.454 1.554  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA