besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: lok   zadetki: 1.001-1.100



disgeničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če z odgovarjajočimi križanji prenesemo kromosome s P elementi v M citoplazmo, se represija izgubi in tedaj P elementi na veliko transponirajo, razkrojijo genske lokuse in povzročijo t. im. disgenični sindrom.
dísko  lokal zlasti za mlade, v katerem se pleše ob zelo glasni glasbi, navadno z gramofonskih plošč:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
diskriminatorno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Živimo v bloku,kjer lastniki stanovanj v srednjih etažah (2,3,4 nadstropje) zahtevajo individualne merilnike ogrevanja za stanovanje,pri čemer se mi zdi diskriminatorno do stanovalcev v pritličju in podstrešju,kjer se porabi več toplotne energije za isto kvadraturo stanovanja.
disorientiranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Analiza potreb mladostnikov po informacijah (priloga 1 - anketa), v katero so bili vključeni kot dijaki tako tudi študentje, je pokazala, da njihova disorientiranost ni omejena le na dogodke in možnosti v regiji, temveč imajo premalo informacij tudi o pomembnih specifičnih temah kot so opisi študijev, študentskega življenja, Evropska unija, vključevanje Slovenije v Evropsko unijo, zaposlovanje, možnosti zaposlitve v prihodnosti glede specifičnih študijev, prosta dela preko študentskega servisa, o raznih lokalnih glasbenih skupinah, ki se glasbeno udejstvujejo v Sloveniji in v Evropski uniji ipd.
disproteinemija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Disproteinemija je stanje, pri katerem je porušeno razmerje med deleži posameznih frakcij plazemskih beljakovin (npr. znižanje koncentracije albuminov, povečanje ene ali več globulinskih frakcij), pri čemer celokupna koncentracija proteinov ostaja v mejah normalnega.
dissociacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med kliničnimi značilnostmi tonične zenice so: zmanjšan ali odsoten zenični odziv na svetlobni dražljaj, segmentna paraliza šareničnega sfinktra, tonični zenični bližinski odziv, ki povzroči "svetlobno-bližinsko dissociacijo" zenice, holinergična preobčutljivost denerviranega sfinktra za nizke odmerke (0,125 %-0,063 %) lokalnega pilokarpina ter različno izrazita akomodacijska pareza.
ditiolan  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: Tirpat (2,4-dimetil-1,3-ditiolan-2-karboksaldehid O-metilkarbamoiloksim)
diuretski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Diuretske, antibiotične in blago grenčične lastnosti repinca pomagajo pri zdravljenju kožnih bolezni, predvsem tistih, za ketere je značilno kopičenje strupenih snovi v telesu - predvsem aken, turov, ognojkov, lokalnih okužb kože, ekcemov in luskavice.
dizelhidravličen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Sloveniji le izjemoma, n. pr. do leta 1957 kot prve posebne lokomotive Titovega modrega vlaka, ko so jih zamenjale dizelhidravlične lokomotive Krauss-Maffei.
dokladanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta sistem nam bo omogočal spremljanje in razvoj naših logističnih tokov, kar nam omogoča konkurenčnost na področju transporta, poleg tega pa nam ta sistem omogoča tudi stalno informiranje naših naročnikov o lokaciji kamiona, predvidoma o prihodu na mesto nakladanja, razkladanja, zasedenost kamiona, možnost dokladanja, čas vrnitve kamiona, prehoda državne meje, možnost takojšnjega informiranja o zastojih v prometu itd..
doksazosin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najpogosteje se uporabljajo zdravila iz skupine blokatorjev alfa adrenergičnih receptorjev: doksazosin (npr. Kamiren*), terazosin in tamsulozin.
donferca  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: donferca - parna lokomotiva
doo  kratica, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za del slovenske lokalne samouprave je HERALDIKA, d.o.o., po mednarodno priznanih in veljavnih normah izdelala komplete istovetnostne občinske in krajevne simbolike (grbi, zastave in potrditvene prvine za mestne občine, občine in kraje).
družilnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: tip lokala: pub; družilnica
drvníca  1. nar. belokranjsko drvača, drvarica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
državotvorje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Veliko prespraševanje o nacionalni identiteti je povezano s procesi globalizacije, z novim državotvorjem v 20. stoletju, nekaterimi anomičnimi posledicami postindustrializacije, `neobvladljivostjo' migracijskih tokov, s strahom pred `pretirano multikulturnostjo' in s tem kulturno ogroženostjo, pa vse do `lokalnega' evropskega integracijskega dogajanja ob alternativnem razširjanju Evropske unije.
