besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: kraj, v katerem je obveznost bila ali bi morala biti izpolnjena   zadetki: 156-255



deželnokrajen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
diamantnomašnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Jubilantom: diamantnomašniku Francu Koritniku, biseromašniku Efremu Mozetiču, zlatomašnikom Jožku Kovačiču, Janezu Lapanju, Martinu Pavlinu, p. Pavlu Krajniku, iz Gorice msgr. dr. Oskarju Simčiču, prof. Stanku Jericiju ter srebrnomašnikom Francu Kavčiču, msgr. Vinku Lapajnetu, msgr. Alojzu Milharčiču, msgr. Vinku Paljku in p. Viljemu Pustoslemšku se iskreno zahvalim za opravljeno delo v Cerkvi v naši škofiji in na Slovenskem.
diamantoid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Podobno bi lahko ležaje razbremenili z dodatkom dušikovih atomov v notranji ploskvi (vez ogljik-dušik je malenkost krajša od vezi ogljik-ogljik). Vse te možnosti združimo pod okriljem izraza "diamantoidi".
diametrálen  skrajno različen, popolnoma nasproten:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
didezoksinukleozid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: 2',3'-didezoksinukleozid trifosfati (dideoxynucleoside 2',3' triphosphates; 2',3'Didesoxynucleosid-Triphosphate), okrajšava ddNTP, so analogi normalnih 2'-dezoksi-ribonukleozid trifosfatov, ki jih uporabljajo pri t. im. prilagojeni "minus" tehniki za sekvenciranje DNK.
diferenciál  1. avt. ohišje z zobniki, ki omogočajo, da napravi eno gonilno kolo toliko daljšo pot, kolikor napravi drugo krajšo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
diglotičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: »Samo govorna vrsta rabe pomeni neuravnotežen bilingvizem, saj gre večinoma za obvladanje narečja ali pokrajinskega pogovornega jezika, torej za dvojezičnost diglotične vrste.«
dihjemajoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za malo bolj lačne kulture pa je malček izven mesta, kamor peljejo tudi mestni avtobusi, lep kraj, imenovan Monreale, z dihjemajočo katedralo, ogromnimi in lepo urejenimi samostanskimi vrtovi, lahko pa si ogledate tudi meniške celice.
diluvijalen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ali se kedaj sanjal o dveh flamingih, ki sta otožno kričaje begala in blodila po brezkrajnem močvirju diluvijalne dobe?
dislocírati  publ. postaviti, namestiti na drug kraj:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dislokácija  publ. postavitev, namestitev na drug kraj:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
distánca  1. knjiž. dolžina najkrajše črte med dvema predmetoma ali točkama; razdalja, oddaljenost:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dišavnost  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Skraja pa bi rekli, da skorjice na odojku ter dišavnosti prekrasne kuhane klobase in rebrc, katera si velja lajšati s hrenom in čebulo, verjetno ni pripisati le razmeroma zgodnji uri Konzumove nedeljske odprave.
diverziteten  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poznavanje nacionalne naravovarstvene zakonodaje v povezavi z mednarodnimi (obvezujočimi) iniciativami in dokumenti (npr. Konvencija o BD, Vseevropska biološka in krajinska diverzitetna strategija - PEBLDS, smernice EU itd.).
dobjevaški  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Dobja vas: V krajevnem leksikonu Slovenije, založbe DZS, iz leta 1995, [1]je pri Dobji vasi zapisano naslednje: Dobja vas, v Dobji vasi (420 m), dobjevaški, Dobjevaščani (724 preb.).
dobrodelujoč  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Drugače pa, moja malenkost je kvečjemu fiktivni Bolgar s slovenskim potnim listom, in kar precej let je že minilo odkar sem si kupil enosmerno vozovnico in se preselil iz Dežele v ene duši in srcu bolj dobrodelujoče kraje, tako da, če sem v svoji majhnosti in nepomembnosti resnično lahko razlog, da si si zaželel migracije, lahko mirno vržeš sidro nazaj v vodo.
dodeljevan  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za razliko od drugih slovenskih pokrajin, na primer apaškega polja, kjer so prav tako naseljevali zemljišča izseljenih Nemcev, kolonistom zemlja ni bila dodeljevana v last, temveč le v užitek.
dohòd  1. kraj, prostor, kjer se da do česa priti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokapen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kraja Goče in Šmarje spadata med odlične primere mediteranskega rurizma. Prvi se odlikuje po številnih gankih pod dokapnimi korčnimi strehami, zunanjimi stopnišči, kamnitimi portali in nizi poslopij okrog "borjača".
dokód  izraža vprašanje, do katere krajevne meje sega dejanje:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dokrájen  -jna -o; prid., vir: B; povezave:
dôl  izraža gibanje ali smer proti nižjemu kraju,; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
doletíšče  kraj, prostor, kjer letalo pristane:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dólg  1. ki ima med skrajnima koncema razmeroma veliko razsežnost,; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolgotipalčnica  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Moderna znanost kobilice deli na dolgotipalčnice (tipalke so daljše od telesa), in kratkotipalčnice, (glede na to, ali so tipalke daljše ali krajše od telesa).
dôli  1. izraža stanje ali položaj na nižjem kraju,; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dolína  1. nižji, navadno podolgovat svet med hribi ali v gričevnati pokrajini:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačekrajen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Letos je poleg standardnih sponzorskih, domačekrajnih in nekaj anglosaksonskih imen ena ekipa celo razveselila g. Toporišiča samega.
domačín  1. kdor je doma, živi v določenem kraju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačínka  1. ženska, ki je doma, živi v določenem kraju:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
domačnostno  prisl., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Moji nožni prsti pa so se nerešljivo zapletli v gosto črno goščo mehkih dlak, ki je divje in nebrzdano kot nekakšen nerazumljiv tujek poganjala sredi vse tiste mehke in voljne, domačnostno tople pokrajine riti in beder.
doo  kratica, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Za del slovenske lokalne samouprave je HERALDIKA, d.o.o., po mednarodno priznanih in veljavnih normah izdelala komplete istovetnostne občinske in krajevne simbolike (grbi, zastave in potrditvene prvine za mestne občine, občine in kraje).
dopís  1. krajše uradno ali poslovno pismeno sporočilo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dopísnica  1. kartonček z natisnjeno znamko za krajša sporočila po pošti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dosaditev  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Razvojna usmeritev za drevored pa je dosaditev manjkajočega drevoreda, ki izvira iz avstroogrskih časov in je bil krajevna posebnost in redkost, poleg tega pa pomemben element mestnega zelenja Zreč.
doskočíšče  šport. kraj, mesto doskoka:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostáva  prenos, prevoz česa na določen kraj:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostáviti  1. prinesti, pripeljati kaj na določen kraj:; dov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostávljati  1. prinašati, dovažati kaj na določen kraj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dostòp  1. kraj, prostor, po katerem se da kam priti:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dotankati  dov., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ustavili smo se v kraju Sali, kjer smo dotankali vodo.
dotód  izraža krajevno ali časovno mejo dejanja, stanja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovážati  vozeč spravljati kaj na določen kraj:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dovozíšče  kraj, prostor, kamor se dovaža; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dramolét  lit. krajše dramsko delo:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drstíšče  kraj, prostor, kjer se ribe drstijo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugàm  izraža drug kraj pri premikanju v kako smer:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugjé  izraža drug kraj, drugo mesto dejanja, stanja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugód  1. izraža drug kraj, drugo mesto dejanja, stanja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
drugokrajeven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
duhovnjaštvo  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Utrjevanje sodobne intelektualne poti, ki se izogiba na eni strani skrajnemu scientizmu, igri moči in žargona, ki ne omogoča ustvarjalne komunikacije med ustvarjalci in občinstvom; na drugi strani pa se izogiba tudi raznim novodobnim oblikam duhovnjaštva, ki se v svojem pretiranem iskanju spiritualnih vrednot odpovedujejo racionalnosti; kljub temu pa od ene in druge sfere sprejema posamezne logično tehtne in duhovno pozitivne vrednote.
dúma  1. lit. lirsko-epska ukrajinska ljudska pesem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dúmka  lit. lirsko-epska ukrajinska ljudska pesem:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvajsetíca  1. nekdaj avstrijski novec za dvajset krajcarjev:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
dvájsetkrájcarski  -a -o; prid., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
dvajsetvrstičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ta izkušnja, ki je vzporedna oni prvi, zavzema nato drugi, nekoliko daljši, dvajsetvrstični del besedila, pri čemer pa se zadnji štirje stihi spet povrnejo k vremenarski prispodobi in jo do kraja potrdijo.
dvákrájcarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
dvigradski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: se nanaša na Dvigrad (Hrvaška): Najprej nam predstavi geografsko lego mesta in poda kratko zgodovino s poudarkom na odnosih različnih oblastnikov do pokrajine Istre nasploh in predvsem do dvigradskega območja.
dvojáča  nekdaj avstrijski novec za dva solda, krajcarja ali vinarja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džúngla  1. gosto zarasel, težko prehoden svet tropskih pokrajin:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
džuz  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: ZGRADBA KORANA: Razdeljen je na 30 džuzov (delov), ima 114 poglavij (sur), najdaljša je El-Bekara, ki ima 286 stavkov (ajetov), najkrajša pa je El-Kevser s tremi stavki, ...
ekstrém  1. ekstremno stališče, stanje ali pojav; skrajnost, pretiranost:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstrémen  1. zelo oddaljen od povprečnosti česa; skrajen, pretiran:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ekstremíst  človek ekstremnih nazorov, dejanj; skrajnež, prenapetež:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eldorádo  knjiž., ekspr. izredno ugoden kraj za koga ali za kako dejavnost, obljubljena dežela:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
elektrolíza  teh. razkrajanje elektrolita z električnim tokom:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
elízij  v grški in rimski mitologiji kraj, kjer prebivajo duše pravičnih; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
endémen  biol. omejen na določen kraj, določeno področje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
endémičen  knjiž. omejen na določen kraj, določeno področje:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
endemíja  med. bolezen, omejena na določen kraj, določeno področje; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
endemít  biol. rastlinska ali živalska vrsta, ki živi samo na določenem kraju, določenem področju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
ênokrájcarski  -a -o; prid., vir: B; povezave:
evropokrajina  ž, vir: N; povezave: nova beseda
fácies  geol. skupek petrografskih in paleontoloških značilnosti usedlin na kakem kraju:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
federál  v fašistični Italiji tajnik pokrajinske zveze fašistične stranke:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
flacianízem  skrajna smer protestantizma, imenovana po Flaciusu:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
florentínec  širokokrajen ženski slamnik; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
fotokrajinar  m, vir: I; povezave: najdi.si
fránko  ekon. stroški prevoza so plačani do določenega kraja:; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
frézija  vrtn. v toplih krajih rastoča cvetlica z raznobarvnimi, trobentastimi in lepo dišečimi cveti:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gábiti se  z dajalnikom vzbujati skrajen odpor, gnus:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gádina  luknja, kraj, kjer so gadje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gádovina  luknja, kraj, kjer so gadje:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gamsíšče  kraj, prostor, kjer so gamsi; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
garnizíja  voj. vse vojaške enote v kakem kraju:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
gauleiter  v nacistični Nemčiji pokrajinski vodja nacistične stranke:; m, vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
génius lóci  knjiž. značilnosti, posebnosti kraja:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glavárstvo  v stari Avstriji 1. urad okrajnega ali okrožnega glavarja:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glinénica  kraj, prostor, kjer se koplje glina; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glinokòp  kraj, prostor, kjer se koplje glina:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glósa  1. krajše pojasnilo k tekstu; opomba, pripis:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gnezdíšče  1. kraj, prostor, kjer ptice gnezdijo:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gníti  1. razkrajati se, razpadati, navadno zaradi delovanja bakterij:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gnúsiti se  z dajalnikom vzbujati skrajen odpor, gnus:; nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gobíšče  redko kraj, prostor, kjer rastejo gobe:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gojíšče  kraj, prostor, kjer se kaj goji:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
golíšče  gozd. kraj, prostor, kjer se hlodom odstranjuje lubje:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gôr  izraža gibanje ali smer proti višjemu kraju,; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gôri  1. izraža stanje ali položaj na višjem kraju,; prisl., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
goríšče  1. prostor, kraj, kjer gori:; s, vir: S; povezave: sskj, najdi.si

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

   1 56 156 256 356 456 556 656 756 856  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA