besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: krom   zadetki: 546-645



cianopropilpolisiloksan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za izločilno analizo se določi ena od naslednjega: skupna vsebnost dokozenojske kisline v proizvodih iz člena 1 po metodi, opisani v Prilogi VI k Uredbi (EGS) št. 1470/68; ali skupna vsebnost cis-dokozenojske kisline v proizvodih iz člena 1 po metodi, opisani v Prilogi VI k Uredbi (EGS) št. 1470/68, s plinsko kromatografijo v pogojih, ki omogočajo ločitev cis- in trans-izomerov dokozenojske kisline; primerne stacionarne faze so na primer cianopropilpolisiloksani ali tekoči kristali.
cibridizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri rastlinah so najpomembnejše: (1) kultura proto-plastov; (2) fuzija protoplastov z namenom dobivanja neobičajnih bastardov; (3) cibridizacija, regeneracija rastlin z enotnim genomom, a različnimi ekstrakromosomskimi dednimi nosilci (plazmoni); (4) androgeneza s kulturo prašnikov; (5) ginogeneza s kulturo embriov; (6) kultura somatskih celic-embriov.
citogenetik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Parascaris equorum je zajedavec v črevesju konj, nematoda, ki je vzbudila zanimanje citogenetikov zaradi zmanjševanja kromosomov.
citogenski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z UZ se vidi npr anomalije ploda npr. manjka prstek ali pa da katera noga prekratka ipd. za ostalo pa je potrebna citogenska analiza (amniceneza,..), kjer se naredi kariotip se pravi da se pogleda kromosome (število, zgradba,..)
citotaksonomski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri citotaksonomskem proučevanju tega rodu, ki je bilo zelo intenzivno in obsežno, so med drugim ugotovili, da so v celicah žleze slinavke pri ličinkah in v ovarijskih celicah "dojiljah" odraslih osebkov prisotni politeni kromosomi.
citrulinemija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Citrulinemija (citrullinemia; Citrullinämie) je dedna bolezen pri ljudeh, ki nastane zaradi pomanjkanja encima arginosukcinat sintetaze. Povzroča jo recesivni gen na 9. kromosomu. Sinonim: citrulinurija; pomanjkanje kondenzirajočega encima.
cromagnonec  m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
crombie  m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
cvŕtnik  koritasta električna priprava za cvrenje rib, mesa, krompirja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
číps  na lističe narezan krompir, pečen na olju ali masti; krompirjevi lističi:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čómpa  nav. mn., nar. severozahodno krompir:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dehomogenizacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Homogenizacijski in dehomogenizacijski postopki v nodalnih analizah sredice reaktorja, Inštitut "Jožef Stefan", dr. Marjan Kromar
deinterkalacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri elektrokromni plasti sočasna interkalacija/deinterkalacija ionov in elektronov ob vzpostavitvi električnega polja v anorganskem materialu povzroči kemijsko in elektronsko spremembo.
deinterkaliran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V množici oksidov prehodnih elementov je nikljev oksid kot predstavnik anodnih elektrokromnih materialov zanimiv zaradi visoke vrednosti barvne učinkovitosti (35 do 50 cm2 C-1), kar pomeni, da bo optična modulacija velika že pri majnih interkaliranih/deinterkaliranih nabojih.
dekstranski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ruscusov ekstrakt preprečuje prepuščanje dekstranskih makromolekul v intersticij s tem, da deluje na Ca++ kanale in selektivno na 1 adrenoceptorje.
dekstrozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: V čisti kulturi na krompirjevo-dekstroznem agarju je A. pisi rastla med 16 in 28oC, z optimumom pri 24oC.
delecija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Delecija (deletion; Deletion) pomeni izgubo dedne snovi iz kromosoma. Velikost te izgube je različna; od enega nukleotida do večjega števila genov.
denaturaliziranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Stopnja denaturaliziranosti. Uporaba umetnih gnojil, ki temeljijo na dušiku, kaliju ter fosforju in sicer pozitivno vplivajo na rast rastlin, ima za posledico izčrpanost zemlje, s tem pa zmanjšanje koncentracije ostalih elementov, kot so selen, krom, magnezij, baker, železo in jod.
denzitométer  fiz. optična priprava za merjenje potemnitve na filmskih negativih ali kromatogramih:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
depletiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekaj poskusov meritev z diodo! Izgleda, da je pri 300 V detektor polno depletiran. Čudno majhen tok????
derivatizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Analizna metoda: GLC (Bayer); v krvi in urinu: tekočinska kromatografija oz. po ekstrakciji in derivatizaciji z GC.
derivatizirati  dov. in nedov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Aktivna snov se derivatizira in določi s plinsko kromatografijo s pomočjo plamenskega fotometra.
diamidinofenilindol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Med fluorokromi pa so najpogosteje uporabljeni: FITC (fluorescein izotiocianat), ki seva zeleno, TRITC (rodamin) oranžno), ki seva rdeče, DAPI (diamidinofenilindol), ki seva modro.
diartroiden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Akromioklavikularni sklep je diartroidni sklep s sklepnim hrustancem, intraartikularno fibrokartilaginozno ploščico in tesno sklepno kapsulo.
diascija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Letošnja ponudba vključuje velik barvni sortiment visečih in pokončnih pelargonij, visečih petunij, visečih verben, dalij, štiri sorte visečih fuksij, pestro izbiro dopolnilnih rastlin (diascija, bakopa, modri čudež, sanvitalija, bidens, brahikoma, viseči krompirjevec, nemesija, kapucinčki idr.) v različnih barvah in strukturne rastline, kot so moljevka, afriški smilj, lotus, srebrnolistna dichondra in temnolistna ipomea.
dicentričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dicentričen (dicentric; dizentrisch) je pojem, ki označuje kromosom ali kromatido, ki ima dve centromeri.
dihaploid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dihaploid (dihaploid; dihaploid) pomeni diploidno celico, tkivo ali organizem, ki je nastal iz haploidne celice s podvojitvijo kromosomov.
dihidroklorid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tretji način je Q-barvanje, pri katerem kromosome obarvamo s fluorokromnimi barvili kot je quinakrin ali quinakrin-dihidroklorid ter jih nato pregledamo v ultravijolični svetlobi.
dihidroksiindol  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Makromolekula melanina je polimer indol 5,6-kinona ter 5,6 dihidroksiindol-2-karboksilne kisline.
diploíden  biol. ki ima normalno, dvojno število kromosomov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diploten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Diploten (diplotene; Diplotän) je stadij v profazi mejoze, v katerem se začneta spojeni kromatidi razdruževati (Winiwarter, 1900).
disgeničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če z odgovarjajočimi križanji prenesemo kromosome s P elementi v M citoplazmo, se represija izgubi in tedaj P elementi na veliko transponirajo, razkrojijo genske lokuse in povzročijo t. im. disgenični sindrom.
ditelosomen  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ditelosomen (ditelosomic; ditelosomm) je celica ali individuum, ki nima dveh krakov na homolognih kromosomih, to je torej delecija homolognih krakov (Kimber in Sears, 1968).
ditipen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tipi tetradnih cepitev (tetrad segregation types; Typen der Aufspaltung von Tetraden); od bivalenta, ki ima gene A in B na enem od homolognih kromosomov, na drugem pa a in b, lahko pričakujemo tri možne tipe tetrad: (1) paternalna ditipna tetrada - AB, AB, ab, ab; (2) tetratipna tetrada, kjer pride do rekombinacije dveh kromatid - AB, Ab, aB, ab; (3) neparalelna ditipna tetrada, kjer pride do rekombinacije vseh kromatid - Ab, Ab, aB, aB.