duatlonski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V Škofji Loki se je s tretjim Sašovim duatlonom končala tudi domača duatlonska sezona.
dvanajststanovanjski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Prvi primer tako zasnovanega objekta je dvanajststanovanjski dvonadstropni blok na Ptujski ulici za Bežigradom, ki je bil dokončan v devetdesetih delovnih dneh.
dvocentričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izokromatidni prelom (isochromatid break; Isochromatidenbruch) je aberacija, ki povzroča prelom obeh sestrskih kromatid na istem lokusu, ki ji nato sledi nastanek dicentrične (dvocentrične) kromatide in acentričnega fragmenta kot posledica lateralne fuzije.
dvonameren  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izreki so dvonamerni: na pomen in obliko povedi se veže prikazovalna namera, na ilokucijska dejanja, ki jih z njihovim izrekanjem opravljamo, pa sporazumevalna ali ilokucijska namera.
dvoravenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ustavo RS je treba spremeniti tako, da bo vsebovala povsem jasna določila o ustanovitvi občin, njihovem (univerzalnem) delovnem področju, o dvoravenski lokalni samoupravi v RS, o lastnih virih lokalnih skupnostih in o državnem nadzoru.
dvorepen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Velikost vzorca je zagotavljala več kot 90-odstotna zmožnost (dvorepni t-test, stopnja pomembnosti p(0.05) za ugotovitev 40-odstotnega zmanjšanja števila zlomov vretenc pri skupini, ki je jemala raloksifen v primerjavi s placebom).
dvoznakoven  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sledi jim dvoznakovna koda, ki definira tip informacije vsebovane v bloku.
empóra  um. z ograjo ali loki ograjen nadstropni prostor v cerkvi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fêrman  1. zgod. pismen ukaz, odlok turškega sultana:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
fičafáj  pog., šalj. 1. priprava iz ukrivljene palice in tetive za proženje, metanje puščic; lok:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
girlánda  iz rož, zelenja spleten venec, obešen v loku:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
godálo  nav. mn. glasbilo s strunami, na katero se igra z lokom:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gólcati  star. slišno piti, lokati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gostílna  gostinski lokal, v katerem se streže z jedmi in pijačami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
grlján  nar. belokranjsko vrat {pri steklenici}:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gúsle  pri nekaterih južnoslovanskih narodih ljudsko glasbilo z eno struno in močno upognjenim lokom:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hís  nar. belokranjsko {lesena} shramba ali zidanica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hítati  nar. belokranjsko metati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hlapón  star. parna lokomotiva:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ilovák  nar. belokranjsko ilovica:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ionizátor  teh. snov, ki rada razpada v ione in s katero se doseže mirnejši električni oblok; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jágmiti se  nar. belokranjsko potegovati se, puliti se {za kaj}:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jezikočeljústnica  biol. koščica podjezičnega obloka, ki je del sklepa med spodnjo čeljustjo in lobanjo:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kabarét  1. v nekaterih zahodnih deželah nočni gostinski zabavni lokal z odrskimi, zlasti glasbenimi in plesnimi točkami:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kačjerép  nav. mn., zool. na morskem dnu živeči iglokožci s petimi vitkimi, gibčnimi kraki, Ophiuroidea; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kavárna  gostinski lokal, kjer se streže zlasti s toplimi in mrzlimi pijačami ter slaščicami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kljunáč  zool. 1. ptica vlažnih gozdov z dolgim kljunom; sloka:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
koláš  nar. belokranjsko plesalec kola:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolášica  nar. belokranjsko plesalka kola:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kólati  nar. belokranjsko plesati kolo:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolonáda  arhit. stebri, zgoraj povezani z vodoravno gredo ali loki, stebrišče:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
korenóvnik  bot. lesnata rastlina tropskih obrežij z lokasto upognjenimi zračnimi koreninami, ki poganjajo iz vej, Rhizophora; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kŕčma  preprost gostinski lokal, v katerem se streže navadno samo s pijačami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krogovíčje  um. okras gornjega dela gotskih oken, sestavljen iz krogov, lokov:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kupljénik  nar. belokranjsko mernik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kuracíja  rel. ekspozitura, lokalija:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kúter  navt. enojamborna jadrnica z glavnim jadrom, vršnim jadrom in več floki:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kvadrátnica  biol. koščica, ki povezuje čeljustni lok z lobanjo in je zlasti pri plazilcih z njo najbolj gibljivo povezana:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kvóčiti  nar. kokati, klokati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kvókati  nar. vzhodno kokati, klokati:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
levkemíja  med. bolezen, za katero je značilen pojav rakavih belih krvničk v krvi, belokrvnost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lôcen  1. držaj iz lokasto ukrivljene palice:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
locnjévka  nar. belokranjsko košara z locnom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lóčen  nanašajoč se na lok:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lóvnica  nar. belokranjsko v obliki polkrogle naloženo seno, slama; kopica:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lukamatíja  šalj. lokomotiva:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
matévž  gastr., navadno v zvezi belokranjski matevž pretlačen krompir in fižol z ocvirki; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
mávrica  barvni lok na obzorju, nastal zaradi loma sončnih žarkov v vodnih kapljicah:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
modulárec  žarg., grad. modularni blok, navadno opečni:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
narédba  1. star. odredba, odlok, ukaz:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
naredbodajálec  jur. kdor daje odredbe, odloke, ukaze; odredbodajalec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
naredbodájen  jur. ki daje odredbe, odloke, ukaze; odredbodajen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèuvŕščanje  publ. pojav ali stanje, da se posamezne države ne vključujejo v politične ali vojaške bloke:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèuvrščèn  navadno v zvezi z država ki ni vključen v politične ali vojaške bloke:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
neveljàv  nar. belokranjsko slab, malovreden:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nósec  nar. belokranjsko lesen zamašek z luknjico za pitje iz ročnega sodčka:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
novokaín  farm. sredstvo za lokalno anestezijo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oblóčen  1. nanašajoč se na oblok:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
obŕv  nav. mn. dlake nad očesno jamico v obliki loka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odmetálo  žel. železna priprava, pritrjena na sprednji del lokomotive, za odstranjevanje ovir s tira; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odredbodajálec  jur. kdor daje odredbe, odloke, ukaze:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
odredbodájen  jur. ki daje odredbe, odloke, ukaze:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
okrepčeválnica  soba ali manjši gostinski lokal, v katerem se nahitro streže s pijačo, prigrizki in manjšim izborom jedi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opróga  1. arhit. nosilni prečni lok v oboku:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pájzelj  nižje pog. zakoten, zanemarjen gostinski lokal:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
paragónski  ekon., v zvezi paragonski blok potrdilo o plačilu, prodaji:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
párta  etn. okrasni trak za okoli glave zlasti belokranjske ljudske noše deklet:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pášinec  nar. belokranjsko pašnik:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pékva  nar. belokranjsko posoda, zlasti lončena, pod katero se na ognjišču pečejo kruh, mesne jedi:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
piceríja  gostinski lokal, kjer se streže s picami:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pívnica  1. gostinski lokal, kjer se streže s pijačami, zlasti s pivom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
podjezíčnica  biol. kost, na katero so pripeti obloki škržnega ogrodja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
podrébrje  anat. predel pod rebrnim lokom:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
podrúžnik  nar. belokranjsko ženinov, nevestin spremljevalec k poroki ali tudi organizator svatbe:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polják  nar. belokranjsko poljski čuvaj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ponočeváti  preživljati noč v zabavi, navadno v kakem javnem lokalu:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
praščína  nar. belokranjsko koline:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
premikálka  žel. premikalna lokomotiva:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prevéz  nar. belokranjsko po obrezovanju preostali del mladike, navadno s pet do deset očesi, ki se priveže ali pusti prost; šparon:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prižéma  teh. orodje v obliki loka z vijakom za začasno spenjanje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
proíti  nar. belokranjsko 1. {od}iti:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prokaín  farm. sredstvo za lokalno anestezijo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
puščíca  1. tanka, lahka palica, z navadno v obliki strešice okrepljeno konico na eni strani, za streljanje z lokom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
radián  mat. enota za merjenje kotov, določena s središčnim kotom kroga, katerega lok je enak polmeru:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   101 201 301 401 501 601 701 801 901 1.001 



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA