besede slovenskega jezika isj zrc sazu

izraz: koza, ki je že jarile   zadetki: 192



absorbentski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Potopi en del absorbentskega sukanca (volna, bombaž) ali niti v vsak kozarec.
acetilfukozamin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Polisaharidi celične stene vsebujejo galaktozo, ramnozo, N-acetilglukozamin in N-acetilfukozamin.
acetilglukozamin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Biosintezo peptidoglikana delimo v tri faze: začenja v citoplazmi, kjer nastaja kompleks pentapeptida in muraminske kisline, proces se nadaljuje na citoplazemski membrani, kjer se spenja muramin z N-acetilglukozaminom, ti sestavni deli peptidoglikanske mureinske vrečke se nato izločajo na površino C. M. in povezejo oz. se zamrežijo v makromolekularni kompleks s pomočjo peptidnih vezi.
acetilglukozaminidaza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Hitinolitične encime proučevanih klostridijev so večinsko predstavljale ekstracelularne eksohitinaze, N-acetilglukozaminidaze, hitinske deacetilaze in hitozanaze.
acetilmuraminski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Ponovimo: peptidoglikan ali murein je sloj, plast celicne stene, ki je sestavljena iz verig zaporedno vezanih N-acetilglukozamina in N-acetilmuraminske kisline, prečno pa so utrjene z dvema peptidoma, sestavljenima iz L-alanina, D-alanina, D-glutaminske kisline, in iz lizina ali diaminopimelinske kisline (DAP).
acetiltalozaminuronski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Tako vsebujejo celice metanogenih a. pseudomurein (pseudopeptidoglikan), ki se razlikuje tako v glikanskem kot v peptidnem od mureina (ponavljajoce zaporedje N-acetilglukozamina in N-acetiltalozaminuronske kisline, ki ju povezuje 1,3 glikozidna vez - murein ima 1,4 glikozidno vez!!).
aktinomikóza  med., vet. kužna bolezen v obliki kroničnega gnojnega vnetja, zlasti v ustih, gobcu:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
alè  medm., vir: B; povezave: nova beseda najdi.si. Primer: Sestavine na hitro in dobro zmešamo v ročnem mešalniku, precedimo v kozarec tumbler, dopolnimo napol z rdečim vinom, drugo polovico pa z ginger aleom.
alkogram  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Igor je dobro pregledal alkogram in se odločil, kozarec si natočil.
alolaktoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Potem ko glukoza in galaktoza nastaneta, nastopi stranska reakcija izdelave alolaktoze (glej laktoza), to je induktorja, ki vključi lac-operon na ta način, da se veže na represor in ga s tem inaktivira.
alpskozabaven  prid., vir: I; povezave: najdi.si
aminosladkor  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Z aktivnim mestom se veže na 6 zaporednih aminosladkorjev ter hidrolizira beta-glikozidno vez med C1 atomom N-acetil-muraminske kisline, ki je na četrti poziciji in C4 N-acetil-D- glukozamina, ki ji sledi.
angórka  pog. 1. angorska koza:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
angórski  v zvezi s koza, kunec, mačka ki ima dolgo, mehko dlako:; prid., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ankilozavrid  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Najbolj poznani predstavniki ankilozavridov so: sajhranija, ankilozaver, pinakozaver, evplocefal.
antonimičen  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Zanimivo je, da Kersnik v obravnavenem delu besedila uporabi zares klasično nestavčno dvojno formulo le enkrat --- pridelek in imetek --- (mimogrede naj opozorim na zvočno podobo obeh členov, asonanco, ki historističnost še poudarja), blizu so ji primeri z anaforično ponovitvijo besede ob binarnih členih --- ob žegnanji in ob semánjih dnéh, malo vasovanja in malo tepéža --- (brez veznika "pol joká, pol smehá") in z antonimičnima prilastkoma --- polna steklenica in prazen kozarec.
antrakóza  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
aprikoza  ž, vir: N; povezave: nova beseda
atamán  1. v carski Rusiji izvoljeni poveljnik kozaške vojske:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si wiki
avtonarkoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si
belokozáški  -a -o; prid., vir: B; povezave:
bifosfin  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Poljanšek Ida, T. Kozamernik, A. Šebenik: Radikalska polimerizacija stirena in metilmetakrilata z bifosfinom.
biosušilnik  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Naposled se vprašamo, kako pa najboj naravno shranimo nekatera živila, ki smo jih bili navajeni zamrzovati? Veliko je dobrih receptov, le nanje smo skoraj pozabili: preprosto je vlaganje v steklene kozarce ali steklenice, seveda brez kemičnih dodatkov, sušenje v biosušilniku, peči, pečici ali na zraku, naravno kisanje v zimskem času, soljenje (ribe), vlaganje v maščobo.
blástomikóza  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
botriomikóza  -e; ž, vir: B; povezave:
brucovje  s, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Odvisno od posameznika, kako prenaša žaljivke, neprimerna vprašanja času, obdobju in kemičnemu stanju še nedozorelega brucovja, obmetavanja, kakšen kozarček opojne mešanice (jaz tega ne bi poizkušala), jajca in moko v laseh...
cingljávček  ekspr. kozarec, ki pri trkanju cinglja, zveni; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
cisticerkóza  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
citociden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Iridovírus -a m nav. mn. íridovírusi - ikozaedrični virusi z dvojnovijačno DNA, citocidni. Okužijo nekatere vrste žuželk.
čájka  nekdaj majhna kozaška ladja:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
čáša  1. knjiž. boljši kozarec kelihaste oblike:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
davkozavézanec  -nca; m, vir: B; povezave:
deacetilaza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Hitinolitične encime proučevanih klostridijev so večinsko predstavljale ekstracelularne eksohitinaze, N-acetilglukozaminidaze, hitinske deacetilaze in hitozanaze.
dekozakizacija  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: "Dekozakizacija" (iztrebljanje in razseljevanje kozakov) je že leta 1920 dobila vse značilnosti genocida: ...
dekstróza  kem. monosaharid, ki je kemično vezan v trsnem sladkorju, škrobu in celulozi; glukoza; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
delavskozastopniški  prid., vir: I; povezave: najdi.si
délavskozaščíten  -tna -o; prid., vir: B; povezave:
demodikoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Največkrat so vzrok različne alergije, včasih zajedalci (demodikoza), motnje pri delovanju hormonskih žlez, prirojena slaba odpornost živali in mnogo drugih.
deoksiglukoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Revolucionarno odkritje ameriškega zdravnika Louisa Sokoloffa, spojina 2-deoksiglukoza, je prvič omogočilo neposredno slikanje celične aktivnosti.
deoksioktonat  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Osnovni (bazalni) polisaharid: običajno vsebuje 2-keto-3-deoksioktonat (KDO), fosforilirano L-glicero-D-manoheptozo, D-glukozo, D-galaktozo in N-acetilglukozamin.
depletiran  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Nekaj poskusov meritev z diodo! Izgleda, da je pri 300 V detektor polno depletiran. Čudno majhen tok????
dêrmatomikóza  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
diglukoza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri tem so predpisane naslednje analize: gostota, alkohol, ekstrakt, skupine kisline, hlapne kisline, prosta žveplasta kislina, malvidin diglukoz pri rdečih vinih in organoleptična ocena strokovne vinarske komisije.
dikislina  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Na drugi strani pa se glukoza oksidira v dikislino (glukarinska kislina), ki je bolj topna v oksidacijskem mediju in se ne obarja.
dikrocelioza  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Pri zajedavskih boleznih gre v večini primerov za mešano invazijo (47,6%); ugotovljeni so bili naslednji zajedavci: Trichostrongylidae, Protostrongylidae, Nematodirus, Paramphistomum cervi, Strongyloides, Eimeria spp.; v nekaj primerih je šlo za čiste zajedavske invazije in ugotovljene so bile naslednje parazitoze: trihostrongilidoza, kokcidioza, fascioloza, cisticerkoza, monezioza in dikrocelioza.
dilematika  ž, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Kozak in Smole v Aferi in Antigoni uprizarjata - deset let kasneje - človeško dilematiko in naravo kot tako, versko, moralno, eksistencialno; ob tem pa konkretno odgovarjata na dileme, ki so nastale med leti 1957 in 1959.
disahariden  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: Sulfatna sol glukozamina tvori polovico disaharidne podenote keratan sulfata, katerega količina je pri artrozi zmanjšana.
diskozabava  ž, vir: N; povezave: nova beseda
divokôza  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
dokozanojski  prid., vir: I; povezave: najdi.si Primer: kem. pojem: Eruka kislina - (cis 13-dokozenojska kislina; (Z)-docoz-13-enojska kislina)
drenč  m, vir: I; povezave: najdi.si Primer: Uporabljeno sredstvo je bilo fascoverm plus in sicer v obliki drenča. To je kombinirani sintetični antihelmintik, ki deluje na notranje in zunanje zajedalce pri ovcah in kozah.
dvajsetérec  geom. telo, ki ga omejuje dvajset skladnih enakostraničnih trikotnikov; ikozaeder; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ehinokokóza  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
ekinokokóza  -e; ž, vir: B; povezave:
ekozastava  ž, vir: N; povezave: nova beseda
éksati  pog. izpiti v dušku do dna {kozarca}:; dov. in nedov., vir: S; povezave: sskj, najdi.si
eléktronarkóza  -e; ž, vir: B; povezave:
esaúl  v carski Rusiji poveljnik manjšega oddelka kozaške vojske; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
gimnazijskozabušantski  prid., vir: I; povezave: najdi.si
glàž  nižje pog. kozarec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glážek  nižje pog. kozarček:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glikóza  kem. glukoza; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
globokozamrznjen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
glukóza  kem. monosaharid, ki je kemično vezan v trsnem sladkorju, škrobu in celulozi, grozdni sladkor:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
glukozamilceramid  m, vir: N; povezave: nova beseda
grenkozabaven  prid., vir: N; povezave: nova beseda
heksadokozanoičen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
igralniškozabaviščen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
ikozaéder  geom. telo, ki ga omejuje dvajset skladnih enakostraničnih trikotnikov, dvajseterec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
ikozaedričen  prid., vir: N; povezave: nova beseda
ikozaédrski  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
izoglukoza  ž, vir: N; povezave: nova beseda
kalikóza  -e; ž, vir: B; povezave:
kašmírka  koza z dolgo, mehko dlako, po izvoru iz osrednje Azije:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kmetijskozadružen  prid., vir: I; povezave: najdi.si
konzervírati  1. dajati, spravljati živilo v neprodušno zaprte konzervne škatle, steklenice, kozarce, da ostane dalj časa užitno, dobro:; nedov. in dov., vir: S; povezave: sskj, nova beseda, najdi.si
kôza  1. manjša domača žival s srpastimi rogovi, ki se goji zlasti zaradi mleka:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozác  -a; m, vir: B; povezave: najdi.si.
kozáča  1. slabš. manjša domača žival s srpastimi rogovi, ki se goji zlasti zaradi mleka; koza:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozáček  1. manjšalnica od kozak:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozáčina  -e; ž, vir: B; povezave:
kozáčiti  -im; nedov., vir: B; povezave: najdi.si.
kozáčka  ženska oblika od kozak:; ž, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozád  -i; ž, vir: B; povezave:
kozák  1. v carski Rusiji pripadnik vojaškega sloja prebivalcev nekdanjih mejnih krajin države:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozakín  -a; m, vir: B; povezave:
kozákinja  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
kozakov  prid., vir: N; povezave: nova beseda
kozánka  -e; ž, vir: B; povezave: najdi.si.
kozanski  prid., vir: N; povezave: nova beseda
kozaprúnca  -e; ž, vir: B; povezave:
kozár  pastir koz:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozára  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
kózarački  -a -o; prid., vir: B; povezave: najdi.si.
kozárček  manjšalnica od kozarec:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozárec  1. majhna, navadno steklena posoda za pitje:; m, vir: S; povezave: sskj, najdi.si
kozárek  -rka; m, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.
kozárenje  -a; s, vir: B; povezave:
kozarèp  -épa; m, vir: B; povezave:
kozaríca  -e; ž, vir: B; povezave: nova beseda najdi.si.

( beseda  opis, besedna vrsta, vir, povezave)

1 101  



Viri: S - Slovar slovenskega knjižnega jezika, B - Besedišče slovenskega jezika, N - Nova beseda, I - spletni iskalnik NAJDI.SI.

Seznam besed je nastal v okviru projekta Spletni seznam besed slovenskega jezika, V6-0123, sofinanciranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost, Ministrstva za kulturo ter Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Republike Slovenije.

Strežnik ZRC SAZU Pripombe in predlogi Iskalnik: NEVA