dobrín  agr. krompir domače sorte s svetlo rumenim mesom, odporen zlasti proti raku; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dodekafoníja  muz. kompozicijska metoda, ki temelji na enakovredni uporabi vseh dvanajstih tonov kromatične lestvice:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dosoljevanje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Hrano solimo skromno, odvadimo se dosoljevanja ko je jed že na mizi; za boljši okus dodajmo raje več domačih začimb in dišavnic.
dozacijski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Dozacijska kompenzacija (dosage compensation; Kompensierung des Gen-Dosis-Effects) je mehanizem, ki ureja ekspresijo spolno vezanih genov, ki se razlikujejo v pogledu doze pri samcih in samicah tistih speciesov, pri katerih je spol determiniran z XX in XY kromosomi.
dromotropno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Vendar ti kalcijevi antagonisti delujejo tudi negativno inotropno, kromotropno in dromotropno, zato se lahko pojavijo tudi stranski učinki (hipotenzija, kardiogeni šok).
drúžbar  agr. boljši krompir domače sorte z belim mesom; oneida; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvainpetdesetkrat  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ni lahko ocenjevati življenjskega standarda na osnovi kupne moči, vendar vemo, da je bilo mogoče srednje skromno živeti z 20.000 sesterci letno, to je približno ustrezalo višini plače centurja in dohodku od kapitala kakih 400.000 sestercev, kar je bila najmanjša premoženjska raven za člana viteškega stanu. Da je človek lahko postal senator, je moral imeti najmanj dvainpetdesetkrat toliko.
dvánajsttónski  muz. ki temelji na enakovredni uporabi vseh dvanajstih tonov kromatične lestvice:; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
dvocentričen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Izokromatidni prelom (isochromatid break; Isochromatidenbruch) je aberacija, ki povzroča prelom obeh sestrskih kromatid na istem lokusu, ki ji nato sledi nastanek dicentrične (dvocentrične) kromatide in acentričnega fragmenta kot posledica lateralne fuzije.
dvoelektronski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kromatni ester pa razpade zaradi dvoelektronskega prenosa na ]-CH vezi: ...
dvomegabajten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Edina novost tega, po Intelovi navadi 'skromno' poimenovanega, je dvomegabajtna injekcija tretjenivojskega predpomnilnika v jedro.
fitóftora  1. bot. glivica, ki povzroča bolezen krompirja in paradižnika, Phitophtora infestans:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fritéza  električna priprava za cvrenje rib, mesa, krompirja, cvrtnik:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gomoljíka  bot. užitna goba, ki raste pod zemljo in je podobna krompirjevim gomoljem, Tuber:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
haploíden  biol. ki ima enojno število kromosomov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hromatičen  prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hromosom  m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ígor  agr. krompir domače sorte z belkastim mesom, odporen zlasti proti krompirjevi plesni:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
izkopálnik  agr. priprava za izkopavanje krompirja, ki se navadno priključi traktorju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jóta  jed iz kislega zelja ali repe, fižola in krompirja, znana zlasti na Primorskem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
kariokinéza  biol. delitev celice na dva enaka dela ob razpadu jedra na kromosome; mitoza; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kífeljčar  agr. boljši krompir domačih in tujih sort z belim ali rumenim mesom ter rogljičasto obliko gomoljev:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kínik  filoz. pristaš filozofske smeri po Sokratu, ki se je zavzemala za skromno in asketsko življenje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolorádski  v zvezah: vrtn. koloradska jelka iglasto parkovno drevo z dolgimi, sivo modrimi iglicami, Abies concolor; zool. koloradski hrošč hrošč z rumenimi in črnimi progami na sprednjih krilih, katerega ličinke uničujejo krompirjevo listje, Leptinotarsa decemlineata; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
macafízelj  nar. 1. nav. mn. svaljek {iz krompirjevega testa}:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
makro  m,prid. neskl.,predpona, vir: N; povezave: nova beseda islovar
matévž  gastr., navadno v zvezi belokranjski matevž pretlačen krompir in fižol z ocvirki; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
médla  gastr. jed iz mešanice kaše ali moke in krompirja ali zelenjave, znana na Gorenjskem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
merkúr  1. agr. krompir nemške sorte z zelo svetlo rumenim mesom:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
méšta  gastr. gostemu močniku podobna jed iz moke in navadno krompirja, znana na Gorenjskem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mikro  m,prid. neskl., vir: N; povezave: nova beseda wiki
mitóza  biol. delitev celice na dva enaka dela ob razpadu jedra na kromosome:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
musáka  gastr. jed iz sesekljanega mesa, krompirja ali zelenjave:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nát  nar. nadzemni deli repe, krompirja, korenja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
nèalteríran  muz., v zvezi nealterirani ton ton, ki ni kromatično zvišan ali znižan; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oblíca  1. v zvezi krompir v oblicah kuhan neolupljen krompir:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
oneída  agr. boljši krompir domače sorte z belim mesom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
opresnína  star. surova krma, zlasti korenje, krompir, repa:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
piré  gosta jed iz pretlačenega krompirja, sadja, zelenjave, kaša:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
plást  kem. umetno dobljena organska snov iz makromolekul:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
podmetávati  nar., v zvezi podmetavati krompir pri sajenju metati, polagati krompir v jamice:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
podzémljica  nar. krompir:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pohléven  1. ki je v odnosu do ljudi nezahteven, poslušen, skromen:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polikondenzácija  kem. spajanje molekul s funkcionalnimi skupinami v makromolekule, pri čemer se izloča voda ali druge enostavne spojine:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polikondenzírati  kem. povzročati spajanje molekul s funkcionalnimi skupinami v makromolekule, pri čemer se izloča voda ali druge enostavne spojine:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polimerizácija  kem. spajanje zlasti organskih nenasičenih molekul v makromolekule z mnogo večjo molekulsko maso in isto procentno sestavo elementov:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polimerizírati  kem. povzročati spajanje zlasti organskih nenasičenih molekul v makromolekule z mnogo večjo molekulsko maso in isto procentno sestavo elementov:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
poliuretán  kem. makromolekulska snov, ki se uporablja zlasti za izdelavo umetnih vlaken, lepila; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pomfrít  na rezine narezan krompir, pečen na olju ali masti, ocvrti krompir:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
presnína  star. surova krma, zlasti korenje, krompir, repa:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
prótifitóftoren  v zvezi protifitoftorna služba organizirana skupina ljudi, ki proučuje pojavljanje in razširjanje krompirjeve plesni:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
protuberánca  astr. plamenu, oblaku podoben pojav svetleče se materije nad Sončevo kromosfero:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
repíca  nar. koroško krompir:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rogljíčar  agr. boljši krompir domačih in tujih sort z belim ali rumenim mesom ter rogljičasto obliko gomoljev; kifeljčar:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
sáskija  agr. zgodnji krompir holandske sorte s svetlo rumenim mesom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
solanín  kem. alkaloid v krompirju, paradižniku in nekaterih drugih rastlinah:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stelít  metal. zlitina kobalta, kroma in volframa:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svetlotísk  tisk. grafična tehnika, pri kateri se risba s kristalne steklene plošče, prevlečene s slojem želatine in kalijevega dikromata, odtiskuje s ploskim tiskom; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
škrób  1. moki podobna bela snov iz krompirja, žita:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
topinambúr  agr. krmna rastlina z užitnimi, krompirju podobnimi gomolji:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
triploíden  biol. ki ima trojno število kromosomov:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
últracentrifúga  teh. centrifuga z zelo velikim številom vrtljajev, ki se uporablja za ločevanje koloidnih delcev in makromolekulskih snovi od tekočine:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
últrafílter  teh. naprava za filtracijo, navadno pod zvišanim tlakom, ki se uporablja za ločevanje koloidnih delcev in makromolekulskih snovi od tekočine:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vèlemolékula  kem. molekula, katere masa je večja kot deset tisoč; makromolekula:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
visokomolekuláren  kem. makromolekulski:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
zgódnjik  knjiž. zgodnji krompir:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 46 146 246 346 446 546



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA