besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: križ   zadetki: 301-385



bastardírati  biol. medsebojno oploditi živali ali rastline, ki se razlikujejo vsaj v eni dedni lastnosti; križati:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
belovoden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ja, našega tudi križemkražem bivše ljubice in tajnice obtožujejo nadlegovanja, pa razne belovodne afere, pa malo travce je pokadil, ... Clintonove zasebne razmere niso nič v primerjavi s Kučanovo rdečo preteklostjo.
biolaser  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Erla je torej nekakšno vibracijo iz križa videla, ni pa znala povedati če je ta zdravilna ali škodljiva. Ker sem verjel da za biolaser, proizvod in inovacijo g. Slavka Gorenca iz Ljubljane še ni slišala sem ji ga tudi pokazal.
biopomoč  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V kratkem času je sposoben strokovno utemeljiti nujnost namestitve atomskih križark v Piranski zaliv, je pravi ekspert za način oploditve samskih žensk z biopomočjo, na področju matematike je edini, ki mu je uspelo dokazati, da je 43 več kot 50, kmetijstvo, šolstvo, kultura so mu itak na kožo pisani, skratka ni ga faha, ki ga kleni Janez ne bi obvladal.
blervičevski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Lovska družina, ki deluje na območju Hrušice, nam je poslala ogorčeno notico, da na določenih lokacijah po njihovem revirju leži vse polno nekih nenavadnih križev (po njihovem opisu sodeč gre za blervičevske križe) in da razmišljajo o ukrepih zoper Fun in Fivio!
bodikolisten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Botanično je zanimiv zato, ker je nastal s križanjem bodikolistne mahonije (Mahonia aquifolium) in navadnega češmina (Berberis vulgaris), predstavnikov različnih rodov.
bogaproseč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ste mogoče zapazili temnopolte, svetlopolte, srednjepolte (itd) ljudi, ki nasilno, a z milimi in bogaprosečimi pogledi ponujajo raznorazne cenene pizdarije, kot recimo dežnike, balončke, ali pa se po križiščih ponujajo za pranje vetrobranskih šip, ponujajo časopise...
bógkov  etn., v zvezi bogkov kot kot s križem v kmečki hiši; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
borejski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ko pride čez travnike, kjer se poleti rade zadržujejo štorklje, se nadaljuje po dobri poljski cesti proti vasi Borejci, nato mimo križa in skozi vas proti naselju borejskih Romov.
brándenburški  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: V 13. in 14. st. so pod pritiskom danskih in nemških križarjev propadle ranska, meklenburška, brandenburška in druge slovanske kneževine in slovansko-vendski etnos je propadel.
bratskoslovanski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zdi pa se, da odnos širše publike do poljskega filma še vedno veljavno in nadvse slikovito ponazarja nepozabna izkušnja avtorja pričujoče beležke: pred leti, še globoko v jugosocializmu, je v enem od ljubljanskih kinematografov s težavo sledil sicer široko sprejemljivemu poljskemu filmu (Križarji), ker so se nekateri mlajši gledalci kar naprej glasno norčevali iz ščebetajoče ("bratskoslovanske") poljske govorice.
bríg  navt. dvojambornica s križnimi jadri:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
bulbokavernozen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nemara bi tudi testiranje stiska zapiralke zadnjika v mirovanju in hotenem skrčenju (klinični znak delovanja motoričnega nitja) in testiranje križnega (bulbokavernoznega) refleksa (klinični in elektrofiziološki znak delovanja celotnega križnega refleksnega loka) izkazal dobro povezanost s patološkim kvantitativnim EMG.
butnglavec  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako rekoč se že rodimo komunisti in le redkim je dano razsvetljenje (kot tebi, butnglavec), da je prava smer za križem, lepo k maši, pa dat' ofer in se zgražat nad pedri, kurbami in komunisti...
collie  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Mnogo je teorij o nastanku pasme, zapisi in fotografije pa dokazujejo, da so aussieji prišli z izseljenci iz Evrope najprej v Avstralijo in od tam z njihovimi ovcami v Ameriko, se križali z različnimi collieji in ovčarji, tudi pirenejskimi in mejnimi, vse z namenom dobiti dobrega delovnega psa za delo s čredami.
čekírati  -am; dov. in nedov., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Koncert bo v križankah, če pa ma kdo kšne želje za transport iz maribora in celja, pa tut lahko pr nas čekira ponudbo...
čuteč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za slovensko čuteče "aktiviste", kot je bil Levstik, so tisti ob prometnem križu gotovo bili izgubljeni.
delfinijum  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Delfinijum je rod, z vrstami, ki dosežejo višine tudi do 2 m. Zardi tega in lepe modre barve so že v 19. stoletju pričeli z različnimi križanji.
depletiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekaj poskusov meritev z diodo! Izgleda, da je pri 300 V detektor polno depletiran. Čudno majhen tok????
devétintrídeset  -ih; štev., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: "Petintrideset!" "Tudi imava!" sta še bolj poskočila. "Sedemnajst in štiri!" "Tudi!" sta skakala od navdušenja. "Trinajst!" "Super!" sta norela. "Dva!" "Tudi ta je najina številka!" sta norela od veselja. "Devetintrideset!" Grega: "Groza! To sva pa prekrižala!"
devocionalija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: devocionalije - nabožni predmeti pri katoliški liturgiji (križi, podobe...)
díhibríd  biol. križanec rastlin ali živali, ki se razlikujejo v dveh dednih lastnostih; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
disagregiranost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanj je značilna tako horizontalna kot vertikalna disagregiranost, odsotnost ustreznih mehanizmov za zmanjševanje stroškov in državno oblikovanje cen za vsako podjetje posebej, zaradi česar prihaja do navzkrižnega subvencioniranja nekaterih podjetij.
disgeničen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Če z odgovarjajočimi križanji prenesemo kromosome s P elementi v M citoplazmo, se represija izgubi in tedaj P elementi na veliko transponirajo, razkrojijo genske lokuse in povzročijo t. im. disgenični sindrom.
donatellovski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Donatello (Donato di Niccolo di Betto Bardi): Anonimni mojster Križanega iz Frarijev pripada verjetno isti generaciji kakor Jacopo Bellini in prav risbe slednjega, npr. Križanje na listu 55 zvezka iz Louvra, predstavljajo zgledno vzporednico kipu, na katerem donatellovskih vplivov ne najdemo.
doplačilnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: (ZNAMKE) DOPLAČILNICE - Nalepke v obliki znamke, ki pa zanje ne skrbi pošta. Zato jih tudi ni potrebno žigosati. Pri nas so to znamke v korist Rdečega križa.
drugomajski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kaj lepšega kot na praznični drugomajski dan prekrižariti Slovenijo po dolgem in počez (v skladu z novopečenimi prometnimi predpisi), da bi v avstrijski Radgoni ujela nastop ameriške skupine Come in domačih gostov Psycho-Path.
dvopasemski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Večpasemske in dvopasemske križance, ki niso priznani s selekcijskim programom in so v osnovni čredi, označimo s šifro pasme 00.
dvóvijáčen  -čna -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si. Primer: Število vezav (linking number; Verknüpfungszahl) je število prekrižanj dveh trakov pri zaprti-krožni dvovijačni molekuli.
dvoznak  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: V vsaki vrstici lahko prekrižamo enega, dva ali vse tri tipe. Rečemo, da smo naredili enoznak, dvoznak oz. troznak.
enakorámen  rel., v zvezi enakoramni križ križ, ki ima vse krake enake; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fiála  arhit. okrasni stolpič gotskih stavb s piramidno streho in križno rožo na vrhu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
Gólgota  rel. hrib pri Jeruzalemu, na katerem je bil križan Jezus Kristus:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
grapefruit  južni sadež grenkastega okusa, križanec limone in pomaranče, grenivka:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
grenívka  južni sadež grenkastega okusa, križanec limone in pomaranče; grapefruit; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
hákenkrojc  pog., slabš. kljukasti križ kot simbol nacizma:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
heteróza  biol. pojav, da ima križanec boljše lastnosti kot njegovi starši:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hibríd  biol. potomec staršev z različno dedno osnovo; križanec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
hibridizácija  biol. križanje, zlasti rastlin:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
jáhtanje  knjiž. plovba, križarjenje z jahto:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
jáhting  tur. plovba, križarjenje z jahto, jahtanje:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
karavéla  navt., v 15. in 16. stoletju velika jadrnica s tremi ali štirimi jambori in latinskimi ali latinskimi in križnimi jadri:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karíran  ki ima večbarven vzorec v obliki pravokotno se križajočih črt, prog:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
karírast  ki ima večbarven vzorec v obliki pravokotno se križajočih črt, prog:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
káro  1. večbarven vzorec, navadno na tkanini, v obliki pravokotno se križajočih črt, prog:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kážipót  tablica ob cesti, na križišču z označbo krajev, smeri, razdalj:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kêgeljen  šport., v zvezi kegeljni križ kvadratast predmet z železnimi podstavki za keglje; prid., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
kléšče  1. orodje za prijemanje iz dveh železnih, navzkrižnih ročic:; ž mn., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolidírati  knjiž. biti v nasprotju, navzkrižju:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kolizíja  knjiž. nasprotje, navzkrižje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kôšen  navt., v zvezah: košni podaljšek srednji del sestavljenega jambora, kjer stoji koš; košno jadro križno jadro, nameščeno med spodnjim in vršnim jadrom; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krivokljún  ptica pevka s kljunom, katerega konici se križata:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
krucifíks  knjiž., redko križ, razpelo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kržák  nar. vzhodno ročna ribolovna priprava z mrežo, pritrjeno na dveh prekrižanih palicah; križak; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lavírati  1. navt. premikati se zdaj v levo, zdaj v desno od smeri vožnje pri jadranju proti vetru; križariti:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
lumbágo  med. nenadne ostre bolečine v ledjih ali v križu, ledveni usek; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
maltéški  v zvezah: film. malteški križ vrtljiva zaslonka v kinoprojektorju ali snemalni kameri; rel. malteški križ križ z zarezami na koncu krakov; malteški viteški red viteški red, ki se ukvarja zlasti s strežbo bolnikov; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
merinizácija  agr. križanje kake ovce z merino ovco:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
mréža  1. izdelek iz prekrižanih niti, vrvi, žice, med katerimi so okenca, luknjice:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
parentálen  biol., navadno v zvezi parentalna generacija začetna generacija pri križanju, roditeljska generacija; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pepíta  droben dvobarven vzorec, nastal s križanjem navadno enako širokih svetlih in temnih prog:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
pepítast  ki ima droben dvobarven vzorec, nastal s križanjem navadno enako širokih svetlih in temnih prog:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
polután  zastar. 1. mešanec, križanec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
požlahtníti  1. agr. izboljšati lastnosti rastline s križanjem, namernim izborom:; dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
požlahtnjeváti  1. agr. izboljševati lastnosti rastline s križanjem, namernim izborom:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rájna  knjiž. drog, ki stoji prečno na zgornjem delu jambora in vleče jadro navzgor; križ:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
razpêlo  knjiž. križ s podobo Kristusa:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
razvrstílen  avt., v zvezi razvrstilni pas prometni pas pred križiščem, v križišču, namenjen za vožnjo naravnost, za zavijanje v levo ali desno; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
réglja  1. nekdaj podolgovato pecivo iz kvašenega testa z navzkrižnimi zarezami na zgornji strani:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rešêtka  1. priprava iz vzporednih ali prekrižanih navadno železnih palic:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
rešêtkast  1. ki je narejen iz vzporednih ali prekrižanih navadno železnih palic:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
samoródnica  agr. križanka ameriške in evropske trte:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
smerokàz  1. tablica ob cesti, na križišču za označbo krajev, smeri, razdalj; kažipot:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
stkáti  1. narediti tekstilni izdelek s križanjem, prepletanjem osnovnih niti in votka:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
svástika  1. arheol. enakoramni križ z na koncu v isto smer zalomljenimi kraki zlasti kot simbol sonca:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tiára  1. rel., nekdaj slovesno papeževo pokrivalo v obliki treh kron s simbolom zemeljske krogle in križem na vrhu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tkáti  1. delati tekstilne izdelke s križanjem, prepletanjem osnovnih niti in votka:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tréf  zastar. igralna karta z enim ali več znaki v obliki križa; križ:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
tripótje  knjiž. križišče treh poti:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vezíšče  knjiž. mesto, kjer se križata dve niti; vezna točka:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
víslo  navt. drog, ki stoji prečno na zgornjem delu jambora in vleče jadro navzgor; križ:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vrtélj  1. agr. lesena priprava iz navpičnega droga in vrtljivega vodoravnega križa ob vhodu, ki preprečuje vstop živine v ograjeni prostor:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vsèpočéz  knjiž. vsekrižem:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
vsèvprék  1. izraža položaj v neurejeno večkrat križajočih se smereh:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
žlahtníti  1. agr. izboljševati lastnosti rastline s križanjem, namernim izborom:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 101 201 301



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA